Pałac Peleș – jeden z najpiękniejszych w Rumunii, zwiedzanie i noclegi

Tagi , , , ,

Położony u podnóża pasma górskiego Bucegi, w malowniczym miasteczku Sinaia w Rumunii –  Pałac Peleș  – uważany jest za jeden z najpiękniejszych w Europie. Jest to także najsłynniejsza rezydencja królewska w Rumunii. Planujesz zwiedzanie Pałacu Peleș ale zastanawiasz się czy warto? A może spędzasz wakacje w pobliżu i chcesz go zwiedzić podczas wycieczki objazdowej po Rumunii? W artykule znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje dotyczące zwiedzania tego pałacu oraz jego najciekawsze atrakcje.

Kempingi Chorwacja
Kempingi Chorwacja
Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Historia Pałacu Peleș w Rumunii

Pałac Peleș – Castelul Peleș  został zbudowany na polecenie pierwszego króla Rumunii – Karola I Hohenzollern Sigmaringen. Budowa trwała w latach 1873–1883, jednak na przestrzeni lat 1890-1914, pod nadzorem czeskiego architekta Karela Limana, uważanego za głównego architekta, zamek ciągle rozbudowywano i upiększano. Co ciekawe, w 1884 roku w zamku była elektryczność, natomiast w 1897 ukończono budowę elektrowni. W 1906 roku właściciele mogli spędzać miło czas w tzw. pokoju kinowym, który był pierwszą salą kinową w Rumunii.

Cenne zbiory i sekretne pokoje w Pałacu Peleș

Zarówno pod koniec XIX wieku, jak i obecnie, Pałac Peleș był i jest uważany za jeden z najpiękniejszych zamków w Europie. Poza tym był on pierwszym całkowicie zelektryfikowanym obiektem na kontynencie. Jego własna elektrownia znajdowała się na brzegu rzeki. Budynek ten posiadał juz w czasach swojej świetności m.in.: wewnętrzną windę, odkurzacz oraz system centralnego ogrzewania. Wewnątrz znajduje się 170 pokoi, z których tylko 10 mogą zwiedzać turyści. Podczas zwiedzania warto zwrócić uwagę na cenne kolekcje obrazów, rzeźb, zbroi, dywanów, mebli, gobelinów, rzeźb, ceramiki, złotych, srebrnych i porcelanowych naczyń oraz witraży. Atrakcją jest także ruchomy szklany sufit, który uruchamiano silnikiem elektrycznym lub ręcznie. Podczas różnego rodzaju uroczystości w Pałacu, królewscy goście mogli podziwiać niebo w bezchmurne letnie noce.

Pałacu Peleș co warto zobaczyć?

W Pałacu Peleș znajduje się wiele interesujących miejsc, które skrywają cenne kolekcje i artefakty. Do najciekawszych miejsc należą:

Królewska biblioteka i tajne drzwi

Królewska biblioteka może być atrakcją szczególnie dla tych, którzy lubią rzadkie książki oprawione w piękne skórzane okładki z wygrawerowanymi złotymi literami. Nawet dla tych, którzy nie są zaznajomieni ze światem książek, istnieje atrakcja, a mianowicie tajne drzwi – przez które król mógł przechodzić do różnych pokoi i sal.

Zbrojownie

Zbrojownie kryją ponad 4000 europejskich i wschodnich eksponatów z XIV-XVII wieku. Za najcenniejsze uważa się niemieckie zbroje z XVI i XVII wieku oraz kompletną zbroję dla konia i rycerza, która jest unikalną w Rumunii.

Pokój Florencki

Pokój Florencki, zwany również Wielkim Salonem, zachwyca rzeźbionym sufitem, złoceniami, dwoma wielkimi żyrandolami i ornamentami w stylu włoskiego neorenesansu.

Salon Mauretański

Salon Maura jest dziełem architekta Charlesa Lecompte de Nouy. Wewnątrz znajdują się elementy hiszpańsko-mauretańskich zdobień oraz kryta fontanna z marmuru Carrara, któraz jest repliką podobnego dzieła w Kairze.

Sala Koncertowa

Na pierwszym piętrze znajduje się Sala Koncertowa (z 1906 roku), w której znajdują się m.in.: cenny klawesyn, który wykonano w 1621 roku w Antwerpii, fortepian Bluthner oraz organy Rieger z dwiema klawiaturami.

Pałac Peleș – godziny otwarcia i bilety wstępu

Godziny otwarcia zależą od sezonu. Dlatego też przed planowaną wizytą dobrze jest sprawdzić wcześniej czy Pałac jest otwarty.

