Santorini atrakcje – TOP 13, które warto zobaczyć

, Tagi , , , ,

Niesamowite zachody słońca, białe budynki ozdobione bugenwillą, kościoły z niebieskimi kopułami i malownicze wiatraki sprawiają, że Santorini jest niezwykle popularnym celem podróży. Ten grecki raj przyciąga szczególnie pary i nowożeńców, którzy chcą podziwiać słynne zachody słońca w Oia, pływać w gorących źródłach i delektować się grecką kuchnią. Miejscowości Firá i Oia z charakterystycznymi białymi budynkami są najbardziej rozpoznawalnymi miejscami na wyspie. Santorini ma do zaoferowania o wiele więcej niż niesamowite widoki i piękne plaże. Na wyspie znajdują się również starożytne stanowiska archeologiczne i muzea, które warto zwiedzić. Aby w pełni wykorzystać czas na tej wyspie, przeczytaj nasz artykuł: „Santorini atrakcje – TOP 13, które warto zobaczyć?” z listą najlepszych atrakcji turystycznych.

Kempingi Chorwacja
Kempingi Chorwacja
Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Santorini atrakcje – TOP 13, które warto zobaczyć

Zamek Oia

Zamek Oia nazywany również zamkiem Świętego Mikołaja, pochodzi z XV wieku. Zbudowano go podczas okupacji weneckiej wyspy jako twierdza obronna, głównie z cegieł i kamieni pochodzenia wulkanicznego na jednym z najwyższych miejsc kaldery. Obecnie z Zamku Oia pozostały zewnętrzne ściany, z których roztacza się widok na klify Santorini, morze, domy w jaskiniach i inne tradycyjne budynki. Większość domów odnowiono i obecnie są one wykorzystywane jako obiekty noclegowe. Część starej wieży strażniczej zamku pozostała nienaruszona, chociaż wiele konstrukcji zostało zniszczonych w wyniku trzęsienia ziemi w 1956 roku.

W okolicy znajduje się również niewielka kaplica wykuta w wulkanicznej skale z widokiem na Morze Egejskie. Zbudowano ją około 1450 roku i poświęcono Świętemu Mikołajowi. Zamek jest jednym z najsłynniejszych punktów widokowych na Santorini. Miejsce to przyciąga wielu turystów szczególnie wieczorami, którzy chcą podziwiać najbardziej znany cykladzki zachód słońca i cieszyć się romantyczną atmosferą, patrząc na kalderę i morze.

Stanowisko archeologiczne w Akrotíri

W pobliżu współczesnej miejscowości Akrotíri, około 12 kilometrów na południowy zachód od Firá znajduje się zasypana lawą starożytna minojska osada z XVI wieku p.n.e.. Na stanowisku archeologicznym Akrotiri odwiedzający mogą spacerować ścieżkami przez ruiny starożytnego miasta, które niegdyś było niezwykle ważnym. Jest ono tak dobrze zachowane, że często porównuje się je do Pompejów. Na miejscu znajdują się pozostałości wielopoziomowych budynków, ceramiki i systemów odwadniających, co dowodzi, że Santorini była kwitnącą i dobrze prosperującą wyspą przed erupcją i prawdopodobnie żyła z żeglugi oraz handlu. Teren ruin Akrotiri ponownie otwarto dla zwiedzających w 2012 roku, po kilku latach zamknięcia.

Skała Skaros

Skała Skaros na Santorini to skalisty cypel, który wznosi się nad lazurowym Morzem Egejskim. Znajduje się ona naprzeciwko wioski Imerovigli. W dawnych czasach znajdował się tu zamek. Niestety uległ on zniszczeniu podczas trzęsienia ziemi w XIX wieku. Dziś pozostały po nim jedynie ruiny. Legenda głosi, że średniowieczny zamek Skaros nigdy nie został podbity podczas swojego długiego 600-letniego istnienia. Dobrze opisany szlak wychodzący zaczyna się w pobliżu słynnego kościoła Agios Georgios i łączy Skaros z wioską Imerovigli. Widoki po drodze zapierają dech w piersiach.

