Pogoda na Krecie wiosną i zimą, kiedy jechać i czy warto?

Tagi , ,

Kreta jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych wysp Grecji, będąca jednocześnie częstym celem podróży wielu turystów. Co jednak, jeśli możemy udać się na urlop tylko wiosną, bądź zimą? Kiedy najbardziej opłaca się wybrać na największą wyspę Grecji? Jaka pogoda na Krecie panuje w poszczególnych miesiącach?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Tendencja pogodowa na Krecie

Przed omawianiem pogody której doświadczymy na Krecie w konkretnych miesiącach, warto sprawdzić jakie regiony wyspy są zazwyczaj cieplejsze, a które chłodniejsze. Pozwoli to bowiem dobrze zaplanować wyjazd i wybrać odpowiadające nam miejsce na Krecie.

Na południu Krety jest generalnie cieplej i bardziej sucho. Spowodowane jest to faktem, iż góry które ciągną się ze wschodu na zachód wyspy chronią przed chłodnymi wiatrami z północnego zachodu.

Pogoda na Krecie w lutym

 • Temperatura: Luty na Krecie jest stosunkowo chłodnym miesiącem, zważając na śródziemnomorski charakter regionu. Średnia dzienna temperatura w tym okresie wynosi 6°C, a minimalna -1°C. Wybierając się w tym okresie na Kretę warto zatem zaopatrzyć się w ciepłe ubrania.
 • Opady: Średnia opadów w tym miesiącu na krecie wynosi 54 mm. Warto wspomnieć, iż w lutym na Krecie pogoda pod względem opadów jest dość zmienna i należy wziąć to pod uwagę. Nie zaszkodzi zatem wziąć przed podróżą kurtki przeciwdeszczowej.
 • Wilgotność: Wilgotność na Krecie w lutym jest dość wysoka i wynosi średnio 71.7 %.
 • Wiatr: Średnia prędkość wiatru na Krecie wynosi 22 kilometry na godzinę. 
 • Zachmurzenie: Zachmurzenie w lutym jest dość niewielkie i umożliwia swobodną eksplorację zabytków, którymi usiana jest wyspa. Trzeba jednak mieć na uwadze zmienność pogody związaną z występowaniem nagłych opadów, które potrafią uprzykrzyć plany zwiedzania Krety. 

Jakiej pogody na Krecie można spodziewać się w marcu?

 • Temperatura: Średnia temperatura na Krecie w marcu wynosi 7°C w dzień. Z kolei w nocy, temperatura spada do 0ºC. Choć w porównaniu do lutego zauważalne jest niewielkie ocieplenie pogody w marcu na Krecie, nadal należy zadbać o ciepły ubiór, jeśli zamierzamy wybrać się wtedy na największą wyspę Grecji.
 • Opady: Średnia opadów w tym miesiącu dla Krety wynosi 33 mm. Podobnie jak w przypadku poprzedniego miesiąca zdarzają się niespodziewane burze.
 • Wilgotność: Podobnie jak w przypadku temperatury, tak i tutaj możemy zaobserwować zmianę, która wiąże się z powolnym wkraczaniem w cieplejszy sezon. Średnia wilgotność wynosi bowiem w marcu 68,6 %.
 • Wiatr: Średnia godzinowa prędkość wiatru jest mniejsza, niż w lutym i wynosi 19 kilometrów.
 • Zachmurzenie: Zachmurzenie jest zbliżone do tego występującego w lutym. Mediana zachmurzenia w marcu na Krecie wynosi 40%. Istnieje zatem duże prawdopodobieństwo słonecznej pogody w ciągu dnia.

