Saloniki, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi, hotele 

Tagi , , , , , , , ,

Drugim największym miastem Grecji są Saloniki, wyjątkowe miejsce pod względem historycznym i kulturowym, nazywanym „miastem duchów”. Harmonia między nowoczesnymi budynkami i zabytkowymi budowlami i ruinami z czasów Bizancjum z pewnością intrygują i zachęcają do odwiedzin. Jak zorganizować wycieczkę po Salonikach? Oto kilka przydatnych wskazówek dla zainteresowanych.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Saloniki – greckie miasto duchów

Saloniki to miasto znajdujące się nad Morzem Egejskim, liczącym ok. 300 tys. mieszkańców, stanowiące drugie co do wielkości miasto w Grecji. To właśnie tu znajduje się największy port dla statków i łodzi w Grecji. Turystów przyciąga przede wszystkim bogata historia tego miejsca, liczne zabytki, a także doskonale zorganizowany przemysł turystyczny. Właśnie dzięki temu jest to idealne miejsce zarówno na krótki wypad, jak i dłuższy urlop. Znajdziemy tu liczne świątynie, budynki zachwycające starożytną architekturą, a przede wszystkim liczne pozostałości i ruiny jeszcze z czasów Bizancjum. 

Co charakterystyczne dla tego miejsca, to ogromny rozwój turystyki i rekreacji w Salonikach, stanowiący ciekawy kontrast dla zabytkowej części miasta. Odbywa się tu wiele imprez okolicznościowych, typowych dyskotek w miejscowych klubach, przez co tak naprawdę miasto zaczyna tętnić życiem po zmroku. Jest to również spowodowane gorącym słońcem przez cały dzień, typowym dla greckiej pogody. Dodatkową zaletą tego miejsca jest możliwość wypoczywania na wybrzeżu Morza Egejskiego. Do dyspozycji mamy kilka rozległych, piaszczystych plaż, które idealnie nadają się do leniwego opalania czy wodnych sportów, np. nurkowania. Jest to bardzo ciekawa alternatywa dla innych, popularnych greckich miejsc jak Ateny, Zakynthos, czy Kos. Saloniki nie są tak zatłoczone i zachowują swój lokalny urok, podczas gdy kurorty szczególnie latem przeżywają prawdziwe oblężenie.

Dlaczego nazywane jest miastem duchów?

Od dnia założenia Saloniki zawsze były wielokulturowe. Będąc ważnym portem i bramą między wschodem a zachodem, Saloniki były dynamicznym i dobrze prosperującym ośrodkiem handlowym. Przez wieki współistnieli tam chrześcijanie, muzułmanie i żydzi. Po tym jak liczne diaspory przeniosły ich do Grecji, poza nią i wokół niej, od XV wieku Żydzi odgrywali szczególnie ważną rolę w wielokulturowej historii miasta. W XX wieku stali się jednak coraz bardziej zmarginalizowani i wielu Żydów z Salonik wyemigrowało gdzie indziej. Niestety, tych, którzy pozostali, spotkał straszny los: pod koniec II wojny światowej 90% Żydów mieszkających w Salonikach zostało zamordowanych w Holokauście. Ten kontrast z byciem jednym z wiekowych centrów dla Żydów w Europie sprawia, że Saloniki są często nazywane Miastem Duchów.

Ciekawostki o Salonikach – w czym tkwi wyjątkowość tego miejsca?

Niewątpliwie Saloniki mogą poszczycić się ogromną wartością historyczną dla całego kraju, ponieważ znajdują się tu liczne zabytki jeszcze z okresu Bizancjum. Wyjątkowość tego miejsca polega przede wszystkim na połączeniu nowoczesności i oryginalnego charakteru miasta, tj. ruin i zabytków z dawnych czasów. Miasto tętni życiem i jest bardzo dobrze przygotowane pod względem turystycznym. Dlatego przyjezdne osoby mogą liczyć na wiele atrakcji i możliwości spędzenia wolnego czasu. 

