Wielu z nas tuż po zakończeniu urlopu planuje już następne wakacje lub krótki zimowy wyjazd. Ci, którzy zdecydowali się odpocząć w okresie jesienno-zimowym, z pewnością poszukują miejsc, w których pogoda wciąż dopisuje. Z pewnością pierwsze kroki skierujemy wówczas w stronę broszur biur podróży, z ofertami wiecznie słonecznych i imprezowych Wysp Kanaryjskich lub gościnnej i ciepłej Italii. Nie da się ukryć, że oba z tych miejsc od wielu już sezonów cieszą się ogromną popularnością wśród turystów.
Jednak bez względu na to, czy planujemy wakacje na kolejny rok, czy szukamy szybkiego i dość taniego city break’u, pod uwagę koniecznie należy wziąć Chorwację. Gościnni mieszkańcy, a także wiecznie dopisująca pogoda i dość leniwa, relaksująca atmosfera z pewnością pomoże Wam doładować się pozytywną energią na kolejny okres w pracy lub na dość nieprzyjazną zimową pogodę w naszym kraju. Chorwacja już od dawna jest jednym z krajów, który zaliczany jest do najbardziej otwartych i przyjaznych turystom. Szczególną uwagę przyciąga niewielkie miasteczko Rovinj. Zanim się tam wybierzecie, warto zapoznać się z kompleksowym przewodnikiem po tym skrawku niewielkiego raju.
Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com
Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl
Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Jak dojechać do malowniczego Rovinj w Chorwacji?
Rovinj jest niewielkim miasteczkiem, które liczy sobie zaledwie niecałe 15 tysięcy mieszkańców. Nie da się jednak ukryć, że skrywa ono w sobie niesamowity urok, a ulice praktycznie codziennie wypełnione są turystami. Jak łatwo można się domyślić, w Rovinj nie znajdziemy lotniska, jednak dojazd do niego jest niezwykle prosty. W pierwszej kolejności możemy wybrać dowolne lotnisko spośród tych w Lublanie, Trieście lub Zagrzebiu i Puli. Gdy już się tam dostaniemy, możemy podróżować zarówno komunikacją miejską, ale także i wypożyczonym z lotniska samochodem. Najprościej będzie dostać się do Rovinj z Puli, gdyż jest to około 40 minut jazdy samochodem, niestety może być ciężko znaleźć tam loty z polski. Tak więc dostać się do Rovinj z Triestu, Zagrzebia i Lublany?
Jak dojechać do Rovinj z Triestu?
Bilety do Włoch od zawsze cieszyły się niskimi cenami, z tego też względu o loty do Triestu nie będzie trudno. Jeśli z lotniska zdecydujemy się na wypożyczenie samochodu, wówczas do pokonania mamy 145 kilometrów i nie zajmie nam to więcej niż 2 godziny. Z lotniska w Trieście od razu mamy dostęp do drogi E70, którą dojedziemy prosto do granicy ze Słowenią. Następnie poruszamy się drogą H5, a na pierwszym rozjeździe w miejscowości Koper wybieramy zjazd w drogę E751. Dojedziemy dzięki niej do Chorwacji, a w miejscowości Okreti wybieramy zjazd na drogę lokalną 303, którą dojedziemy prosto do Rovinj. Jeśli zaś wybierzemy komunikację miejską, musimy w pierwszej kolejności z lotniska dostać się na dworzec główny w Trieście przy pomocy autobusu numer G51. Z dworca czeka na nas wygodny i dobrze nam znany Flixbus, który dowiezie nas prosto na niewielki dworzec w Rovinj.
Jak dojechać do Rovinj z Lublany?
