Pogoda w Grecji wiosną i zimą, kiedy jechać i czy warto?

Tagi , , , , ,

Grecja jest krajem, który cieszy się dużą popularnością wśród turystów. Niezależnie od pory roku, każdy znajdzie tam coś dla siebie. Grecja charakteryzuje się indywidualną kulturą, niespotykanym nigdzie jedzeniem oraz dużą serdecznością będąca wizytówką obywateli tego kraju. Jeżeli zdecydowałeś się na podróż wakacyjną, zapewne zastanawiasz się jaki okres będzie do tego najlepszy? Jaka pogoda w Grecji panuje wiosną i zimą?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jakie pogoda w Grecji panuje w okresie wiosennym?

Średnie temperatury panujące w Grecji w okresie wiosennym są bardzo zróżnicowane. Trzeba podkreślić, że w różnych zakątkach tego kraju będą zupełnie inne. W okresie początku roku – w lutym temperatura powietrza wynosi przeciętnie 14-15 stopni Celsjusza. Natomiast nocą jest to około 7-8 stopni, a temperatura panująca w morzu wynosiła 13-14 stopni. W kolejnych miesiącach pogoda poprawia się, a temperatury wzrastają. W przełomie marca oraz kwietnia odnotowane średnie temperatur wynoszą 16-19 stopni, nocą 8-12 stopni. Temperatura w morzu pozostaje taka sama, czyli około 13-14 stopni.

Jak wygląda wiosna na greckich wyspach?

Pogoda na wyspach greckich bywa przewrotna. Można zarówno spotkać się na słońce przy którym bezproblemowo opalimy skórę jak i naszym wakacyjnym planom może przeszkodzić okres deszczu i burz. Najpopularniejsze greckie wyspy to Kreta i Rodos, analogicznie są to najczęściej wybierane przez Polaków kierunki wakacyjne. Rodos w okresie wiosennym jest znacznie mniej uczęszczana, dlatego staje się ona alternatywą dla osób nie lubiących natłoku ludzi.

Jeżeli chodzi o Kretę jest ona częściej wybierana z powodu możliwości znalezienia tanich lotów, które kursują poza głównym sezonem. Pogoda na Krecie bywa bardziej przewrotna oraz mniej słoneczna. Zdarzają się wypadki, że w wioskach brakuje prądu z powodu złych warunków atmosferycznych.

Półwysep Peloponez znajdujący się w południowej części Grecji w okresie wiosennym jest wietrzny i deszczowy. Nawet jeżeli dzień wydaje się z pozoru słoneczny to silne podmuchy wiatru mogą zaniżyć odczuwalną temperaturę powietrza. Na plus za półwyspem przemawia to, że w wyjątkowy sposób budzi się do życia, kwitnące kwiaty, zieleniące się drzewa błękit morza z całą pewnością będzie korzyścią dla osób zachwycających się naturą.

Mając na myśli wyspy, można napomnieć również o Cykladach. Jest to archipelag wysp znajdujących się na Morzu Egejskim, nieoficjalnie przez turystów uznawana jako cud świata. Pogoda w okresie wiosennym jest bardzo przyjazna, podobnie jak mieszkańcy tego archipelagu szczycący się swoją gościnnością oraz smacznym jedzeniem. Piękne plaże pełne drobnego piasku, specyficzny biały styl budownictwa oraz dużo błękitu pochodzącego z morza oraz nieba. Dobry kierunek dla osób nie chcących ograniczać się do jednej wyspy.

Jaka pogoda w Grecji panuje podczas jesiennych miesięcy?

Temperatury jesienią w Grecji we wrześniu wynoszą średnio 22-25 stopni, natomiast nocą 16-18 stopni. Morze w tym okresie jest bardzo ciepłe, ponieważ jego temperatura wynosi 20-23 stopni, co nie daje przeciwskazań do zażywania kąpieli. Jeżeli chodzi o kolejne miesiące temperatura staję się znacznie niższa. Średnie temperatury, które można odnotować wynoszą 14-18 stopni w listopadzie oraz grudniu.

