Pula, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi, plaże

, , Tagi , , , , , , , , ,

Wakacje dla większości z nas dobiegły już końca, jednak z utęsknieniem lubimy wracać do nich wspomnieniami. Nie da się ukryć, że niektórzy już z tak ogromnym wyprzedzeniem zaczęli planować kolejne wyjazdy, co więcej, w planach są nawet wyjazdy zimowe. Kto z nas, gdy ma krótki urlop, nie wybierze się na city break, do miejsc, w których wciąż może złapać ostatnie promienie słońca i przysłowiowo naładować baterie przed kolejnymi miesiącami w pracy?

Pojawia się więc dylemat, które miasto idealnie wpisuje się w ramy krótkiego urlopu i ma do zaoferowania turystom znacznie więcej, niż tylko słoneczną pogodę. Z radością przecież poznamy ciekawe zabytki czy skorzystamy z miejscowych atrakcji w przerwie, pomiędzy kolejnymi sesjami na plaży.  Okazuje się, że nie tylko Włochy czy imprezowe Wyspy Kanaryjskie są idealnym miejscem. W uwielbianej przez polskich turystów Chorwacji znajduje się malownicze miasto Pula. Sprawdź więc, co warto wiedzieć, zanim wybierzesz się w podróż do chorwackiego raju na ziemi. Jak dojechać do malowniczej Puli w Chorwacji?

Pula jest jednym z bardziej popularnych miast Chorwacji. Okazuje się, że na szczęście większości turystów znajduje się tam międzynarodowy port lotniczy. Bilety do Puli zwykle nie należą do tych najdroższych, a co więcej, trasy obsługiwane są przez słynnych, tanich przewoźników jak np. Ryanair czy WizzAir. Loty można zarezerwować praktycznie z każdego większego miasta w Polsce. Niemniej jednak wyjazdy do Puli cieszą się ogromną popularnością, a to oznacza, że jeśli nie zarezerwujemy lotów odpowiednio wcześnie, możemy nie tylko zakupić je w o wiele wyższej cenie, ale po prostu może zabraknąć dla nas miejsc. Jeśli tak się stało, to ratunkiem może okazać się pobliska Rjeka, która również dysponuje lotniskiem, a loty nie nadwerężą znacznie naszego budżetu. Wówczas będziemy mieć do pokonania około 133 kilometry i najlepszym rozwiązaniem okaże się wypożyczenie samochodu z lotniska. Cała podróż nie powinna zająć więcej niż godzinę i 40 minut po autostradzie oznaczonej numerem E 751.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Pula – muzea i zabytki, których nie może pominąć żaden turysta

Chorwacką Pulę zamieszkuje około 58 tysięcy mieszkańców. Niemniej jednak miasto to usłane jest zabytkami i malowniczymi zakątkami, których żaden szanujący się turysta nie może pominąć. Okazuje się, że zwiedzanie miasta spokojnie zajmie Wam więcej niż jeden dzień, gdyż każde z muzeów i zabytków, wymaga chociaż krótkiej chwili na to, by zatrzymać się w spokoju i podziwiać jego kunszt. Co więc warto zobaczyć w Puli? Otóż każdy turysta powinien zwiedzić:

Amfiteatr w Puli

Jest to ogromna arena, która powstałą w I wieku naszej ery. Początkowo była ona wykorzystywana jako miejsce walk gladiatorów, coś na wzór amfiteatru rzymskiego. W okresie średniowiecza mieszkańcu Puli gromadzili się tam, by podziwiać walki rycerskie, a także zrobić zakupy na organizowanym tam targu. Monumentalność i surowość tej budowli zachwyci nawet najbardziej wymagającego turystę. Obecnie zwiedzając amfiteatr, można zatrzymać się na jednym z wielu organizowanych tam wydarzeń kulturalnych.