Choć loty do Lublany nie cieszą się tak ogromną popularnością, to z pewnością znajdą się osoby, które będą preferowały ten kierunek. Jeśli zdecydujemy się na podróż do Rovinj wypożyczonym z lotniska samochodem, będziemy mieć do pokonania 187 kilometrów, co zajmie nam około 2,5 godziny. Trasa również jest niezwykle prosta, gdyż z lotniska w Lublanie prowadzi droga E61 prosto do miejscowości Koper. Wówczas podobnie jak w poprzednim przypadku wybieramy zjazd w drogę E751 i w chorwackiej miejscowości Okreti zjeżdżamy w drogę 303, dzięki której dojedziemy prosto do Rovinj. Jeśli zdecydujemy się na podróż przy pomocy komunikacji miejskiej, to musimy przygotować się na dwie przesiadki. W pierwszej kolejności musimy dojechać do Lublany na dworzec główny, a dowiezie nas tam autobus numer 02 lub 27. Z dworca czeka nas podróż pociągiem do Triestu. Finalnie znów wsiadamy w znanego nam Flixbusa, który bezpiecznie dowiezie nas do Rovinj. Taka podróż zajmie nam około 8 godzin.
Jak dojechać do Rovinj z Zagrzebia?
Okazuje się, że trasa do Rovinj ze stolicy Chorwacji – Zagrzebia, okaże się tą najdłuższą. Jeśli jednak zdecydujemy się na tę opcję podróżowania, to jeśli wypożyczymy z lotniska samochód, do pokonania będziemy mieć 249 kilometrów. Trasa zajmie nam około 3 godziny po prostej drodze E65. Na wysokości popularnej wśród turystów Rjeki, musimy zjechać w drogę E751, którą dojedziemy prosto do Rovinj. Jeśli zdecydujemy się na podróż komunikacją miejską, to prosto z lotniska odjeżdżają Flixbusy, a cała podróż zajmie również 3 godziny.
Co zwiedzić w chorwackim Rovinj – muzea i zabytki, których turyści nie mogą pominąć
Rovinj jest jednym z najważniejszych punktów całego wybrzeża Istrii, a także północnego Adriatyku. Przez ponad 500 lat miasteczko było pod wpływem Republiki Weneckiej, a obecnie jest prawdziwym skupiskiem przepięknych zabytków i wartościowych muzeów. Czego zatem nie możemy pominąć zwiedzając malownicze Rovinj?
Plac Veli Trg
Plac ten był niegdyś swoistym centrum miasta. Co prawda pozostał nim po dziś dzień, gdyż to właśnie z niego odchodzą praktycznie wszystkie mniejsze i większe uliczki. Warto więc zacząć swój spacer po Rovinj właśnie od tego malowniczego placu, który otoczony jest kolorowymi budynkami i budkami lokalnych handlarzy. Można tam także zaopatrzyć się w piękne, ręcznie robione pamiątki.
Ulica Grisia
Jest to jedna z najpiękniejszych uliczek w Rovinj, która odchodzi ze wspomnianego już placu Veli Trg. Jest to urokliwy deptak, którego bruk jest najstarszym w całym historycznym centrum miasteczka. Kostka brukowa jest na nim ułożona w jodełkę. Co więcej, to właśnie na tej uliczce jest już od wielu lat organizowana jednodniowa wystawa sztuki w plenerze. Jest to jednocześnie największa atrakcja w letnim sezonie w miasteczku.
Plac Marszałka Tito
Obecnie to właśnie ten plac stał się głównym placem miasta. Jeśli cofniemy się do roku 1913, to na tym właśnie placu został otwarty pierwszy hotel, a jeszcze wcześniej, bo w roku 1891 pierwsza kawiarenka. W punkcie centralnym placu znajduje się przepiękna fontanna, która ma być swoistym upamiętnieniem prac, które miały na celu zaopatrzenie miasta w wodę. Finalnie na szczycie tej fontanny będziemy mogli podziwiać urokliwą i dość tajemniczą rzeźbę chłopca, którego miejscowi nazwali po prostu Keko. W okolicy placu Marszałka Tito znajdziemy również zabytkową wierze zegarową, której powstanie datuje się na wiek XIX.
