Peloponez Grecja – TOP 18 polecanych atrakcji, które warto zobaczyć

Tagi , , , ,

Niezwykle malowniczy Peloponez w Grecji to półwysep wypełniony ruinami starożytnych miast, licznymi zabytkami, pięknymi plażami i krajobrazami. W regionie tym znajduje się także wiele obiektów wpisanych na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, od grobowców z epoki brązu w starożytnych Mykenach po Wielki Teatr w Epidauros. Planujesz  wakacje na Peloponez w Grecji, ale zastanawiasz się co zobaczyć? W naszym artykule: „Peloponez Grecja” znajdziesz listę najpopularniejszych atrakcji, które warto zobaczyć podczas pobytu na tym pięknym, greckim półwyspie.

Kempingi Chorwacja
Kempingi Chorwacja
Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Peloponez Grecja – TOP 18 polecanych atrakcji, które warto zobaczyć

Mykeny

W II tysiącleciu p.n.e. Mykeny były jednym z głównych ośrodków greckiej cywilizacji, panującej nad większością południowej Grecji i częścią Anatolii. W okresie swojej świetności, pomiędzy XVII a XII w. p.n.e., miasto położone na wzgórzu, w pobliżu dzisiejszego Mykines liczyło ponad 30 000 mieszkańców. Odkryte pod koniec XIX wieku Mykeny słyną z Murów Cyklopów, Skarbca Atreusza i Lwiej Bramy. Te trzy miejsca są najbardziej znanymi na stanowisku archeologicznym w Mykenach. Nie przegap również wizyty w Muzeum Archeologicznym, znajdującym się tuż obok stanowiska. Dostępne są w nich ciekawe znaleziska pochodzące ze starożytnych Myken i innych sąsiednich wykopalisk. W niewielkiej odległości od Myken znajduje się także stanowisko archeologiczne Epidauros i piękne miasto Nauplion, o których piszemy poniżej.

Peloponez Grecja – Starożytny Korynt

Starożytne miasto Korynt założono w VIII wieku p.n.e. w strategicznej lokalizacji, na słynnym Przesmyku Korynckim. Leżące na głównym szlaku handlowym wschód-zachód miasto posiadało ogromną władzę i bogactwo w okresie klasycznym oraz hellenistycznym. W 146 r. p.n.e. Rzymianie zburzyli dawny Korynt i dopiero 100 lat później odbudowano go i utworzono stolicę prowincji Grecji. Warto zobaczyć tu m.in.: Świątynię Apolla, imponującą Fontannę Peirene, agorę, ślady starożytnych ulic i fundamenty teatru. W Muzeum znajdują się również posągi, mozaiki i freski, które pomagają wyobrazić sobie historię tego miejsca. Co ciekawe, Korynt ma także duże znaczenia dla chrześcijan. Miejsce to 3 razy odwiedził podczas swoich misji św. Paweł z Tarsu około 50 r. n.e.

Bassaj

Położone w odosobnionym miejscu wśród gór i wąwozów, stanowisko archeologiczne Bassaj – Bassae jest często pomijane przez turystów. Jeśli jednak wybierzesz się na zwiedzanie tego miejsca, będziesz miał atrakcję wpisaną na Listę UNESCO niemal tylko dla siebie. Najważniejszą atrakcją Bassae jest zdumiewająco dobrze zachowana świątynia Apollina Epikuriosa, która wzniesiono prawdopodobnie pomiędzy 450 a 400 r. p.n.e.. Odległa lokalizacja Bassaj pomogła zachować ten zabytek w nienaruszonym stanie, ponieważ znajdował się on zbyt daleko od jakiejkolwiek osady. Co ciekawe, jest ona uznawana za jedną z najlepiej zachowanych starożytnych greckich świątyń. Do dziś w dobrym stanie zachowały się doryckie kolumny na zewnętrznym perystylu oraz jońskie i korynckie (najstarsze w starożytnej Grecji) kolumny wspierające korpus świątyni.

Twierdza Palamidi

Na wschód od Acronauplia, w Nauplion znajduje się wenecka twierdza Palamidi, wznosząca się na skale o wysokości ponad 200 metrów nad poziomem morza. Jest to potężny system ośmiu niezależnych bastionów połączonych murem. Jedną z wielu niezwykłych rzeczy w Palamidi jest to, że znajdowała się ona także pod panowaniem Turków Osmańskich zanim została odbita przez Greków. Wspinaczka z centrum Nauplion dla niektórych może być problemem, ponieważ na szczyt twierdzy prowadzi 999 schodów. Warto zwrócić uwagę na cysterny, które nadal służą do zbierania wody deszczowej oraz kaplicę Agios Andreas w centralnym bastionie. 30 listopada 1822 roku w kaplicy odbyło się nabożeństwo po wyzwoleniu z rąk Turków Osmańskich.

