Przewodnik po idyllicznej, greckiej wyspie Skyros

Tagi , , , , ,

Greckie wyspy dla wielu z nas są wyznacznikiem udanych wakacji i świetnej zabawy. Nie da się ukryć, że nasi rodacy już dawno zrezygnowali z wyjazdów do zatłoczonych Aten czy Salonik i skupili się na eksplorowaniu greckich wysp. Z pewnością zdają sobie oni sprawę z tego, że jest ich wyjątkowo wiele. Dawniej niezrównaną popularnością cieszyła się zabytkowa Kreta oraz rozrywkowe Rodos. Chwilę później sławę zyskiwały sobie mniejsze wysepki jak chociażby Zakynthos czy Mykonos. Obecnie, kiedy turyści są głodni większej ilości wrażeń, decydują się na eksplorowanie nawet tych, które są najmniejsze i najsłabiej zaludnione. Jedną z takich wysp jest wyspa Skyros. Ta niewielka wysepka znajduje się blisko wybrzeża kontynentalnej części Grecji i przyciąga coraz to więcej zainteresowanych. Co więc warto o tej wyspie wiedzieć i co koniecznie trzeba na niej zobaczyć?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Wyspa Skyros – co warto wiedzieć przed podróżą?

Wyspa Skyros znajduje się w archipelagu Sopradów. Mimo tego, że turyści uważają ją za najmniejszą z całego skupiska wysp, to jednak ma ona aż 209 kilometrów kwadratowych i zamieszkuje ją na stałe nieco ponad 2,5 tysiąca mieszkańców. Ciekawostką jest fakt, że cała północna część wyspy jest w całości pokryta bujnymi lasami. Znajduje się tam także najwyższy punkt wyspy – góra Olimp o wysokości 792 metry nad poziomem morza. Nie mylmy jednak Olimpu w kontynentalnej części Grecji, z tym który znajduje się na wyspie Skyros – są to bowiem dwie, całkowicie różne od siebie góry. Południowa część wyspy to z kolei tereny bezleśne, które są o wiele gęściej zaludnione.

Głównym miastem jest Skyros, jednak mieszkańcy pieszczotliwie określają je nazwą Chora. Niemniej jednak to nie stolica wyspy jest jej głównym portem. Zlokalizowany jest on bowiem w niewielkiej osadzie – Linarii. Wyspa Skyros ma bogatą historię i wielokrotnie przechodziła z rąk do rąk konkretnych najeźdźców. Jednocześnie to właśnie dzięki temu, turyści mogą znaleźć tam wiele zabytków i inspirujących miejsc, które sprawiają, że warto ją odwiedzić.

Jak można dostać się na wyspę Skryos?

Dojazd na wyspę Skyros może się okazać nieco skomplikowany, gdyż nie ma tam lotniska, a co więcej, nie ma także bezpośredniego połączenia promowego z Aten. Niemniej znajduje się tam niewielkie lądowisko dla samolotów, które wylatują z pobliskich lotnisk. Wobec tego jest to jeden ze sposobów na to, by dostać się na wyspę w komfortowy i szybki sposób. Głównie samoloty te wylatują z Aten, a bilet kosztuje około 65 euro. Cały lot trwa niecałe 30 minut.

Kolejną możliwością na to, by dostać się na wyspę, jest połączenie promowe obsługiwane przez Skyros Shipping. Najbardziej wymagający i głodni wrażeń turyści mogą dostać się również na wyspę rejsem wycieczkowym, który opływa zarówno Skyros jak i okoliczne wyspy. Pozwala to na jeszcze dokładniejsze poznanie całego archipelagu i zapoznanie się z klimatem wyspy. Warto również zaznaczyć, że komunikacja miejska znajduje się jedynie w południowej części wyspy i nie kursuje po jej całej powierzchni.

Co zwiedzić na wyspie Skyros?

Wspomniane już zostało, że wyspa Skyros może pochwalić się wyjątkowo burzliwą historią. Co za tym idzie turyści powinni przygotować się na nieco bardziej intensywne zwiedzanie, bowiem ciekawych miejsc na wyspie nie brakuje. Z pewnością miłośnicy architektury i okresów wojennych, będą zadowoleni z tego, co wyspa Skyros dla nich przygotowała.

Zakłady marmuru

Wyspa Skyros znana jest ze swojego marmuru. To właśnie tam możemy zwiedzić dawne zakłady, które zajmowały się jego wydobyciem, a także zakupić sobie niewielki fragment na pamiątkę.