Saloniki to osada powstała w 315 roku p.n.e., a założycielem był król Macedonii Kasandr, który nazwał miasto na część swojej żony. Wraz z upływem lat miasto było wielokrotnie najeżdżane i niszczone. Jednak za każdym razem zostawało odbudowane, dzięki czemu obecnie możemy wciąż podziwiać pozostałości dawnych cywilizacji. Mimo, iż miasto ma wiele tysięcy lat, zabytki są w zaskakująco dobrym stanie, co umożliwia ich podziwianie. Co ciekawe, Saloniki w okresie II Wojny Światowej były miejscem zamieszkania wielu Żydów, których obecność jest tu wciąż zauważalna. W charakterystycznych budowlach, synagogach czy licznych żydowskich restauracjach. Saloniki to miasto niepowtarzalne i zdecydowanie wyjątkowe. Harmonijnie łączy ze sobą wiele kultur, a pomimo dość krwawej historii praktycznie w całości zachowało swój pierwotny charakter i kształt.

Jak dojechać do Saloników? – najlepsze trasy i wskazówki dla kierowcy

Na początku warto wspomnieć, że zaledwie kilkanaście kilometrów od centrum Saloników znajduje się lotnisko Saloniki-Macedonia. Dojazd do miasta z pewnością nie będzie stanowił problemu. Jeżeli przylecimy tu samolotem, mamy dwie opcję dalszego transportu do centrum miasta. Możemy skorzystać z komunikacji miejskiej, która działa w mieście bardzo sprawnie, albo wynająć auto w miejscowej wypożyczalni. Wypożyczenie samochodu ma sens tylko wtedy, kiedy zamierzamy zwiedzać również dalsze okolice miasta. Przystanek autobusowy, z którego odjeżdżają autobusy kursujące między lotniskiem i centrum miasta znajduje się tuż przy samym terminalu. Kursy realizuje głównie miejski przewoźnik OASTH. W mieście ciężko poruszać się samochodem ze względu na spore korki i dużą liczbę ludności. Dlatego dla turystów o wiele bardziej korzystne – również cenowo – będzie korzystanie z komunikacji publicznej.

Transport publiczny w Salonikach – jak się poruszać po mieście?

Saloniki to bardzo rozległe i duże miasto, dlatego też komunikacja miejska jest tu bardzo rozbudowana. Autobusy jeżdżą często, a ich trasy są przewidziane tak, by dojeżdżały do najciekawszych atrakcji miasta. Autobusy miejskie w Grecji nie cieszą się zbyt dobrą opinią, jednak w Salonikach są one najczęściej punktualne i w dobrym stanie technicznym. Miasto jest zbyt duże, by poruszać się po nim pieszo. Atrakcje i zabytki nie są skoncentrowane wyłącznie w centrum, ale w różnych częściach miasta, dlatego warto korzystać z taksówek, albo wybrać najbardziej ekonomiczne wyjście – komunikację miejską. 

Jeżeli chodzi o parkowanie, to uliczki w większości są bardzo wąskie, co uniemożliwia parkowanie wzdłuż drogi. Na terenie miasta są parkingi – jednak są one płatne, ale jest ich niewiele i ciężko znaleźć na nich wolne miejsce. Jeżeli dojeżdżamy do miasta własnym autem, warto wcześniej upewnić się, że nasz hotel lub inne miejsce noclegowe zapewnia również bezpłatny parking, co jest bardzo powszechną praktyką w popularnych turystycznie miejscach.

Co zwiedzić w Salonikach? – największe zabytki

Tak jak już wspomniano wcześniej, Saloniki to prawdziwe żywe muzeum. W mieście znajdują się liczne zabytki i miejsca, które koniecznie trzeba zobaczyć podczas wizyty. Podkreślić również należy, że wiele z tych zabytków wpisane są na listę światowego dziedzictwa UNESCO, co tylko podkreśla ich wartość historyczną i znaczenie dla Grecji. Pierwszym, i zdecydowanie najbardziej charakterystycznym i rozpoznawalnym miejscem w Salonikach jest Rotunda, czyli najstarszy chrześcijański kościół na świecie. Monumentalna budowla powstała na przełomie III i IV wieku, a jej środek zdobią liczne freski. Bardzo cenne są również pozostałości Forum rzymskiego, w którego skład wchodzi amfiteatr, a także kryta ulica handlowa.

