Perast, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi, plaże

Tagi , , , , , , , ,

Niestety dla nas wszystkich, wakacje skończyły się już na dobre. Obecnie każdy z nas wrócił do pracy i rozpoczynają się przygotowania do okresu świątecznego. Niemniej jednak niektórzy z zaangażowaniem już zaczęli przeglądać wakacyjne broszury na następny rok. Z pewnością królują w nich oferty dotyczące słonecznej i wiecznie gościnne Italii, imprezowych i głośnych Wysp Kanaryjskich, czy malowniczej Hiszpanii. Okazuje się jednak, że tkwiąc w starych przyzwyczajeniach dotyczących podróży, przekreślamy sobie szansę na odkrycie nowych i niesamowitych miejsc, a także zobaczenia czegoś, co do tej pory było dla nas odległym marzeniem.

Polacy równie często co kierunki egzotyczne, obierają również malownicze Bałkany. Ten półwysep co roku zapełnia się naszymi rodakami, którzy cenią sobie gościnność, a także niskie ceny. Jednak Czarnogóra jest miejscem dość mocno przez turystów zapominanym, które dopiero teraz, po wielu latach, wraca do turystycznych łask. Czarnogóra jest bowiem krajem prawdziwie magicznym, a coraz większym zainteresowaniem cieszy się niewielkie miasteczko – wioska Perast. Co powinniśmy wiedzieć przed podróżą w ten bałkański zakątek?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Niewielkie miasto portowe w Czarnogórze, czyli Perast – jak tam dojechać?

Perast jest prawdziwie niewielkim miasteczkiem portowym, które większość z nas będzie po prostu uważała za wioskę. Mieszka tam bowiem jedynie około 300 mieszkańców, którzy z pewnością nie spodziewali się tak nagłego przypływu turystów. Jest ono usytuowane nad Zatoką Kotorską i jak z pewnością łatwo można się domyślić, nie dysponuje żadnym lotniskiem, ani nawet głównym dworcem kolejowym. Jak więc dostać się do tego malowniczego zakątka Czarnogóry?

Otóż najprościej będzie w pierwszej kolejności dostać się do Podgoricy. Warto w tym momencie wspomnieć, że z naszego kraju uruchomione zostały stałe połączenia właśnie do stolicy Czarnogóry. Obsługiwane są one przez dobrze nam znanych przewoźników, jak np. Ryanair czy WizzAir. Bilety oczywiście warto zarezerwować z odpowiednim wyprzedzeniem, by załapać się na najlepsze obowiązujące w danym czasie ceny. Kolejno z lotniska w Podgoricy do Perast mamy zaledwie 96 kilometrów. Komunikacja miejska w Czarnogórze nie działa najlepiej, jednakże można spotkać autobusy odjeżdżające do Perast. W pierwszej kolejności jednak należy się dostać do Głównego Dworca Autobusowego w Podgoricy, a następnie znaleźć odpowiedni autobus.

Najprostszym sposobem na dostanie się do tego niewielkiego miasteczka jest więc wypożyczenie auta z lotniska. Wówczas cała podróż nie powinna nam zająć więcej niż godzinę i 45 minut. Trasa rozpoczyna się już na samym lotnisku, gdzie wyjeżdżamy na drogę oznaczoną jako M18 – jest to jednocześnie obwodnica stolicy. Następnie wybieramy pierwszy zjazd na drogę numer M2.3 i dojedziemy nią do popularnej miejscowości, którą jest Budva. Kolejno zjeżdżamy w drogę E30, która na wysokości miejscowości Dobrota łączy się z drogą E65. Dzięki niej dojedziemy prosto do Perast.

Co zwiedzić w Perast?- najważniejsze zabytki

Perast liczy sobie około 300 mieszkańców, przez co może wydawać się wielu podróżnym, że to niewielkie portowe miasteczko nie ma zupełnie nic do zaoferowania turystom. Nie da się ukryć, że Perast jest określany mianem najbardziej urokliwego miasteczka w całej Zatoce Kotorskiej. Miasteczko to składa się jedynie z jednej głównej ulicy, jednak nie oznacza to, że nie znajdziemy tam nic do zobaczenia i zwiedzania. Co zatem możemy zwiedzić w Perast? Otóż:

  • Kościół Świętego Mikołaja – pierwszym zabytkiem, który od razu rzuca się w oczy po przyjeździe do tego miasteczka to dość spory kościół świętego Mikołaja. Jest to również charakterystyczny punkt panoramy Perastu. Został on wzniesiony w XVII wieku, jednak z niewiadomych przyczyn nigdy nie został on ukończony. Do najważniejszych jego punktów, które turyści powinni odwiedzić, zalicza się skarbiec, wejście jest jednak płatne, a także wejście z dzwonnicą, która mierzy sobie aż 55 metrów wysokości. Co więcej, przed kościołem znajduje się niewielki plac z popiersiami osób zasłużonych dla mieszkańców miasteczka.
  • Kościół Świętego Marka – kolejnym zabytkiem w tym niewielkim miasteczku jest drugi z rzędu kościół. Nie da się ukryć, że kościół świętego Marka jest znacznie mniej okazałą budowlą niż poprzedni, jednak jest on równie ciekawy pod względem architektonicznym. Został on wzniesiony w XVIII wieku i na samym początku miał on służyć tylko i wyłącznie jednej z miejscowych rodzin. Warto zwrócić uwagę na frontową fasadę, która zwieńczona jest trzema figurami. Z tyłu zaś warto obejrzeć oryginalną i wyjątkową parawanową dzwonnicę.