  • Poniedziałek – wtorek: zamknięte
  • Środa: 10:00 – 17:00
  • Czwartek – niedziela: 09:15 – 17:00

Kasa biletowa jest zamykana o 16:10.

Planując zwiedzanie Pałacu Peleș do wyboru masz kilka opcji biletów:

  • Wycieczka podstawowa – parter

Dorośli: 50 RON
Emeryci i renciści: 25 RON
Dzieci, studenci: 12,5RON
Karta euro RON

  • Wycieczka: parter + pierwsze piętro


Dorośli: 100 RON
Emeryci i renciści: 50 RON
Dzieci, studenci: 25 RON
Karta euro < 26: 25 RON

  • Wycieczka: parter + pierwsze piętro + drugie piętro


Dorośli: 150 RON
Emeryci i renciści: 75 RON
Dzieci, studenci: 37,5 RON
Karta euro < 26: 37,5 RON

Bilety najwygodniej jest kupić online.

Gdzie znajduje się Pałac Peleș?

Dokładny adres Pałacu Peleș to: Aleea Peleșului 2, Sinaia 106100, Rumunia. Pałac znajduje się na obrzeżach górskiego miasteczka Sinaia.

Jak dojechać do Pałacu Peleș?

Jeśli nie podróżujesz własnym autem i masz nocleg w Sinaia, to do Pałacu możesz dojść pieszo – około 40 minut od dworca kolejowego Sinaia – albo wsiąść do autobusu. Z centrum Sinaia najłatwiej dojechać autobusem T1.

Jednak większość odwiedzających podróżuje z Bukaresztu do Pałacu Peleș. Najłatwiej dostać się do Sinaia z Bukaresztu pociągiem. Stacja kolejowa znajduje się niedaleko centrum Bukaresztu. Z centrum miasta można dojść pieszo w około 45 minut, skrzystać z autobusu lub wypożyczyć skuter. Z Bukaresztu do Sinaia kursuje kilka pociągów dziennie, a podróż w każdą stronę zajmuje około 1,5 godziny. Bilety można kupić na stacji. Aby jednak uniknąć kolejek, kup bilety online w CFR Călători.

Kiedy najlepiej zaplanować zwiedzanie Pałacu Peleș?

Ten wyjątkowy pałac jest otwarty dla zwiedzających przez cały rok i wygląda zjawiskowo o każdej porze roku. Jeśli odwiedzasz go zimą, pamiętaj, że w okolicy często występują silne opady śniegu, więc zaplanuj zwiedzanie z wyprzedzeniem i zachowaj środki ostrożności podczas jazdy. Pałac Peleș może być dość także zatłoczony w szczycie sezonu i w weekendy, więc zawsze dobrze jest zaplanować wizytę poza sezonem, jeśli to możliwe. Alternatywnie, dotrzyj tam przed otwarciem Pałacu Peleș, a unikniesz tłumów.

Czy warto odwiedzić Pałac Peleș?

Oczywiście, że tak! Pałac Peleș jest to najbardziej spektakularny bajkowy zamek położony na tle groźnie wyglądających gór. Wnętrze zamku jest równie imponujące, ponieważ podczas budowy nie szczędzono wydatków.

Zobacz także: Najpiękniejsze miejsca na trekking w Rumunii

Który z zabytków: Pałac Peleș czy Zamek Bran lepiej odwiedzić?

Trudno jest jednoznacznie odpowiedzić na to pytanie. Zarówno Pałac Peleș jak i Zamek Bran są warte zobaczenia. Oczywiście Bran ma swoją reputację. Jednak prawdziwa historia zamku jest nieco inna niż ta, którą opowiadają lokalni przewodnicy. Poza tym niesamowitą atmosferę Bran psują nieco stragany i tłumy turystów szukających legendarnego hrabiego.

Z drugiej strony, Peleș jest miejscem mniej turystycznym, położonym w niesamowitym otoczeniu. W pobliżu znajduje się również mnóstwo wspaniałych atrakcji. Minusem dla niektórych jest to, że Peleș ma znacznie mniej brutalną historię niż Bran. Naszym zdaniem oba te miejsca są warte odwiedzenia, ale jeśli masz czas tylko na jeden, polecamy Peleș ze względu na jego spektakularne piękno i wyjątkowy styl.

Co warto zobaczyć w pobliżu Pałacu Peleș?

Sinaia

Sinaia to małe miasteczko w środkowej Rumunii, ukryte w pięknych Karpatach. Zdecydowanie warto dodać je do swojej podróży po Rumunii i łatwo się do niego dostać z Bukaresztu lub Braszowa. Głównym powodem, dla którego większość turystów je odwiedza jest Pałac Peleș. Chociaż zamek Peleș jest jednym z najlepszych miejsc do zobaczenia w Sinaia, miejscowość oferuje także sporą ilość szlaków pieszych w paśmie górskim Bucegi.