Peloponez Grecja Heraion w Perachora

Ruiny sanktuarium bogini Hery znajdujące się przy plaży, na półwyspie Perachora zostały po raz pierwszy wspomniane przez geografa Pauzaniasza ponad 1900 lat temu. Świątynia ta pochodzi z VI wieku i została zniszczona około 200 lat później. Heraion Perachora znajduje się we wspaniałej scenerii, u podnóża porośniętych krzewami urwisk, w niewielkiej odległości od latarni morskiej usytuowanej na przylądku. Warto poświęcić chwilę na obejrzenie fragmentów kolumn i cysterny, a następnie wspiąć się na latarnię morską, aby podziwiać spektakularny widok na morze i okolicę.

Plaża Simos

W rzeczywistości wyspa Elafonisos nie jest częścią Peloponezu, ale znajduje się zaledwie 100 metrów od wybrzeża i można na nią dopłynąć promem z Pounta. Co ciekawe, Elafonisos było półwyspem w czasach Pauzaniasza ok. II w. n.e. Simos to najpiękniejsza i najpopularniejsza z czterech plaż na Elafonisos, do której można dotrzeć drewnianą kładką prowadzącą przez wydmy. W rzeczywistości wybrzeże to składa się z dwóch plaż, Megalos (Duża) Simos i Mikros (Mała) Simos. Wąski odcinek białego piasku dzieli te dwie wspaniałe plaże od siebie, które otoczone są turkusowymi egzotycznymi wodami. Obszar ten składa się z białych wydm i krystalicznie czystych wód, które oferują wyjątkowe wrażenia z pływania. Przy wietrznej pogodzie Simos jest również idealnym miejscem do uprawiania windsurfingu. Jest to jedna z najlepiej zorganizowanych plaż w Elafonissos z leżakami, parasolami, barami plażowymi i kilkoma tawernami w pobliżu. W szczycie sezonu bywa tu nieco tłoczno.

Wąwóz Lusios

Przez prawie całą swoją długość rzeka przepływa przez imponujący wąwóz, z wapiennymi klifami wznoszącymi się do 100 m. Aż do XX wieku moc rzeki była wykorzystywana przez niezliczone młyny wodne, natomiast klify powyżej były domem dla pustelników i mnichów w żyjących w jaskiniach oraz klasztorach zudowanych w pobliżu. W wąwozie Lusios istnieje długa tradycja klasztorna, a odizolowane, stworzone przez człowieka pustelnie jaskiniowe były prekursorami klasztorów Aimyalon, Timiou Prordomou, Philosophou oraz Panagias Palamiou, które są również częściowo wykute w skale. Ponadto według legendy w rzece tej kąpał się Zeus.

Wielki Teatr w Epidauros

W starożytnym mieście Epidauros zabytkiem, który trzeba zobaczyć jest teatr, który zbudowano w IV wieku p.n.e. Zaprojektował go architekt i rzeźbiarz Poliklet Młodszy. Teatr w Epidauros znajduje się w czołówce najlepszych starożytnych teatrów. W czasie swojej świetności mógł pomieścić 16 000 widzów. Akustyka jest tak dobra, że z górnego rzędu górnego teatru można usłyszeć osobę rozmawiającą przy normalnej głośności na poziomie orkiestry. Warto wybrać się tu na przedstawienie podczas Festiwalu Epidauros organizowanego w czerwcu oraz w lipcu.

Mistra

Kolejny obiekt wpisany na Listę UNESCO – Mistra, to bizantyjskie ufortyfikowane miasto położone na górze Tajget, nad doliną rzeki Evrotas w pobliżu starożytnej Sparty. Miasto założono na polecenie Wilhelma II z Vilehardouin – księcia Achai w 1249 roku. Mistra była stolicą bizantyjskiego Despotatu Morei w latach 1300 i 1400. Jako stanowisko archeologiczne jest to najbardziej kompletny przykład średniowiecznego miasta otoczonego murami w Grecji. Znajduje się tu kompleks pałacowy, zamek i wspaniałe prywatne rezydencje.

