Park Narodowy Triglav to jedyny park narodowy w Słowenii. Jest to jeden z najstarszych parków w Europie. Park położony jest w Alpach Julijskich i zajmuje powierzchnię około ośmiuset czterdziestu kilometrów kwadratowych. Triglav jest chętnie odwiedzany przez turystów z uwagi na górzyste ukształtowanie terenu, malownicze skaliste wąwozy, potoki, jeziora oraz alpejskie łąki. Na terenie parku znajduje się najwyższy szczyt w Słowenii, Triglav. Szczyt jest symbolem narodowym i znajduje się na godle państwowym oraz fladze Co jeszcze warto wiedzieć o Parku Narodowym Triglav?
Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com
Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl
Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Jak dostać się do Parku Narodowego Triglav?
Podróż samochodem z Warszawy do Parku Narodowego Triglav trwa ponad 11 godzin, dlatego warto zaopatrzyć się w prowaint i cierpliwość. Wówczas trzeba przejechać przez Czechy oraz Austrię. Istnieje również możliwość wjazdu po drodze na teren Włoch. Będąc we Włoszech, należy jechać przez przełęcz Predel i obok twierdzy Kluže z Bovec w dolinie Loška Koritnica. Natomiast jadąc jedynie przez Czechy i Austrię, można jechać od strony Tolminu, Bledu lub doliny Górnej Sawy. Warto wspomnieć, że na terenie Austrii autostrada prowadzi przez liczne tunele. Najdłuższy z nich jest płatny, ale można go ominąć, jadąc przez przełęcz Wurzen.
Istnieje również kilka linii autobusowych, którymi można dojechać do Parku Narodowego Triglav. Można autobusem dojechać między innymi z Lublany. Wówczas bilet kosztuje około sześciu euro. Można także dojechać z Bohinj autobusem „Hop-on-hop-off”. Bilet dla osób dorosłych kosztuje pięć euro, a dzieci do dziesiątego roku życia jadą za darmo. Należy wspomnieć jednak, że ten autobus jeździ od dwudziestego ósmego czerwca do trzydziestego pierwszego sierpnia. Nie ma bezpośredniego połączenia autobusowego z Polski.
Można również do parku dotrzeć pociągiem. Wówczas w Lublanie należy wsiąść w pociąg do stacji kolejowej Lesce-Bled. Ze stacji jeździ do parku lokalny autobus. Istnieje również możliwość dojazdu pociągiem z Jesenice. Nie ma bezpośredniego połączenia pociągiem z Polski.
Parkingi w Parku Narodowym Triglav
W Parku Narodowym Triglav znajduje się parking w odległości krótkiego spaceru od wejścia. Jest on dość spory oraz przede wszystkim bezpłatny. W okolicy znajduje się również kilka innych parkingów, na których postój także jest darmowy.
Najpiękniejsze szlaki turystyczne Parku Narodowego Triglav
Park Narodowy Triglav jest najlepszym miejscem w Słowenii do uprawiania turystyki pieszej oraz rowerowej. Znajduje się tam wiele szlaków turystycznych, takich jak na przykład: Szlak Soča, Koryta Tolminka, Szlak Triglavska Bistrica w dolinie Vrata, Szlak Pokljuka i trasa rowerowa Radovna.
Szlak Soča
Szlak Soča można przejść z przewodnikiem. Ścieżka jest odpowiednia nawet dla dzieci i osób starszych, ale pod warunkiem bycia w dobrej kondycji. Szlak ten ma charakter edukacyjny i mierzy około dwudziestu kilometrów.
W przypadku podróży z przewodnikiem taka wycieczka jest organizowana w każdy czwartek w lipcu i sierpniu. Zbiórka ma miejsce o godzinie dziewiątej w Soča Source Lodge. Wycieczka kosztuje dziesięć euro za osobę. W cenie zawarty jest także bilet wstępu do Centrum Informacji Parku Narodowego Triglav. Należy wspomnieć, że wycieczka odbywa się wyłącznie, gdy liczba uczestników wynosi co najmniej pięć osób.
Wejście na ten szlak zaczyna się tuż za mostem, nieco powyżej centrum Trenty. Na trasie znajdują się między innymi: poukrywane wśród drzew nad rzeką małe wille i domki letniskowe, drewniany most, rzeka Soča, Kościół świętego Józefa, cmentarz wojskowy z pierwszej wojny światowej, pomnik ku czci partyzantów z okresu drugiej wojny światowej oraz kanion. W trakcie wycieczki cały czas widać panoramę rzeki oraz Alp Julijskich.
Szlak Triglavska Bistrica
Szlak Triglavska Bistrica mierzy prawie piętnaście kilometrów, a jego przejście zajmuje około czterech godzin. Trasa biegnie wzdłuż rzeki Triglavska Bistrica, aż do doliny Vraty. W trakcie wycieczki tym szlakiem można zobaczyć na przykład: wodospad Peričnik, Galerije oraz majestatyczną północną ścianę Triglav.
