Park Narodowy Kornati w Chorwacji nazywany jest „żeglarskim rajem” dzięki swojemu niepowtarzalnemu pięknu. Podobnie jak Park Narodowy Brijuni, Kornati tworzą wyspy. Park ten tworzy archipelag 89 przepięknych wysp, wysepek i raf leżących na Adriatyku w północnej części Dalmacji. W bliskim sąsiedztwie parku znajdują się wyspy: Dugi Otok, Pašman, Murter oraz miasta Zadar i Šibenik.
Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com
Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl
Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Historia archipelagu Kornati
Kornaty to archipelag składający się z 140 wysp i wysepek o powierzchni 300 km kwadratowych. 89 z wysp należy do Parku Narodowego Kornati, który został założony w 1980 roku. Największą wyspą archipelagu jest Kornat – od którego grupa wysp wzięła swoją nazwę.
Według badań archeologicznych wyspy były zamieszkane już w czasach prehistorycznych. Pierwszymi potwierdzonymi mieszkańcami Kornat byli Ilirowie. Pozostały po nich ruiny kwadratowych, maleńkich domów. Wyspy zaczęły ponownie ożywać w średniowieczu, około XIII wieku. Z tego okresu zachowało się kilka ciekawych budowli m.in.: kościół Matki Boskiej Tarac – Gospa od Tarca. Z drugiej połowy XVI wieku pochodzą pozostałości solan i magazynu soli. Obecnie, z uwagi na bardzo małą ilość opadów deszczu oraz brak ujęć wody, wyspy te są całkowicie bezludne.
Dla kogo są wyspy Kornati?
Kornaty są niezwykle popularne wśród miłośników żeglarstwa. Morze jest tu bardzo spokojne, dzięki czemu możliwe są niespieszne rejsy z kąpielami wodnymi i słonecznymi. Park ten spodoba się przede wszystkim tym, którzy cenią piękną, dziką przyrodę, spokój oraz malownicze widoki. Archipelag najlepiej prezentuje się z perspektywy jachtu. Potężne klify, ciekawe ukształtowanie wysp, mnóstwo kamiennych murków przecinających zbocza oraz pojedyncze zabudowania sprawiają, że można się zakochać w tym miejscu od pierwszego wejrzenia!
Kiedy odwiedzić wyspy Kornati?
Park Narodowy Kornati można zwiedzać przez cały rok. Każda pora roku ma swoje zalety i wady. Niezależnie od pory roku, można cieszyć się ciszą i spokojem. Wiosną lub jesienią pogoda jest najlepsza, jeśli nie lubimy palącego słońca.
Pogoda i klimat Kornati
W parku panuje typowy klimat śródziemnomorski z gorącymi i suchymi latami. Nieco gorsza pogoda jest jesienią, ponieważ występuje więcej opadów deszczu i wzmagają się fale.
Gdzie kupić bilet do Parku Narodowego Kornati?
Do wyboru jest kilka opcji:
- Recepcja w miejscowości Murter – wyspa Murter (telefon +385 (0)22 434 077);
- Recepcja w Luka Zakan na wyspie Ravni Zakan (NP Kornati);
- Recepcja w Uvala Vruje na wyspie Kornat (NP Kornati);
- Strona parku;
- Strona MySea;
- Pływające kasy biletowe (czynne wyłącznie w sezonie wakacyjnym, ceny są tu nieco wyższe niż ceny biletów kupionych online, czy w recepcjach parku).
Ceny biletów do Parku Narodowego Kornati
Warto wiedzieć, że opłata za wstęp pobierana jest wyłącznie za jednostki pływające, niezależnie od ilości osób. Nie ma indywidualnych biletów wstępu. Jeśli planujemy zwiedzanie w ramach zorganizowanej wycieczki, zapewne bilet wstępu zawarty jest w cenie wycieczki. Bilety zakupione poza terenem parku i w sklepie internetowym są tańsze, niż bilety kupione u recepcjonistów na terenie parku. Ceny biletów do Parku Narodowego Kornati zależą od długości jednostki pływającej, liczby dni oraz sezonu, w którym planujemy odwiedzenie wysp. Poniżej ceny w sezonie wakacyjnym. Poza sezonem ceny są o połowę niższe.
- Łódź do 6,99 m – bilet 1- dniowy 300,00 kn, bilet 3-dniowy 600,00 kn, bilet 5-dniowy 900,00 kn;
- Łódź do 7,00- 10,99 m – bilet 1- dniowy 400,00 kn, bilet 3-dniowy 800,00 kn, bilet 5-dniowy 1200,00 kn;
- Łódź do 11,00- 17,99 m – bilet 1- dniowy 600,00 kn, bilet 3-dniowy 1200,00 kn, bilet 5-dniowy 1800,00 kn;
- Łódź do 18,00- 24,99 m – bilet 1- dniowy 1000,00 kn, bilet 3-dniowy 2000,00 kn, bilet 5-dniowy 3000,00 kn.