Wyspy w pobliżu Perast

  • Wyspa Świętego Jerzego – przy samym brzegu Perastu wyłaniają się z zatoki dwie wyspy. Jedną z nich, tą mniejszą, jest właśnie wyspa świętego Jerzego. Nie została ona usypana przez człowieka i niestety nie jest ona dostępna dla zwiedzających. Niemniej jednak znajduje się na niej klasztor benedyktynów, który przypuszczalnie został wybudowany w XII wieku i był zniszczony całkowicie przez pożar.
  • Wyspa Matki Boskiej na Skale – to druga i większa wyspa przy brzegu miasteczka Perast. Została ona utworzona sztucznie, przy wykorzystaniu pracy rąk ludzkich. Na wyspę można się dostać jedną z tradycyjnych łódek, które odpływają z portu. Początkowo wyspa ta była jedynie niewielką skałą, jednak już w XV wiek rozpoczęto usypywanie jej z dodatkowych kamieni i z… zatopionych okrętów. Następnie wybudowano tam niezwykle ciekawy pod względem architektonicznym kościół Matki Boskiej na Skale. Co ważniejsze, co roku 22 lipca mieszkańcy tradycyjnie dostarczają na wyspę kamienie.

Muzea, które warto zobaczyć

Ciężko oczekiwać natłoku muzeów w tak niewielkiej miejscowości. Niemniej jednak znajdziemy tam jedyne muzeum i jest to muzeum w Pałacu Bujović. Jest to jeden z siedemnastu pałaców w Perast, który jako jedyny został odbudowany i odrestaurowany po niezwykle destrukcyjnym trzęsieniu ziemi. Muzeum to mieści zbiory odnoszące się do historii miasteczka. Znajdziecie tam całą masę akcentów marynistycznych i etnograficznych. Co więcej, muzeum udostępnia zwiedzającym pokaźny balkon, z którego rozciąga się przepiękna panorama na okolicę.

Atrakcje w Perast – dla podróżujących z całą rodziną

Niestety, ci którzy oczekują wyjątkowych i hucznych atrakcji dla najmłodszych, będą rozczarowani. Perast jest spokojnym, typowo powolnym i sennym miasteczkiem, w którym mieszkańcy oddają się swoim codziennym czynnościom. Jedną z największych atrakcji może okazać się rejs tradycyjną łódką na jedną ze wspomnianych wcześniej wysp. Jest to również niesamowita okazja do tego, by podziwiać panoramę miasteczka.

Piekne plaże

W Perast panują idealne warunki do plażowania, jednak ciężko znaleźć tam plaże rodem z Wysp Kanaryjskich. Jedyną najpopularniejszą i zarazem najczęściej uczęszczaną plażą jest Peskovita Plaza. Jest to typowa plaża piaszczysta, usypana mięciutkim i złocistym piaskiem. Nie jest ona największych rozmiarów, więc w sezonie robi się na niej naprawdę tłoczno. Znajduje się ona nieopodal głównej i jedynej promenady w miasteczku. Woda w tej okolicy jest niezwykle ciepła i spokojna. Klimat Perastu bez wątpienia sprzyja plażowaniu, a także uprawianiu w tym miejscu sportów wodnych. W odległości około 3 kilometrów od miasteczka znajduje się mniej uczęszczana plaża o nazwie Markov. Jest ona również piaszczysta i o wiele bardziej przestronna niż Peskovita.

Czy w Perast można wypożyczyć samochód?

Z pewnością turyści nie muszą poświęcać całego dnia na zwiedzanie tego niewielkiego miasteczka. Okolica również jest niezwykle ciekawa i malownicza, więc grzechem byłoby jej nie zwiedzić. Pojawia się więc pytanie, czy w Perast można wypożyczyć samochód? Okazuje się, że nie ma tam stacjonarnej wypożyczalni, a najbliższe z nich znajdują się w Dobrocie lub Kotorze. Niemniej jednak istnieją wypożyczalnie takie jak np. EuropeCar, która oferuje dostarczenie samochodu do Perast z najbliższej możliwej wypożyczalni. Wówczas musimy jedynie na ich stronie internetowej zgłosić chęć wypożyczenia samochodu do Perast, a następnie wybrać odpowiedni model. Samochód będzie na nas czekał o umówionej godzinie na umówionym miejscu. 