Wąwóz Tolmin
Wąwóz Tolmin znajduje się dwa kilometry i pięćset metrów od centrum miasta Tolmin. Jest najniższym punktem w Parku Narodowym Triglav. Ściany w wąwozie mają wysokość do sześćdziesięciu metrów i osłaniają miejsce zbiegu dwóch rzek, Zadlascicy oraz Tolminki. Wąwóz Tolmin mierzy około dwustu metrów długości. Trasa zwiedzania na początku prowadzi dookoła wąwozu, a następnie schodami ku dołowi, aż do mostu wysoko zawieszonego nad przepaścią. Szlak mierzy dwa kilometry, a jego przejście zajmuje do dwóch godzin.
Wąwóz charakteryzuje się przebierającą turkusowe tony wodą w potoku oraz ścianami porośniętymi mchem. Na terenie wąwozu znajdują się między innymi Jaskinia Dantego oraz Most Diabła.
Wejście do Wąwozu Tolmin w czasie sezonu, czyli w: maju, czerwcu, lipcu, sierpniu, wrześniu i w październiku, kosztuje 10 euro do godziny szesnastej. Po godzinie szesnastej bilet kosztuje osiem euro. Natomiast poza sezonem bilety kosztują sześć euro.
Wąwóz jest otwarty:
- od połowy do końca kwietnia od godziny dziewiątej do dziewiętnastej,
- w maju od godziny dziewiątej do dziewiętnastej trzydzieści,
- w czerwcu od godziny ósmej trzydzieści od dwudziestej,
- lipiec i sierpnień od godziny ósmej do dwudziestej,
- od początku do połowy września od godziny dziewiątej do dziewiętnastej,
- od połowy do końca września od godziny dziewiątej do osiemnastej trzydzieści,
- do połowy października od godziny dziewiątej do osiemnastej,
- od połowy do końca października od godziny dziewiątej do siedemnastej,
- od początku do połowy listopada od godziny dziewiątej do piętnastej.
Droga panoramiczna Vršič Pass
Droga panoramiczna Vršič Pass znana jest również jako Ruska Droga. Jest to jedna z najciekawszych oraz najbardziej spektakularnych dróg w całej Słowenii. Trasa mierzy dwadzieścia cztery kilometry i znajduje się tam aż pięćdziesiąt bardzo ostrych serpentyn. Ruska Droga jest szczególnie popularna wśród rowerzystów oraz motocyklistów.
Warto wspomnieć, że droga panoramiczna Vršič Pass została wybudowana w 1916 roku jako strategiczny trakt wojskowy. Droga rozpoczyna się w miasteczku Kranjska Gora, przechodzi przez przełęcz Vršič na wysokości 1611 metrów i dalej biegnie do miejscowości Trenta. Jadąc po drodze panoramicznej Vršič Pass, można zobaczyć między innymi: szczyt Prisojnik, skalny obraz Ajdovska Deklica, kamienny most, kapelica na Vršiču, Jasna Jezero, rzekę Soča, pomnik Zlatoroga, Erjavčeva Koča, Koča na Gozdu oraz Trentę. Wejście na trasę jest bezpłatne. Ruska droga jest zamknięta w sezonie zimowym.
Zelenci – piękny rezerwat przyrody
Rezerwat przyrody Zelenci znajduje się na północ od Kranjskiej Gory, tuż obok drogi numer 202 wiodącej do Włoch. Rezerwat jest niewielki, bowiem mierzy tysiąc dwieście metrów długości oraz sto pięćdziesiąt metrów szerokości, ale jest wyjątkowo urokliwy.
Po wejściu na teren rezerwatu po krótkim spacerze przez las można dotrzeć do drewnianej kładki i wieży widokowej nad brzegiem zbiornika wodnego otoczonego wrzosowiskami, trawami oraz bagnem Drni. Nazwa rezerwatu ma związek ze szmaragdowym kolorem jeziorka. Parking znajduje się sześćset metrów od rezerwatu.
Dolina Vrata
Dolina Vrata jest jedną z najpiękniejszych alpejskich dolin w całej Słowenii. Zaczyna się w miejscowości Mojstrana, a kończy w pobliżu północnej ściany Triglavu. Dolina mierzy tysiąc metrów długości oraz trzy tysiące metrów szerokości. Wzdłuż Doliny Vrata prowadzi szlak pieszy, ale można ją również przejechać samochodem po żwirowo-asfaltowej drodze.
Największą atrakcją doliny jest wodospad Percinik, który składa się z dwóch mniejszych wodospadów, Górnego Percinika i Dolnego Percinika. Wodospady powstały wskutek wycofania się lodowca. Istnieje możliwość obejścia Dolnego Percinika dookoła.
Rzeka Soča
Rzeka Soča płynie przez Włochy i Słowenię, a wypływa z Alp Julijskich, po czym uchodzi do Zatoki Weneckiej. Mierzy około stu czterdziestu kilometrów. Rzeka Soča jest jedną z najpiękniejszych rzek w Europie i słynie z głębokiego szmaragdowego koloru, a także energicznych bystrzy w górnym biegu rzeki. Rzeka jest bardzo popularna wśród miłośników sportów wodnych.