Warto wiedzieć, że Skaros było stolicą Santorini do XVIII wieku. Później Fira stała się stolicą ze względu na bliskość i łatwą dostępność z morza. Mimo to Skaros zachowuje swój urok starożytnego świata i ma wiele do zaoferowania pod względem piękna otaczających obszarów, w tym kaldery. Okolica Skaros jest pełna restauracji, barów i hoteli. Oszałamiający krajobraz i malownicze piękno przyciągają wiele par z całego świata na ceremonię ślubną lub miesiąc miodowy.

Zamek Emporio na Santorini

W przeszłości mieszkańcy Santorini borykali się z problemami związanymi z najazdami piratów. Piraci atakowali miejscowych i okradali ich bogactwo, dlatego też też istniała ogromna potrzeba budowy twierdzy obronnej. W rezultacie na wyspie zbudowano pięć fortów, z których jednym jest Zamek Emporio – ufortyfikowany, średniowieczny zamek w pobliżu dobrze zachowanej Wieży Weneckiej. Wieża Nimborio, znana również jako Goulas to wenecka wieża  położona w wiosce Emporio na Santorini. Zbudowano ją między XV a XVI wiekiem i jest związana z wyspą Patmos.

Legenda głosi, że wieża została wzniesiona przez tych samych mnichów, którzy zbudowali prawosławny klasztor św. Jana Teologa. Zarówno zamek, jak i wieża są obowiązkowymi atrakcjami na Santorini ze względu na ich unikalną architekturę oraz strukturę. Zamek ma jedno wejście. Wewnątrz znajdują się małe, urocze domki połączone małymi mostkami i schodami. Malutkie domki wraz z wąskimi uliczkami zamku przypominają labirynt zbudowany dla potrzeb ochronnych mieszkańców. Co więcej, w wieży Goulas znajdowała się kiedyś kaplica, do której można było dojść przez zamkowy tunel.

Zobacz także: TOP 10 najlepszych plaż na wyspie Santorini

Kościoły z niebieskimi kopułami w Oia

Stojące obok siebie na malowniczym klifie kaldery i z widokiem na Morze Egejskie, niebieskie kościoły w Oia pojawiają się na wszystkich fotografiach pamiątkowych z Santorini. Są to prawdopodobnie najbardziej fotogeniczne kościoły na Cykladach. Oba mają tradycyjny styl architektury cykladzkiej i można do nich dojść pieszo, przechodząc przez wąskie uliczki Oia.

  • Kościół św. Anastazji

Kościół św. Anastazji zbudowano w 1865 roku i jest on poświęcony Zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa. Oprócz charakterystycznej niebieskiej kopuły, znakiem rozpoznawczym jest charakterystyczna różowa dzwonnica.

  • Kościół św. Spirydona

Zaledwie 10 metrów od kościoła św. Anastazji znajduje się Agios Spyridon, który zbudowano w 1867 roku. Posiada on niebieską kopułę i niebieską dzwonnicę. Nazwany go na cześć Świętego Spirydona.

Starożytne miasto Thera na Santorini

Starożytna Thera znajduje się na skalistym cyplu, który jest popularnie nazywany „Mesa Vouno”. Znajduje się ono pomiędzy dwiema najsłynniejszymi plażami na Santorini – Perissa i Kamari. Miejsce to oferuje urzekające panoramiczne widoki na okoliczne wyspy. Chociaż szczyt został początkowo zajęty przez Doryjczyków (pod wodzą Therasa) już w IX wieku p.n.e., zdecydowana większość budowli pochodzi z okresu hellenistycznego, kiedy armia Ptolemeuszy panowała w tej części świata. Starożytna Thera oferuje wiele ruin należących do różnych okresów historycznych cywilizacji egejskiej. Do najsłynniejszych należą m.in.: rzymskie łaźnie, hellenistyczne sklepy i bizantyjskie mury.

