Pogoda i temperatura w Chorwacji w ciągu roku

, , , Tagi , , , , ,

Chorwacja – urokliwy, słoneczny kraj, który przyciąga turystów swoją gościnnością, malowniczym wybrzeżem i doskonałymi warunkami pogodowymi. Jaka jest pogoda w Chorwacji w trakcie roku i jaka pora jest najlepsza na wakacyjny wyjazd?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Chorwacja – położenie, klimat i warunki pogodowe

Chorwacja jest krajem środkowoeuropejskim, rozciągającym się od centralnej części kontynentu w stronę ciepłej i słonecznej, południowej półkuli na długości niemal 500 kilometrów. Od leżącej na północy Rijeki i Półwyspu Istria, po zlokalizowany na południu Dubrownik. Jej lokalizacja sprawia, że klimat różni się nieco w zależności od regionu. Kraj jest położony na granicy kilku stref klimatycznych, co wpływa na warunki pogodowe w jego poszczególnych częściach. Różnice klimatu można dostrzec również w roślinności porastającej wybrzeże i regiony położone w centrum czy na wschodzie kraju.

W większości zachodniej części kraju, szczególnie wzdłuż linii brzegowej i na wyspach, przeważa przyjemny, umiarkowanie ciepły, klimat śródziemnomorski. Im dalej w stronę południa, tym cieplej, do tego stopnia, że klimat na obszarach przybrzeżnych Adriatyku zmienia się w subtropikalny. Nakrycie głowy, woda i filtry przeciwsłoneczne to obowiązkowe elementy plażowej wyprawki. W głębi lądu panuje umiarkowany klimat kontynentalny, natomiast w wyżej położonych rejonach na północy kraju miejscami pojawia się nieco chłodniejszy klimat górski.

Najbardziej gorąco i sucho jest w południowej Dalmacji – do najcieplejszych miejscowości należą te położone w okolicy Makarskiej. Idealnym kierunkiem dla wielbicieli ciepła, ale nie upałów, jest Istria leżąca na północy kraju. Pogoda latem jest doskonała, ale temperatury rzadko przekraczają 30 stopni. Najchłodniejsze z kolei są rejony leżące w pobliżu Gór Dynarskich. Bez względu na lokalizację, najcieplejszym okresem w roku w Chorwacji są miesiące od maja do września, a w środku lata należy spodziewać się upałów – zwłaszcza w południowej części wybrzeża.

Pogoda w Chorwacji w trakcie roku

Efektem położenia w strefie klimatu śródziemnomorskiego jest słoneczne, ale nie nadmiernie upalne lato i przyjemna zima, znacznie cieplejsza od polskiej. Najbardziej upalnymi miesiącami, a tym samym najlepszą porą na kąpiele morskie i słoneczne, są lipiec i sierpień. Najlepszym czasem na aktywny urlop i zwiedzanie jest z kolei maj, czerwiec lub wrzesień – miesiące ciepłe i słoneczne, ale już nie tak upalne.

Latem w Chorwacji temperatury osiągają od 25 do nawet 35 stopni w dzień i od 20 do 25 stopni w nocy. Słoneczna pogoda i przyjemne temperatury utrzymują się od wczesnej wiosny, aż do późnych miesięcy jesiennych. Wiosną i jesienią, mimo nieco krótszych dni i większego ryzyka opadów, temperatury wciąż nie spadają poniżej 20 stopni. Pogoda psuje się dopiero późną jesienią i jest kapryśna aż do wczesnej wiosny.

Okres zimowy, choć przypomina polską jesień, nie jest najlepszą porą na wyjazd do Chorwacji. W grudniu, styczniu i lutym, mimo braku mrozów, temperatury nie są zbyt przyjemne, a złą aurę potęgują obfite opady deszczu. W Chorwacji co prawda nie ma pory deszczowej, ale to właśnie zimą deszcze ogarniają zarówno kontynentalną część kraju, jak i wyspy czy wybrzeże. Opady bywają intensywne i często są połączone z silnymi wiatrami. Burze, choć są rzadkim zjawiskiem, to również pojawiają się głównie zimą. Wiosna i jesień są już znacznie przyjemniejsze, niebo jest niemal bezchmurne, a temperatury coraz wyższe. W marcu i kwietniu termometry pokazują nawet 16-18 stopni, a w październiku i listopadzie około 18-20 stopni.

Chorwacja: temperatura wody w Adriatyku

Tym, co w Chorwacji zachwyca i zarazem przyciąga tłumy turystów, jest Morze Adriatyckie – spokojne, krystalicznie czyste i wyjątkowo ciepłe. Temperatura wody w Adriatyku nigdy nie spada poniżej 10-12°C, nawet w środku zimy. Latem, szczególnie w sierpniu i na początku września, po nagrzaniu przez słońce, potrafi wzrosnąć nawet do 27°C. Mimo wysokich temperatur w morzu nie ma meduz ani wodorostów, dzięki temu woda jest idealnie przejrzysta. 

Temperatura wody w Morzu Adriatyckim będzie się różnić nie tylko ze względu na porę roku czy lokalizację. Wpływają na to również prądy morskie oraz głębokości morza. Morze Adriatyckie jest płytsze na północy i głębsze na południu, w efekcie w czerwcu i lipcu cieplejsza woda będzie na Istrii (ok. 23-24 stopnie), natomiast we wrześniu na południu kraju. Miłośnicy wody ciepłej niczym zupa powinni rozważyć pobyt w zatoce np. w pobliżu Zadaru, Splitu czy Trogiru. Tam morze jest najpłytsze i najszybciej się nagrzewa. Wspomniane prądy morskie sprawiają, że wokół chorwackich wysp morze będzie zawsze nieco zimniejsze niż przy brzegu kontynentalnej części kraju.

Dla pewności przed wyjazdem w zaplanowane miejsce, aktualną pogodę i temperaturę wody w Adriatyku oraz prognozy na najbliższe dni można sprawdzić za pośrednictwem strony chorwackiego Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, gdzie wszystkie te dane są na bieżąco aktualizowane i najbardziej wiarygodne.

Autor: Agnieszka Muczyn

Najlepsze hotele na Bałkanach

Wycieczki po chorwacja

Poprzedni

Wakacje w Supetar na wyspie Brač, co zobaczyć, noclegi, plaże

Wakacje w Lopar, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi, plaże

Następny

Dodaj komentarz