Nesebyr (Nessebar) – co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi, plaże

, , Tagi , , , , , ,

Jednym z najstarszych miast w Europie, położonym na niewielkim półwyspie nad Morzem Czarnym, jest Nesebyr, określany także jako bułgarska riwiera. Sama miejscowość pomimo tego, że jest niewielka i liczy niecałe 15 tysięcy mieszkańców, zachwyca architekturą, pogodą oraz każdego roku przyciąga coraz więcej turystów. Od 1983 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Jak przygotować się na wyjazd do Nesebyru? Podpowiadamy.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Nesebyr – jakie formalności przed wyjazdem?

Podróżowanie do Bułgarii dla obywateli polskich zostało uproszczone w związku z ustanowieniem prawa do swobodnego przepływu osób na terenie Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Każdy, kto podróżuje do Bułgarii, może przebywać na jej terytorium łącznie przez okres 90 dni, w przeciągu każdych sześciu miesięcy. Wybierając się do miejscowości Nesebyr, wystarczy mieć przy sobie dowód osobisty lub paszport. Co ważne, Europejska Karta Ubezpieczenia Społecznego (EKUZ) uprawnia podróżujących do korzystania z publicznej opieki medycznej, jednak zalecane jest wykupienie dodatkowego, prywatnego ubezpieczenia, które pokryje koszty prywatnej opieki medycznej. Pozwoli to na spokojne podróżowanie, zwłaszcza jeśli na wyjazd jedziemy z dziećmi.

Pogoda i klimat w Nesebyrze – kiedy warto jechać?

Osoby, którym zależy na tym, aby temperatura oraz pogoda podczas urlopu były jak najwyższe i jak najbardziej korzystne, powinny udać się do Nesebyru w takich miesiącach jak lipiec oraz sierpień. Zdecydowanie najkorzystniejszym miesiącem na letnie plażowanie jest sierpień, a temperatura wody w tym okresie wynosi nie mniej niż 24 stopnie Celsjusza. To także w sierpniu odnotowywane są najmniejsze opady deszczu, które wynoszą około 26 mm. Z uwagi na sezon wakacyjny oraz urlopowy, warto liczyć się jednak z tym, że w tych dwóch miesiącach będzie najbardziej tłoczno zarówno w mieście, jak i na samych plażach. Warto też rozważyć wyjazd w czerwcu oraz we wrześniu, gdzie słupki temperatury oscylują w granicach 21-22 stopni Celsjusza. Woda także jest dość ciepła i jej maksymalna temperatura wynosi około 22 st. C. Najwięcej słońca w roku zapewni wyjazd w maju, czerwcu oraz w lipcu.

Co zwiedzić w Nesebyrze?

Samo miasto składa się z dwóch części: starożytnej umiejscowionej na półwyspie oraz nowoczesnej znajdującej się na stałym lądzie. To właśnie starsza cześć miasta obfituje w różnorodne zabytki, które świadczą o jej bogatej historii oraz śladach różnych, następujących po sobie cywilizacji. Zdecydowana większość atrakcji turystycznych miasta znajduje się na terenie starówki. Charakteryzuje ją gęsta i ściśle przylegająca do siebie zabudowa, wąskie klimatyczne uliczki oraz spora ilość sklepów z pamiątkami.

Wiatrak w Nessebyrze

Główną atrakcją turystyczną miasta, którą powinien zobaczyć każdy z przyjeżdżających, jest turecki wiatrak pochodzący z XVIII wieku. Sama konstrukcja wiatraka posadowiona jest na fundamentach będących pozostałością okresu bizantyjskiego. Wcześniej w mieście znajdowało się pięć takich budowli, jednak do czasów współczesnych przetrwały tylko dwa. Ten symboliczny wiatrak stanowi swoisty łącznik pomiędzy nowoczesnym kurortem oraz starym miastem. Wierną kopię wiatraka z Nessebyru można spotkać w Grecji, która została stworzona przez potomków rodów pochodzących właśnie z Nessebyru.