Muzeum Wina Koutsogiannopoulos na Santorini

Muzeum Wina Koutsogiannopoulos znajduje się w wiosce Vothonas na Santorini i jest obowiązkową atrakcją dla każdego miłośnika wina! Budowa tego miejsca zajęła rodzinie Koutsogiannopoulos ponad 21 lat. Zwiedzając Muzeum poznasz cały proces produkcji wina, a na zakończenie będziesz mógł go skosztować. Położone w jaskini osiem metrów pod ziemią Muzeum prezentuje rzadkie maszyny i narzędzia, które są wykorzystywane w poszczególnych etapach procesu produkcji wina. Istnieją również prezentacje tego, jak wyglądało życie plantatorów winorośli od 1600 roku do dziś. Po zwiedzaniu Muzeum goście mogą skosztować czterech najlepszych win produkowanych w tej rodzinnej winnicy: Assyrtiko (białe), Ambelones (czerwone), wino pomarańczowe (białe) oraz Kamaritis (wino deserowe).

Monastyr Prophet Elias

Klasztor Proroka Eliasza – Monastyr Prophet Elias usytuowany jest na najwyższym szczycie Santorini – Prophet Elias, mierzącej ok. 567 m n.p.m.. Klasztor ten jest jednym z najstarszych na Santorini, ponieważ zbudowano go w 1712 roku. Znajduje się pomiędzy wioskami Pyrgos i Kamari, a droga prowadzi przez skaliste krajobrazy i winnice. Początkowo klasztor odgrywał ważną rolę w życiu gospodarczym i kulturalnym wyspy. W pierwszej połowie XIX wieku mieściła się tu szkoła języka i literatury greckiej. Klasztor zaczął podupadać w latach sześćdziesiątych XIX wieku i doznał wielu zniszczeń podczas silnego trzęsienia ziemi, które nawiedziło Santorini w 1956 roku. Obecnie w klasztorze Proroka Eliasza znajduje się ważna kolekcja rzadkich przedmiotów kościelnych, ręcznie pisanych ksiąg i bizantyjskich ikon. Znajdują się tu również warsztaty drukarskie i szewskie. Mnisi zajmują się tu także produkcją wina. Z dziedzińca klasztoru roztaczają się wspaniałe widoki na całą wyspę Santorini.

Muzeum Archeologiczne w Fira

Muzeum Archeologiczne znajduje się w centrum miasta Fira. Wewnątrz znajduje się wiele eksponatów, które ujawniają długą historię wyspy. Muzeum zostało pierwotnie założone w 1902 roku, jednak budynek, w którym się znajdowało zawalił się podczas trzęsienia ziemi, które miało miejsce w 1956 roku. Muzeum odbudowano w 1960 roku. W salach Muzeum znajdują się unikalne kolekcje rzeźb i inskrypcji z okresu od archaicznego do rzymskiego. Najważniejsze z nich to ceramiczne naczynia i wazy z epoki hellenistycznej (z Akrotiri) oraz marmurowe figurki. Znajdują się tu również piękne freski i rzeźby z okresu hellenistycznego.

Latarnia morska Akrotiri

Latarnia morska Akrotiri na Santorini jest jedną z najstarszych latarni morskich w Grecji. Zbudowano ją w 1892 roku i stoi niczym strażnik na południowym wybrzeżu, na półwyspie w Akrotiri. Latarnia morska Akrotiri wyróżnia się kwadratową wieżą, która wznosi się na ponad 10 metrów. Początkowo latarnia wykorzystywała paliwo benzynowe, jednak wraz z wprowadzeniem elektryczności w 1988 roku jest ona w pełni elektroniczna i emituje białe światło w odstępach 20 sekundowych.

Według zapisów historycznych latarnię morską Akrotiri zbudowała znana francuska firma handlowa w 1892 roku. Obszar otaczający latarnię morską jest pełen śladów okresu minojskiego, który jest uważany przez wielu badaczy za najwyższy poziom kultury i cywilizacji Morza Egejskiego. Najlepiej odwiedzić to miejsce podczas zachodu słońca. Okolica latarni morskiej jest słynie z tawern rybnych, które oprócz pysznych owoców morza serwują doskonałe widoki na morze.

