Najpiękniejsze miejsca na trekking w Słowenii – pomysł na aktywny wypoczynek

Tagi , , ,

Naturalne uwarunkowania Słowenii sprawiają, że jest to prawdziwie wymarzone miejsce dla miłośników trekkingu i kolarstwa. Prawie 10 000 km oznaczonych szlaków prowadzi w najpiękniejsze punkty widokowe surowej, niezmąconej ludzką ingerencją natury słoweńskiej.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Trekking w Słowenii – dlaczego jest to wymarzone miejsce na wędrówki?

Jeżeli szukamy lepszego miejsca na trekking w Europie, to zdecydowanie będzie nam ciężko znaleźć lepszą propozycję niż Słowenia i jej bogactwo naturalne. Ten niewielki kraj w Europie Środkowej, położony nad Morzem Adriatyckim może pochwalić się jednymi z najciekawszych, naturalnie wykształconych jaskiń w Europie, jak również przepięknymi parkami narodowymi i licznymi trasami trekkingowymi oraz rowerowymi.

Najlepsze i jednocześnie najchętniej wybierane przez lokalnych mieszkańców i turystów trasy trekkingowe to te znajdujące się w Alpach Julijskich, wapiennym paśmie górskim znajdującym się w północno-zachodniej części kraju. Znajdziemy tu nie tylko liczne szlaki trekkingowe, ale również trasy rowerowe. W Słowenii ten sport jest wyjątkowo popularny wśród lokalnych mieszkańców. Również turyści z całej Europy coraz bardziej doceniają naturalne bogactwo Słowenii, wybierając szlaki o różnym poziomie trudności. Do wyboru mamy zarówno szlaki typowo nizinne, jak i bardziej wymagające, dla zaprawionych kondycyjnie amatorów turystyki pieszej. Poniżej opisane szlaki stanowią zdecydowanie najpopularniejsze propozycje trekkingowe i wszystkie zapewniają niezwykłe widoki i obcowanie z naturą.

Alpy Julijskie – opis, warunki i rekreacja

Alpy Julijskie, w których okolicach znajdują się niżej opisane szlaki, to południowa część Alp wapiennych, które ciągną się aż od północno-wschodnich Włoch do Słowenii. Charakterystyczną cechą tego pasma górskiego jest minerał, z jakich głównie się składa. Mianowicie są to skały wapienne, co nadaje im jasny kolor. Prócz licznych szlaków trekkingowych i rowerowych, w Alpach Julijskich znajdziemy również kilka znanych ośrodków narciarskich, gdzie co roku pojawia się tysiące amatorów sportów zimowych. Dzięki parkom narodowym, trasom narciarskim, trekkingowym oraz spacerowym turystyka w tym regionie jest bardzo dobrze rozwinięta. Bez względu na porę roku Słowenia jest regionem chętnie odwiedzanym.

Alpy Julijskie są górami wysokimi, dlatego też niektóre szlaki są już dość wymagające pod względem kondycyjnym, ale przede wszystkim technicznym. Wyprawa w góry wymaga odpowiedniego przygotowania sprzętu, wybrania pogodnego dnia, a także zadbania o kilka innych szczegółów. Większość dostępnych tras jest jednak dość łagodna, dlatego wybrać ją mogą osoby niedoświadczone w trekkingu, czy ludzie o słabszej kondycji. Zdecydowanie warto wybrać Alpy Julijskie i ich okolicę na tego rodzaju aktywność – widoki są warte wysiłku!

Trasa Luknja – idealna na pierwszy raz!

Trasa Luknja znajduje się na przełęczy oddzielającej Triglav od grupy Prisojnika i Razora. Jest to jedna z łatwiejszych tras z uwagi na przede wszystkim wygodne podłoże, a także brak większych problemów technicznych, np. wysokich skał do pokonania czy przełęczy wymagających profesjonalnego sprzętu wspinaczkowego. Trasa rozpoczyna się w Trencie i pokrywa się na pewnym etapie z trasą na szczyt Triglav, jednak później znajdziemy znak informujący o odpowiedniej drodze do Luknji. Trasa ta wynosi około 15 km, a z przełęczy rozpościerają się naprawdę niesamowite widoki na Alpy Julijskie i ich okolice. Warto wybrać się tą trasą w słoneczny dzień, pamiętając jednocześnie o zmienności pogody w górach, co może nastąpić nawet w ciągu kilku minut.

Jak wskazują przewodniki, tę piętnastokilometrową trasę pokonamy w ok. 6 godzin spokojnym tempem. Trasa biegnie wzdłuż Parku Narodowego Triglav, więc niesamowite widoki są zapewnione na każdym kroku. Na ostatnim odcinku trasa staje się nieco kręta i kieruje się ku górze. Właściwie jest to jedyny, trudniejszy nieco moment dla podróżujących. Trasa zdecydowanie popularna i chętnie uczęszczana, głównie z powodu niskiego poziomu trudności dla amatorów trekkingu.

