Paxos i Antipaxos – kompletny przewodnik

Tagi , , , , , , , ,

Każdy z nas z całą pewnością wie, że spędzenie wakacji na jednej z greckich wysp, może być spełnieniem naszych marzeń. Turyści już od dłuższego czasu za cel swoich podróży nie obierają już kontynentalnej części Grecji i Aten czy Salonik. Obecnie to właśnie wyspy znajdują się w kręgu ich maksymalnie szerokich zainteresowań. Nie da się ukryć, ze greckie wyspy są zwykle synonimem idylliczności oraz skrawka raju na ziemi. Największą popularność zdobyła sobie wyspa Korfu. Będą tam, nie można pominąć okazji do odwiedzenia dwóch, najbardziej wyjątkowych wysp w pobliżu. Są to wyspy Paxos i Antipaxos. Co warto o nich wiedzieć i jak zaplanować ich zwiedzanie?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Paxos i Antipaxos – co warto wiedzieć o tych tajemniczych wyspach?

Wyspy Paxos i Antipaxos zdecydowanie zyskują sobie coraz to większą popularność wśród turystów. Wysepki te znajdują się blisko Korfu, a także owiane są wieloma legendami i mitami. Według jednego z nich Paxos była pierwotnie połączona z Korfu, zaś Antipaxos, znajdowała się o wiele bliżej jej wybrzeża. Niemniej jednak obecnie są to dwie, oddzielne wyspy, które kuszą bogatą ofertą dla turystów. To niewielkie wysepki – sama Paxos liczy sobie jedynie 19 kilometrów kwadratowych. Obie jednak reprezentują górzysty krajobraz i znane są z produkcji oliwy oraz wina. Co więcej, na obu tych wyspach nie ma komercyjnych i wyjątkowo luksusowych hoteli, a możliwość nocowania jest jedynie w pensjonatach prowadzonych przez mieszkańców.

Warto więc wybrać się tam na jednodniową wycieczkę z Korfu i samodzielnie przekonać się, dlaczego Posejdon swoim trójzębem zdecydował się oddzielić Paxos od Korfu. Wycieczka z Paxos na Antipaxos to jedynie 3 kilometry, które można pokonać taksówką wodną. Mieszka tam na stałe jedynie 30 osób, a co za tym idzie wyspa jest idyllicznym miejscem do obcowania z przyrodą i wypoczynku z daleka od miejskiego zgiełku i zamieszania. Z pewnością obie wysepki są godne uwagi i zainteresowania.

Jak dojechać na Paxos i Antipaxos?

Na wyspę Paxos najlepiej wybrać się z Korfu. Turyści będą mieli aż trzy możliwości, by dostać się na miejsce. Jedną z nich jest zorganizowana przez biuro podróży, jednodniowa wycieczka. Jest to dość korzystne rozwiązanie, gdyż podczas takiej wycieczki można zobaczyć największe atrakcje wyspy i co najważniejsze, nie martwić się o zorganizowanie sobie transportu. Drugą z możliwości, która jest o wiele chętniej wybierana – to podróż promem. Wypływa on z miasta Korfu, a także z Kavos.

Turyści przypłyną do głównej miejscowości na wyspie Paxos, którą jest Lakka. Taki rejs pozwala również na podziwianie niesamowitych krajobrazów. A z racji tego, że promy kursują z dość dużą częstotliwością, nie będzie problemów z wypłynięciem i z powrotem. Dla turystów głodnych wrażeń, przygotowana została również trzecia opcja dojazdu na Paxos. Jest to rejs katamaranem, który oferuje np. tygodniowe żeglowanie wokół obu wysp- Paxos i Antipaxos. Takie rozwiązanie pozwala zdecydowanie zobaczyć jak najwięcej i cieszyć się pięknem wyspy bez zbędnego pośpiechu. Z Paxos na Antipaxos zaś można się dostać w kilka minut wodną taksówką.

Co warto zwiedzić na Paxos?

Według greckiej mitologii, sam Posejdon oddzielił wyspę Paxos od Korfu, by mieć dogodne miejsce spotkań z ukochaną Amfrititi. Z tego też powodu, symbolem wyspy stał się jego trójząb. Warto wiedzieć, że na 19 kilometrach kwadratowych na stałe mieszka około 300 mieszkańców. Mimo to na wyspie Paxos znajdują się trzy główne miejscowości i to właśnie na ich zwiedzaniu warto się skupić.

Port Lakka – niewielka osada rybacka na wyspie Paxos

Pierwszym miejscem na Paxos, które trzeba odwiedzić jest Lakka. Niewielka osada rybacka i główny port wyspy. Miasteczko jest wyjątkowo kolorowe, a nawet znajdują się tu trzy, piaszczyste plaże. Można tam również znaleźć wiele greckich tawern, a także odpocząć w urokliwej zatoczce o tej samej nazwie.

Logos – najmniejsza osada na wyspie Paxos

Logos to jedna z najmniejszych osad na Paxos, gdzie kilka domków skupionych jest wokół portu. Niemniej jednak warto tę osadę odwiedzić, ze względu na liczne lokale gastronomiczne oraz bogate stragany z rękodzielnictwem.

