Omiš, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi, plaże

, , Tagi , , , , ,

Omiš jest to mała, malowniczo położona miejscowość w Chorwacji, leżąca w regionie Dalmacja, około 26 km na południe od miasta Split. Miasteczko posiada bogatą historię sięgającą średniowiecza. Obecnie Omiš jest wyjątkowo popularnym kurortem turystycznym, którego liczba mieszkańców w sezonie wakacyjnym zwiększa się trzykrotnie! To właśnie turystyka jest głównym źródłem dochodów Omiša.

W okresie jesienno – zimowym miasteczko nieco zasypia. Natomiast na wiosnę, już w kwietniu, kiedy słońce mocniej przygrzewa i Morze Adriatyckie robi się cieplejsze, życie w Omiš zaczyna nabierać rozpędu. Najczęściej wiosną można zobaczyć wspinaczy z całego świata, próbujących wspinać się po klifach masywu Mosor tuż za Starym Miastem.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Omiš – trochę historii

Co ciekawe, w  XIII oraz w XIV wieku Omiš był domem piratów Omiški gusari, swoją drogą najgroźniejszych na całym Morzu Śródziemnym. Według legendy piraci używali szybkich łodzi Sagittae, tzw. strzał do porywania statków handlowych cumujących przy ujściu rzeki Cetina. Gdy piracki atak się udał, uciekali oni w górę rzeki z ukradzionymi skarbami, gdzie statki nie mogły  ich dogonić.

Po tym dosyć burzliwym okresie walki z piratami, Omiš został częścią Królestwa Bośniackiego. Następnie sprzedano go Republice Weneckiej, natomiast po upadku Republiki Weneckiej, Omiš podobnie jak inne miasta Chorwacji stał się częścią Cesarstwa Austro-Węgierskiego. Pod rządami Cesarstwa był aż do I wojny światowej, z wyjątkiem kilkuletniego okresu na początku XIX wieku, kiedy to miasto było pod francuskim rządem. Nieco bajeczna i burzliwa historia Omiš jest widoczna na każdym kroku na całej Riwierze Omišskiej.

Co warto zobaczyć w Omiš?

Sama miejscowość, jak i okolice Omiša, pod względem atrakcji turystycznych prezentują się bardzo interesująco. Trogir, Split, Brela, Makarska, wyspa Brač, rafting, ZipLine, spływy kajakowe i rejsy po Cetinie to tylko niektóre z najciekawszych destynacji oraz aktywności.

Forteca Starigrad – Fortica 

Jeśli lubisz dosyć strome podejścia i zdobywanie twierdz, to warto odwiedzić XV- wieczną Fortice Starigrad. Twierdza ta znajduje się na szczycie góry nad Starym Miastem. Zdobycie szczytu oraz wejście do Forticy Starigrad zajmuje około 1 godziny. Wejście nie wymaga dobrej kondycji fizycznej, jednak wycieczka z małymi dziećmi może być nieco trudna. Panorama na morze i góry z Forticy Starigrad jest wspaniała.

Twierdza Mirabela, Tvrđava Mirabela

Twierdza Mirabela pochodzi z  XII wieku i leży ona tuż za Starym Miastem. Do tej romańskiej twierdzy prowadzą schody znajdujące się tuż obok kościoła św. Michała w centrum Omiš. Warto wiedzieć, że opłata za wstęp na twierdzę wynosi około 15 kun/ osobę. Nie jest to zbyt wygórowana cena za doskonałą panoramę na Omiš oraz Morze Adriatyckie. Co ciekawe, twierdza Mirabela lub zamienna nazwa Peovica to część dziedzictwa kulturowego Chorwacji. Twierdza ta odegrała  dużą rolę obronną w średniowieczu.