Park Narodowy Piatra Craiului

Park Narodowy Piatra Craiului plasuje się na szczycie najpiękniejszych obszarów chronionych w Karpatach. Usytuowany jest kilka kilometrów od Braszowa i około trzy godziny od Bukaresztu. Jest on także jednym z najbardziej popularnych miejsc turystycznych w Rumunii. Jego liczne szlaki wiodą przez małe górskie wioski aż do wapiennych szczytów, które są jednymi z najbardziej spektakularnych w Europie. Co ciekawe, Park narodowy jest obszarem chronionym od 1938 roku, dzięki czemu jest jednym z najstarszych w kraju.

Braszów

Braszów jest jednym z najpopularniejszych miejsc do odwiedzenia w Rumunii. Historia tego miasta sięga XII wieku, kiedy to obszar ten zamieszkiwali sascy osadnicy. Szybko rozbudowali oni otoczone murem miasto o nazwie Kronstadt (po niemiecku) i Brassó (po węgiersku). W średniowieczu Braszów był jednym z najważniejszych ośrodków handlowych w regionie, a wkrótce potem stał się głównym ośrodkiem religii luterańskiej, a także centrum kulturalnym i naukowym regionu.

Twierdza Târgoviște

Twierdza Târgoviște jest jednym z najważniejszych średniowiecznych zabytków w Rumunii. Z historią sięgającą XV wieku, twierdza ta była rezydencją niektórych z najsłynniejszych książąt południowej Rumunii, w tym Constantina Brâncoveanu i legendarnego Włada Palownika. Târgoviște było stolicą południowej Rumunii w średniowieczu, zanim został nim Bukareszt. Dwór książęcy został wspomniany po raz pierwszy w dokumentach w latach 1417-1418. Na tym początkowym etapie twierdza była raczej niewielka, otoczona drewnianym murem obronnym. Co ciekawe, to Wład Palownik rozbudował i zmodernizował dwór do standardów książęcej rezydencji, ufortyfikowanej przed atakami wroga.

Park Przyrody Bucegi

Położone w środkowej Rumunii pasmo górskie Bucegi i Park Przyrody Bucegi to jedna z najbardziej imponujących atrakcji przyrodniczych w tym kraju. Z ponad 15 szczytami o wysokości ponad 2000 metrów i z najwyższym szczytem Omu – 2505 m n.p.m. – Park Przyrody Bucegi jest turystyczną kolebką Rumunii.

Zobacz także: Sighisoara – zwiedzanie, atrakcje, noclegi

Polecane nolcegi w pobliżu Pałacu Peleș

Cristal Sinaia

Cristal Sinaia oferuje komfortowe zakwaterowanie z bezpłatnym WiFi w miejscowości Sinaia, około 3,5 km od klasztoru Sinaia oraz 5 km od Pałacu Peleș. Pokoje wyposażone są w minibar, stół, telewizor oraz balkon z malowniczym widokiem na góry. W łazience znajduje się prysznic, suszarka do włosów oraz bezpłatny zestaw kosmetyków.

Pensiunea LIN COTA 1000

Pensiunea LIN COTA 1000 oferuje zakwaterowanie z dostępem do ogrodu, baru i wspólnego salonu. Z pensjonatu roztacza się malowniczy widok na góry. Na miejscu znajduje się restauracja serwująca dania kuchni europejskiej oraz prywatny parking dla Gości.

Chalet jolie Luxury Vila Sinaia

Chalet jolie Luxury Vila Sinaia dysponuje zakwaterowaniem z widokiem na góry, ogrodem i barem. Do dyspozycji Gości są także m.in.: restauracja, całodobowa recepcja oraz bezpłatne WiFi na terenie całego budynku.

Autor: Magdalena Łydka – miłośniczka podróży, szczególnie tych na Bałkany. Copywriterka specjalizująca się w tematyce podróżniczej, która pracę w korporacji zastąpiła tworzeniem stron internetowych i podróżowaniem. Każdą wolną chwilę spędza w podróży z dobrą książką i notesem. Autorka kilku ebooków o Chorwacji, Bałkanach i Półwyspie Apenińskim. Ulubione miejsce do pracy: wyspa Korčula w Chorwacji.

Wycieczki po palac-peles

Poprzedni

Peloponez Grecja – TOP 18 polecanych atrakcji, które warto zobaczyć

Rumunia atrakcje – TOP 15 najciekawszych

Następny

Dodaj komentarz