Perperikon w Bułgarii i starożytne wykopaliska

Tagi , , , , , , ,

Bułgaria mieści się w południowo-wschodniej Europie, a dokładniej na Bałkanach. Państwo graniczy z Serbią i Macedonią Północną od strony zachodniej, Grecją i Turcją od południowej, Morzem Czarnym od wschodniej oraz Rumunią od północnej. Jedną z najsłynniejszych atrakcji tego pięknego państwa jest Perperikon. Perperikon mieszczący się w Bułgarii nazywany jest również Hyperperakion i Perperakion. Jest to starożytne miasto powstałe w skałach wschodnich Rodopów. Wzniesiono je na wysokiej skale, w której skład wchodzi sanktuarium, twierdza oraz święte miasto.

Kempingi Chorwacja
Kempingi Chorwacja
Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Krótka historia Perperikon

Starożytne miasto powstało w epoce neolitu, aż około II tysięcy p.n.e. Uważane jest za największy zespół megalityczny, czyli budowle z kamienia na Bałkanach. Znajduje się około 16 km od miasta Kyrdżali, a dokładniej na skale (470 m n.p.m.) we wschodnich Rodopach. To miejsce bez wątpienia jest magiczne i warte zwiedzenia. Pomimo lekkiej trudności, żeby się do niego dostać, widoki i krajobraz miasta oraz okolic wynagradzają wszelki trud. Co roku wielu turystów zaznacza Perperikon jako miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić, będąc w Bułgarii. Nic dziwnego, skoro atmosfera i klimat miejsca przenosi do starożytnych czasów i sprawia, jakby czas nagle się cofnął.

Perperikon był domem dla świątyni Dionizosa, boga sił żywotnych, płodności, wina, winorośli oraz natury. Świątynia była popularna ze względu na swój charakter i kult, w którym dokonywały się wielkie proroctwa. Jednym z najsłynniejszych wygłoszonych proroctw było to o Aleksandrze Wielkim i głosiło ono, że podbije świat w 334 r. p.n.e.. Było to zatem jeszcze przed jego inwazją na Persję. Słynny Gajusz Oktawiusz – ojciec cesarza Augusta – również konsultował się z wyrocznią w 59 r. p.n.e. Wówczas usłyszał, że jego syn będzie rządził światem. Chociaż to Trakowie zbudowali sanktuarium, przetrwało ono i rozbudowano je za czasów Rzymian, którzy rozwinęli Perperikon w większą osadę z akropolem i gigantycznym wielopiętrowym pałacem. Pozostałości tych struktur odkopano i nadal można je badać.

Perperikon zniszczony przez Gotów w IV wieku przeżył odrodzenie w VI wieku pod rządami cesarza Justyniana. Samo odrodzenie zaczęło się jeszcze w V wieku, gdy Bessowie przyjęli chrześcijaństwo. W tym czasie wzmocniono elementy obronne miasta. Przez wieki Perperikon był ważnym miejscem, gdzie budowano kolejne świątynie i kościoły chrześcijańskie. Była to także średniowieczna warownia wojskowa, szczególnie w XIII wieku. Jeśli chodzi o praktyki religijne miały one miejsce w epoce żelaza. Z tej epoki wywodzi się popularny ołtarz, gruby na około 2 metry. Przez wiele lat Perperikon był zapomniany i dopiero w 2000 roku zaczęto prowadzić rekonstrukcje i wykopaliska na szeroką skalę.

Najważniejsze budowle w starożytnym mieście Perperikon

Jako iż Perperikon stanowi największy zespół megalityczny na Bałkanach, składa się z fortecy, akropolu na szczycie wzgórza, świątyni oraz dwóch miast zewnętrznych. Znajdują się one na północnym i południowym stoku wzgórza. Do  dzisiejszych czasów przetrwało tam wiele artefaktów, cennych antyków oraz śladów po tamtejszej społeczności.

W ruinach można zobaczyć przede wszystkim pozostałości sali tronowej, przejście skalne, dwie bramy, schody prowadzące do sali ceremonialnej. Ponadto znajduje się tam grobowiec z 15 sarkofagami, ołtarz świątyni wybudowanej na cześć Dionizosa, akropol oraz mały pałac i średniowieczną wieżę. Na samej górze miasta otoczonego fortecami znajduje się akropol, lecz należy zauważyć, że duża jego część nie została jeszcze odkopana.

W dobrym stanie zachowały się wykute partery z zagłębieniami na drzwi. Na wspomnienie zasłużyły również ulice, które idealnie oddają tamtejszy charakter miasta. We wschodniej części Perperikonu znajduje się świątynia poświęcona Dionizosowi, który cieszył się olbrzymim kultem ze strony mieszkańców. Na przełomie IV i V wieku świątynia służyła za kościół chrześcijański, więc budowla niezmiennie była wykorzystywana do kultu ważnych podmiotów wiary. Półkolista apsyda oraz portal świadczą o zmianie kultu i religii. Szacuje się, że świątynia pełniła funkcję kościoła aż do XII wieku, a więc do czasu najazdu barbarzyńców, którzy skradli kosztowności i zniszczyli budynek.

Na wzgórzu znajdują się także pozostałości po dwóch bramach. Na południowym krańcu akropolu znajduje się kompleks prowadzący do długiej alei. Kompleks najprawdopodobniej był siedzibą wyroczni lub innej ważnej osobistości. W niewielkiej odległości znajdują się pozostałości po tronie i ławach, a w zachodniej części odkryto piętnaście sarkofagów oraz dwa grobowce. Jest co zwiedzać!

Perperikon obecnie

Dziś zwiedzający mogą wędrować po zabytkowym Perperikon położonym na wysokim skalistym wzgórzu z widokiem na piękną okolicę. Dzięki pracom archeologicznym, które nadal trwają, można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy i zobaczyć słynne kilkunastowieczne budowle.

Można zwiedzać fascynujące starożytne ruiny, w tym pozostałości ważnych budynków użyteczności publicznej, domów, schodów, ołtarzy, grobowców i murów. Zaleca się wynajęcie przewodnika, który je przetłumaczy, ponieważ nie ma tablic informacyjnych wyjaśniających, czym jest każda ruina.

Jako największe stanowisko archeologiczne megalitów na Bałkanach, Perperikon jest doskonałym miejscem do odkrywania starożytnej przeszłości tego obszaru.

Perperikon jest jedną z naszych 10 najlepszych atrakcji turystycznych w Bułgarii, które koniecznie trzeba odwiedzić.

Jak dostać się do miasta Perperikon?

Perperikon znajduje się 15 km na północny wschód od Kyrdżali w Bułgarii przy drodze 5071. Wymagane jest użycie samochodu lub taksówki, aby się tam dostać. Można również dołączyć do wycieczki, która zabiera turystów z pobliskiego miasta Płowdiw. Z parkingu jest dość strome podejście pod górę do Perperikon, dlatego zaleca się założenie dobrych butów do chodzenia i zabranie dużej ilości wody.

Najlepsze hotele w Bułgarii

Wycieczki po bulgaria-atrakcje

Poprzedni

Škofja Loka, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi

Wakacje na wyspie Losinj – przewodnik, hotele, plaże

Następny

Dodaj komentarz