Bardzo ciekawym miejscem jest również Plac Arystotelesa, będący najdłuższym i największym placem w całych Salonikach. Otoczony ze wszystkich stron sklepami, restauracjami i barami, idealnie nadaje się na popołudniowe czy wieczorne wyjście. Bardzo charakterystyczny punktem miasta jest Biała Wieża, która powstała w XV wieku i niegdyś pełniła funkcję obronne oraz była więzieniem. Obecnie znajduje się w niej Muzeum Sztuki Bizantyjskiej, gdzie można podziwiać bardzo ciekawe eksponaty, a także z audio przewodnikiem w uszach zwiedzać cały obiekt. Zabytkowy Łuk Triumfalny Galeriusza jest również wart zobaczenia, choć nie stoi za nim żadna ważna historia. Powstały w III wieku obiekt robi wrażenie po dziś dzień. Dla miłośników architektury sakralnej miejscem szczególnie polecanym jest Bazylika św. Dymitra, będąca prawosławną cerkwią, wpisaną na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Atrakcje w Salonikach – jak zagospodarować czas?

Saloniki to miejsce nie tylko zabytkowe, ale może zaoferować liczne atrakcje i wydarzenia kulturowe. Prócz codziennych dyskotek i imprez organizowanych przez lokalne kluby, bary i restauracje, możemy również wziąć udział w corocznym Międzynarodowym Festiwalu w Salonikach, który odbywa się między 4-13 listopada. Podczas festiwalu na wielkich monitorach wyświetlane są najróżniejsze filmy reżyserów z całego świata. Widownia siedzi na przygotowanych wcześniej leżakach lub krzesłach. Cała impreza ma charakter wielkiego festynu, gdzie można kupić lokalne dania i przekąski na straganach i stoiskach. Jest to zdecydowanie jedno z największych wydarzeń w Grecji. 

Prócz tego latem często organizowane są różne wydarzenia związane z kuchnią i gastronomią. Grecka kuchnia bazuje na bardzo poważnie traktowanych rytuałach, a Grecy bardzo emocjonalnie podchodzą do swojej tradycyjnej kuchni. Równie popularnym wydarzeniem kulturowym jest Uliczny Festiwal Trybów, który ma miejsce we wrześniu. Jest to wydarzenie zarówno muzyczne, artystyczne jak i sportowe. Odbywa się co roku od 2009 roku i przyciąga ponad 40 000 młodych ludzi. Na ulicach odbywają się zajęcia i konkursy muzyczne i taneczne, jest więc zatem głośno, słychać muzykę i śpiew. 

Restauracje i kawiarnie – gdzie najlepiej zjeść w Salonikach?

Grecka kuchnia jest charakterystyczna. Znajdziemy tu nie tylko owoce morza, ale również regionalne potrawy, które smakują w określony sposób tylko w tym kraju! Będąc w Salonikach warto spróbować jak najwięcej tradycyjnych potraw, by móc rozsmakować się w greckiej kuchni. Obowiązkowym do odwiedzenia miejscem na kulinarnej mapie Saloników jest legendarna już restauracja Devido. Gdzie zjemy naprawdę pyszny posiłek w przystępnej cenie. Jest to lokalna wersja restauracji fast food, serwująca sałatki ze świeżych warzyw, ręcznie robiony sos tzatziki, czy burgery z dodatkiem aromatycznych przypraw na świeżo upieczonej bułce. Można tu próbować lokalnej wersji gyrosa, czyli mięsa w przyprawach z dodatkiem warzyw. Grecka wersja jest o wiele bardziej lekkostrawna niż dania, które znać możemy z Polski. 

Inną, równie polecaną restauracja jest Judah Club, w dużej mierze serwującą wegańskie dania kuchni greckiej, gdzie możemy spróbować również lokalnego wina. Ceny są tu bardzo przystępne, i z pewnością najemy się do syta, biorąc pod uwagę naprawdę duże porcje jedzenia. Prócz tego warto kupić przekąski i świeże owoce na lokalnych stoiskach, których na ulicach Saloników naprawdę nie brakuje – smak jest niepowtarzalny!