Złota Brama

Kolejnym wartym odwiedzenia zabytkiem w Puli jest Złota Brama. Tak naprawdę jest to łuk triumfalny rodziny Sergjevac. Opiera się on z kolei o bramę Porta Aurea. Historia jego powstania ma ścisły związek z trzema członkami wspomnianej już rodziny. Ówcześnie pełnili oni bowiem wysokie funkcje urzędników państwowych. Warto wspomnieć, że jedna ze stron Złotej Bramy znajdująca się na wschodzie jest całkowicie nieopracowana, niemniej jednak jest ona również praktycznie niewidoczna. Zachodnia strona zaś jest niezwykle bogato ozdobiona i niejednego podróżnego wprawia w zachwyt.

Świątynia Augusta

Świątynia ta jest bez wątpienia jednym z ważniejszych zabytków w Puli. Została ona wybudowana na Forum i w całości jest poświęcona bogini Romie i ówczesnemu cesarzowi Augustowi. Jej powstanie datuje się na 2 rok przed narodzinami Chrystusa, a także na rok 14, kiedy to zmarł cesarz August. Okazuje się, że na przestrzeni lat świątynia ta pełniła różne funkcje. W 1944 roku została prawie całkowicie zniszczona w wyniku bombardowań. Na szczęście udało się ją zrekonstruować.

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryj Panny

Jest to prawdziwie monumentalna budowla, która zachwyca swoją surowością. Została ona wybudowana w XV wieku na miejscu dawnej świątyni poświęconej Jowiszowi. W jej wnętrzu podróżni mogą podziwiać antyczne kolumny, a także prawdziwy, rzymski sarkofag z III wieku, który obecnie stanowi w niej ołtarz główny.

Brama Herkulesa

Jest to niewielka, zabytkowa brama, która znajduje się pomiędzy dwoma wieżami pochodzącymi najprawdopodobniej z okresu średniowiecza. Na bramie znajduje się płaskorzeźba przedstawiająca samego Herkulesa, a także imiona dwóch, średniowiecznych rzymskich urzędników.

Wenecka Twierdza

Czyli przepiękny zamek w Puli, prawdopodobnie jedyny taki w całej Chorwacji. Został on wzniesiony w stylu francuskim i dawniej spełniała funkcję twierdzy obronnej. Jej nazwa pochodzi od Wenecjan, którzy podjęli się budowy tej ogromnej twierdzy w XVII wieku. Obecnie podróżni mogą z niej podziwiać przepiękną panoramę całego miasta, a także panoramę morskiego wybrzeża.

Kościół i klasztor świętego Franciszka

Jeden z tych zabytków w Puli, który zachwyca swoją monumentalnością, a także niezwykłą prostotą. Otoczony jest niesamowicie pięknym ogrodem. Jak sama nazwa wskazuje, został on poświęcony świętemu Franciszkowi z Asyżu. Podróżni mogą przechadzać się malowniczymi korytarzami, które są ozdobione malowidłami i rzeźbami.

Kulturalna Pula – muzea

Zwiedzając zabytki tego malowniczego i urzekającego miasta, nie można pominąć również muzeów. Turyści z pewnością powinni udać się do:

 • Muzeum Archeologicznego Istrii – muzeum to cieszy się niezwykłą popularnością wśród turystów, gdyż na przestrzeni czasu zgromadziło niezwykle imponujące i interesujące eksponaty archeologiczne, które przedstawiają chronologiczną historię całego wybrzeża Istrii.
 • Muzeum Historyczne i Morskie Istrii – to niezwykłe muzeum mieści się w gmachu XVI wiecznej twierdzy. W swoich zbiorach posiada ponad 100 tysięcy eksponatów, które związane są z pracą na morzu i w porcie. Stałą ekspozycją jest zachwycająca rekonstrukcja XIX wiecznej apteki. Żaden turysta nie może tego muzeum pominąć, jeśli chce się dowiedzieć jak dawniej pracowano nad rozwojem Puli.

