Park Krajobrazowy Telaśćica, Dugi otok – przewodnik

Tagi , , , ,

Będąc na wakacjach w Chorwacji, warto zobaczyć kilka perełek tego kraju. Jedną z nich jest Park Przyrody Telascica, wspaniały rezerwat przyrody znajdujący się na południowym krańcu wyspy Dugi Otok. Wielu turystów każdego roku odwiedza ten piękny zakątek, do którego można dostać się zarówno łodzią, jak i pieszo. To miejsce, które zachwyca jeziorem Mir, spektakularnymi klifami, cudowną zatoką Telascica, a także wieloma plażami i pobliskim Parkiem Narodowym Kornati. Dlaczego jeszcze warto odwiedzić to miejsce? W naszym przewodniku przedstawimy Wam najważniejsze informacje o Parku Przyrody Telascica.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Kilka najważniejszych informacji

Wstęp na teren Parku nie jest bezpłatny. Trzeba liczyć się z opłatą 40 kun za osobę, a w przypadku przeprawy łodzią – z dodatkową opłatą. Można jednak skorzystać z darmowego parkingu.

W przypadku gdy nie znajdujesz się na wyspie Dugi Otok, możesz wybrać się na jednodniową wycieczkę do Parku Przyrody Telascica własnym samochodem, a potem promem z Zadaru albo poprzez wycieczkę z przewodnikiem z kurortu.

Ogólne informacje o Parku Przyrody Telascica

Park znajduje się na południowo-wschodnim krańcu wyspy Dugi Otok. Rezerwat przyrody powstał w 1988 roku i obejmuje powierzchnię 70 km2. Wśród najpopularniejszych atrakcji wymienia się: słynne klify o wysokości 200 m, słone jezioro Mir, kilkadziesiąt małych plaż i wysepek, zatokę Telascica oraz szczyt Grpascak o wysokości 161 m. Można się tutaj natknąć na liczne zwierzęta morskie, gąbki, krasnorosty czy koralowce, które trudno byłoby znaleźć gdziekolwiek indziej, a także ponad 500 gatunków roślin.

Atrakcje w Telascica

Podczas wyprawy do Parku Przyrody Telascica można liczyć na wiele atrakcji, które umilą pobyt na wyspie. Przede wszystkim zachwyca tutaj wspaniały, naturalny krajobraz parku narodowego. Można też udać się na punkty widokowe, które pozwolą podziwiać ogromny obszar parku, popływać w słonym jeziorze lub wędrować wzdłuż klifów. Jednak my polecamy przede wszystkim:

Wysokie Klify

Można powiedzieć, że klify są główną atrakcją Parku Przyrody Telascica. Często nazywa się je także Stene. Sięgają wysokości 200 m i są jedną z rzeczy, które trzeba zobaczyć podczas pobytu na wyspie Dugi Otok. Polecamy spacerować malowniczym szlakiem aż do słonego jeziora.

Czy znalezienie klifów jest trudne? Absolutnie nie. Trasę można bowiem znaleźć na mapie oraz dzięki dobrym oznakowaniom w całym parku. Dzięki temu z pewnością nie przegapisz ścieżki.

Słone Jezioro Mir

Wysokie klify prowadzą do wspomnianego Słonego Jeziora Mir, które znajduje się blisko zatoki Telascica. Mir tłumaczy się jako cisze oraz spokój. I nic w tym dziwnego, o czym przekonasz się, gdy do niego dotrzesz. Można tam wręcz poczuć idylliczną atmosferę, która zachęca, by spędzić nad jeziorem więcej czasu.

Zbiornik jest otoczony gęstą roślinnością, w tym lasami. Samo jezioro nie jest zbyt głębokie, ale za to cieplejsze od Adriatyku. Przed wejściem do wody warto włożyć klapki, by nie skaleczyć się o ostre kamienie. Znajdziemy tutaj też błoto, które jest wykorzystywane ze względu na swoje lecznicze właściwości.

Wyjątkowa fauna i flora także zachęca do spacerów i obserwacji. Jak wspominaliśmy, można znaleźć tutaj ogrom rzadkich roślin, w tym dzikie odmiany storczyków. Ważne jest to, że nie wolno ich zrywać, gdyż są pod ścisłą ochroną. Spacery po parku umilają także kolorowe motyle.

Jeśli zależy Ci na tym, by prędzej znaleźć się nad jeziorem, warto pojechać na ostatni parking. Z niego czeka Cię jedynie 30-minutowy spacer.