Łuk Balbiego
Niegdyś niewielkie Rovinj było otoczone potężnymi murami miejskimi. Do miasta można było się dostać sześcioma bramami wjazdowymi. Część z nich w nienaruszonym stanie przetrwała do dziś, a najpiękniejszą i najbardziej popularną bramą jest Łuk Balbiego, który wzniesiony został w 1679 roku. Dawniej, znajdowała się w tym miejscu brama na targ rybny. Warto wspomnieć, że architekt Francesco Almoro Albi w XIX wieku zdołał dodać do niego swój rodzinny herb, a od łuku odchodzi dobrze zachowany, choć niewielki fragment murów miejskich.
Katedra św. Eufemii
W końcu docieramy do głównej atrakcji miasta. Znajduje się ona na malowniczym wzgórzu i jest idealnym przykładem architektury barokowej, która dominowała na całym wybrzeżu Istrii. Okazuje się, że jej wnętrze skrywa w sobie całą masę perełek. Znajdziemy tam przepiękny, niesamowicie bogato zdobiony ołtarz, a także różnorodne posągi, obrazy, ikony, zabytkowe organy, czy nawet srebrne tabernakulum. Na samym ołtarzu możemy podziwiać z kolei złotą statuę, a tuż za nią sarkofag skrywający ciało i relikwie św. Eufemii. Do katedry przynależy także zabytkowa dzwonnica, która liczy sobie 61 metrów wysokości. Najważniejsze jest to, że została ona udostępniona dla zwiedzających i stanowi idealny punkt widokowy na panoramę Rovinj i jego wybrzeża. Na szczycie umieszczona jest figurka świętej Eufemii, która zgodnie z wierzeniami miejscowych, kiedy odwrócona jest w stronę lądu, to zwiastuje brzydką pogodę
Port w Rovinj
Kolejnym urokliwym i zabytkowym miejscem jest niewielki port w Rovinj. Znajduje się on tuż przy starym mieście. Co więcej, znajdziecie tam również molo, pieszczotliwie nazywane Małym Molo i stanowi on główny punkt portu w miasteczku. Znajdziemy tam cumujące niewielkie, drewniane batany. Pamiętajmy, że dodatkową atrakcją może być rejs z portu w Rovinj zarówno na wyspę św. Andrzeja jak i na wyspę św. Katarzyny.
Muzeum Dziedzictwa Rovinj
Tego muzeum żaden z szanujących się turystów nie może pominąć. Znajduje się ono bowiem w przepięknym, barokowym pałacu, który należał niegdyś do rodziny Cali. Pochodzi on z XVII wieku. Samo muzeum zaś zostało otwarte po raz pierwszy w roku 1954. Przez lata zdołało ono zgromadzić kolekcję obrazów, książek i innych dziedzictw, które pozwolą Wam zrozumieć dzieje i samo powstanie urokliwego miasteczka Rovinj.
Pałac Miejski
Wybudowany w XIV wieku pałac, jest jednym z najcenniejszych budynków w mieście. Z biegiem czasu przeszedł on przez wiele modernizacji i poprawek, co nieznacznie zmieniło jego pierwotny wygląd.
Centrum Badań Historycznych
To również muzeum w Rovinj, którego celem jest dokładne badanie samej historii regionu, a także doszukiwanie się włoskich korzeni jego mieszkańców. Warto je odwiedzić, gdyż posiada ono cenną kolekcję map, a także rysunków geograficznych czy topograficznych. Znajdziemy tam również zbiory wojskowych zdjęć i panoramicznych widoków, które zostały ułożone w kolejności chronologicznej od XV wieku, aż do czasów współczesnych. Warto wspomnieć, że to przepiękne muzeum mieści się w starym, miejskim spichlerzu.
Stare Miasto
Największym zabytkowym miejscem jest bez wątpienia Stare Miasto w Rovinj. To właśnie tam skupia się większość istotnych pod względem historycznym miejsc.
