Park Narodowy Butrint w Albanii – zwiedzanie

Tagi , , , , , , ,

Półwysep Bałkański bez wątpienia zachwyca turystów od wielu lat ze względu na swój klimat, krajobraz, lokalizację i popularne cele podróży. Doskonałym wakacyjnym wyborem jest Albania, która zachwyca zarazem przepięknym pejzażem, jak i nieodkrytą aurą, którą warto poznać. Przedstawiamy miejsce, które okazać może się idealnym rozwiązaniem problemu „Gdzie udać się na bałkańskie wakacje?” Jest to piekny Park Narodowy Butrint.

Wybierając się w podróż do Albanii, warto dokładnie zaplanować zwiedzanie wszystkich atrakcji, aby jak najlepiej móc poznać wszelkie interesujące destynacje. Zwiedzanie Parku Narodowego Butrint w południowej Albanii to znakomity pomysł na zadowolenie wielbicieli przyrody, jak i historii, czy badań archeologicznych. Jest to miejsce, które można określić jako jeden z istotniejszych obszarów, które cechuje wyjątkowa różnorodność biologiczna na terenie Albanii. Park Narodowy znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO ze względu na swoje bogactwo kulturowe i przyrodnicze. Wycieczka po Parku Narodowym Butrint stanowić może istny raj dla miłośników historii, przyrody i śródziemnomorskiego klimatu.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Dojazd do Butrint

Park Narodowy Butrint znajduje się na południe od malowniczej Sarandy. Podróż samochodem nie zajmuje więcej niż pół godziny ze względu na odległość, która wynosi zaledwie 18 km. Ważnym punktem podczas podróży do Butrint jest miasto Ksamil, które położone jest 5 km od barwnego Butrint. Poruszając się publiczną komunikacją, warto zapoznać się z miejscowym rozkładem jazdy. Autobusy jadące bezpośrednio z Sarandy do Parku Narodowego odjeżdżają z ulicy Skenderbeu, która jest równoległą ulicą do Jonianet. Za podróż autobusem turysta zapłaci średnio 100 lek. W przypadku podróży z Ksamilu trzeba udać się na przystanek znajdujący się na głównej ulicy. Punktem rozpoznawczym jest Tirana Bank nieopodal przystanku. Autobus jadący z Sarandy i Ksamilu stanowi tę samą i bezpośrednią linię komunikacyjną, która dowieźć może turystów do celu bez kłopotliwych przesiadek po drodze.

Gdzie zjeść?

Przed wejściem na teren parku znajduje się restauracja, w której spróbować można lokalnych przysmaków, takich jak między innymi owoce morza. Serwowane tam małże są hodowane w rejonie Sarandy i cechują się wyśmienitym smakiem i świeżością. Oczywiście osobom spragnionym jedzeniowych atrakcji polecić można wiele restauracji zlokalizowanych w Ksamilu i Sarandzie. Skosztować w nich można tradycyjnych albańskich i śródziemnomorskich potraw. Są one doskonałym rozwiązaniem przed wycieczką, jak i na odpoczynek po wyczerpującym zwiedzaniu Butrint.

Zwiedzanie Butrintu

Obok parku znajduje się bezpłatny parking przeznaczony dla turystów. Przyjeżdżając na miejsce, warto zaplanować sobie dodatkowy czas, który przeznaczony zostanie na znalezienie odpowiedniego dla zwiedzających miejsca parkingowego. Dobrym pomysłem będzie zarezerwowanie sobie dwóch lub trzech godzin, które stanowić powinny odpowiedni czas na dokładnie zwiedzenie parku Butrint. Teren dostępny dla zwiedzających otwarty jest przez cały rok w godzinach między 8:00 aż do zmierzchu. Wejście na teren parku jest biletowane, a jego cena wynosi 700 lek dla podróżnych z zagranicy. W przypadku wyjazdu do Albanii w czasie trwania majowego weekendu, wejście na teren parku 1.05 jest bezpłatne. Warto mieć na uwadze możliwość zakupu biletu w cenie niższej niż regularna, dzięki istnieniu ulg dla dzieci i biletów rodzinnych.