Gaios – główna osada na wyspie Paxos

Gaios to największa osada na Paxos, która analogicznie ma najwięcej do zaoferowania. Jest to kolorowe, niewielkie miasteczko, które przypomina o weneckich wpływach w regionie. Wokół głównego placu skupiona jest cała baza gastronomiczna. Znajduje się tam również zabytkowy kościółek i kilka pięknych plaż.

Kaltonisi – mikroskopijna wysepka u wybrzeży Paxos

Jest to wyjątkowa, mikroskopijna wysepka u wybrzeży Paxos. Nie jest ona na stałe zamieszkana, ale znajduje się na niej jedna, jedyna willa, którą można wynająć na dłuższy pobyt i cieszyć się spokojem.

Błękitne Groty – duma mieszkańców Paxos

Błękitne Groty to kilka jaskiń, które zostały w naturalny sposób wyrzeźbione przez wodę u wybrzeży Paxos. Możliwe jest ich dogłębne zwiedzenie przy pomocy łodzi i statków. Wewnątrz grot znajduje się także wiele plaż, które kontrastują z wapiennymi klifami.

Najpiękniejsze plaże na wyspie Paxos

Jeśli turyści dotarli już na Paxos i zakończyli zwiedzanie, muszą również koniecznie znaleźć czas na wypoczynek na jednej z najpiękniejszych plaż w okolicy. Bez wątpienia jest nią plaża Ermitis, która znajduje się w pobliżu słynnych Błękitnych Grot. Jest to jednocześnie jedna z najbardziej znanych plaż na Paxos. Wyróżnia się ona złocistym piaskiem i lazurową wodą. W samym porcie Lakka można znaleźć jeszcze kilka innych fragmentów piaszczystego wybrzeża, jednak nie mogą się one równać z Ermitis.

Co zwiedzić na wyspie Antipaxos?

Antipaxos to jeszcze mniejsza wysepka niż jej poprzedniczka i jest jeszcze słabiej zaludniona. Na stałe mieszka na niej jedynie 30 mieszkańców. Warto wiedzieć, że na Antipaxos nie ma żadnego sklepu, zaś można znaleźć jedynie kilka obiektów noclegowych do wynajęcia. Wsypa Antipaxos znajduje się jedynie 3 kilometry od Paxos i dociera się tu w kilka minut przy pomocy wodnej taksówki. Czy mimo wszystko można tu znaleźć miejsca do zwiedzania?

Zatoka Rodovani – miejsce dla turystów pragnących samotności

Jest to zatoka i kilka domków, które są zlokalizowane na jej wybrzeżu. Miejsce to jest praktycznie bezludne, jednocześnie warto się tam wybrać chociażby na kilka godzin. Można wypocząć na plażach otoczonych majestatycznymi klifami. Zatoka ta dostępna jest jedynie od strony morza.

Antipaxos – jedyna, kompaktowa osada na wyspie

Antipaxos to jedyna osada na wyspie o tej samej nazwie. Tak naprawdę, panuje w niej cicha i spokojna atmosfera. Mieszka tam jedynie 30 osób, które pracują przy produkcji oliwy lub trudnią się rybołówstwem. W osadzie tej znajdziemy jednak kilka lokali gastronomicznych oraz niewielkich obiektów noclegowych. Mimo wszystko, jest to idealne miejsce na wyciszenie się i odpoczynek od miejskiego zgiełku.

Kaloiri Cove – majestatyczne klify na Antipaxos

Kaloiri Cove to punkt widokowy zlokalizowany na klifowym i monumentalnym wybrzeżu na Anitpaxos. Znajduje się on w południowo-zachodniej części wyspy. Oferuje one niezapomniane widoki, a sama wędrówka do niego, może być świetnym treningiem kondycyjnym.

Najpiękniejsze plaże na Antipaxos

Wyspa Antipaxos być może nie wyróżnia się pod względem powierzchni, jednak tamtejszym plażom nie można odmówić uroku. Co więcej, nie są one zwykle tak zatłoczone jak np. na Paxos, wiec można tam cieszyć się dość dużą prywatnością i względnym spokojem. Do najpopularniejszych plaż na Antipaxsos można zaliczyć:

  • Plaża Vrika – niewielka, piaszczysta plaża w północnej części wyspy Antipaxos.
  • Plaża Mesovrika – to plaża praktycznie przylegająca do plaży Vrika. Oddzielone są od siebie jedynie niewielką zatoczką. Również jest to plaża piaszczysta.
  • Plaża Voutumi – jest to plaża również w północnej części wyspy, która wyróżnia się idealnie białym piaskiem i krystalicznie czystą wodą.
  • Plaża Eva – to niewielka plaża, która gwarantuje niezapomniane widoki. Dostać się na nią można wyłącznie od strony lądu, gdyż otoczona jest ona niesamowitymi klifami.

Najlepsze hotele w Grecji

Wycieczki po antipaxos

Poprzedni

Przewodnik po idyllicznej, greckiej wyspie Skyros

Zwiedzanie wyspy Delos – mini przewodnik

Następny

Dodaj komentarz