Pula i jej największe atrakcje

Jeśli planujecie podróż do Puli z całą rodziną, z pewnością będziecie poszukiwać atrakcji dla swoich pociech. Okazuje się, że Pula sprosta i takim wyzwaniom. Z miejskiego portu organizowane są bowiem rejsy wzdłuż wybrzeża Istrii. Dodatkowo na promach organizowane są specjalne atrakcje i pokazy animacji dla najmłodszych podróżników. Co więcej, w Puli znajduje się ogromne Akwarium. Jest to miejsce o walorach typowo edukacyjnych, które może pochwalić się tysiącami gatunków stworzeń morskich. Warto wspomnieć, że Pula to również idealne miasto na rowerowe wycieczki objazdowe. Znajdziemy tam kilkanaście wypożyczalni rowerów i świetnie przygotowane ścieżki. Dzieciom może spodobać się również perspektywa zwiedzania miasta z lotu ptaka. W Puli bowiem organizowane są specjalne loty panoramiczne.

Najpiękniejsze plaże w Puli

Pula jest idealnym miejscem dla wszystkich miłośników pięknych plaż i nie tylko. Okazuje się, że w tej części wybrzeża panują również idealne warunki do nurkowania i uprawiania sportów wodnych jak np. windsurfingu czy kitesurfingu. Jeśli jednak poszukujecie najpiękniejszych plaż, to z pewnością warto udać się na Verduelę i Stoję. Są to plaże żwirowo-kamieniste, na których co prawda leżakowanie może być dość trudne, jednak krajobrazy z pewnością na długo zapadną Wam w pamięć.

Co więcej, w pobliżu znajduje się malownicza wysepka Porer z wznoszącą się na niej średniowieczną latarnią morską. Tam również znajdziemy niewielkie plaże, usłane głównie piaskiem. Jeśli jednak należycie do tych turystów, którzy przede wszystkim cenią sobie komfort leżakowania, to warto wybrać się trochę poza miasto. W niewielkich miejscowościach, które znajdują się tuż przy Puli jak np. Pjescana Uvala czy Banjole, znajdziemy plaże typowo turystyczne, usłane złocistym i mięciutkim piaskiem. Leżakowanie i zażywanie słonecznych i morskich kąpieli na tego typu plażach z pewnością będzie należało do Waszych ulubionych rozrywek.

Gdzie wypożyczyć samochód w Puli?

Nie da się ukryć, że jednym z najbardziej komfortowych sposobów poruszania się po mieście i jego okolicach jest samochód. Okazuje się, że w Puli z jego wypożyczeniem nie będzie żadnego problemu. Pierwszą wypożyczalnię znajdziemy na lotnisku i jest to HR RentCar. Jeszcze przed przylotem możemy za pośrednictwem ich strony internetowej znaleźć odpowiednie dla nas auto, które będzie czekało na nas tuż po przylocie. W południowej części miasta znajdziemy wypożyczalnie Six Rent a Car, a w północnej części wypożyczalnię CARWIZ. Co więcej, w samym centrum Puli również możemy bez żadnego problemu wypożyczyć auto. Znajdziemy tam chorwacką wypożyczalnię Parmula, a także świetnie znaną wypożyczalnię Europecar, która funkcjonuje w wielu krajach Europy. Każda z tych wypożyczalni nie nakłada na klientów limitu kilometrów i dysponuje nowoczesną i w pełni sprawną technicznie flotą pojazdów. Zwykle klienci mogą również liczyć na całodobową pomoc i profesjonalną obsługę.

Parkingi w Puli – gdzie zostawić auto?

Skoro już zdecydowaliśmy się dotrzeć do Puli samochodem lub wypożyczyć go na miejscu, to z pewnością zastanawiamy się, jak wygląda sprawa parkingów. Okazuje się jednak, że większość z nich jest w Puli płatna. Największy parking znajduje się tuż przy amfiteatrze. Pozostałe z nich możemy znaleźć przy ważniejszych zabytkach. Warto pamiętać, że Pula podzielona jest na trzy strefy parkingowe. Najdroższa z nich – czerwona – obejmuje teren ścisłego, zabytkowego centrum miasta. Druga ze stref, oznaczona kolorem żółtym obejmuje, tereny poza historycznym centrum, a biała obejmuje parkingi w dalszych częściach miasta. Warto wiedzieć, że za parkingi można szybko i skutecznie zapłacić przez SMS lub za pomocą specjalnej aplikacji. Parkingi bezpłatne zwykle znajdują się na przedmieściach i obejmują parkingi przy wielkopowierzchniowych marketach lub równolegle do niektórych ulic. Jeśli jednak zdecydujemy się parkować na ulicy, warto upewnić się, że nie jest to miejsce zarezerwowane wyłącznie dla mieszkańców. 