Atrakcje w Rovinj – by umilić sobie zwiedzanie
Rovinj jest typowo historycznym i zabytkowym miasteczkiem, przeznaczonym na długie godziny zwiedzania. Nie oznacza to jednak, że jest ono całkowicie pozbawione atrakcji. Jeśli do Rovinj wybraliście się całą rodziną, Wasze pociechy na pewno docenią wizytę w Małej Chorwacji. Jest to świetnie zorganizowany park miniatur, obejmujący powierzchnię 5500 metrów kwadratowych. Można się wybrać na spacer np. wokół najpiękniejszych, miniaturowych zabytków Dubrownika, Rjeki czy Splitu. Co więcej, można z bliska przyjrzeć się jaskini Pazin i podziwiać miniaturowe wybrzeże kanału Limskiego. Dzieci do 5 lat wchodzą za darmo, natomiast od 5 lat bilet kosztuje 10 kun. Dodatkowo można zorganizować rejs promem z portu w Rovinj na jedną z pobliskich wysp, co z pewnością spodoba się najmłodszym.
Najpiękniejsze plaże w chorwackim miasteczku Rovinj
Same wody wokół miasteczka Rovinj są niezwykle atrakcyjne dla miłośników morskich kąpieli, a co więcej także i dla nurków. Okazuje się, że na dnie Adriatyku znajduje się wiele wraków pozatapianych statków, wokół których szybko przepływają ławicę kolorowych i pięknych ryb. Jeśli skupimy się na plażach w samym centrum Rovinj, to należy przygotować się na to, że nie będą one należały do najszerszych, a co więcej, w niektórych miejscach mogą one być po prostu pokryte kamieniami.
Plaża Baluota
Jedną z najpopularniejszych plaż w mieście jest Baluota. To właśnie tam można uprawiać windsurfing, wybrać się na kajaki, a także wypożyczyć żaglówkę. Dzieci mogą udać się na podglądanie wesołych delfinów, które co jakiś czas właśnie w okolicy plaży Baluota wyłaniają się z Adriatyku. Sama Baluota jest dość niewielką plażą, miejscami skalistą, która znajduje się na zachód od starego miasta i nieco poniżej katedry św. Eufemii. Nie da się jednak zaprzeczyć, że jest ona miejscem niezwykle fotogenicznym. W sezonie staje się jednak ona miejscem niezwykle zatłoczonym i gwarnym.
Monte
Jeśli jednak szukacie nieco bardziej spokojnych i przede wszystkim przestronnych plaż, to warto wybrać nieco poza centrum miasta. Idealne warunki do plażowania znajdują się na kempingach wokół Rovinj między innymi na campingu Polari, campingu Vestar czy Amarin. Jedną z najpiękniejszych plaż w okolicy jest plaża Monte, która znajduje się przy samym końcu ruin murów miejskich. To prawdziwa perełka otoczona schodkami i wysokimi skałami, na której można beztrosko wypocząć.
Parkingi – dla podróżujących do Rovinj samochodem
Dla osób podróżujących samochodem prawdziwym wyzwaniem może okazać się znalezienie miejsca parkingowego w Rovinj. Szczególnie jeśli mówimy o historycznym centrum miasta. To właśnie tam znajduje się najwięcej zabytków i atrakcji, więc nic dziwnego, że jak najbliżej nich chcą swoje auta zaparkować turyści. Warto wspomnieć, że w okolicy starego miasta każdy parking jest płatny. Na obrzeżach natomiast będą one darmowe. W Rovinj możecie również zostawić auto na największym miejskim parkingu, który nazywa się Valdibora. Parking ten składa się z dwóch części tj. Mala Valdibora i Velika. Zlokalizowany on jest w pobliżu centrum miasta i jak łatwo można się domyślić, jest on płatny. Ci, którzy nie chcą spędzać dodatkowych kun na parkingi, mogą wykorzystać miejsca oferowane przez wielkopowierzchniowe markety lub zaparkować w dozwolonych miejscach, które są wyznaczone równolegle do ulic.