Szlak okrężny na górę Triglav – trasa dla wytrwałych!

Triglav to przede wszystkim najwyższy szczyt Alp Julijskich, który uznawany jest za symbol Słowenii i znajdziemy go we fladze tego kraju. Trasa prowadząca na jego szczyt jest zdecydowanie trudniejsza niż powyżej opisana propozycja, głównie z powodu dużych wysokości i trudniejszych technicznie przeszkód do pokonania. I o ile doświadczenie w chodzeniu po wysokich górach nie jest tu najważniejsze, to z pewnością przyda nam się dobra kondycja fizyczna i wydolność organizmu.

Okrężna trasa na Triglav nie zostanie przez nas pokonana w kilka godzin, na to potrzeba co najmniej dwóch dni. Po drodze na szczyt Triglav znajdziemy dwa schroniska – Koca na Dolicu i Dom Planika, gdzie możemy napić się gorącej herbaty, czy zjeść ciepły posiłek, a także zatrzymać się na noc, co jest bardzo dobrym rozwiązaniem podczas dwudniowej wyprawy. Koszt nocowania to najczęściej kilka euro. Jeżeli wybierzemy opcję noclegu na podłodze z własnym śpiworem, wtedy nie zapłacimy nic. Tak jak wspomniano już wcześniej, trasa jest naprawdę wymagająca, bo należy pamiętać, że jest to podróż w górach wysokich. Niezbędne będzie zatem odpowiednie przygotowanie, zarówno pod względem wyposażenia, jak i kondycji.

Trekking w Słowenii – Razor – wymagający szlak dla miłośników niezwykłych widoków

Kolejnym, podobnym pod względem poziomu trudności szlakiem, jest ten prowadzący na górę Razor, jeden z wyższych szczytów Alp Julijskich, o wysokości 2601 m n.p.m. Szlak jest raczej traktowany jako prosty do pokonania, jednak pod koniec trasy przyda się techniczne wyposażenie w postaci lonży i uprzęży. Mimo że szczyt Razor jest niższy niż poprzednio opisany Triglav, to wiodąca na niego trasa jest nieco trudniejsza i bardziej wymagająca kondycyjnie, warto zatem zaopatrzyć się w dużą butelkę wody i wygodne ubranie. Trasa wynosi ok. 23 km, a pokonanie jej zajmie nam co najmniej 10-11 godzin. Dlatego warto ruszyć w trasę o świcie, by przed zmierzchem bezpiecznie wrócić do bazy.

Po drodze znajdziemy również schronisko Pogačnikov dom na Kriških podih, gdzie możemy zatrzymać się na krótką przerwę i kubek gorącej herbaty. Krajobraz, jaki możemy podziwiać w trakcie trekkingu na szczyt Razor, przypomina scenerię filmową. Białe, wapienne skały i bezkresny widok na okolicę robią naprawdę ogromne wrażenie. Dla widoków ze szczytu Razor warto wybrać się na ten wymagający trekking – zarówno z poziomu schroniska, jak i samego szczytu są one naprawdę niezwykłe!

Trekking w Słowenii – Mangart – dla rowerzystów i amatorów trekkingu

Alternatywą dla trudniejszych szlaków w Alpach Julijskich jest ten stosunkowo łatwy do zdobycia, a mianowicie Mangart. Ten trekkingowy szlak to typowa droga, a co najlepsze, na szczyt można dotrzeć również autem po uiszczeniu opłaty. Droga jest dość stroma i kręta, a mijanie się autem jest nieco utrudnione z tego powodu, więc warto przemyśleć, czy faktycznie chcemy jechać tam właśnie na czterech kołach. O wiele więcej frajdy będziemy mieli z pieszej wycieczki trekkingowej.

Wysokość szczytu Mangart wynosi 2679 m n.p.m. i możemy stamtąd podziwiać naprawdę przepiękne widoki górskie. W oddali podziwiać możemy panoramę dwóch jezior, lasów oraz parku narodowego, a także Alpy Julijskie w całej okazałości. Trasa wynosi ok. 6 km i pokonamy ją pieszo w zaledwie 3 godziny. Dlatego jest to idealna alternatywa dla sprawdzenia swojej wytrzymałości i oceny wydolności organizmu. Droga pnie się cały czas w górę, więc po drodze możemy zajrzeć do niewielkiego schroniska dla chwili wytchnienia.

Regiony Dolenjska – nizinna trasa trekkingowa dla każdego

Region Dolenjska jest bardzo dobrą propozycją dla osób początkujących w trekkingu, a także tych, które dotychczas nie miały okazji chodzić po wysokich górach, a chciałyby podziwiać piękne krajobrazy Alp Julijskich. Trasa wynosi ok. 8 km, jest raczej nizinna i bardzo prosta do pokonania, a po drodze znajdziemy tam również schronisko. Po dotarciu na szczyt grzbietu Košuta można zobaczyć zarówno stronę słoweńską, jak i austriacką, a także wspaniałą panoramę górską, las i jeziora. Mimo że jest to dość spokojna trasa trekkingowa, warto pamiętać, że wciąż przebiega w terenie górskim, a tam pogoda potrafi zmieniać się bardzo dynamicznie. Warto zadbać zatem o odpowiednie ubranie oraz buty. Wycieczkę najlepiej jest zacząć z samego rana, by nie musieć wracać po zmierzchu. Trasa idealna na początek, którą w tempie spacerowym pokonamy w zaledwie 3 godziny. Na szlaku spotkamy często również rowerzystów górskich, jak i lokalnych mieszkańców.

