Przylądek Kaliakra

Redaktor: mkolary Tagi , , , , ,

Malowniczy Przylądek Kaliakra nazywany jest „cudownym przylądkiem”, a także uznawany za perłę bułgarskiego wybrzeża. Leży nad Morzem Czarnym, na północnym wybrzeżu Bułgarii. Okolica słynie przede wszystkim z niesamowitych plaż i klifów, ale piękne krajobrazy to nie wszystko, co można tutaj zobaczyć.

Kempingi Chorwacja
Kempingi Chorwacja
Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Przylądek Kaliakra – jedna z największych atrakcji bułgarskiego wybrzeża

Przylądkiem Kaliakra nazywany jest skalisty półwysep o długości ok. 2 kilometrów, który znajduje się na wschodzie Bułgarii w niewielkiej odległości od miasta Kawarna, tuż przy granicy z Rumunią i zanurza się malowniczo w wodach Morza Czarnego. Cypel tworzą monumentalne, strome klify wysokie na 70 metrów oraz podwodne skały. Posiadają one liczne, wyrzeźbione przez wodę jaskinie i półki skalne. Uroku dodaje mu rdzawo-czerwona barwa skał, które wyróżniają się na tle błękitu morskiej wody. Wedle legendy kolor jest zasługą krwi przelanej podczas licznych bitew.

Co warto zobaczyć na Przylądku Kaliakra?

W czasach starożytnych tereny zamieszkiwały plemiona trackie. W miejscu obecnych ruin znajdowały się budynki warowne, które z czasem zostały rozbudowane najpierw przez Rzymian, później Bizantyjczyków i na końcu Bułgarów. Forteca na szczycie nadmorskiej skały miała służyć obronie przed najeżdżającymi okolicę tureckimi wojskami. Jedna z tutejszych legend głosi, że z klifów rzucały się dawniej miejscowe dziewice, by nie wpaść w ręce tureckich żołnierzy. Na krańcu klifu do dziś można podziwiać pozostałości dawnej twierdzy z kamienną bramą i pomnikiem „40 dziewic”. Przed bramą zbudowano pomnik z wizerunkiem admirała Fiodora Fiodorowicza Uszakowa, którego okręty pokonały turecką flotę w okolicy przylądka Kaliakra.

Ten niewielki cypel jest ulubionym miejscem nie tylko dla mieszkańców okolicznych miejscowości, ale także turystów odwiedzających okolicę. Poza kamienną bramą i ruinami warowni na początku przylądka stoją też inne pozostałości dawnych zabudowań, w tym fragmenty murów obronnych i budynków mieszkalnych, ruiny rzymskich łaźni z IV wieku oraz bułgarskiej cerkwi zbudowanej w XIV wieku – wszystkie oznaczone tabliczkami i szczegółowo opisane. Na samym końcu przylądka stoi niewielka kapliczka Świętego Mikołaja, z którym związana jest kolejna legenda. Według niej Bóg przedłużył ziemię pod jego stopami, gdy ten uciekał przed Turkami. Tuż obok znajdują się kamienne ławki wykute w skale, a jeszcze dalej punkt widokowy, z którego rozpościera się widok na wybrzeże i panoramę całej okolicy.

Miejsce, choć ma znaczenie historyczne, to jest cenne również pod względem przyrodniczym. W jednej ze skalnych grot stworzono niewielkie muzeum archeologiczne, natomiast cały obszar Przylądka Kaliakra to teren należący do jednego z ważniejszych rezerwatów przyrody na terenie Bułgarii, z licznymi gatunkami chronionych roślin i zwierząt, które można spotkać jedynie tutaj. Obecnie na całej długości przylądka mieści się farma wiatrowa, z białymi wiatrakami. Choć są nowoczesne, to doskonale wkomponowały się w nadmorski krajobraz.

Przylądek Kaliakra – atrakcje w okolicy

Na zachodnim brzegu półwyspu, ok. 3 kilometry od samego Przylądka Kaliakra, leży miejscowość Bolata, a tuż obok niej niewielka zatoka o tej samej nazwie. W zatoce ukryta jest piękna piaszczysta plaża z łagodnym zejściem do morza i ciepłą wodą. Dzika plaża z 3 stron otulona jest stromymi skałami, a na jednym z klifów stoi stary radar wojskowy. Zatoka wraz z plażą także jest częścią rezerwatu Kaliakra, dawniej znajdowała się tu baza wojskowa. Miejsce nie jest popularne wśród turystów. Odwiedzają je głównie okoliczni mieszkańcy, dzięki czemu rzadko bywa na niej tłoczno. Bardzo często zobaczyć można tu delfiny, co jest nie lada atrakcją.

Kilka kilometrów dalej znajdujes się miejscowość o nazwie Rusałka. W niej znajduje się zatoka Tauk Liman, nazywana „Ptasią Zatoką”. Jest tam również piękna plaża. Miejsce zdecydowanie bardziej turystyczne, przez co często zatłoczone, ale za to niezwykle urokliwe. Dookoła otaczają je dębowe lasy oraz liczne restauracje i ośrodki wypoczynkowe.

Nieopodal leży spore Jezioro Szableńskie będące kolejnym rezerwatem w tej części kraju. Składa się z dwóch zbiorników połączonych ze sobą kanałem, a od morza oddziela je szeroka, piaszczysta mierzeja. Błoto z jeziora podobno posiada lecznicze właściwości.

W okolicy znajduje się też jezioro Durankulak, również uznane za obszar chroniony, z niewielką wyspą na samym środku, na której powstał park archeologiczny nazywany “Bułgarską Troją”. Jezioro znajduje się w spokojnej, cichej okolicy i otaczają go wydmy. Może się poszczycić pięknymi, dziewiczymi plażami oraz czystą, przejrzystą wodą. Podobno miejsce jest popularne szczególnie wśród amatorów wędkowania.

Przylądek Kaliakra – wskazówki dla odwiedzających

Wejście bądź wjazd na klif jest płatne i kosztuje 3 bułgarskie lewy (1 lew = 2,3 złotego), a zaraz za kasą biletową znajduje się wygodny parking. Aby dostać się na klif, należy minąć kamienną bramę, za nią rozpoczyna się ścieżka prowadząca na koniec przylądka. Przy utwardzonej drodze prowadzącej do bramy stoją liczne stragany i stoiska z pamiątkami. Zwiedzanie całego przylądka nie powinno zająć więcej niż 2-3 godziny.

Zaraz obok mieści się spora restauracja z kawiarnią i tarasem z widokiem na morze. Najbliższe hotele i pensjonaty można znaleźć w pobliskich miejscowościach: Balgarevo, Kawarna, Bałczik, Topola, Rusałka oraz Szabła i Tyulenovo.

Drogi Czytelniku, nie jesteśmy nieomylni, ale staramy się, aby nasze artykuły były wartościowe i dawały satysfakcję Czytelnikom. Jeśli znajdziesz błąd w artykule, będziemy Ci niezmiernie wdzięczni za poinformowanie nas o nim na adres: redakcja@medialive.pl

Najlepsze hotele w Bułgarii

Wycieczki po bulgaria

Poprzedni

Szlakiem kościołów saskich w Transylwanii (Rumunia)

Celje, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi

Następny

Dodaj komentarz