Pogoda i temperatura w Rumunii w ciągu roku

Tagi , , ,

Rumunia to kraj, który zwykle nie wzbudzał tak szerokiego zainteresowania wśród turystów. Niemniej jednak ostatnie sezony- zarówno letnie, jak i zimowe pokazują, że Rumunia wiele zyskała sobie w oczach turystów. Coraz więcej z nich decyduje się na to, by odwiedzić kraj legendarnego Draculi i poznać jego tajemnice. Niemniej jednak z pewnością nie każdy z nas może cieszyć się urlopem w sezonie wakacyjnym. Niektórzy muszą zadowolić się wolnymi dniami tuż po sezonie turystycznym. Oczywiście nie jest to powód do tego, by rezygnować ze swoich wymarzonych wakacji, a jedynie do tego, by się do nich lepiej przygotować. Jeśli więc planujemy wybrać się do Rumunii, warto się dowiedzieć, jakiej pogody można się tam spodziewać w poszczególnych miesiącach.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Pogoda w Rumunii w konkretnych miesiącach – kiedy najlepiej jest jechać?

Rumunia to kraj we wschodniej Europie, który leży w strefie klimatu umiarkowanego. Niemniej jednak każdy, kto zdążył już ten kraj odwiedzić, z całą pewnością zdaje sobie sprawę z tego, że lata potrafią być tam niezwykle upalne. Wobec tego jak prezentuje się pogoda w Rumunii w poszczególnych miesiącach w roku? Otóż:

Marzec

To bez wątpienia nie jest jeden z najcieplejszych miesięcy w Rumunii. Można powiedzieć, że pierwszych oznak wiosny próżno będzie wypatrywać. Niemniej jednak nie jest to również miesiąc najzimniejszy, więc śmiało będzie można zaplanować wymarzoną podróż. W dzień termometry pokazywać będą około 9 stopni Celsjusza, zaś nocą temperatura spada do około 3 stopni Celsjusza. W marcu jednak nie występuje zbyt duża ilość dni deszczowych.

Kwiecień

Od kwietnia pogoda w Rumunii zaczyna być coraz bardziej słoneczna i cieplejsza. W dzień termometry pokażą nawet 14 stopni Celsjusza, zaś nocą temperatura ta spadnie do około 8-9 stopni Celsjusza. Dalej występuje nieznaczna ilość opadów.

Maj

Maj to tak naprawdę przedsmak lata w Rumunii. Temperatury w dzień wzrastają nawet do 19-20 stopni Celsjusza, zaś nocą utrzymują się one na poziomie 12 stopni Celsjusza. W całym miesiącu średnio występuje 8 dni deszczowych.

Czerwiec

W tym miesiącu w Rumunii następuje dość gwałtowny skok temperatur. Za dnia turyści mogą oczekiwać nawet 24 stopni Celsjusza, zaś nocą temperatury te będą utrzymywać się na poziomie około 17 stopni Celsjusza. Średnio w tym miesiącu można spodziewać się około 8 dni deszczowych.

Lipiec

To sezon letni, który przyciąga do Rumunii największą ilość turystów. Temperatury w ciągu dnia utrzymują się na zadowalającym poziomie około 27-30 stopni Celsjusza, zaś w nocy spadają one do 19 stopni Celsjusza. Warto zauważyć, że jest to także okres, w którym praktycznie nie występują opady.

Sierpień

To kolejny, typowo letni miesiąc w Rumunii, kiedy to temperatury utrzymują się na poziomie od 27 do nawet 32 stopni Celsjusza – w zależności od regionu. W nocy – podobnie jak w lipcu – temperatura będzie wynosić około 19 stopni Celsjusza. Dni deszczowe praktycznie nie występują.

Wrzesień

Jeśli zaplanowany urlop wypada we wrześniu, to dalej możemy śmiało podróżować do Rumunii. Termometry w ciągu dnia będą pokazywać około 22 stopnie Celsjusza, zaś w nocy temperatura będzie utrzymywać się na poziomie około 17-18 stopni Celsjusza. Co ciekawe, dalej występuje znikoma ilość opadów.

Październiku

W październiku następuje dość gwałtowny spadek temperatury, niemniej jednak dalej można śmiało do Rumunii podróżować. Temperatury będą utrzymywać się na poziomie około 16 stopni za dnia i około 11 stopni Celsjusza w nocy. Niemniej jednak warto przygotować się na nieco większą liczbę opadów.

Listopad

W tym miesiącu Rumunia przygotowuje się do sezonu zimowego. Temperatury za dnia spadają nawet do 11 stopni Celsjusza, zaś w nocy utrzymują się one na poziomie około 5-6 stopni Celsjusza. Znacznie wzrasta również ilość opadów.

Temperatury wody u wybrzeży Rumunii – kiedy jest najlepszy okres na kąpiele?

Rumunia posiada jedno z najpiękniejszych, choć stosunkowo niewielkich wybrzeży Morza Czarnego. Nic więc dziwnego, że turystów zainteresuje w szczególności temperatura wody, która przedstawia się następująco w poszczególnych miesiącach:

  • marzec – to z pewnością nie jest najlepszy okres na morskie kąpiele, gdyż temperatura wody nie przekracza 6 stopni Celsjusza.
  • kwiecień – w tym okresie również nie są wskazane kąpiele w Morzu Czarnym, gdyż temperatura wody utrzymuje się na poziomie około 9 stopni Celsjusza.
  • maj – w maju kąpiele w Morzu Czarnym mogą być również dość problematyczne. Jednak nie brakuje śmiałków, choć temperatura wody utrzymuje się na poziomie około 15 stopni Celsjusza.
  • czerwiec – to bez wątpienia miesiąc, w którym morskie kąpiele można śmiało rozpocząć. Woda oferuje temperaturę 21 stopni Celsjusza.
  • lipiec – to kolejny świetny miesiąc na kąpiele na rumuńskim wybrzeżu. Temperatura wody utrzymuje się na poziomie około 24 stopni Celsjusza.
  • sierpień – w tym miesiącu temperatura wody osiąga rekordową temperaturę 26 stopni Celsjusza.
  • wrzesień – to nadal dobry miesiąc na kąpiele, gdyż temperatura wody utrzymuje się na poziomie około 22 stopni Celsjusza.
  • październik – jeśli nie przeszkadza nam 17 stopni Celsjusza w wodzie, śmiało możemy kąpać się w Morzu Czarnym.
  • listopad – to niestety nie jest najlepszy miesiąc na kąpiele, gdyż temperatura wody spada do 13 stopni Celsjusza.

Wycieczki po lato-w-rumunii

Poprzedni

Ranking najpiękniejszych plaż na Półwyspie Istria

Gotowy plan wycieczki objazdowej po Czarnogórze

Następny

Dodaj komentarz