Mury miejskie oraz brama

Półwysep, na którym znajduje się stara część miasta, przez wiele lat był niedostępny dla osób z zewnątrz, głównie z uwagi na doskonałe ufortyfikowanie. Miasto otaczały mury miejskie, które zostały po raz pierwszy wybudowane w VIII wieku p.n.e. Obecnie można podziwiać tylko ich pozostałości oraz wspaniałą i zapierającą dech w piersiach bramę, które są na liście światowego dziedzictwa UNESCO. W drugiej części miasta, na północno-zachodnim wybrzeżu, można także natknąć się na dwumetrową bramę wykonaną z kamieni oraz mułu, której zadaniem było zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom.

Muzea w Nesebyrze – które odwiedzić?

Nesebyr z uwagi na bogatą historię jest siedzibą licznych oraz ciekawych muzeów. Do jednych z nich zaliczyć należy Muzeum Archeologiczne, umiejscowione bezpośrednio po prawej stronie za bramą od starego miasta. Muzeum jest czynne przez cały rok, a do jego odwiedzenia zachęcają nie tylko tanie bilety, ale przede wszystkim cenne kolekcje ikon, starożytne posągi z terakoty czy greckie wazy. W zbiorach muzeum znajdują się eksponaty, które dotyczą kilkutysięcznej historii miasta począwszy od czasów starożytnych.

Będąc w Nesebyrze, warto też odwiedzić znajdujące się na ul. Mesembrija Muzeum Etnograficzne, dzięki któremu można z bliska przyjrzeć się, jak żyli dawni mieszkańcy miasta. Odwiedzenie muzeum to wspaniały sposób na poznanie tradycyjnych obrzędów, tradycji i zwyczajów pierwszych osadników miasta.

Cerkiew św. Zofii oraz Cerkiew Chrystusa Pantokratora

Centralny punkt starego miasta zdobi Cerkiew św. Zofii, najstarszy kościół miasta powstały na przełomie IV oraz V wieku n.e. Cerkiew została przebudowana w IX wieku i wówczas stanowiła część kompleksu biskupiego. Sam budynek ma 22 metry szerokości oraz 25 metrów wysokości. Obecnie zachowały się mury nawy głównej, resztki murów naw bocznych oraz prezbiterium. Stanowi ona obiekt światowego dziedzictwa UNESCO oraz jest jednym z najważniejszych obiektów turystycznych w Bułgarii.

Przy ulicy Mitropoliskiej znajduje się zbudowana na przełomie XIII oraz XIV wieku Cerkiew Chrystusa Pantokratora. Liczy 16 metrów długości oraz niecałe 7 metrów szerokości. Została zbudowana na planie krzyża wpisanego w prostokąt i jest przykładem cerkwi budowanej w stylu ozdobnym. Współcześnie budynek nie pełni funkcji religijnych, a jedynie muzealne. W jego wnętrzu znajdują się liczne wystawy np. poświęcone mapom miasta oraz zatoki z okresu od IV do XIX wieku.

Nesebyr – najpiękniejsze plaże w Bułgarii

W okolicach miasta Nesebyr znajdują się dwa rodzaje plaż: piaszczyste oraz kamieniste. Ich różnorodność sprawia, że każdy, kto uwielbia wypoczynek nad wodą, znajdzie miejsce idealne dla siebie. W starej części miasta znajdują się trzy niewielkich rozmiarów plaże, z których najważniejsza z nich liczy około 700 metrów długości. Głowna plaża jest strzeżona oraz dobrze zagospodarowana. Znajdują się tu liczne alejki oraz wygodny parking. Mniejsze plaże w starej części Nesebyru są plażami niestrzeżonymi. Co ważne, woda na każdej z nich jest krystalicznie czysta.

Nowe miasto Nesebyru oferuje turystom dwie plaże określane jako Północna oraz Południowa. Plaża Północna znajduje się bezpośrednio w północnej części Słonecznego Brzegu i jest położona w sąsiedztwie popularnej Plaży Cacao. Uwielbiana przez singli, jak i rodziny z dziećmi, przede wszystkim z uwagi na złocisty piasek, idealnie czyste morze oraz mnóstwo atrakcji, które oferuje przyjezdnym. To właśnie tutaj można wypożyczyć leżaki i parasole, oraz skorzystać z rozrywek dla dzieci, barów oraz kawiarni. Z uwagi na dobrze rozwiniętą infrastrukturę z łatwością można do niej dojechać samochodem, który warto pozostawić na płatnym strzeżonym parkingu. Co ważne, plaża jest strzeżona, dlatego często wybierana jest jako miejsce na plażowanie przez rodziny z małymi dziećmi.