Czy wakacje jesienią na greckich wyspach to dobry pomysł?

Niezależnie od pór roku, każda z greckich wysp jest pełna barw oraz życia. Ciepłe krystalicznie czyste morza zachęcają do odwiedzania rejonów greckich wysp bez względu na panującą porę roku. Dużym atutem przemawiającym za wyborem greckich wysp poza sezonem, jest brak tłumów turystów zwiedzających plaże, kąpiących się w morzu oraz przesiadujących w lokalnych restauracjach. Drugim atutem jest znaczny spadek cen za transport lotniczy oraz za wynajem pokojów, apartamentów oraz kwater. 

Które wyspy są najlepszym wyborem w sezonie jesiennym?

Kreta

Kreta zawsze jest dobrym wyborem, jeżeli chodzi o wakacje, ponieważ oferuje coś dla każdego. Dla osób lubujących się w wylegiwaniu się i zażywaniu kąpieli słonecznych zaoferuje piękne plaże. Dla sympatyków historii oferuje wiele zabytków, jak na przykład Pałac w Knossos. Miłośnicy przyrody znajdą się ogromne połacie zieleni, zachwycającej przyrody oraz ze słynącego na cały świat najdłuższego w Europie wąwozu Samaria. Jeżeli lubisz nocne imprezy, to Kreta też będzie świetnym wyborem, resorty wypoczynkowe zagwarantują nocne imprezy.

Kos

Wyspa Kos, kojarzona z Hipokratesem jest małą wyspą umiejscowioną niedaleko tureckich terenów. Dodatkowym plusem jest to, że wiele lokalnych firm z siedzibą na wyspie Kos oferuje jednodniowe wycieczki do Turcji, dzięki czemu w trakcie wakacyjnego wypoczynku możemy odwiedzić dwa państwa. Piękna wyspa Kos należąca do archipelagu Sporadów Południowych słynie z pięknej warstwy przyrodniczej oraz z licznie przeprowadzanych tam badań archeologicznych.

Santorini

Wyspa Santorini osadzona została na wulkanie, który po erupcji utworzył archipelag. Wyspa ta kojarzona jest z białymi niebieskimi barwami, niebieskimi okrągłymi dachami domostw oraz kościołów. Dodatkowo na wyobraźnię wpływa fakt, że to właśnie w jej okolicach zatonęła legendarna Atlantyda znana z różnych baśni oraz opowiadań.

Wyżej wymienione wyspy to nie wszystko co oferuje Grecja. Kraj ten posiada w swoich rozległych terenach również dużo więcej nie tak popularnych wysp. Ich brak popularności doskonale wpływa na wybór wakacyjny dla osób nie lubiących tłumów, chcących wypocząć w nieskomercjalizowanej części Greckich wysp. Dzięki czemu, poza serdecznością i uprzejmością lokalnych mieszkańców, wybór wypoczynku na tego pokroju wyspy zapewni ci błogi relaks oraz wyjątkowy wypoczynek w oddalonych od turystów i wielkiego hałasu miejscach.

Grecja jest doskonałym wyborem kierunku wakacyjnego niezależnie od pory roku. Czy wiosną, czy jesienią każdy turysta znajdzie coś dla siebie, te pory roku nie są uznawane jako pory sezonowe, dlatego poza mniejszą ilością wypoczywających zaskoczą nas również znacznie mniejsze ceny. Pogoda w Grecji jest raczej stabilna dzięki czemu przez cały rok możemy korzystać z uroków Grecji.

Najlepsze hotele w Grecji

Wycieczki po pogoda

Poprzedni

Pogoda na Kos wiosną i zimą, kiedy jechać i czy warto?

TOP 10 miejsc w Grecji, które trzeba zobaczyć

Następny

Dodaj komentarz