Pogoda i temperatura w Bułgarii w ciągu roku

, Tagi , , ,

Bułgaria położone jest na Półwyspie Bałkańskim. Graniczy z Morzem Czarnym na południu, Turcją na zachodzie, Grecją na północnym zachodzie i Macedonią na północy. Kraj jest w większości pagórkowaty, z kilkoma równinami na jego wschodnim krańcu. Ukształtowanie terenu jest zróżnicowane. Opady są zazwyczaj niskie, od 600 milimetrów w lutym do 2500 milimetrów. W tym artykule omówimy, jakie wzorce pogodowe występują w Bułgarii w różnych porach roku. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Ogólne warunki pogodowe w Bułgarii 

Wiosna przychodzi nieco wcześniej niż zwykle w Bułgarii, a od połowy kwietnia do maja pogoda staje się bardziej przejściowa, z zarówno ciepłymi, jak i zimnymi dniami i nocami. Lato jest bardzo gorące w lipcu i sierpniu, a jesień jest raczej ciepła i często deszczowa. Zima jest zazwyczaj najzimniejszą porą roku w kraju, z niskimi temperaturami poniżej 0°C. Najcieplejsze miesiące to lipiec i sierpień, z temperaturami często przekraczającymi 30°C. Roczne opady są niskie, około 200 milimetrów, co oznacza, że kraj otrzymuje niewiele deszczu.

Styczeń: zimny miesiąc

Temperatury w styczniu wynoszą od 3°C do 10°C w ciągu dnia i od -2°C do 10°C w nocy. Zima trwa do początku marca, kiedy to temperatury zaczynają się podnosić. Dni słonecznych jest średnio 24, a w ciągu dnia słońce jest średnio przez 9 godzin. 

Luty: średnia temperatura

Luty jest raczej przeciętnym miesiącem, z temperaturą od 6°C do 12°C w ciągu dnia i od -1°C do 6°C w nocy. Pogoda w lutym jest raczej stabilna i może być klasyfikowana jako „koniec zimy”. W tym okresie występują sporadyczne deszcze, które częściej występują w górach. Dni słonecznych średnio jest 22, a słońce w ciągu dnia świeci średnio przez 10 godzin. Temperatura wody średnio wynosi około 5 °C. 

Marzec: łagodny miesiąc

W marcu rozpoczyna się łagodny okres z temperaturami w zakresie od 9°C do 18°C w ciągu dnia i nocy. Pod koniec miesiąca widać pierwsze oznaki wiosny i z każdym dniem jest coraz cieplej. Średnia ilość słonecznych dni to 23 dni w ciągu miesiąca, a słońce świeci już przez 10 godzin na dobę.  Deszczowych dni średnio jest około 7-10 w ciągu miesiąca. 

Kwiecień: ciepły miesiąc

Kwiecień to ciepły miesiąc, z temperaturami od 12°C do 20°C w ciągu dnia i od 5°C do 12°C w nocy. Dni są coraz cieplejsze. W kwietniu średnia temperatura wody to 10 °C. Słońce świeci średnio 22 dni przez 13 godzin na dobę. Deszczowych dni średnio jest 8 w ciągu miesiąca, jednak deszcze nie są intensywne. 

Pogoda w Bułgarii – Maj

Maj przynosi ciepłą, piękną wiosenną temperaturę. Dni są coraz bardziej słoneczne — słońce świeci już przez 15 godzin, a średnia ilość słonecznych dni to 23. Temperatura w ciągu dnia waha się od 15 – 25 °C. Temperatura wody to już 15°C. Maj to czas, w którym pojawia się już więcej turystów. 

Czerwiec: gorący miesiąc

Pogoda w czerwcu jest gorąca i sucha z temperaturami od 24°C do 32°C w ciągu dnia i od 15°C do 25°C w nocy. Lato jest ciepłe i suche, bez znaczących opadów. Jesień jest deszczowa i niestabilna, z gorącymi temperaturami.

Lipiec: suchy i słoneczny okres

Pogoda w lipcu jest sucha i słoneczna, a temperatury wahają się od 28°C do 35°C w ciągu dnia i od 20°C do 25°C w nocy. Słońce średnio świeci 15 godzin. Średnia temperatura wody to 24°C, a więc bardzo przyjemna. Średnio pada przez 6 dni w ciągu miesiąca, jednak nie są to duże deszcze, a raczej przelotne. 

Pogoda w Bułgarii – Sierpień

Temperatura w ciągu dnia w sierpniu waha się od 25°C do 35°C, a w nocy od 19°C do 23°C. Deszcze są na podobnym poziomie, co w czerwcu i lipcu. Temperatura wody to średnio 25°C. Słonecznych dni jest średnio 26 w ciągu miesiąca, a więc jest to idealny moment na urlop. 

Wrzesień: stopniowe ochłodzenie

We wrześniu pomału temperatura zaczyna spadać i średnia temperatura w  ciągu dnia to 21 °C. Noce też już są chłodniejsze — temperatura waha się od 11-20 °C. Temperatura w okolicznych wodach nieznacznie spada i średnio wynosi 22°C. Dni słonecznych nadal jest sporo, bo średnio 24, więc również jest ładnie. Średnio pada tu przez 6 dni we wrześniu, jednak dość intensywnie. 

Październik: chłodniejszy okres

Październik to chłodny okres, z temperaturami od 13°C do 21°C w ciągu dnia i od 5°C do 9°C w nocy. Pogoda w październiku jest bardziej przejściowa niż w innych miesiącach, z większą zmiennością temperatury. Temperatura wody również spada i wynosi około 18°C. Dni deszczowych średnio jest 7 w ciągu miesiąca, a opady mogą być intensywne – właśnie w tym miesiącu są najobfitsze opady. 

Pogoda w Bułgarii – Listopad

Listopad przynosi temperatury od 3 -10 °C w ciągu dnia i do 5°C w nocy. Czuć już chłód i zbliżającą się zimę. Temperatura wody ma 13°C. Dni słonecznych jest 23, a pada tu średnio przez 7 dni. Jest duża wilgotność powietrza. Słońce średnio świeci przez 9 godzin w ciągu dnia. 

Grudzień

Najbardziej typowe warunki pogodowe grudnia to mieszanka deszczu, śniegu i mgły. Opady śniegu mogą wystąpić na wysokim terenie, choć rzadko są obfite i mają tendencję do szybkiego topnienia. Mgła może pojawić się prawie wszędzie w ciągu dnia z powodu kontaktu ciepłego powietrza z chłodnym powietrzem po obu stronach wzgórz lub gór.

Wycieczki po jesien-w-bulgarii

Poprzedni

TOP 15 miejsc w Istrii, które koniecznie musisz zobaczyć

TOP 7 najpiękniejszych plaż w Biograd na Moru

Następny

Dodaj komentarz