Druga plaża nowej części Nesebyru – plaża Południowa – słynie z idealnego złocistego piasku, bez jakiegokolwiek śladu kamieni. Woda tutaj jest krystalicznie czysta i rzadko można uświadczyć w niej większych prądów. Przybywając do Nesebyru w okresie wakacyjnym, należy jednak liczyć się z tym, że każda w powyżej wymienionych plaż będzie zatłoczona.

Gdzie zjeść podczas pobytu w Nesebyrze?

Nesebyr jest miastem, w którym można spróbować praktycznie każdego tradycyjnego i nadmorskiego posiłku. Restauracje w mieście znajdują się zarówno w jego wąskich alejkach w samym centrum, jak i nad brzegiem Morza Czarnego. Osoby uwielbiające kuchnię regionalną, śródziemnomorską oraz owoce morza, z całą pewnością z wyjazdu przywiozą niesamowite doznania kulinarne.

Pyszne oraz wysokiej jakości jedzenie oferuje Marina Sunny Beach, znajdująca się w centralnej alejce w Sunny Beach, przy samym deptaku. Restauracja oferuje możliwość spróbowania tradycyjnych bułgarskich dań rybnych, mięsnych i warzywnych. Menu w restauracji to zarówno kuchnia bułgarska oraz różnorodna kuchnia europejska. To właśnie tutaj można spróbować jednej z najlepszych, tradycyjnych potraw bułgarskich – kawarmę.

W starej części miasta warto odwiedzić restaurację Old Sailor, znajdującą się przy ulicy Dobromira. Restauracja oferuje świeże i wysokiej jakości faszerowane kalmary, ośmiornice czy grillowanego okonia morskiego. Miejsce to warto odwiedzić także z uwagi na przepyszne lody, serniki oraz nugat. Co ważne, z Old Sailor nie można wyjść bez spróbowania prawdziwego domowego wina lub piwa. Przepyszne posiłki oraz domowa, serdeczna atmosfera sprawią, że każdy będzie miał ochotę wrócić w to miejsce.

Nesebyr – podróżowanie autem

Do Nesebyru można dotrzeć zarówno samolotem (indywidualnie lub w ramach zorganizowanej wycieczki), jak również autem. Wypożyczenie auta na okres siedmiu dni nie kosztuje wiele i oscyluje w granicach od 50 złotych na dzień. Umowa wypożyczenia obejmuje zazwyczaj ubezpieczenie od kradzieży, obowiązkowe ubezpieczenie OC oraz ubezpieczenie od uszkodzeń. Wypożyczając auto, należy zwrócić uwagę na limit dopuszczalnych kilometrów oraz w przypadku większej liczby kierowców, powinno się zgłosić taki fakt. Podczas podróżowania autem po Nesebyrze warto zachować szczególną ostrożność.

W Bułgarii w pełni honorowane jest polskie prawo jazdy, nie ma obowiązku legitymowania się zieloną kartą. Warto wiedzieć też, że podróżowanie po bułgarskich drogach jest płatne i w tym celu należy wykupić odpowiednie winiety. Warto pamiętać, że wjazd do starego miasta w Nessebar jest zabroniony. W przypadku złamania zakazu należy liczyć się z surową karą. Przed starym miastem znajdują się na szczęście płatne parkingi, na których można zostawić auto. Jeden z nich umiejscowiony jest przed bramą do starego miasta, większy natomiast z lewej strony po przekroczeniu przesmyku. Zwiedzając Nessebyr oraz odwiedzając liczne plaże, warto pozostawić auto na parkingu hotelowym. Zwiedzanie miasta oraz jego okolic na własnych nogach pozwala lepiej poznać jego kulturę, oraz podziwiać otaczające je krajobrazy.