Kanał Koryncki

Budowę długiego kanału w tym miejscu rozważano już w czasach starożytnych. Pierwszy plan budowy sporządzono w VII wieku p.n.e., ale wielokrotnie pomysł ten był porzucany i budowa Kanału Korynckiego rozpoczęła się dopiero w 1881 roku. Kanał ma 6 343 metrów długości, ale ponieważ ma niewiele ponad 20 metrów szerokości na poziomie wody, szybko stał się zbyt wąski dla nowoczesnego ruchu kontenerowego. Obecnie jest to niezwykle popularna  atrakcja turystyczna, która słynie z wysokich wapiennych ścian wznoszących się na 90 metrów wysokości. W pobliżu punktu środkowego znajduje się kładka dla pieszych, z której można zobaczyć końce kanału w obu kierunkach. Jednak najbardziej atrakcyjny jest rejs statkiem wzdłuż samego Kanału Korynckiego.

Nauplion

W pobliżu najbardziej wysuniętej na północ części Zatoki Argolidzkiej znajduje się urocze miasto portowe Nauplion, z twierdzą Palamidi w tle. Historia miasta Nauplion – Nafplio sięga czasów prehistorycznych. W epoce rzymskiej znajdował się tu ruchliwy port dla Bizantyjczyków, Franków, Wenecjan i wreszcie Turków osmańskich. Natychmiast po uzyskaniu przez Grecję niepodległości w latach dwudziestych XIX wieku Nauplion zostało pierwszą stolicą nowożytnego kraju. Wśród najciekawszych atrakcji, które się tu znajdują warto zobaczyć m.in.: Acronauplia – najstarszą część miasta. Warto także wybrać się na spacer po zacienionej przez palmy promenadzie, z której można podziwiać Bourtzi – wenecki fort morski z XV wieku. Kilka przecznic dalej znajduje się najwyższej klasy muzeum archeologiczne, mieszczące się w weneckich koszarach i posiadające wśród swoich eksponatów mykeńską zbroję.

Jaskinie Diros

Jaskinie te należą do jednych z najpiękniejszych na świecie. Jedna z trzech jaskiń Diros – jaskina Glifada (Vlychada) przypomina wycieczkę w głąb ziemi, w najlepszym możliwym sensie. Jaskinię zwiedza się w pierwszej części z poziomu łodzi a w następnej pieszo. Według badaczy jaskinia ma setki tysięcy lat. W szczycie sezonu letniego trzeba czekać około 90 minut na wejście, ale nie jest to wielkim problemem, ponieważ kilka kroków od wejścia znajduje się wymarzona plaża. Co ciekawe, jaskinię tę odkryto dopiero na początku XX wieku.

Monemwasia

Wyspa Monemvasia powstała w momencie oderwania się od lądu po trzęsieniu ziemi w 375 r. n.e.. W 583 n.e. na wyspie, na szczycie potężnej skały założono osadę. Od X wieku Monemvasia zaczęła pełnić rolę ważnego morskiego portu. Na wyspę prowadzi grobla i samo przejście przez most jest już ciekawą atrakcją, ponieważ masz do czynienia z urwiskami o wysokości 300 metrów. Ta mała wyspa wytrzymała trzyletnie oblężenie Wilhelma z Villehardouin w XIII wieku. Co ciekawe, w czasach największego rozwoju wyspy znajdowało się tu ponad bizantyjskich 40 kosciołów, takich jak na przykład Christos Elkomenos i Agia Sofia oraz 800 domów. Po przejściu przez główną bramę na uwagę zasługuje oszałamiający labirynt schodów, portali i ruin. Prawie wszystkie stanowiska archeologiczne znajdujące się na zboczach mają tablice informacyjne. Jeśli już wystarczająco zgłodniejesz podczas zwiedzania wyspy, możesz zjeść obiad w tawernie znajdującej się w dolnym mieście.

Starożytne Mesini

Kolejnym starożytnym miastem, które odwiedził i opisał geograf Pauzaniasz około 150 roku było Mesini. Co więcej,  jego opis tego starożytnego miasta jest nadal głównym przewodnikiem dla historyków. W Mesini nie spotkasz tłumów turystów i nie ma dużego ruchu, więc możesz mieć ruiny tylko dla siebie. Starożytne Mesini to znacznie więcej niż tylko ruiny miasta z wieloma kamieniami. Na przestrzeni lat udało się częściowo pieczołowicie odtworzyć, aby dać wyobrażenie o tym, jak wyglądało ono w starożytności. Mesini założono w IV wieku p.n.e. Zbudowano je na fundamentach miasta, które zburzyli Spartanie. Warto zobaczyć prawie kompletny odeon, stadion i teatr, a także domy z mozaikami, salę gimnastyczną, Asklepiejon i pozostałości muru obronnego zbudowanego, aby powstrzymać Spartan.