Pogoda w ciągu roku w Puli – kiedy najlepiej jechać?

Pula jest miastem, które może pochwalić się dość dużą ilością dni deszczowych w ciągu roku. Niemniej jednak klimat panujący w mieście można określić jako umiarkowanie ciepły. Najlepiej jest tam wybrać się w okresie wakacyjnym, czyli od czerwca do września. Wówczas podróżni mogą spodziewać się temperatur rzędu nawet 27 stopni Celsjusza. Jeśli jednak planujecie wyjazd w miesiącach zimowych, to możecie liczyć na około 10 do nawet 15 stopni Celsjusza, co jest o wiele lepszym wynikiem, niż mroźna zima spędzona w naszym kraju. Przyjęło się jednak, że najzimniejszym miesiącem jest styczeń, gdzie zdarzyć się może, że temperatura spadnie do około 7 stopni Celsjusza. Jeśli zaś chodzi o opady, to ich największa ilość przypada na miesiąc listopad. Najsuchszym miesiącem jest z kolei lipiec i wtedy też występuje najmniejsza ilość dni deszczowych.

Pula – gdzie dobrze zjeść?

Kuchnia chorwacka co prawda nie jest tak rozpowszechniona w Europie jak np. kuchnia włoska czy hiszpańska. Śmiało można stwierdzić, że znajdziemy w niej akcenty kuchni śródziemnomorskiej, jednak Chorwaci wzbogacili ją i ubarwili wedle własnych upodobań. Nic więc dziwnego, że turystów kusi, by spróbować kuchni regionalnej. Pula Was nie rozczaruje, gdyż świetnie rozwinęła bazę gastronomiczną. Gdzie więc zjeść w Puli? Otóż polecamy przejrzeć menu następujących lokali:

 • Ribarska Koliba Restaurant – lokal ten znajduje się praktycznie nad samym morskim wybrzeżem. Jak łatwo można się więc domyślić, oferuje głównie dania przyrządzane ze świeżych i smakowitych owoców morza. Codziennie dostarczają je rano lokalni rybacy. Lokal zaprasza na wyśmienite lunche codziennie od godziny 13:00. 
 • Oaza Restaurant – jest to lokal specjalizujący się w lokalnej kuchni chorwackiej, a także kuchni śródziemnomorskiej. Znajdziemy więc tam soczyste, marynowane mięsa, a także grillowane warzywa okraszone smakowitymi sosami. Jest to lokal dość luksusowy i przykłada ogromną uwagę do estetyki serwowanych dań. Warto wspomnieć, że zarówno dla wegan, jak i wegetarian, przygotowano tam specjalną kartę dań.
 • SPLENDID Pula – to typowo folklorystyczny lokal, w którym znajdziecie dania, będące kwintesencją chorwackiej tradycji. Co więcej, oprócz standardowych posiłków, możecie skosztować tam chorwackich deserów, przystawek, czy nawet lokalnego piwa. Wnętrze lokalu z całą pewnością nawiązuje do chorwackiego folkloru i wprawi w zachwyt. Lokal zaprasza również w swoje gościnne progi wegan i wegetarian.

Pula – noclegi warte polecenia. Gdzie spać samemu lub z całą rodziną w przepięknej Puli?

Pula, jak przystało na typowo turystyczne miasto, świetnie rozwinęła sobie bazę noclegową. Znajdą tam coś dla siebie turyści, którzy cenią sobie luksus, szukają noclegów dla siebie i swoich dzieci, a także nie chcą, by zakwaterowanie nadwyrężyło ich budżet. Gdzie zatem spać w Puli?