Największe atrakcje Parku Narodowego Kornati
Wyspa Kornat
Wyspa Kornat to największa wyspa archipelagu. Ma 24 km długości. Dzięki licznym wzgórzom jest ona fantastycznym miejscem do uprawiania trekkingu. Dobrze oznaczone ścieżki poprowadzone są przez góry do punktów widokowych, z których można podziwiać panoramę całego parku. Warto wybrać się na Vrata Opata – punkt widokowy znajdujący się na samym południu wyspy. Warto mieć na uwadze, że na tej jałowej wyspie nie ma zacienionych miejsc, co więcej, turyści mogą chodzić tylko po specjalnie wydzielonych szlakach.
Wyspa Levrnaka
Otok Levrnaka jest jedną z najpiękniejszych ze wszystkich wysp Kornati. Główną atrakcją jest plaża Lojena, która znajduje się po drugiej stronie przystani łodzi. Jest to plaża żwirowa, z fragmentami drobnego, białego piasku. Woda jest tu turkusowo-niebieska i przypomina karaibskie wybrzeże. Godny polecenia jest spacer na 110-metrowe wzniesienie wyspy, z którego można podziwiać malownicze widoki.
Krzyże pamiątkowe – Spomen-Križevi
Na cześć 12 chorwackich strażaków, którzy zginęli w pożarze w 2007 roku zbudowano Spomen-Križevi – Pomniki Pamięci.
Pastwiska na Kornatach
Dawniej, właściciele ziem na Kornatach co kilka lat wypalali swoje pastwiska, aby wyhodować lepszą trawę dla pasących się na tych terenach owiec i kóz. Z biegiem lat doprowadziło to do powstania ubogich i surowych krajobrazów.
Puchacz – Sova ušara – zagrożony ptak
Sova ušara – puchacz jest rzadkim i zagrożonym gatunkiem sowy. Jest to bardzo atrakcyjny ptak, który żyje na wyspach Kornati. Ten zagrożony ptak lęgowy bardzo rzadko występuje w Europie, ale na chorwackim wybrzeżu i wyspach Kornati jego populacja wciąż jest liczna.
Gospa od Tarca – malowniczy kościół
Gospa od Tarca, znana również jako kościół Matki Bożej z Tarca, to kolejna ciekawa atrakcja na Kornatach. Ten mały i skromny jednonawowy kościół pochodzi z XVI wieku. Co ciekawe, został zbudowany na miejscu wczesnochrześcijańskiej bazyliki. W przeszłości kościół był schronieniem dla żeglarzy podczas złych warunków pogodowych. Obecnie w każdą pierwszą niedzielę lipca odbywa się tu imponująca „parada statków”, której nie można przegapić.
Kornaty pod wodą
Dla tych, którzy interesują się podwodnym światem, jest to prawdziwy raj. Na Kornatach występują m.in. 353 gatunki alg, 3 gatunki podwodnych roślin kwiatowych oraz 850 gatunków zwierząt. Endemiczna podwodna roślina kwiatowa zwana Posydonią, nazywana jest „płucami morza”, ponieważ uwalnia tlen do wody. Kornati są doskonałym miejscem do uprawiania snorkelingu oraz nurkowania.
Malownicze klify
Kolejną atrakcją, której nie można pominąć podczas wycieczki na Kornaty, jest zobaczenie tak zwanych „koron”. Są to klify, które powstały w wyniku rozszczepienia i erozji, gdy ogromne części wysp odrywały się od wybrzeża. Najwyższe klify znajdują się na wyspach Klobučar, Mana oraz Rašip Veli.
Kornaty – gdzie zjeść?
Podczas podróży po archipelagu warto zrobić sobie przerwę w różnych miejscach do cumowania łodzi lub na pomostach chorwackich konob. Kuszą one doskonałym jedzeniem, ale i pięknymi zatoczkami zachęcającymi do kąpieli i odpoczynku. Wyspy posiadają zazwyczaj jedną lub kilka konob, w których warto się zatrzymać i zjeść na przykład świeże owoce morza lub ryby. Konoby: Opat, Jadra, Kod Mare czy Fasta to tylko niektóre z wartych odwiedzenia miejsc na mapie kulinarnej Kornat.
Gdzie kotwiczyć w Parku Narodowego Kornati?
Na całym terenie Parku Narodowego Kornati wskazana jest wyłącznie żegluga dzienna, ze względu na nawigacyjne niebezpieczeństwa i utrudnienia takie jak: skały, nieoznaczone rafy czy płycizny.
ACI przystań Piškera 43˚45,6’ N, 15˚21,2’ E
Przystań Piškera leży na północnym wybrzeżu wyspy Panitula vela. Otwarta jest od połowy marca do końca października. Przystań daje schronienie przed wiatrem północno-wschodnim i przed wiatrem wiejącym z południa. Znajduje się tu 120 miejsc do cumowania na morzu.
Dodatkowo dostępne są takie udogodnienia jak: kantor wymiany walut, restauracja, zaplecze sanitarne (toalety, prysznice), telefon, supermarket, podłączenie do prądu i wody.
ACI przystań Žut 43˚53,2’ N, 15˚17,4’ E
Przystań Žut leży w północno-wschodniej części wyspy Žut, w zatoce Podražanj. Podczas silnego wiatru północno-wschodniego najlepiej jest zacumować łódź we wschodniej części przystani, natomiast podczas wiatru południowego w zachodniej części. Może tu zacumować 120 łodzi. Przystań działa od połowy marca do października. Są tu podobne udogodnienia jak w przypadku przystani Piškera.
Autor: Magdalena Łydka