Škofja Loka, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi

Tagi , , , , , , ,

Škofja Loka to jedno z najlepiej zachowanych średniowiecznych miejscowości w Słowenii. Pierwsze wzmianki o mieście pojawiły się już w 973 roku! Co warto zobaczyć? Jakie atrakcje skrywa w sobie to miejsce?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Škofja Loka – trochę historii

Škofja Loka to słoweńskie miasteczko o bogatej, ponad 1000- letniej historii. Historia miejscowości rozpoczyna się w X wieku, kiedy to biskupi bawarscy z Freisingu postanowili założyć w tym miejscu swoją osadę o nazwie Bischoflach. Po niemiecku nazwa ta oznaczała Biskupią Łąkę, natomiast po słoweńsku – Škofja Loka.

Dzięki swojemu położeniu na szlaku handlowym z Bawarii do Adriatyku, miejscowość bardzo szybko przekształciła się w ośrodek handlowy o dużym znaczeniu gospodarczym. W drugiej połowie XIII wieku miejscowość otrzymała prawa miejskie oraz liczne przywileje. Kolejne stulecie przyniosło w Škofji Loce pojawienie się murów obronnych, które można jeszcze zobaczyć w kilku miejscach. W 1511 roku miejscowość nawiedziło silne trzęsienie ziemi, które spowodowało zniszczenia znacznej części zabudowy miasta. Dodatkowo kolejne klęski, pożary oraz epidemie spowodowały stopniowy upadek znaczenia miasta. Przyczyniły się także do jego stagnacji i marginalizacji na korzyść Lublany.

W XIX wieku miejscowość trafiła pod panowanie Habsburgów, natomiast po II wojnie światowej weszła w skład Jugosławii. Obecnie miejscowość znajduje się na terenie Słowenii.

Škofja Loka w Słowenii i jej atrakcje

Škofja Loka jest uważana za najpiękniejsze średniowieczne miasto w Słowenii. Swoistego uroku dodaje miastu także malownicze położenie.

Zamek Biskupi

Biskupi zamek powstał w XIII wieku. Na przestrzeni lat ulegał zniszczeniom oraz był odbudowywany. Obecnie służy jako siedziba miejskiego muzeum w Škofja Loka. W zamku można zapoznać się z historią miejscowości i okolicy oraz można obejrzeć wystawy prac lokalnych artystów. Warto także przespacerować się wzdłuż pozostałości po murach miejskich oraz wokół zamku.

Most Kapucyński

Most Kapucyński jest to most, który prowadzi do klasztoru oraz biblioteki Kapucynów, w której znajduje się około 30 000 książek. Miejsce to jest także jednym z najlepszych punktów widokowych w miasteczku. Szczególnie malownicza panorama roztacza się z mostu na Zamek Biskupi. Co ciekawe, sam most ma około 600 lat.

Cankarjev trg

Cankarjev trg to mały, ale bardzo uroczy plac, pełny kawiarni. Przy placu tym znajduje się także kościół Św. Jakuba, który góruje nad wszystkimi domami w okolicy. Warto zajrzeć w każdą uliczkę, która prowadzi z placu w różne miejsca tego uroczego miasteczka.

Diabelski most

Lokalna legenda głosi, że dawno temu w rzece, między miejscowościami Puštal i Škofja Loka mieszkał Diabeł, który płatał mieszkańcom tych miasteczek figle. Diabła mieszkańcy pokonali oraz przegonili, jednak pozostał po nim ślad na moście, któremu zawdzięcza swoją nazwę.

Gdzie zjeść w Škofji Loce ?

Škofja Loka jest miastem, w którym można spróbować wielu tradycyjnych potraw tego regionu. Podczas większego głodu warto zajrzeć do Gostilna in pizzerija pri Ingliču. Restauracja oferuje swoim gościom tradycyjne słoweńskie dania mięsne oraz warzywne. Menu w restauracji to zarówno kuchnia słoweńska, jak i różnorodna kuchnia europejska. Kolejnym miejscem wartym uwagi jest Gostilna Starman, w której serwowane są dania kuchni słoweńskiej i europejskiej. Warto odwiedzić także restaurację Pr’ Pepet, w której serwowana jest lokalna kuchnia, jak i pyszne desery.

Jak dojechać do Škofja Loka?

Samochodem

Najprostszym sposobem, aby wygodnie dotrzeć do Škofja Loka, jest samochód. Miejscowość znajduje się około pół godziny drogi od Lublany. Warto wiedzieć, że autostrady i lokalne drogi w Słowenii są na bardzo dobrze utrzymane.

Autobusem

Słowenia jest także doskonale skomunikowana autobusowo. Jest to dobry środek lokomocji, jeśli nie mamy możliwości wynajęcia auta.

Škofja Loka – pogoda

Najlepsza pogoda na zwiedzanie miasta występuje zazwyczaj od maja do września. Średnio najcieplejszymi miesiącami są czerwiec, lipiec oraz sierpień, natomiast najzimniejszymi miesiącami są styczeń i luty. Najwięcej opadów w miejscowości występuje wczesną wiosną oraz jesienią, więc podczas planowania wyjazdu warto mieć to na uwadze.

TOP 3 noclegi w Škofja Loka

Hotel Zamorc

Czterogwiazdkowy Hotel Zamorc leży w miejscowości Škofja Loka. Hotel oferuje swoim gościom wygodne klimatyzowane pokoje z darmowym WiFi oraz z łazienką. W wolnej chwili goście mogą odprężyć się w ogrodzie lub na hotelowym tarasie. Na miejscu znajduje się także darmowy, prywatny hotelowy parking. Codziennie rano serwowane jest również śniadanie w formie bufetu. W okolicy Hotelu Zamorc panują idealne warunki do uprawiania narciarstwa, turystyki pieszej, rowerowej i do wędkowania.

Hotel garni Paleta

Hotel garni Paleta oferuje wygodne zakwaterowanie praktycznie w centrum miejscowości. Obiekt ten posiada przechowalnię sprzętu narciarskiego, ogród oraz taras. Na miejscu do dyspozycji gości dostępny jest także sprzęt do grillowania i darmowy, prywatny parking. Goście hotelowi mogą również korzystać z bezpłatnego WiFi w budynku. Każdy pokój hotelowy posiada biurko, telewizor oraz prywatną łazienkę. Obsługa hotelowa zapewnia także pościel oraz ręczniki. Wszystkie opcje zakwaterowania wyposażone są w klimatyzację. Każdego poranka w Hotelu garni Paleta serwowane jest śniadanie kontynentalne.

Hotel Baron

Hotel Baron położony jest w miejscowości Smlednik – około 9 km od Škofji Loki. Miejsce to posiada bardzo ładnie urządzone pokoje z balkonem, biurkiem oraz prywatną łazienką. Hotel Baron oferuje swoim gościom także restaurację, bar oraz ogród z tarasem. Codziennie na miejscu w restauracji hotelowej serwowane jest śniadanie kontynentalne. Na terenie Hotelu Baron dostępny jest także darmowy prywatny parking dla gości. Hotelowi goście mogą również skorzystać z okolicznej wypożyczalni samochodów, by pozwiedzać okolicę oraz pobliskie miejscowości.

Autor: Magdalena Łydka

Wycieczki po skofja-loka-atrakcje

Poprzedni

Klasztor Rila (Monastyr Rilski) w Bułgarii

Perperikon w Bułgarii i starożytne wykopaliska

Następny

Dodaj komentarz