TOP3 najlepsze noclegi dla rodzin z dziećmi w Puli

Jeśli wybieracie się do Puli z całą rodziną, to koniecznie sprawdźcie ofertę następujących noclegów:

 • D&A Central Luxury Apartments – jest to obiekt idealny dla rodzin z dziećmi, gdyż oferuje swoim gościom apartamenty z pokojami rodzinnymi. Warto wspomnieć, że obiekt ten zapewnia również darmowy parking i jest usytuowany dość blisko najważniejszego zabytku miasta, jakim jest amfiteatr. Dla dzieci został również zaaranżowany niewielki plac zabaw.
 • Splendid Resort – to trzygwiazdkowy obiekt, który również dysponuje specjalną opcją zakwaterowania dla rodzin z dziećmi. Znajduje się on przy plaży, a na specjalne życzenie rodziców obsługa zorganizuje dzieciom cały wolny czas i otoczy ich odpowiednią opieką. Dodatkowo do obiektu należy odkryty basen, restauracja z menu przeznaczonym dla najmłodszych, a także niewielki supermarket, w którym znajdziemy artykuły pierwszej potrzeby.
 • Resort del Mar – to z kolei obiekt, który może pochwalić się czterema gwiazdkami. Jest on idealny dla rodziców z dziećmi. Oferuje on nie tylko rodzinne pokoje i wyżywienie, ale także oprócz odkrytego basenu, niewielki i płytki basen dla najmłodszych, gdzie mogą się kąpać pod okiem ratownika.

Pula – TOP 3 najlepsze noclegi z widokiem na morze

Jeśli cenicie sobie piękne, panoramiczne, morskie widoki, to zwróćcie uwagę na następujące obiekty noclegowe:

 • Park Plaza Histria Pula – to czterogwiazdkowy obiekt, który znajduje się tuż przy samej plaży. Oferuje on pokoje z panoramicznym widokiem na morskie wybrzeże. Co więcej, w obiekcie panują najwyższe standardy obsługi klienta i wyposażenia pokoi. Znajdziemy w nim restaurację, bar, a także odkryty basen czy siłownię.
 • Hotel Pula – jest to z kolei trzygwiazdkowy obiekt, który usytuowany jest jedynie 200 metrów od plaży. Pokoje dysponują balkonami, z których goście mogą podziwiać malownicze wybrzeże Puli, a także panoramę portu. Podróżni mogą korzystać z odkrytego basenu, restauracji i niewielkiego baru, a także wypoczywać na tarasie słonecznym.
 • Park Plaza Verudela Pula – to kolejny z czterogwiazdkowych obiektów, który znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie plaży. Goście mogą liczyć na nowoczesne pokoje, basen, restaurację, bar i parking, a także najwyższej jakości obsługę klienta.

TOP 3 noclegi w Puli w przystępnej cenie

Turyści, którzy szukają oferty niskobudżetowych noclegów, mogą zatrzymać się w:

 • Apartment Toni – to obiekt zarządzany przez prywatnego gospodarza. Znajduje się on około 2 kilometry od plaży, jednak cena za noc wynosi około 137 złotych. Umeblowanie i obsługa klienta mimo niskiej ceny, utrzymana jest na wysokim poziomie.
 • Apartment Henna Pula – to trzygwiazdkowy obiekt, również zarządzany przez prywatnego gospodarza. Mimo niskiej ceny – 199 złotych za noc – charakteryzuje się on nowoczesnym wnętrzem, a także prywatnym parkingiem i dostępem do sieci Wi-Fi.
 • Apartment Ben – to obiekt zarządzany przez osobę prywatną. Cena za noc to 207 złotych. Apartament oferuje przepiękny widok na port w Puli, a także znajduje się on blisko plaży. Obiekt jest nowoczesny, a goście zjedzą tu śniadanie kontynentalne, wliczone w cenę pokoju.

Wycieczki po chorwacja

Poprzedni

Zadar, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi, plaże

Kotor, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi, plaże

Następny

Dodaj komentarz