Muzeum Przemysłu Pomidorów w Vlychada

Oprócz doskonałego wina Santoryn słynie z produktów wykonanych na bazie pomidorów. Na wulkanicznej glebie uprawianych jest kilka odmian soczystych pomidorów! Muzeum Przemysłu Pomidorów „D. Nomikos”  znajduje się w miejscowości Vlychada na Santorini. Dzięki temu miejscu można dowiedzieć się więcej o fascynującej historii uprawy pomidorów na wyspie. Oprócz wystaw, Muzeum oferuje różne wydarzenia i warsztaty dla wszystkich grup wiekowych. Dostępna jest również kawiarnia, w której można spróbować wielu przysmaków na bazie pomidorów.

Muzeum mieści się w budynku dawnej fabryki pomidorów. Produkcja koncentratu pomidorowego rozpoczęła się w XIX wieku w tej rodzinnej fabryce, która jako pierwsza na Bałkanach produkowała pomidory w puszkach przy użyciu zaawansowanego sprzętu. Fabryka odniosła duży sukces, a pomidory używane do jej produkcji były zbierane lokalnie, w wiosce Pyrgos, aż do czasu, gdy musiała zostać zamknięta na stałe z powodu spadku produkcji pomidorów w 1981 roku. Muzeum i centrum kulturalne zostały założone w 2014 roku, przyczyniając się do zachowania lokalnej historii i kultury.

„Serce Santorini”

„Serce Santorini” to niedawno odkryta atrakcja, która przyciąga coraz więcej turystów. Jest to otwór w kształcie serca w skale, przez który można zobaczyć Morze Egejskie, niebo i wulkan. Znajduje się w wiosce Megalochori, w pobliżu uroczej małej kaplicy Agios Nikolaos. Miejsce to oferuje wspaniałe widoki, zwłaszcza jeśli szukasz mniej zatłoczonego miejsca do oglądania zachodu słońca i robienia zdjęć na Instagram. Aby dojść do tego miejsca wystarczy przejść około 10 minut pieszo, podążając drogą, która prowadzi bezpośrednio do tego miejsca. W pobliżu dostępny jest również parking. W pobliżu „Serca Santorini” będziesz miał również okazję zobaczyć „Królika Santorini”, formację skalną w kształcie królika!

Muzeum Morskie w Oia

Muzeum Morskie znajduje się w miejscowości Oia. Mieści się w eleganckiej rezydencji i prezentuje dokumenty żeglugowe, akwarele, części statków i małą bibliotekę. Muzeum założono w 1956 roku, a jego eksponaty przedstawiają historię żeglugi i tradycję wyspy, głównie z XIX i XX wieku. Wszystkie eksponaty posiadają szczegółowe opisy. Na parterze znajduje się sprzęt żeglarski, a także narzędzia z krótkim opisem ich zastosowania. Szczególnie interesujące są archiwa i dokumenty historyczne. Na pierwszym piętrze znajdują się liczne mundury, portrety i imponujące repliki statków.

Zobacz także: Wakacje na Santorini – przewodnik, hotele, plaże

Autor: Magdalena Łydka – miłośniczka podróży, szczególnie tych na Bałkany. Copywriterka specjalizująca się w tematyce podróżniczej, która pracę w korporacji zastąpiła tworzeniem stron internetowych i podróżowaniem. Każdą wolną chwilę spędza w podróży z dobrą książką i notesem. Autorka kilku ebooków o Chorwacji, Bałkanach i Półwyspie Apenińskim. Ulubione miejsce do pracy: wyspa Korčula w Chorwacji.

Najlepsze hotele na Bałkanach

Wycieczki po co-zobaczyc-na-santorini

Poprzedni

Stolica Grecji – Ateny. TOP 15 atrakcji, które warto zobaczyć

Piknik Chorwacki na Bagrach w Krakowie w rytmie Bałkańskich pieśni

Następny

Dodaj komentarz