Parkingi w niewielkim, malowniczym miasteczku Perast

Okazuje się, że Perast jest obdarzony jedynie dwoma parkingami. Są one dość spore i znajduję się zarówno przy wjeździe, jak i przy wyjeździe z miasteczka. Inne parkingi są możliwe do znalezienia jedynie w przypadku obiektów noclegowych, a także w przypadku lokali gastronomicznych. Poza tym w Perast przy drodze nie można pod żadnym pozorem parkować, podobnie także jak przy najważniejszych zabytkach miejscowości. Oba parkingi w sezonie letnim są płatne, a cena wynosi 0,50 centów za godzinę lub 8 euro za całą dobę. W sezonie zimowym parkingi są darmowe.

Jaka pogoda panuje w czarnogórskim Perast?

Klimat w Perast jest określany mianem łagodnego i umiarkowanie ciepłego. Niemniej jednak nawet w najsuchszych miesiącach można natrafić na spore opady deszczu. Najlepiej bez wątpienia udać się tam w sezonie letnim, a w szczególności w okresie od maja do września, wówczas możemy spotkać się z temperaturami przekraczającymi 25 stopni Celsjusza. Najzimniejsze miesiące to bez wątpienia styczeń, luty, a także grudzień, gdyż w tym okresie temperatury spadają nawet do 2 stopni Celsjusza.

Gdzie dobrze zjeść?

Perast mimo tego, że jest niewielkich rozmiarów, spróbował – wedle swoich możliwości – rozwinąć bazę gastronomiczną, co ma ogromny związek z napływającymi falami turystów. Kuchnia czarnogórska ma kilka charakterystycznych cech, a jeśli chce je poznać, a co najważniejsze również ich spróbować, to koniecznie zwróćcie uwagę na następujące lokale gastronomiczne:

  • Konoba Skolji – to niewielka, a zarazem niezwykle klimatyczna restauracja, specjalizująca się w kuchni bałkańskiej. Znajdziecie tam przede wszystkim potrawy mięsne, a także wyśmienite desery. Dla wegan i wegetarian została przygotowana osobna karta dań.
  • Konoba Otok Bronza – to restauracja skupiająca się na kuchni bałkańskiej, jednak wzbogacająca ją o kuchnię śródziemnomorską. Jeśli macie więc ochotę na wykwintne owoce morza, to właśnie tam je znajdziecie.
  • Bocalibre – to restauracja serwująca dania kuchni włoskiej, a także regionalne, czarnogórskie potrawy. Można tam skosztować również lokalnych trunków. Weganie i wegetarianie są oczywiście mile widziani.

Gdzie zatrzymać się na nocleg w Perast?

Perast może pochwalić się dość pokaźną – jak na rozmiary miasteczka – bazą noclegową. Turyści, którym zależy na wysokim standardzie i najlepszej obsłudze, powinni zwrócić uwagę na ofertę następujących obiektów noclegowych:

  • Villa Perast Apartments – jest to niesamowity obiekt noclegowy opatrzony czterema gwiazdkami. Znajduje się on tuż przy plaży i oferuje zakwaterowanie zgodnie z najwyższymi standardami i luksusami dla gości. W lokalu znajduje się restauracja, a także niewielka siłownia. Do obiektu przynależy również parking.
  • Iberostar Heritage Grand Perastjest to jedyny w miasteczku obiekt, który może pochwalić się pięcioma gwiazdkami. Mieści się on w XVII-wiecznym pałacu i oferuje gościom wszystkie możliwe udogodnienia. W obiekcie funkcjonuje restauracja specjalizująca się w daniach kuchni regionalnej, a także do hotelu przynależy prywatny parking. Każdy pokój został urządzony w nowoczesnym stylu i jest świetnie wyposażony. Goście wolny czas mogą spędzać w łaźniach parowych, a także w gabinetach masażu. Wieczorami na terenie obiektu otwierany jest niewielki bar, serwujący lokalne trunki.
  • Hotel Per Astra – to kolejny obiekt w Perast, który może pochwalić się czteroma gwiazdkami. Największą zaletą obiektu jest lokalizacja – do plaży jest bowiem jedynie 80 metrów. Hotel ten oferuje niezwykle luksusowe zameldowanie, w nowoczesnych, świetnie wyposażonych pokojach. Co więcej, obiekt oferuje również odkryty basen, a także centrum SPA. Warto wspomnieć, że do obiektu również przynależy parking, a także taras wypoczynkowy, który jest w pełni umeblowany w stoły, krzesła i parasole przeciwsłoneczne. Na terenie obiektu jest dostęp do bezprzewodowej i szybkiej sieci Wi-Fi.

Najlepsze hotele w Czarnogórze

Wycieczki po atrakcje

Poprzedni

Wakacje w Ksamil, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi, plaże

Kluż-Napoka, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi

Następny

Dodaj komentarz