Rzeka Cetina

To właśnie rzece Cetina miasto Omiš zawdzięcza swoje istnienie oraz przetrwanie. Wraz z otaczającymi ją skałami masywu Mosor, zapewniała ona naturalne schronienie mieszkańcom okolicy oraz dawała życie nadmorskiej ówczesnej osadzie w postaci słodkiej wody. W jej wyżynnym biegu ludzie osiedlali się już w neolicie, natomiast kilka tysięcy lat później w Tilurium (nieopodal współczesnego Trilj) stacjonował legion rzymski. Natomiast kiedy imperium upadało, tereny te zasiedlili Słowianie. Rzeka Cetina tuż przy jej ujściu do Adriatyku w miejscowości Omiš wygląda wprost widowiskowo. Cetina spływa z gór w głębi lądu, aby potem odbić się od pasma gór na wybrzeżu i skierować swoje wody równolegle do Adriatyku. Następnie, zupełnie niespodziewanie, koryto Cetiny skręca pod kątem 90 stopni w lewo, przebija się przez masyw Mosoru i wpływa spokojnie do morza.

Cetina ma około 105 km długości, natomiast swoje źródła ma w Górach Dynarskich, na wysokości 385 m n.p.m. Co ciekawe, wzdłuż swojego nurtu Cetina tworzy kilka malowniczych cieśnin: Dragovicka, Gornjaczka, Obrovaczka, Trilijska oraz Zadvarska.

Współcześnie Cetina zapewnia także wiele atrakcji turystycznych, takich jak na przykład: rafting po Cetinie, trwający około 4-5 godzin czy canyoning. Do  atrakcji należą także kaniony, bramy skalne, ZipLine oraz jaskinia z nietoperzami.

ZipLine Croatia

ZipLine Croatia jest to tak zwana tyrolka zawieszona nad rzeką, składającą się z ponad 2 km stalowych lin, podzielonych na 8 odcinków. Najdłuższy z nich ma 700 metrów, niektóre z odcinków rozpięte są nawet 150 metrów nad ziemią! Tyrolka gwarantuje niezwykły skok adrenaliny, ponieważ pomimo pięknych widoków, rozpędzisz się nawet do 65 km/h!

Masyw Mosor – Góry Dynarskie

W Omiš jest wszystko, co potrzeba do idealnego wypoczynku zarówno dla wypoczywających aktywnie, jak i typowo, czyli bardziej odpoczynek na plaży.  Miasto Omiš leży u podnóża Gór Dynarskich, a konkretnie masywu Mosor, gdzie możesz podziwiać wyczyny wspinaczkowe, jak i sam z nich skorzystać.

„Dom szczęśliwego człowieka” w Omiš

O tym, że w Omiš dobrze się żyje może świadczyć Kuća sretnog čovjeka – Dom Szczęśliwego Człowieka, który został tak nazwany po inskrypcji nad drzwiami wejściowymi, co w tłumaczeniu z łaciny znaczy: “Dziękuję Ci, Panie, że byłem na tym świecie “.

Architektura sakralna w Omiš

Stare miasto w Omiš posiada wiele starych zabytków w postaci kościołów i starego klasztoru franciszkanów, w którym obecnie znajduje się biblioteka ze starymi tureckimi dokumentami. Warto też odwiedzić renesansowo-barokowy Crkva Sveti Mihovil – Kościół św. Michała z XVII wieku z charakterystyczną kamienną płaskorzeźbą, na której przedstawiony jest krzyż oraz buzdygan z czasów weneckich. Kolejnym wartym uwagi zabytkiem jest niepozorna, jednonawowa świątynia, której historia sięga 1000 lat. Jest nią stary kościół św. PiotraPetrova crkva, leżący na wzgórzach nad dzielnicą Priko. Kościół nazwany jest starym, ponieważ nowy pod tym samym wezwaniem znajduje się niedaleko głównego parkingu.

Lato w Omiš

Zdecydowanie festiwale w Omiš to doskonała okazja, by poznać nie tylko piękno Dalmacji, ale także jej duszę. Warto odwiedzić Omiš podczas Festiwalu Dalmatyńskiej KlapyFestival dalmatinskih klapa oraz Wieczorów Piratów. Od roku 1967 Omiš jest gospodarzem artystów śpiewających w tak zwanych klapach.

