Pogoda w Chorwacji we wrześniu, październiku i listopadzie, czy warto?

Tagi , , , ,

Chorwacja jako jedno z europejskich państw nie ma aż tak zróżnicowanego klimatu, jeśli porównać ją do Polski. To państwo leży na pograniczu Europy Środkowej i Europy Południowej. Graniczy z Serbią, Czarnogórą, Bośnią i Hercegowiną, Węgrami i Słowenią. Chorwacja jest jednym z najpopularniejszych krajów, do których wybierają się zarówno Polacy, jak i osoby z innych państw. Ten piękny kraj kusi wyglądem, zabytkami, słoneczną pogodą oraz czystym morzem. Decydując się na wakacje, warto wcześniej zdecydować o sezonie, w jakim chce się jechać. Najpopularniejszą porą roku jest lato i to wtedy jest najwięcej wczasowiczów. Jesień i wiosna są drugimi w kolejności porami roku, jeśli chodzi o przyjazd turystów. Chorwacja zachęca cenami i łatwym dostępem. Nie ważne, jaka jest pogoda w Chorwacji, korzystnie jest przemyśleć kwestię wyjazdu do tego wspaniałego kraju.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Chorwacja – klimat

Chorwacja to przede wszystkim klimat śródziemnomorski. Jego charakterystyczną cechą są suche i ciepłe lata, a także łagodne zimy. Wszystkie osoby lubiące ciepło będą czuć się idealnie w tym państwie. W przypadku najwyżej położonych obszarów, jakimi są regiony Kotar oraz Lika, panuje klimat górski, nazywany inaczej śnieżno-leśnym.

Średnia roczna temperatura w Chorwacji

Pogoda w Chorwacji jest bardzo podobna do tej w Polsce, lecz ze względu na śródziemnomorski klimat, lata są suche, a zimy łagodne. Zliczając wszystkie słoneczne godziny, wychodzi pokaźna liczba – 90. Chorwackie wybrzeże można zaliczyć do jednych z najbardziej nasłonecznionych. Nic więc dziwnego, że wielu wczasowiczów chętnie decyduje się na urlop w tym państwie. Poniżej została przedstawiona średnia roczna temperatura:

– styczeń – ok. 10 stopni Celsjusza

– luty – 12 stopni Celsjusza

– marzec – ok. 14 stopni Celsjusza

– kwiecień – ok. 17 stopni Celsjusza

– maj – ok. 23 stopnie Celsjusza

– czerwiec – ok. 26 stopni Celsjusza

– lipiec – ok. 30 stopni Celsjusza

– sierpień – ok. 30 stopni Celsjusza

– wrzesień – ok. 24 stopni Celsjusza

– październik – ok. 20 stopni Celsjusza

– listopad – ok. 15 stopni Celsjusza

– grudzień – ok. 12 stopni Celsjusza

Czy warto wybrać się na wakacje do Chorwacji poza sezonem letnim? Jaka pogoda w Chorwacji?

Zdecydowanie warto rozważyć inne opcje wyjazdu niż lato, w którym wypada najpopularniejszy sezon dla urlopowiczów. Przede wszystkim w innych porach roku ilość turystów jest mniejsza, więc wygodniej jest zwiedzać i porobić ciekawe zdjęcia. Najkorzystniejsze temperatury w nocy, nie licząc czerwca, lipca i sierpnia, wypadają we wrześniu, październiku oraz listopadzie. Wynoszą one kolejno: we wrześniu 17 stopni Celsjusza, w październiku 12 stopni Celsjusza, a w listopadzie 10 stopni Celsjusza. Temperatura wody w sezonie jesiennym również jest bardzo korzystna i we wrześniu wynosi 21 stopni Celsjusza, w październiku 19 stopni Celsjusza, a w listopadzie 18 stopni Celsjusza. Mając na względzie te temperatury wody, w spokoju można wybrać się nad chorwackie morze i opalać oraz kąpać się w krystalicznie czystych wodach. Warto wspomnieć, że wówczas ceny mogą być jeszcze niższe, niż zazwyczaj, jeśli chodzi o zakwaterowanie, czy zakup różnego rodzaju pamiątek.

Wrzesień, październik, listopad – podróż do Chorwacji w sezonie jesiennym

Tak naprawdę każda pora roku, bez wyjątku nadaje się na wczasy. Wszystko zależy od preferencji pogodowych. Oprócz sezonu letniego, czyli miesięcy takich jak czerwiec, lipiec oraz sierpień, dużą popularnością cieszy się wiosenna i jesienna pora roku. Wówczas turystów jest nieco mniej, ale nadal to bardzo atrakcyjne pory roku. Wrzesień oraz październik w Chorwacji są dużo cieplejsze niż w Polsce. Pod koniec listopada temperatura może spaść nawet do 10 stopni Celsjusza. Według niektórych danych liczba turystów w sezonie jesiennym może spaść nawet o 33 % w porównaniu do lipca.

Jesień w Chorwacji, tak jak i w Polsce, obfituje w bogate plony. Wtedy można się spodziewać wysypu tradycyjnych dań kuchni chorwackiej sprzedawanych na licznych straganach i targach, zrobionych z jesiennych zbiorów. Nie brakuje również regionalnego wina i różnego rodzaju grzańców. Decydując się na urlop w listopadzie, warto pomyśleć o cieplejszym ubiorze, gdyż noce mogą być chłodniejsze. Ogólnie rzecz biorąc, wrzesień, październik i listopad to miesiące, o których można pomyśleć, decydując się na podróż do Chorwacji.

Najlepsze hotele w Chorwacji

Wycieczki po kiedy-jechac-do-chorwacji

Poprzedni

Wakacje w Crno Jezero (Czarne Jezioro) – najpiękniejsze jezioro w Czarnogórze

Maribor, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi

Następny

Dodaj komentarz