Góra Mangart
Góra Mangart jest jedną z najwyższych i najważniejszych gór w Alpach Julijskich. Mierzy dwa tysiące sześćset siedemdziesiąt metrów i rozdziela północno-zachodnią część Słowenii od północno-zachodniej części Włoch. Ponadto jest to jeden z najczęściej odwiedzanych przez turystów szczytów w Słowenii.
Główny łańcuch górski biegnie w kierunku wschodu i zachodu. W kierunku południowym na słoweńską stronę spada około dwukilometrowym zboczem w kierunku Doliny Koritnicy. Włoska, północna ściana opada tysiąc trzysta metrów w kierunku doliny jezior Mangart. Natomiast wąski masyw Mangart leży pomiędzy Cez Jezik na zachodzie oraz Rob nad Zagacami na wschodzie. W skład masywu wchodzą także inne pobliskie szczyty. Najważniejszy z nich to Mali Koritniski Mangart oraz Piccolo Mangart di Coritenza po wschodniej stronie.
Należy wspomnieć, że istnieje możliwość wjazdu samochodem na górę wysokogórską drogą.
Obszar jeziora Bohinj
Jezioro Bohinj to drugie największe jezioro w Słowenii. Zajmuje powierzchnię wynoszącą trzysta osiemnaście hektarów i w najgłębszym miejscu mierzy czterdzieści pięć metrów. Z jeziora wypływa rzeka Jezernica, która razem z Mostnicą tworzy Savę Bohinjkę, ta zaś wpływa do jednej z głównych rzek Słowenii, Sawy. Okolice jeziora są bardzo popularnym miejscem wśród turystów i fanów sportów ekstremalnych.
W pobliżu jeziora znajdują się między innymi: aquapark, centrum handlowe, centrum konferencyjne, dyskoteki, kasyno, basen, teatr, muzea, kręgielnia, korty tenisowe, wypożyczalnia sprzętu sportowego, plaże, w tym plaża dla nudystów, plac zabaw, pole golfowe, przychodnia, stacja paliw, stadion, stadnina, targi, tereny narciarskie, trasy rowerowe i narciarskie, winnice, wypożyczalnia samochodów i skuterów oraz ogród zoologiczny.
Zwiedzanie wodospadów Savica
Wodospady Savica są jedną z głównych atrakcji w Parku Narodowym Triglav. Znajdują się trzydzieści minut jazdy samochodem od jeziora Bled. Woda wodospadowa wypływa z Jeziora Czarnego, które znajduje się pięćset metrów wyżej.
Opłata za wejście na teren wodospadów kosztuje trzy euro. Od wejścia do wodospadów biegną wygodne, betonowe schody. Ich przejście zajmuje około 20 minut.
Spływy kajakowe w parku Triglav
Spływy kajakowe są organizowane między innymi: po rzece Soča, Kortnica, Jeziorze Most na Soči oraz Jeziorze Rabeljsko Jezero. Atrakcja ta jest dedykowana przede wszystkim doświadczonym kajakarzom, początkujący mogą pływać po jeziorach. Natomiast spływy po rzece Soča mają różny poziom trudności.
Rafting w parku Triglav
Rafting można uprawiać między innymi w dolinie Soča. Spływ po rzece Soča trwa do trzech godzin. Należy wspomnieć, że organizatorzy raftingów wymagają od uczestników umiejętności pływania. Organizatorzy zapewniają niezbędny sprzęt oraz wykwalifikowanego przewodnika.
Skoki ze spadochronem w Triglav
Skoki spadochronowe są organizowane między innymi w pobliżu jeziora Bohinj. Jest to miejsce idealne na skoki ze spadochronem dla doświadczonych spadochroniarzy, jak i dla amatorów potrzebujących wsparcia profesjonalistów.
Noclegi w schroniskach Parku Narodowym Triglav
W przypadku chęci spędzenia większej ilości czasu w Parku Narodowym Triglac warto zarezerwować nocleg w jednym ze schronisk górskich.
Wśród schronisk, w których można zarezerwować nocleg, znajdują się między innymi:
- Bivak na Črniku nad Drežnico, na wysokości 1160 metrów,
- Bivak Hlek, na wysokości 1225 metrów,
- Koča na planini Kuhinja, na wysokości 1002 metrów,
- Bivak pod Luknjo, na wysokości 1430 metrów,
- Bivak pod Muzcem, na wysokości 1550 metrów,
- Schronisko na prevalu Globoko, na wysokości 1828 metrów,
- Bivak IV na Rušju, na wysokości 1980 metrów,
- Bivak II na Jezerih, na wysokości 2118 metrów.
- Schronisko I v Veliki Dnini, na wysokości, 2180 metrów.
- Bivak III za Akom, na wysokości 1340 metrów.
Zakwaterowanie jest także dostępne w niektórych hotelach, kempingach, pensjonatach, mieszkaniach i prywatnych pokojach w pobliżu parku.