Riwiera Omiš

Góry i morze to wizytówka miasta Omiš i okolicznego wybrzeża. Riwiera Omiš ciągnie się na ponad 20 km, wzdłuż wybrzeża, na którym znajdziesz wiele uroczych plaż, zatoczek oraz małych miasteczek.

Najlepsze plaże w Omišu

Ponad 1 kilometr piaszczystej plaży brzmi jak z najlepszej reklamy polskiego kurortu nad Bałtykiem. Jednak nic bardziej mylnego. Omiš to kurort, który powinieneś wziąć pod uwagę, podczas wakacji z dziećmi w Chorwacji. Jest to miejsce szczególnie polecane dla rodzin z dziećmi, osobom starszym oraz osobom, które niezbyt pewnie pływają. Brzeg na największej plaży w Omiš ma łagodne, piaszczyste zejście do wody.

Plaża Velika Plaza, Punta

Jest to największa plaża piaszczysta w Omiš. Liczy ona prawie 500 metrów długości i znajduje się praktycznie w centrum miejscowości. Z plaży roztacza się piękny widok na Góry Dynarskie oraz ujście rzeki Cetina do Adriatyku. Poza tym plaża Punta jest doskonałym miejscem dla rodzin z dziećmi. Na plaży znajduje się duży plac zabaw, boiska do siatkówki, piłki nożnej oraz wypożyczalnia sprzętu wodnego i do windsurfingu.

Plaża Camp Galeb

Jest to kolejna długa, piaszczysta plaża, która zaczyna się przed Campingiem Galeb i ciągnie się ona aż do campingu. Warto zaparkować auto przy głównej drodze i przejść się na plażę pieszo. Na plaży posadzone zostały młode drzewka, by zapewnić trochę cienia. Możesz także wypożyczyć leżaki oraz parasole przeciwsłoneczne. Na plaży znajduje się także bar kawowy i bar z fast foodem.

Plaże – Slavinj oraz Brzet

Te dwie żwirowe plaże leżą około 10 minut autem od centrum Omiš w kierunku południowym. Przy plażach tych znajduje się dużo cienia, jakie dają okoliczne sosny. Jeśli nie chcesz ograniczać się tylko do plaż w Omišu, warto odwiedzić miejsca takie jak Duće, Nemira oraz Ruskamen. Jadąc do Omiš, przez całą drogę możesz jednak wypatrywać kameralnych, dzikich miejsc zachęcających do wskoczenia do wody.

Omiš – gdzie zjeść?

Miłośnikom kuchni dalmatyńskiej warto polecić Omiš. Oczywiście Chorwacja jest bogata kulinarnie i jej kuchnia zależy od regionów,  w zależności od miejsca pobytu. Na wybrzeżu, szczególnie w Dalmacji, króluje kuchnia śródziemnomorska, czyli ryby, owoce morza, wino, oliwki, wino i bałkańskie klasyki, czyli burki, pljeskavica oraz cevapcici.

W miejscowości Omiš jest wiele smacznych miejsc, które oferują w tak zwanych konobach typową lokalną kuchnię. Do takich miejsc należy Konoba Gusti (Ul. Matije Gupca 7), która znajduje się niby w samym centrum, jednak w bocznej uliczce. Nie ma tam wielkich tłumów, ceny są nieco wyższe niż średnie w Omiš. Konoba ta serwuje świetną zupą rybną i grillowane ryby, takie jak dorada czy brancin. W okolicy Omiš znajduje się także bardzo klimatyczna Konoba Kremenko (Orline 29, 21208, Svinišće), do której może dowieźć Cię z centrum miasta restauracyjny bus. Najsmaczniejszym adresem na pizzę jest La Fabricca (Fošal ul. 19), natomiast restauracją, w której około 90% klientów stanowią zazwyczaj Polacy, jest Restoran Milo (Ul. Ivana Katušića 5A).