Doliny Savinja i Šalek – spokojna trasa w pięknych okolicznościach przyrody

Trasa w Dolinach Savinja i Šalek są popularne nie tylko do uprawiania trekkingu, ale również kolarstwa. Trasa częściowo jest asfaltowa, dzięki czemu spotkamy na niej często rowerzystów wyczynowych, jak i tych amatorskich. Dolina wiedzie między najpiękniejszymi szczytami Alp Julijskich, a widoki naprawdę zapierają dech w piersi. Wybrana trasa w dolinach Savinja lub Šalek może liczyć od 6 do 22 km. Polecana jest szczególnie osobom, które w spacerowym tempie chcą podziwiać piękne okoliczności przyrody. Tam również znajdziemy schronisko z lokalnym menu, a także liczne ławeczki, gdzie możemy zrobić sobie przerwę. Mimo bardzo wygodnego, asfaltowego podłoża, warto pamiętać o założeniu wygodnych, górskich butów. Szlak trekkingowy w pewnym momencie odbija nieco od tego asfaltowego i tam już znajduje się żwirowo-skalista ścieżka.

Trekking w Słowenii – szlak na Veliki (Košuta)

Ta trasa jest propozycją trekkingu górskiego w pięknych okolicznościach przyrody. Trasa zalicza się do tych nieco trudniejszych, jednak wysiłek wynagrodzą nam niewątpliwie przepiękne widoki na góry oraz okoliczne jeziora i lasy. Czyste powietrze, bliskość natury i niezmącony niczym spokój są zdecydowanie warte wyboru tego szlaku! W zależności od tego, który szlak dokładnie wybierzemy (są dwa, jeden nieco dłuższy, drugi ułatwiony), na nogach spędzimy około 5 godzin. Dlatego tak jak poprzednio wspomniano, warto wybrać się w trasę już z samego rana. Szlak klasyfikowany jest jako średnio trudny, momentami trasa jest nieco stroma i trzeba wykazać się wydolnością i kondycją. Możemy zatrzymać się po drodze w schronisku, gdzie zjemy pyszne, regionalne pierogi i napijemy się gorącej herbaty z imbirem.

Trekking w Słowenii – szlak tematyczny wzdłuż doliny Logar

Jeżeli chcemy podziwiać piękną, surową naturę Alp Julijskich, to idealną propozycją będzie wybór szlaku tematycznego wzdłuż doliny Logar. Czemu jest on tematyczny? Ponieważ to właśnie tam możemy podziwiać doskonale zachowane pozostałości dawnych plemion i kultur, a także nienaruszoną roślinność. Na trasie tej podziwiać możemy m.in. leśniczówkę, chatę węglarzy, imponującej wielkości głazy czy olbrzymiej wysokości jałowiec, unikatowy na skalę europejską. Trasa jest bardziej spacerowa niż typowo trekkingowa, jednak w pewnych jej momentach musimy się wykazać dobrą kondycją i zwinnością. Punktem kulminacyjnym szlaku jest wodospad Rinka. Trasa mimo wszystko raczej nie jest wymagająca i nadaje się na rodzinną wędrówkę na łonie natury. Szlak ma ok. 7 km, i pokonamy go tempem spacerowym w około 3-4 godziny, uwzględniając przystanki na oglądanie eksponatów.

Szlak Pohorje – piękno natury na wyciągnięcie ręki!

Ta propozycja to doskonały pomysł dla osób, które uwielbiają rozległe lasy, puszcze i wodospady. Nie jest to typowo górski szlak i zdecydowanie nie należy do wymagających. Szlak Pohorje wiedzie przez Puszczę Szumik, gdzie znajdziemy liczne torfowiska, wodospady i kilka jezior. Po drodze natkniemy się również na zabytkowy kościół św. Bolfenka, a także pod koniec trasy będziemy mogli odpocząć w niewielkim schronisku. Szlak Pohorje zaliczyć należy zdecydowanie do tych spokojnych, jego długość wynosi ok. 7 km, co spokojnym tempem pokonamy w ok. 4 godziny. Jest to idealna propozycja również dla rodzin z dziećmi.

Najlepsze hotele na Bałkanach

Wycieczki po park-narodowy-triglav

Poprzedni

Hotele Berat (Albania) – lista TOP rekomendowanych noclegów

Hotele w Lublanie – lista TOP rekomendowanych noclegów

Następny

Dodaj komentarz