Okolice Saloników – atrakcje i trasy wycieczkowe

Saloniki jest niezwykle ciekawym i historycznym miejscem, które zapewnia szereg rozrywek i najróżniejszych atrakcji, niemniej jednak jego okolice są równie interesujące. To tam można aktywnie spędzić czas spacerując, jeżdżąc na rowerze czy wspinając się na szczyty górskie. W najbliższej okolicy Saloników znajduje się wiele tras rowerowych także rekreacyjnych, gdzie można spotkać głównie rodziny z dziećmi. Wokół miasta znajduje się również dawny szlak handlowy, którym obecnie można przespacerować się i podziwiać widoki na panoramę miasta. Co więcej, w najbliższej okolicy Saloników znajdują się winnice, a także pomniejsze miejscowości, gdzie znajdziemy prawdziwe perełki architektury sakralnej, takie jak kościoły czy kapliczki. Kiedy już skończymy zwiedzać Saloniki, warto poświęcić chociaż jeden dzień na zwiedzanie ich okolic. Można wtedy zobaczyć prawdziwą, grecką prowincję i perełki które napewno nie znajdują się w przewodnikach turystycznych!

Hotele w Salonikach – najlepsze propozycje noclegowe dla turystów

Jeżeli chodzi o nocleg w Salonikach, to zdecydowanie możemy być spokojni. W mieście tym jest bardzo dobrze zorganizowana baza noclegowa. Do wyboru mamy opcję w różnych przedziałach cenowych i o różnych standardach. Przy wyborze noclegu warto upewnić się, że będziemy mieli do dyspozycji miejsce parkingowe, jeżeli podróżujemy autem. Ta kwestia jest wyjątkowo ważna z uwagi na płatne parkingi, których jest zdecydowanie mało i na których trudno znaleźć wolne miejsce. 

Saloniki – TOP 5 najlepszych hoteli w mieście

Polecanym miejscem noclegowym jest Hotel Kastoria – zabytkowy obiekt w centrum miasta. Skąd będziemy mogli w krótkim czasie dostać się do wielu zabytków i atrakcji. Jest to obiekt, który w przystępnych cenach oferuje różne opcje zakwaterowania. W większości są to niewielkie, ekonomicznie wyposażone pokoje z oknem lub balkonem. Na terenie obiektu mamy dostęp do bezpłatnej sieci Wi-Fi, całodobowej recepcji, a wszystkie pokoje są klimatyzowane i posiadają łazienkę. Dodatkowym udogodnieniem jest parking dla gości na czas pobytu, co doceniają szczególnie goście podróżujący własnym autem. Możemy tu również bezpłatnie przechować bagaż, a także wynająć pokój rodzinny, który jest nieco większy od standardowych pokoi. Dodatkowo posiada zarówno aneks kuchenny, jak i strefę wypoczynkową. 

Kolejnym dobrze zlokalizowanym obiektem, zaledwie 400 metrów od centrum jest Aura Studios & Suites. Podobnie jak poprzednio opisana opcja, oferuje wygodnie wyposażone pokoje, prywatną łazienkę oraz balkon z widokiem na miasto. Parking, bezpłatne Wi-fi, a także transfer lotniskowy w razie potrzeby to dodatkowe udogodnienia dla gości. Jest to doskonała bazą wypadowa dla osób, które chcą zwiedzić centrum miasta. 

Pillow Urban Stay

Jeżeli cenimy sobie prywatność, to warto rozważyć obiekt Pillow Urban Stay. Oferuje on pojedyncze apartamenty z prywatnymi łazienkami, pralką, salonem oraz balkonem z widokiem na miasto. 

Kolejną opcją jest luksusowy Mandrino Hotel, kilka minut spacerem od modnej ulicy Egnatia. Do dyspozycji mamy tutaj wygodnie i nowocześnie wyposażone pokoje z klimatyzacją, telewizją satelitarną oraz prywatną łazienką. Hotel jest nowoczesny i elegancki, a obsługa bardzo miła i pomocna. 

Anatolia Hotel

Warto rozważyć Anatolia Hotel w nowoczesnym stylu, równie luksusowo urządzony co poprzednio opisane obiekty. Obiekt oferuje m.in. spa, siłownię i restaurację

lub ONOMA Hotel z pięknym widokiem na morze i sezonowym, odkrytym basenem. Wszystko zależy od naszych upodobań!

Najlepsze hotele w Grecji

Wycieczki po co-zobaczyc-w-salonikach

Poprzedni

Hotele w Sozopolu – TOP rekomendowanych noclegów

Javorca: Kościół Pamięci Ducha Świętego w Słowenii

Następny

Dodaj komentarz