Kiedy najlepiej odwiedzić Omiš?

Najlepszą porą na podróżowanie do miejscowości Omiš w Chorwacji jest okres od maja aż do października, kiedy to temperatury są dość wysokie, zachmurzenie jest niewielkie i opadów jest niewiele. Średnia najwyższa temperatura w Omiš  wynosi 28°C w lipcu, natomiast najniższa wynosi 9°C w styczniu. Temperatura Morza Adriatyckiego wynosi od 14°C  do nawet 27°C.

Warto jednak mieć na uwadze, że temperatura wody w Adriatyku w Omišu jest bardzo często o parę stopni niższa, ze względu na mieszanie się w tym miejscu słodkiej wody z Cetiny z Adriatykiem, która ma temperaturę około 16-18 stopni.

Omiš gdzie wynająć auto i zaparkować?

Aby w pełni zwiedzić Omiš i okoliczne atrakcje, najwygodniej jest wypożyczyć samochód. Wystarczy zarezerwować go przez Internet, wysiąść z samolotu na lotnisku w Splicie i odjechać autem do hotelu w Omišu. Jeśli natomiast dojedziesz do Omiša autobusem, to w praktycznie w samym centrum miasta znajduje się wypożyczalnia Car rental Omis – Avax Rent a Car (Knezova Kačića bb, 21310, Omiš) z bogatą ofertą samochodów do wynajęcia.

Główny parking w miejscowości Omiš znajdziesz, jadąc od strony miasta Split, kilkaset metrów przed mostem, po prawej stronie. Wjazd na Parking Priko Omiš jest dość dobrze oznaczony, natomiast w sezonie trudno go przeoczyć, bo zawsze jest tam kolejka samochodów wjeżdżających i wyjeżdżających. Parking poza sezonem wysokim, to jest od 1 listopada do 14 maja, jest całkowicie darmowy i na pewno znajdziesz na nim miejsce dla swojego auta. Natomiast godzina parkowania w pozostałą część roku kosztuje 5 HRK (około 3 PLN).

Kolejnym miejscem do parkowania jest dosyć duży parking (Mosorska cesta 88) zaraz za tunelem w górę rzeki Cetina. Tuż po przejechaniu przez most skręć w lewo i jedź drogą prosto około 200 metrów. Następnie przejedź tunel, a za tunelem pod skałami możesz zostawić auto. Dotychczas parking ten był darmowy.

Miejsca parkingowe w Omiš są też wyznaczone przy ulicach. Miasto Omiš podzielone jest na dwie strefy parkowania. Godzina parkowania w ścisłym sezonie kosztuje w zależności od strefy 10/5 HRK, poza sezonem 6/5 HRK.

Jeśli chcesz uniknąć płacenia za parking, a mieszkasz przy Riwierze, to warto wybrać autobus. Ze Splitu do miasta Omiš kursują autobusy przez cały rok. Podróż zajmuje około 45 minut, natomiast bilet kosztuje 36 HRK.

Najlepsze noclegi w Omiš

Omiš jest jednym z chętniej odwiedzanych kurortów w środkowej Dalmacji. Ma on do zaoferowania zdecydowanie więcej niż standardową kąpiel w ciepłym Morzu Adriatyckim. Baza noclegowa i hotelowa z roku na rok w mieście się powiększa, jednak i tak zdecydowaną większość stanowią apartamenty i pokoje prywatne, gdzie kontakt z gospodarzami nie ogranicza się jedynie do przekazania kluczy i kilku podstawowych informacji o miejscu.