TOP 3 Najlepsze noclegi dla rodzin z dziećmi w Nesebyr

Zaszczytne pierwsze miejsce w rankingu hoteli dla rodzin z dziećmi w Nesebyr przypadło Sol Nessebar Bay Resort & Aquapark. Hotel znajduje się tuż przy plaży, a dodatkowo oferuje dostęp do nowo otwartego parku wodnego oraz występy rozrywkowe. Sam park wodny w hotelu posiada 5 zjeżdżalni oraz kilka basenów, do których dostęp jest bezpłatny.  Dorośli mogą skorzystać z bogatej oferty spa, pobytów w saunie oraz łaźni parowej.

Wybierając się z dziećmi, warto zatrzymać się także w Hotelu Sol Nessebar Mare, który oferuje możliwość skorzystania z placu zabaw, krytych basenów (w tym także oddzielnego brodzika ze zjeżdżalniami), karuzeli, piłek na wodzie czy gokartów.

Trzecie miejsce przypadło Hotelowi Aqua Paradise Resort, który oferuje bezpłatny wstęp do parku wodnego oraz dostęp do odkrytych basenów. Dorośli natomiast z pewnością ucieszą się z oferty spa, salonu piękności oraz kortu tenisowego.

TOP 3 najlepsze noclegi w Nesebyr z widokiem na morze

Osoby poszukujące hotelu ze wspaniałym widokiem na morze, powinny rozważyć zakwaterowanie w jednym z trzech poniżej przedstawionych hoteli. Pierwszym z nich jest Aphrodite Beach Hotel, który znajduje się przy południowej plaży miasta. Hotel posiada takie udogodnienia jak odkryty taras oraz basen z oszałamiającym widokiem na morze, możliwość skorzystania z usług spa oraz masaży, a także doskonałą restaurację, serwującą dania kuchni europejskiej, śródziemnomorskiej oraz tradycyjne dania kuchni bułgarskiej.

Drugim co do popularności jest czterogwiazdkowy Paradiso Dreams Boutique Hotel, znajdujący się tuż przy samej plaży i oferujący pokoje z widokiem na morze. Goście hotelu mogą korzystać z takich udogodnień jak restauracja, centrum fitness oraz odkryty basen. Każdego ranka w hotelu zjemy wyśmienite śniadanie kontynentalne.

Trzecie miejsce przypadło The Mill Hotel, który znajduje się naprzeciwko półwyspu ze starówką. Okna pokoi wychodzą na panoramę morza oraz miasta, dzięki czemu można wspaniale się odprężyć oraz zrelaksować.

TOP 3 noclegi w Nesebyr w przystępnej cenie

Relatywnie niskie ceny w Nessebyrze oferuje Hotel Large Cozy Studio Paradiso , który położony jest przy samej plaży oraz oferuje dostęp do odkrytego basenu, tarasu oraz baru. Hotel jest bardzo czysty oraz schludny, a obsługa bardzo miła. Jest też świetną bazą wypadową do zabytkowej części miasta (1,3 km odległości) oraz parku wodnego Aqua Paradise (niecałe 3 km).

Ci, którzy chcą nocować bezpośrednio na starówce, powinni zdecydować się na nocleg w Boutique Hotel St. Stefan, który da szansę zakosztowania prawdziwego klimatu miasta. Osoby, które poszukują smacznych posiłków oraz niewielkich schludnych pokoi za rozsądną cenę, z pewnością docenią ten obiekt.

Korzystnie pod względem cenowym wypada także hotel Iris, położony pomiędzy Nesebyrem oraz miejscowością Rawda. Goście mają tu do dyspozycji pokoje z balkonem oraz odkryty basen. Jego zaletą jest bliska odległość od plaży (zaledwie 100 metrów) oraz przestronna restauracja oferująca regionalną i śródziemnomorską kuchnię.

Najlepsze hotele w Nessebar

Wycieczki po atrakcje-nesebyr

Poprzedni

Slovenske Konjice, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi

Warna i Riwiera Bułgarska – wakacje złote piaski – co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi, plaże

Następny

Dodaj komentarz