Każdy turysta przed wejściem na teren parku otrzymuje mapę z trasą wycieczki oraz ciekawostkami na tematy zabytków i obiektów dostępnych do zwiedzania. Znajdują się tam również informacje w polskiej wersji językowej, stanowiące doskonałe rozwiązanie dla Polaków postanawiających rozpocząć swoją przygodę z poznawaniem Albanii właśnie od Parku Narodowego Butrint.

Historia Parku Butrint

Znane są legendy, mówiące o istnieniu na terenie Butrint osady liryjskiej, która składała się w głównej mierze z uciekinierów z Troi. W VII wieku p.n.e. stanowiła już miasto portowe i kolonię grecką. Wiele razy miasto to zostało całkowicie spustoszone, ażeby w późniejszym okresie stać się siedzibą biskupów. Obecnie części dostępne dla turystów łączą w sobie zabytki z wielu okresów historii tego miejsca.

Fauna i flora

Butrint składa się przede wszystkim z pagórkowatych terenów ze słodkowodnymi jeziorami, mokradłami i wyspami, bądź słonymi bagnami. Wartym zobaczenia miejscem jest między innymi malownicze jezioro Butrint, które znajduje się pod ochroną parku i łączy się bezpośrednio z Morzem Jońskim. Roślinność występująca na terenie parku stanowi 27% gatunków możliwych do zaobserwowania w całej Albanii. Ich liczba waha się między 800 a 900 gatunkami roślin. Dotyczy to zarówno flory lądowej, leśnej, przybrzeżnej, jak i wodnej. Stanowić może to istny raj dla miłośników przyrody i środowiska naturalnego!

Park Narodowy Butrint może poszczycić się różnorodnością wielu gatunków fauny. Zaobserwowano tutaj rzadkie i chronione obecnie gatunki ssaków, ptaków (w tym znaczną część ptaków wodnych), gadów, płazów, jak i ryb, które żyją w swoim naturalnym środowisku oraz pod ścisłą ochroną parku.

Lubianą atrakcją są przede wszystkim żółwie żyjące w pozostałościach i ruinach po rzymskich łaźniach oraz w wodzie obok starożytnego amfiteatru. 

Druga strona rzeki w Parku Narodowym Butrint

Ciekawą atrakcją dla zwiedzających może być drewniany prom, dzięki któremu dostać można się na drugi brzeg rzeki i poznać inne oblicze Parku Narodowego, oceniane często jako o wiele mniej turystyczne. Czas płynięcia wynosi około 5 minut, natomiast cena wynosi blisko 0,5 euro za osobę. Ważnym aspektem jest to, że prom przewozi również wszelkie pojazdy, takie jak samochody, małe ciężarówki, przyczepy campingowe, bądź campery. Wjazd na prom pojazdem jest możliwy dzięki bezpośredniej drodze z parkingu. Jest to znaczne ułatwienie komunikacji i zwiedzania terenu dla osób z koniecznością stałego poruszania się samochodem.

Architektura

Park Narodowy Butrint to nie tylko miejsce godne polecenia miłośnikom przyrody, ale przede wszystkim bogata oferta zabytków, które zachowały się jeszcze z okresu starożytności. Od dawna wielu turystów zachwyca amfiteatr pochodzący z III wieku p.n.e. Co roku na jego terenie odbywa się Festiwal Teatru Bałkańskiego. Po drugiej stronie rzeki zobaczyć można Zamek Alego Paszy w Butrincie. Jest on bez wątpienia również godnym zobaczenia zabytkiem. Do naszych czasów z XIII-wiecznego zamku zachowała się część murów, jak i centralna wieża. Na zamek można wejść tylko od strony północnej. W Butrincie zobaczyć można również ruiny bazyliki i sanktuarium z czasów, gdy na terenie Butrint istniało katolickie biskupstwo.

Dlaczego warto odwiedzić to miejsce?

Park Narodowy Butrint jest z pewnością interesującym rozwiązaniem podróżniczym dla osób, które chciały zgłębić swoją wiedzę na temat Albanii zarówno pod względem historycznym, architektonicznym, jak i przyrodniczym i to w jednym miejscu. Warto korzystać z możliwości zwiedzania parku przez cały rok i cieszyć się niepowtarzalnym klimatem i pięknem krajobrazu! 

Najlepsze hotele w Albanii

Wycieczki po albania

Poprzedni

Cerkiew metropolitarna w Curtea de Argeș, zwiedzanie, bilety

Idrija, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi

Następny

Dodaj komentarz