Rumunia to kraj, w którym znajdziemy wiele ciekawych i zabytkowych miejsc wartych odwiedzenia. To właśnie zabytki i wyjątkowa przyroda są największymi walorami tego wyjątkowego miejsca, jakie znamy najczęściej z historii związanych z Draculą. Taką perełką jest Sighisoara, miasto w środkowej części kraju, które mimo niewielkich rozmiarów kryje całkiem sporo atrakcji. Co warto tam zobaczyć?
Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com
Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl
Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Sighisoara – podstawowe informacje o mieście
Sighisoara to miasteczko w środkowej Rumunii, zlokalizowane nad rzeką Wielką Tyrnawą, które niewątpliwie jest największą chlubą tej części kraju. Doskonale zachowany średniowieczny zespół miejski oferuje mnóstwo atrakcji, szczególnie dla miłośników historii. Miasto jest niezwykle urokliwe, głównie za sprawą doskonale zachowanych, zabytkowych budynków, które tworzą harmonijną całość. Sighisoara słynie przede wszystkim z tego, że to właśnie w nim urodził się Vlad Palovnik, czyli pierwowzór literackiego Draculi.
Niepowtarzalna atmosfera tego miejsca jest dodatkowo podkreślana doskonałym przygotowaniem pod względem turystycznym. W centrum miasta znajduje się mnóstwo przytulnych knajpek, restauracji i punktów usługowych. Wiele z nich nawiązuje tematycznie do Draculi, ale również do historii miasta, która przecież jest niezwykle bogata. Sighisoara to doskonałe miejsce to odwiedzenia na krótki weekend, z pewnością nie będziemy się tam nudzić. Jeżeli dotychczas Rumunia kojarzyła nam się z zacofaniem i brakiem alternatyw turystycznych, to wizyta w Sighisoara skutecznie odczaruje ten pogląd i sprawi, że spojrzymy na to miejsce w zupełnie inny sposób!
Największe atrakcje i zabytki w Sighisoara – co zwiedzić?
To wyjątkowe miasto słynie przede wszystkim z wielkiej wartości historycznej i zabytkowej. Centrum osady Sighisoara znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Właśnie to miejsce jest uznawane za jeden z najlepiej zachowanych średniowiecznych grodów w Europie i stanowi ogromną wartość historyczną. Unikatowe na skalę światową budynki w doskonałym stanie można podziwiać do dziś, dzięki wysiłkom konserwatorów i władz miasta. Zachowana oryginalna struktura ulic, ułożenie budynków, a także liczne muzea i inne punkty usługowe to kwestie, na jakie warto zwrócić szczególną uwagę podczas zwiedzania tego urokliwego miasta.
Jeżeli miasto odwiedzamy w lipcu, to ciekawym wydarzeniem będzie coroczny Festiwal Średniowieczny, podczas którego przewidziane są liczne atrakcje. Dodatkowo punktem obowiązkowym do zobaczenia jest Muzeum Historyczne zlokalizowane w centrum Starego Miasta w wysokiej na 64 m starej wieży zegarowej. Ta zabytkowa budowla która powstała w 1556 roku. Dla miłośników filmowego Draculi, z historii którego słynie miasto, nie lada gratką będzie odwiedzenie Vlad Dracul House znajdującego się między placem Cytadela a Wieżą Zegarową. To tu w 1431 roku miał urodzić się Vlad the Impaler, historyczna postać, na podstawie której stworzono kreacje Draculi. Po zwiedzaniu i oglądaniu miasta pozostaje odpocząć na Starym Mieście, w jednej z urokliwych kafejek czy restauracji – zdecydowanie warto!
Pogoda i temperatura w Sighisoara – najlepszą pora roku na wyjazd
Wyjazd do Rumunii najlepiej zorganizować w okresie wiosenno-letnim, aż do wczesnej jesieni – to bowiem właśnie wtedy pogoda sprzyja turystom najbardziej. Klimat w Sighisoara jest umiarkowanie ciepły, jednak opady deszczu bywają tu na porządku dziennym, szczególnie wiosną. W przewodnikach turystycznych znajdziemy informacje, że najlepszym miesiącem na wyjazd do Sighisoara jest sierpień. Prawdopodobieństwo opadów i niskich temperatur jest wtedy najniższe, a dobra aura znacznie umila zwiedzanie tego urokliwego miasteczka. Można spodziewać się wtedy średnich temperatur na poziomie 20 °C. Można powiedzieć, że klimat w Rumunii jest dość mocno zbliżony do tego, jaki jest w Polsce, jesienno-zimowe miesiące nie będą więc najlepszym czasem na komfortowe zwiedzanie miasta.
Parking i komunikacja w Sighisoara – jak się poruszać?
Jeżeli chodzi o komunikację miejską w tym mieście, niestety mimo dużej ilości turystów nie jest ona zbyt dobrze zorganizowana. Przez miasto przebiega linia kolejowa, po której kursują pociągi. Niemniej jednak nie są one zbyt szybkie ani punktualne, co może utrudniać podróże poza miasto. Podobnie sytuacja wygląda z autobusami miejskimi. Charakterystyczne dla autobusów w Sighisoara jest to, że ciężko znaleźć rozkład jazdy. W związku z tym najlepiej jest pytać lokalnych mieszkańców o godziny odjazdów autobusów. Miasto jest dość skoncentrowane pod względem zabudowy, dlatego do większości atrakcji i zabytków bez problemu dotrzemy pieszo.
