Plaża Sveti Jakov – najpiękniejsza plaża w Dubrowniku

, , Tagi , , ,

Położony w południowej części Dalmacji Dubrownik jest jedną z najczęściej wybieranych wakacyjnych destynacji. I nie ma się czemu dziwić! Bogactwo kulturowe, otwartość jego mieszkańców, różnorodność smaków, zapierające dech w piersiach widoki oraz historyczne zakątki miasta przyciągają do siebie nawet najbardziej wybrednych turystów. Jednak oprócz zabytków, muzeów oraz wyboru pysznych, chorwackich przystawek, każdy spragniony odpoczynku podróżnik będzie musiał zmierzyć się z tym najbardziej wymagającym, letnim dylematem: wyborem odpowiedniej plaży. Dlaczego na liście najpiękniejszych plaż nie powinno zabraknąć malowniczej plaży Sveti Jakov? Podpowiadamy! 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Plaża Sveti Jakov – lokalizacja 

Niezaprzeczalną zaletą tej zapierającej dech w piersiach plaży jest jej lokalizacja. Sveti Jakov znajduje się we wschodniej części Dubrownika, w małej zatoczce. Widok z niej rozciąga się nie tylko na pobliską wyspę Lokrum, ale również na Stare Miasto. Jest to jedna z najbardziej pożądanych przez turystów panoram w całej Chorwacji. 

Plaża przypadnie do gustu wszystkim, którzy szukają chwili wytchnienia w odosobnieniu. Z daleka od tłumów i hałasów bardziej popularnych i łatwiej dostępnych znajdujących się dookoła miasta miejsc. 

Bogactwo natury 

Nie sposób nie wspomnieć tutaj o widowiskowej przyrodzie. Otacza ona plażę Sveti Jakov, sprawiając, że stała się ona wymarzoną lokalizacją dla wszystkich miłośników natury. Strzeliste, górujące nad nią klify, bujne, gęste lasy i krystalicznie czysta woda zadowolą każdego spragnionego relaksu odwiedzającego. 

Drobny, biały żwir tworzący pokrycie plaży często mylony jest z piaskiem. Przebywanie na nim – w odróżnieniu do wielu innych, kamienistych plaż w Chorwacji – jest niezwykle komfortowe. Ilość miejsca, bliskość do brzegu oraz płytkość wody są atutami dla osób, które gorące, letnie dni uwielbiają spędzać na ciepłych kąpielach, odpoczynku na plaży oraz podziwianiu morskich stworzeń podczas snorkelingu. 

Plaża przyjazna dla rodzin z dziećmi 

Plaża Sveti Jakov jest jedną z najbardziej przyjaznych dla rodzin z dziećmi lokalizacji nadmorskich w całym Dubrowniku. Dzięki delikatnym zejściu do wody oferuje możliwość nauki pływania dla najmłodszych. Drobny żwir pozwala na całodobową zabawę, a pobliskie laski gwarantują możliwość odetchnięcia w cieniu dalmatyńskich czarnych sosen i świerków. 

Ponadto plaża ma dobrze rozbudowaną infrastrukturę turystyczną, która zapewnia szansę na wypożyczenie leżaków, parasoli, bądź sprzętu plażowego. Jest to dużym odciążeniem dla rodzinnego bagażu. Dookoła znajdują się kawiarnie i lokalne konoby (restauracje), które dają możliwość odetchnięcia po plażowaniu i rozkoszowania się pysznym, chorwackim posiłkiem przez cały dzień. 

Zaleca się jednak pamiętanie, że na malowniczym Svetim Jakovie, jak na większości plaż w Chorwacji, nie ma nadzoru ratownika. Dlatego bardzo ważne jest obserwowanie najmłodszych w trakcie całodobowych kąpieli. 

Sveti Jakov – jak dojechać? Gdzie zaparkować? 

Dotarcie do najpiękniejszej plaży w Dubrowniku nie powinno być wyzwaniem dla żadnego turysty, chociaż swoją malowniczość zyskuje ona również dzięki odosobnionej i nieco dalej położonej od miasta lokalizacji.

Na plażę można dotrzeć na cztery sposoby: 

  • na pieszo – schodząc około 30 minut z drogi koło kościoła Svetiego Jakova, który znajduje się na szczycie klifu
  • komunikacją miejską – wsiadamy w autobus linii numer 5 lub numer 8 i wysiadamy na stacji Sveti Jakov, gdzie znajdują się schody prowadzące bezpośrednio na plażę
  • samochodem, bądź taksówką z centrum – pojazd można pozostawić na bezpłatnym parkingu znajdującym się nieopodal Hotelu Belveder
  • kajakiem lub skuterem wodnym – do wynajęcia w porcie, ceny wahają się mocno w zależności od sezonu i pory roku.

Zachwycająca różnorodnością natury, spokojem oraz widokami plaża Sveti Jakov jest miejscem, które powinien odwiedzić każdy miłośnik chorwackiego plażowania. Niepowtarzalna atmosfera, bliskość przyrody oraz relaksujący szum fal zagłuszający zgiełk miasta sprawiają, że jest najpiękniejszym zakątkiem w całej Dalmacji. 

Najlepsze hotele w Dalmacji

Wycieczki po chorwacja

Poprzedni

Hotele w Zagrzebiu – lista TOP rekomendowanych noclegów

Jesień w Chorwacji, pogoda we wrześniu, październiku i listopadzie

Następny

Dodaj komentarz