Pogoda na Krecie w kwietniu

 • Temperatura: W końcu, w kwietniu zauważalny jest wzrost temperatur. Średnia temperatura w dzień wynosi 10°C, a nocą spada do nawet 2°C. Średnia temperatura w morzu wynosi z kolei 17°C. Choć kwiecień na Krecie jest bardziej przychylnym miesiącem dla urlopowiczów ceniących sobie relaks w ciepłych warunkach, ze względu na niskie temperatury w nocy, należy pamiętać o przygotowaniu ubrań na chłodniejszą pogodę.
 • Opady: Średnie opady w kwietniu na Krecie spadają, osiągając 16,4 mm. Niewielkie opady w połączeniu z rosnącą temperaturą sprzyjają aktywnościom turystycznym.
 • Wilgotność: Średnia wilgotność na Krecie w tym miesiącu wynosi 65,5 %. Porównując kwiecień z poprzednimi miesiącami obserwujemy zatem spadek wilgotności i obecność większej suchości klimatu.
 • Wiatr: Średnia prędkość wiatru na godzinę w kwietniu nie przekracza siedemnastu kilometrów. 
 • Zachmurzenie: Istnieje 62 % szans na idealną, słoneczną pogodę. W innym przypadku czekają na nas zachmurzenia. Widzimy zatem tutaj odwrócenie wartości względem lutego i marca.

Jakie temperatury na wyspie są w październiku

 • Temperatura: Średnia temperatura w październiku na Krecie wynosi 14°C. W nocy temperatura spada z kolei do około 7°C. Temperatura wody w morzy wynosi z kolei 23°C, zatem pogoda w październiku jest jeszcze stosunkowo dobra i umożliwia plażowanie.
 • Opady: Co się tyczy opadów, średni miesięczny opad deszczu w październiku wynosi 31,4 mm. Jest to gwałtowny wzrost w porównaniu do miesięcy letnich i stanowi preludium do wysokich opadów mających miejsce w zimie.
 • Wilgotność: Średnia wilgotność w październiku na Krecie wynosi nieco ponad siedemdziesiąt procent. Co się tyczy ilości parnych dni, jest ich średnio 2,3 w tym miesiącu.
 • Wiatr: Wiatr na Krecie w tym miesiącu wieje z średnią prędkością siedemnastu kilometrów na godzinę.
 • Zachmurzenie: Udział przejaśnień wynosi ponad siedemdziesiąt procent w październiku. Około 27% stanowią zachmurzenia.

Pogoda na Krecie w listopadzie

 • Temperatura: Listopad jest przejściowym miesiącem pod względem wysokości temperatur. Średnia temperatura w miesiącu w dzień wynosi 10°C i może spaść do 3°C w nocy. Średnia liczba parnych dni z kolei wynosi 0,2. 
 • Opady: Średni miesięczny opad deszczu w listopadzie wynosi 50,7 mm. Jest to miesiąc z największymi średnimi opadami, nie uwzględniając zimowych miesięcy.
 • Wilgotność: Listopad jest bardzo wilgotnym miesiącem na Krecie. Średnia wilgotność wynosi tam bowiem osiemdziesiąt procent.
 • Wiatr: Wiatr w listopadzie wieje ze średnią prędkością dwudziestu kilometrów na godzinę
 • Zachmurzenie: Na niebie przez większość czasu występują przejaśnienia. 37% udziału mają z kolei zachmurzenia.

Podsumowując, najbardziej odpowiednimi miesiącami na urlop poza letnim okresem wydają się być październik i kwiecień. W jesiennym miesiącu możemy spodziewać się cieplejszej temperatury. Co się tyczy opadów zaś, kwiecień będzie lepszym wyborem, bowiem jest ich średnio o połowę mniej niż w październiku. Inne parametry, takie jak wilgotność, wiatr czy zachmurzenie nie różnią się zbytnio i nie mają takiego znaczenia jak wspomniane wcześniej czynniki. Miesiące takie jak listopad czy luty nie są szczególnie rekomendowane, biorąc pod uwagę bardzo wysokie opady oraz wyjątkowo niskie temperatury. Marzec z kolei, choć jest miesiącem w którym zauważalne jest ocieplenie i spadek opadów deszczu, nie spełnia warunków, które czyniłyby z niego dobry miesiąc na podróż na Kretę.

Najlepsze hotele na Bałkanach

Wycieczki po kreta

Poprzedni

Pogoda na Zakynthos wiosną i zimą, kiedy jechać i czy warto?

Co kupić na Kos? Najlepsze pamiątki z Kos

Następny

Dodaj komentarz