Peloponez Grecja Klasztor Agios Patapios

Historia tego miejsca, położonego około 650 metrów nad miastem Lutraki, sięga IV w. n.e.. Jaskinia była już pustelnią od XII wieku, kiedy to w XV wieku została wybrana do przechowywania relikwii Świętego Patapiosa (żyjącego około 300 roku n.e.) i Świętej Heleny Dragaš nazywanej także Hypomone (zm. 1450). Ich szczątki zostały przywiezione z Konstantynopola po upadku Cesarstwa Bizantyjskiego. Położona daleko w górach jaskinia została z czasem zapomniana i dopiero w 1904 roku została ponownie odkryta przez księdza. Ich relikwie zajmują honorowe miejsce w kościele klasztornym, po którym oprowadzają turystów zakonnice. Na uwagę zasługuje także niesamowity widok z klasztornego tarasu i domowe produkty kosmetyczne oraz miód sprzedawane przez zakonnice.

Kardamyli

To urocze nadmorskie miasteczko, które oferuje bielone domy, okazałe cyprysy, zabytkowe budynki, takie jak klimatyczną cerkiew św. Spirydona i ładne, żwirowe plaże. Homer pisał o tym mieście w Iliadzie, dając świadectwo tysiącletniej przeszłości miasta. Freski w bizantyjskim kościele Eisodia i ruiny wieży Mourtzinos są najcenniejszymi zabytkami historycznymi w tej miejscowości. Warto jednak po prostu pospacerować po tym miasteczku, próbując pysznej greckiej kuchni i podziwiając spektakularne widoki na morze.

Peloponez GrecjaTyryns

Starożytne miasto Tiryns znajduje się w odległości 5 kilometrów od Nauplion, w greckiej prefekturze Argolida. Było to bardzo ważne miasto-państwo w czasach starożytnych i zostało wspomniane przez Homera jako silna potęga militarna. Według mitologii starożytne Tyryns zostało założone przez Cyklopów –  legendarnych gigantów, którzy ufortyfikowali miasto ogromnymi murami, znanymi jako mury cyklopowe. Mury te zostały wykonane z dużych bloków wapienia. Miasto zostało zbudowane na równinie między Nauplionem a Mykenami przez Achajów na przełomie XIV–XIII wieku p.n.e. W 1999 r. miejsce to wpisano na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Ermioni

Ermioni to małe nadmorskie miasteczko na wschodnim wybrzeżu Peloponezu, w regionie Argolis w Grecji. Zbudowano je na zboczach wzgórz wokół pięknego portu. Miasto to ożywiło się w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ponieważ wielu Ateńczyków zbudowało tu swoje domy wakacyjne. Tradycyjna architektura i naturalne piękno Ermioni przyciągają wiele rodzin z dziećmi szukających spokojnych wakacji z dala od tłumów turystów. Z małego portu odpływa prom kursujący pomiędzy Poros i wyspami Hydra oraz Spetses. Promenada portowa to relaksujące miejsce na spacer i posiłek podczas wakacji w Ermioni. Dogodna lokalizacja sprzyja także jednodniowym wycieczkom do starożytnego miasta Epidauros, Nauplion, Porto Heli, Hydra i Poros.

Polecany artykuł: TOP 10 miejsc w Grecji, które warto zobaczyć

Autor: Magdalena Łydka – miłośniczka podróży, szczególnie tych na Bałkany. Copywriterka specjalizująca się w tematyce podróżniczej, która pracę w korporacji zastąpiła tworzeniem stron internetowych i podróżowaniem. Każdą wolną chwilę spędza w podróży z dobrą książką i notesem. Autorka kilku ebooków o Chorwacji, Bałkanach i Półwyspie Apenińskim. Ulubione miejsce do pracy: wyspa Korčula w Chorwacji.

Najlepsze hotele w Grecji

Wycieczki po peloponez

Poprzedni

Bułgaria atrakcje – TOP 15  najciekawszych miejsc

Pałac Peleș – jeden z najpiękniejszych w Rumunii, zwiedzanie i noclegi

Następny

Dodaj komentarz