Co do parkingów, to dla kierowców przydatna będzie informacja, że na terenie miasta znajduje się kilka bezpłatnych parkingów. Mieszczą się one również w obrębie samego centrum, np. SC Comal Perła SA, parking czynny całą dobę. Można rozważyć opcję wynajmu auta na czas pobytu w mieście, szczególnie że z parkowaniem go nie będzie żadnego problemu. Dodatkowo w ten sposób szybko i wygodnie dostaniemy się do wybranych punktów w mieście i poza nim.
Kulinarna strona Sighisoara – najlepsze restauracje
Kuchnia rumuńska w dużej mierze bazuje głównie na zupach na bazie zakwasu, np. z żurkiem, octem czy kwasem z kapusty. Bardzo popularne są również dania mięsne, z wołowiny, wieprzowiny czy baraniny, z dużą ilością warzyw, często również z rusztu. Często spotkamy się również z kukurydzą, która jest ulubionym warzywem Rumunów i znajdziemy ją w różnych daniach, podanych na przeróżne sposoby.
Jeżeli chodzi o Sighisoara, to oferta kulinarna jest naprawdę bogata. Polecanym miejscem na gastronomicznej mapie miasta jest Vlad Dracul Restaurant, która tematycznie nawiązuje oczywiście do najsłynniejszego wampira na świecie. W tej restauracji serwowane są typowe, rumuńskie dania na bazie świeżych składników, a menu jest na tyle bogate, że mamy szansę spróbować najlepszych przysmaków w atrakcyjnej cenie. Restauracja znajduje się w ścisłym centrum miasta. Kolejną propozycją jest Gasthaus Altepost Restaurant Traditional, w którym serwowany jest najlepszy rumuński gulasz oraz lokalne słodkości. Klimatyczne miejsce w odnowionej piwnicy to świetne miejsce do spróbowania najlepszych rumuńskich specjałów! Ostatnia już propozycją jest Restaurant La Perla, do której warto się wybrać, jeżeli mamy ochotę na coś słodkiego – tam możemy zjeść doskonałe ciasto z serem i śliwkami w formie pizzy. W menu znajdziemy również pizzę oraz dania mięsne. Palce lizać!
Nocleg w Sighisoara – hotele i miejsca noclegowe
Jak na miasto atrakcyjne turystycznie przystało, w Sighisoara mamy do wyboru liczne miejsca noclegowe i hotele w zróżnicowanym zakresie cenowym – znajdziemy tu tanie kwatery noclegowe, ale również hotele oferujące wysokiej jakości usługi.
Pierwszą i jednocześnie najbardziej luksusową propozycją jest Hotel Central Park Sighisoara, zlokalizowany zaledwie 500 metrów od ścisłego centrum miasta. Znajduje się on dwie minuty spacerem od średniowiecznej Cytadeli. Na terenie tego obiektu znajduje się restauracja z winiarnią, w której możemy spróbować doskonałego, rumuńskiego wina oraz dań lokalnej kuchni. Pokoje gościnne są urządzone w starym, rumuńskim stylu, niemniej jednak wciąż pozostają wygodne i zapewniają wysoką jakość i komfort pobytu. Jest to doskonała propozycja dla osób ceniących nienaganną obsługę i luksusowe warunki.
Widok ogólny Hotel Central Park Sighisoara, fot. booking.com Sypialnia 1 – Hotel Central Park Sighisoara, fot. booking.com Sypialnia 2 – Hotel Central Park Sighisoara, fot. booking.com
Kolejną propozycją wartą rozważenia jest DoubleTree by Hilton Hotel Sighisoara – Cavaler. Wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO obiekt znajduje się zaledwie 200 metrów od Cytadeli, stanowiąc doskonałą bazę wypadową do zwiedzania. Wszystkie pokoje gościnne są wyposażone stylowo i praktycznie, oferując wszystkie najpotrzebniejsze udogodnienia, takie jak klimatyzację, telewizor, prywatną łazienkę czy bezpłatne Wi-Fi. Na terenie hotelu znajduje się też rumuńska restauracja, a także obsługiwany jest grill na świeżym powietrzu. Dużym udogodnieniem jest również parking dla gości na terenie obiektu, a także możliwość skorzystania z sauny fińskiej, łaźni parowej czy krytego basenu.
Ostatnią już propozycją noclegu w Sighisoara jest Pensiunea Gasthaus Alte Post, zlokalizowany w zabytkowej części miasta, który jest bardziej kameralny od dwóch powyżej opisanych. Wyjątkowa jakość usług, wygodnie wyposażone pokoje z licznymi udogodnieniami, a także ogród i odkryty taras gwarantują doskonały wypoczynek i relaks. Warto rozważyć ten obiekt choćby na kilkudniowy wypad do Sighisoara!