Punkty widokowe w Telascica

Ciekawą atrakcją są także punkty widokowe, z których możesz obejrzeć wspaniały Parka Przyrody Telascica z góry. Najpopularniejszy i jednocześnie najpiękniejszy jest Fort Grpascak. Jak sama nazwa wskazuje, wcześniej pełnił on funkcję wojskową. Wybudowano go na wysokości 150 m w 1911 roku.

Obecnie już nie pełni swojej roli. Stał się za to popularnym punktem widokowym dla osób, które na własną ręką odwiedzają park. Z góry można obejrzeć całą wyspę Dugi Otok, Park Przyrody Telascica, a widok sięga nawet do wysp Kornati.

Villa Lustica

Już w czasach starożytnych tereny Parku Przyrody Telascica były zamieszkiwane. Dlatego też można tutaj oglądać stanowiska archeologiczne. Najbardziej znana jest rzymska Villa Lustica, którą znajdziesz nad morzem. Poza nią warto także obejrzeć cieśninę, przez która przepływają żaglówki. Można tutaj podziwiać pięknie krajobrazy i przejść się po terenach, gdzie rzadko bywają turyści.

Plaża Cuscica

Nie można zapomnieć też o pięknych plażach w Parku Przyrody Telascica. Niektóre są bardziej widoczne i częściej zjawiają się tam turyści. My jednak wspomnimy o ukrytych zatoczkach, które są piękne i godne zobaczenia. Znajdują się po drugiej stronie parku przy wejściu do miasteczka Sali.

W tym miejscu można znaleźć plażę Cuscica, która skryła się na południowo-wschodnim krańcu wyspy. Stąd można podziwiać wyspy Kornati i po prostu wypoczywać. Nie tak trudno tutaj dojść. Jednak przed wejściem do wody warto założyć buty lub klapki, gdyż i tutaj znajdą się ostre kamienie. Jest to też idealne miejsce do pływania i do snorkelingu.

A jeśli masz ochotę jeszcze pozwiedzać Park Przyrody Telascica, warto przy wejściu wziąć mapę, na której znajdziesz liczne szlaki turystyczne.

Jak dostać się do Parku Telascica promem?

Jak wspominaliśmy, do Parku Przyrody Telascica można wybrać się dzięki promom samochodowym. W sezonie kursują one cztery razy dziennie z Zadaru do Brbinja. Przeprawa zajmuje 1 godzinę 45 minut, a z portu już wystarczy 30 minut, by dotrzeć do Parku Przyrody Telascica. Ważne: warto zjawić się na godzinę przed wypłynięciem promu w porcie.

Rejsy statkiem do Telascica

Podczas wyprawy do Parku Przyrody Telascica można liczyć także na liczne rejsy statkami. Dostępne są wycieczki grupowe oraz wycieczki żaglówką, które zapewniają ogrom wrażeń. Możliwe jest zarezerwowanie miejsca online albo już na miejscu.

Noclegi i apartamenty

Park Przyrody Telascica to miejsce, które warto zobaczyć podczas swojego pobytu w Chorwacji. Jeśli chciałbyś zostać na wyspie dłużej, warto skorzystać z ofert poniższych miejsc:

  • Apartments Ema – apartamenty są ładne i czyste. Znajdują się zaledwie kilka kroków od portu.
  • Kamienny dom w Parku Narodowym – jest to domek w otoczeniu natury. Idealny dla osób, którym zależy na jeszcze lepszym poczuciu klimatu Parku Przyrody Telascica.
  • Apartamenty Bedene – znajduje się w Sali. Z okien rozciąga się widok na morze.

Apartamenty są czyste i utrzymane w nowoczesnym stylu.

Podsumowanie

Podczas swojego pobytu w Chorwacji warto nie przegapić klejnotu tego kraju, którym jest Park Przyrody Telascica. Można nim wspaniale spędzić czas, wędrować malowniczymi trasami, zobaczyć wiele cudów natury, popływać w słonym jeziorze, a do tego odpocząć od miasta.

Najlepsze hotele w Chorwacji

Wycieczki po dugi-otok

Poprzedni

Najpiękniejsze miejsca na trekking w Rumunii – pomysł na aktywny wypoczynek

Hotele w Ulcinj – lista TOP rekomendowanych noclegów

Następny

Dodaj komentarz