Gdzie spać w malowniczym Rovinj?
Rovinj, mimo swoich niewielkich rozmiarów, świetnie przygotowało się na napływających turystów i rozwinęło satysfakcjonująca bazę noclegową. Jeśli więc zastanawiacie się, gdzie spać w tym urokliwym miasteczku, to warto zwrócić uwagę na TOP5 najlepszych hoteli. Oto one:
- Apartments Ana Wellness – pierwszym hotelem jest pięciogwiazdkowy obiekt – Apartments Ana Wellness. Oferuje on gościom nowoczesne apartamenty, a także kompleks odkrytych basenów, kilka saun, jacuzzi, a także gabinety odnowy biologicznej i masażu. Co więcej, obiekt ten znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie plaży, jedynie 20 minut spacerem od historycznego starego miasta w Rovinj.
- Hotel Lone – to kolejny pięciogwiazdkowy obiekt w Rovinj, usytuowany również w bezpośrednim sąsiedztwie plaży. Oferuje on gościom zakwaterowanie i obsługę zgodnie z najwyższymi standardami. Przygotowany został kompleks basenów, restauracja, bar, taras wypoczynkowy, a także centrum SPA.
- Grand Park Hotel Rovinj – znów mamy do czynienia z obiektem mogącym pochwalić się pięcioma gwiazdkami i oferującym najwyższe standardy. Podobnie jak w poprzednich obiektach, możemy oczekiwać basenów, baru, najwyższej jakości obsługi hotelowej, centrum odnowy biologicznej czy nawet cukierni. Apartamenty dysponują balkonem lub przestronnym tarasem.
- Hotel Monte Mulini – to pięciogwiazdkowy obiekt zlokalizowany tuż przy samej plaży. Każdy apartament wyposażony i urządzony jest zgodnie z nowoczesnymi trendami. Obiekt oferuje basen, saunę, łaźnie tureckie i gabinety masażu, a także chorwacką restaurację.
- Malipiiero Residence – ten obiekt również dysponuje pięcioma gwiazdkami, jednak zlokalizowany jest on w pobliżu starego miasta. Goście mogą liczyć na łaźnie tureckie czy restaurację specjalizującą się w kuchni chorwackiej. Na życzenie podróżnych organizowany jest transport z i na lotnisko.
Gdzie dobrze zjeść i skosztować chorwackiej kuchni w Rovinj?
Każdy podróżny, który wybiera się w Chorwacji, chce z pewnością skosztować prawdziwej, regionalnej kuchni. W Rovinj knajpek i restauracji jest pod dostatkiem, więc z pewnością nie będziecie chodzili z pustymi brzuchami. Jednak w jakich restauracjach warto się zatrzymać na prawdziwą, chorwacką ucztę? Otóż warto sprawdzić menu takich lokali jak:
- Barba Danilo – to jedna z tych restauracji, w której można skosztować dań, będących kwintesencją kuchni chorwackiej. Co więcej, większość z nich przyrządzana jest z lokalnych składników. Oczywiście dla wegan i wegetarian przygotowano tam specjalne menu.
- Konoba de Amicis – lokal ten specjalizuje się w daniach kuchni chorwackiej, ale też śródziemnomorskiej. Warto dodać, że praktycznie całe menu skomponowane jest z różnego rodzaju ryb okraszonych dodatkami. Ryby są dostarczane przez lokalnych rybaków i przyrządzane są na wiele różnych sposobów. Miłośnicy owoców morza i ryb z pewnością docenią ten lokal.
- Monte – jest to jedna z bardziej eleganckich restauracji, która przeplata kuchnie chorwacką z kuchnią włoską. Niesamowitą wagę lokal przykłada do estetyki prezentowanych dań w myśl, że najpierw je się oczami. Weganie i wegetarianie są również mile widziani.