Park Narodowy Galiczica, zwiedzanie, jak dojechać

Tagi , , , ,

Park Narodowy Galiczica powstał w 1958 roku. Znajduje się w południowo-zachodniej części Macedonii Północnej i graniczy z Albanią. Park wraz z jeziorem Ochrydzkim znajduje się na światowej liście dziedzictwa UNESCO. Klimat Parku Galiczica jest nieco surowy i posiada swój własny, niespotykany charakter. Góry, roślinność i zwierzęta tworzą tajemniczą otoczkę w tym rejonie Macedonii Północnej. Drogi prowadzące do Parku otwarte są od początku maja do końca października, więc możliwość jego podziwiania została ograniczona. Park Narodowy Galiczica leży pomiędzy jeziorem Ochrydzkim a Prespańskim. Jest rozległy, a jego dzikość zachęca do długich pieszych wędrówek. Osoby kochające spacery i trekking będą zachwycone możliwością takiego marszu. Dodatkowym atutem są widoki, jakie można podziwiać w trakcie pobytu na terenie Parku. Malownicze tereny, rozległe lasy i fauna na długo zapadną w pamięć.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Flora Parku Narodowego Galiczica

Rośliny w Parku Narodowym Galiczica są różnorodne. Na jego terenie rośnie aż 14 roślin endemicznych, czyli takich, które występują tylko w tym regionie. Samych porostów jest aż 143 rodzaje. Kwiatów również jest wiele, a najpopularniejsze z nich to: pięciornik srebrny, miesiącznica roczna, ślaz zygmarek, fiołek trójbarwny, trędownik, powojnik prosty, komosa główkowata, jasnota plamista, firletka kwiecista, kanianka polna, przewiercień sierpowaty, kukułka Fuchsa, krwiściąg lekarski.

Fauna Parku Narodowego Galiczica

Fauna w Parku Narodowym Galiczica jest zróżnicowana i idealnie komponuje się z surowym górski klimatem. Występują tam ssaki takie jak: jeż wschodni, ryś galicyjski, którego zanotowano aż 35 osobników, ryjówka malutka, zębiełek karliczek, podkowiec mały, nocek duży, karlik średni, karlik drobny, karlik malutki, zając szarak, a także królik europejski. To tylko kilka odmian ssaków, jakie występują na terenie Parku. Oprócz tego odkryto wiele gatunków gadów, m.in. salamandrę plamistą, występującą również w Polsce i należącą do gatunków zagrożonych, rzekotkę drzewną, żabę strumieniową, zaskrońca rybołowa, żółwia błotnego i greckiego, padalca zwyczajnego i wiele innych.

Powyższe zwierzęta, ich gatunki i odmiany są piękne, lecz prawdziwe tło Parku Narodowego Galiczica tworzą liczne rodzaje ptaków. Można spotkać takie okazy jak: jaskółka skalna, gąsiorek, pierwiosnek, zięba zwyczajna, ziepołuch, kląsawka zwyczajna, wrona siwa, mewa czarnogłowa, bocian czarny i biały, pelikan kędzierzawy, przepiórka zwyczajna, pustułka zwyczajna, wodnik zwyczajny, jastrząb zwyczajny, kormoran mały i wiele innych ciekawych gatunków. Dużo z nich występuje również w Polsce i można je podziwiać w konkretnych porach roku. W Macedonii Północnej można spotkać okazy motyli, takie jak: paź królowej, latolistek cytrynek, modraszek idas, dostojka pandora, ogończyk ostrokrzewowiec, bielinek kapustnik, powszelatek armorykański, a także wiele innych wspaniałych odmian. Bogactwo fauny w Parku Narodowym Galiczica jest duże i można je podziwiać, decydując się na wycieczkę do tego wspaniałego miejsca.

Park Narodowy Galiczica – kiedy jest najlepsza pora na zwiedzanie?

Park można zwiedzić od początku maja do końca października. W przypadku tygodni, w których Park jest czynny, największy możliwy ruch jest we wtorek, środę oraz czwartek. Dodatkowym atutem jest fakt, iż bilet do Parku Narodowego Galiczica można zakupić stosunkowo tanio – 120 dinarów, czyli 8 złotych. Na terenie Parku można pójść na punkt widokowy Baba, z którego można podziwiać niesamowitą panoramę Jeziora Ochrydzkiego i przygranicznych terenów należących do Albanii. Oprócz tego Park oferuje prawdziwe wyzwanie dla turystów – górę Magaro, mającą 2 555 metrów n.p.m. Osoby lubiące wspinaczki bez problemu odnajdą się w tamtejszym klimacie i zdobędą szczyt. Pokonując Magaro, z powrotem można zlecieć na paralotni. To prawdziwy raj dla amatorów tego sportu!

Turyści coraz chętniej odwiedzają Macedonię Północną. Prawie 80% jej powierzchni to góry i tereny wyżynne. To jest jeden z największych atutów tego pięknego państwa. Najpopularniejsze miasta Macedonii Północnej to Skopje, które jest zarazem jego stolicą, a także Ochryda, Struga i Bitola. Ten kraj przoduje, jeśli chodzi o największą ilość pasm górskich na świecie. Warto wspomnieć, że aż 13 z nich przekracza wysokość 2 000 metrów n.p.m. O ile Park Narodowy Galiczica dostępny jest tylko parę miesięcy w roku, tak miasta, tereny górzyste i wiele innych atrakcji można podziwiać przez cały rok.

Park Narodowy Galiczica – dodatkowe informacje i ciekawostki

Park jest miejscem, w którym można spotkać endemiczne gatunki. Jest prawdziwym rajem dla ptaków i występuje tam wiele odmian i gatunków. Galiczica zbudowana jest głównie z paleozoicznych krzemianów metamorficznych, które są pokryte masą wapienia o strukturze gąbki.

Góry Galiczica są najbardziej suchym obszarem w całej Macedonii Północnej. Park podzielony jest na 4 części i leży na terenie dwóch gmin – Ochryda i Resen. Na podstawie dotychczasowych badań w parku znajduje się 143 rodzajów porostów.

Najlepsze hotele w Macedonii

Wycieczki po jezioro-ochrydzkie

Poprzedni

Szybenik, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi, plaże

Wesoły Cmentarz (Cimitirul Vesel) w Săpânța w Rumunii

Następny

Dodaj komentarz