TOP Najlepszy nocleg dla rodzin z dziećmi w Omiš

Najlepszym noclegiem dla rodzin z dziećmi jest Apartments Neven (Vukovarska 30, 21310 Omiš). Miejsce to oferuje taras, ogród oraz różne opcje zakwaterowania, w których zapewniona jest klimatyzacja, balkon oraz bezpłatne WiFi. W każdej opcji zakwaterowania znajduje się wyposażona kuchnia z lodówką i część wypoczynkowa z sofą. Wyposażenie apartamentów obejmuje także sejf, telewizor z dostępem do kanałów satelitarnych oraz biurko. Do dyspozycji Gości tego apartamentu jest także w pełni wyposażona prywatna łazienka z prysznicem oraz z suszarką do włosów. Na terenie apartamentów Neven znajduje się prywatny darmowy parking. Apartments Neven leży około 2 km od plaży Luka. W okolicy obiektu Neven panują idealne warunki do uprawiania trekkingu. Cena za apartament 50 m² z aneksem kuchennym i dwoma sypialniami w sezonie kosztuje około 390 zł.

TOP Najlepszy nocleg w Omiš z widokiem na morze

Zdecydowanie najlepszym hotelem na bardzo wysokim poziomie jest Damianii Luxury Boutique Hotel & Spa (Poljička cesta Golubnika 11A, Duće, 21310 Omiš). Jest on położony zaledwie kilka metrów od Morza Adriatyckiego, niecałe dwa kilometry od Omiša. Posiada on prywatną, piaszczystą plażę z altanami i leżakami. Obiekt ten oferuje także odkryty basen z podgrzewaną wodą i taras otoczony ogrodem z wieloma palmami. Za dodatkową opłatą dla Gości dostępny jest strzeżony parking w hotelowym garażu.

Damianii Luxury Boutique Hotel & Spa wyróżnia się stylowym i eleganckim wystrojem wnętrz. Na terenie całego hotelu zapewniono darmowe WiFi. Apartamenty są indywidualnie urządzone i oferują balkony lub tarasy z widokiem na morze, telewizor typu Smart TV oraz wannę z hydromasażem. W niektórych opcjach apartamentów dostępna jest także sauna. Goście hotelowi mogą przez całą dobę korzystać z centrum spa i fitness.

Zlokalizowana na terenie hotelu Restauracja Damiano oferuje dania kuchni dalmatyńsko-włoskiej. W tej restauracji serwowane są śniadania do wyboru z karty, lekkie posiłki podczas dnia i wyśmienite kolacje. Goście hotelu mogą delektować się posiłkami także na świeżym powietrzu na restauracyjnym tarasie, z którego roztacza się widok na pobliską plażę i basen.

Centrum spa Diamond oferuje dla Gości szeroki wachlarz zabiegów, kryty basen, saunę, łaźnię parową oraz wannę z hydromasażem. Na plaży możesz wypożyczyć także sprzęt do uprawiania sportów wodnych. W hotelu pomogą Ci także zorganizować zjazd tyrolką ZipLine, rafting, spływ kajakowy, safari połączone z robieniem zdjęć, wyprawy trekkingowe, wspinaczkę oraz zwiedzanie okolicy.

Cena za apartament Deluxe Suite z balkonem z widokiem na morze oraz z wanną z hydromasażem w sezonie kosztuje od 3 552 zł za noc. 

TOP Nocleg w Omiš w przystępnej cenie

Apartmani Panorama (56 Vukovarska ulica, 21310 Omiš) jest to jedna z najbardziej korzystnych cenowo ofert noclegu w miejscowości Omiš. Apartament Panorama zapewnia darmowe WiFi oraz bezpłatny parking dla swoich Gości. Wyposażenie wszystkich apartamentów Panorama obejmuje klimatyzację oraz telewizor. Do dyspozycji Gości jest także balkon i prywatna łazienka. Wyposażenie apartamentów obejmuje również lodówkę oraz czajnik. Na terenie obiektu Apartmani Panorama znajduje się również taras. Nocleg w apartamencie Panorama kosztuje od 188 zł za noc za 2 osoby.

Autor: Magdalena Łydka

Wycieczki po atrakcje

Poprzedni

Dubrovnik, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi, plaże

Zagrzeb, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi

Następny

Dodaj komentarz