Skyros – stolica wyspy

Skyros to największe miasto i stolica wyspy o tej samej nazwie. To właśnie tam skupia się głównie baza rozrywkowa i noclegowa. Niemniej jednak turyści natrafią tu przede wszystkim na kolorowe zabudowania i tradycyjne greckie tawerny. Choć w mieście działa port morski, nie jest on jednak głównym portem na wyspie.

Linaria – główne miasto portowe

Jeśli turyści wybiorą przeprawę promem, to dopłyną właśnie do niewielkiej osady Linaria. Jest ona głównym portem wyspy i jednocześnie osadą wyjątkowo barwną i niesamowicie urokliwą. Można tam odpocząć od miejskiego zgiełku i raczyć się greckim jedzeniem w licznych tawernach.

Magazja – zabytkowa osada na wyspie

Magazja to niewielkie miasteczko na wyspie Skyros. Warto tam zajrzeć, jeśli cenimy sobie pozostałości po starożytnych okresach. W okolicy miasteczka znajduje się również zabytkowy zamek, który został udostępniony podróżnym do zwiedzania.

Muzea warte odwiedzenia na wyspie

Wyspa Skyros, a głównie jej największe miasto, zaprasza turystów również na wycieczkę po niezwykle ciekawych i interesujących muzach. Do tych, które z całą pewnością warto odwiedzić, można zaliczyć:

  • Muzeum Faltaitsów – zbiory tego muzeum koncentrują się głównie na historii miasta Skyros, oraz na sztuce ludowej z całego obszaru wyspy Skyros. Prezentowane są w nim także najpiękniejsze wyroby lokalnych rzemieślników, na które z pewnością warto jest zwrócić uwagę.
  • Muzeum Archeologiczne Skyros – to idealne miejsce dla wszystkich miłośników historii. W zbiorach tego muzeum znajdują się eksponaty z czasów neolitycznych, a także z samego okresu mykeńskiego. Zbiory muzeum pozwalają się zapoznać z długą i barwną historią osadnictwa na Skyros.
  • Muzeum Miejskie – pozwala ono głównie na zapoznanie się z niesamowitą i wyjątkową architekturą, która jest dominująca na wyspie. Dodatkowo można tam także podziwiać interesujące techniki projektowania wnętrz domów na Skyros.

Najpiękniejsze plaże na wyspie – gdzie warto wypocząć?

Wyspa Skyros zasłynęła nie tylko z ciekawych miejsc i zabytków. Można powiedzieć, że turyści odwiedzają tę idylliczną wyspę również ze względu na piękne i wyjątkowe plaże. Na samej wyspie ich nie brakuje i są one rozsiane dookoła niej. Wobec tego, na które z pięknych plaż Skyros warto zwrócić szczególną uwagę?

  • Plaża Magazja – znajduje się ona w niewielkiej osadzie o tej samej nazwie. Jest to kameralna, piaszczysta plaża, którą chętnie wybierają rodziny z dziećmi, ze względu na łagodne zejście do morza.
  • Plaża Agios Fokas – jest to plaża pomiędzy malowniczymi wzgórzami, która wyróżnia się białym piaskiem. Mimo specyficznej lokalizacji, dostęp do tej plaży nie jest utrudniony.
  • Plaża Gyrismata – to jedna z najpopularniejszych plaż na Skyros, która znajduje się przy głównym porcie. Również jest to plaża piaszczysta.
  • Plaża Molos – to komercyjna plaża, zaaranżowana zgodnie z potrzebami turystów. Znajdą oni na niej szereg atrakcji i udogodnień.
  • Plaża Pouria – to jedna z bardziej wyjątkowych plaż, na której można podziwiać pozostawione przez morze formacje skalne. Jest to mimo wszystko popularna, piaszczysta plaża wypoczynkowa.
  • Plaża Aspous – to najpopularniejsza plaża wśród turystów, gdyż znajduje się ona blisko miasta Skyros. Jest ona najchętniej odwiedzana, pewnie przez możliwość uprawiania sportów wodnych.

Wycieczki po co-robic-na-skyros

Poprzedni

Najpiękniejsze miejsca na trekking w Albanii – pomysł na aktywny wypoczynek

Paxos i Antipaxos – kompletny przewodnik

Następny

Dodaj komentarz