Najpiękniejsze miejsca na trekking w Rumunii – pomysł na aktywny wypoczynek

Tagi , , , ,

Ciężko jest znaleźć bardziej zróżnicowany pod względem kultury, obyczajów, ale i zasobów naturalnych kraj w Europie niż Rumunia. Mimo wielu uprzedzeń i stereotypów związanych z tym krajem współczesna Rumunia ma zupełnie inny wymiar i oferuje duże możliwości turystyczne i przede wszystkim trekkingowe. Rumunia ma liczne pasma górskie, gdzie znajduje się wiele trekkingowych szlaków dla zainteresowanych. Które z nich są najlepsze?

Kempingi Chorwacja
Kempingi Chorwacja
Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Szczyt Ciucaru – najkrótsza trasa trekkingowa w kraju?

Jako rozgrzewkę przed dalszymi wysiłkami trekkingowymi możemy potraktować trasę wiodącą na szczyt Ciucaru. Jest to szlak, który bez większego pośpiechu pokonamy w około godzinę. Jest on jednak dość stromy, dlatego przydadzą nam się wygodne buty i dobra kondycja! Wysiłek ten jednak wynagradzają naprawdę piękne widoki na góry i okolicę, a także na naturalną granicę między Serbią a Rumunią. Cała trasa wynosi około 400 metrów. Stamtąd możemy podjąć albo drogę powrotną, albo iść dalej zgodnie ze znakami postawionymi przy trasie. Warto się tam udać przede wszystkim dla niezwykłych widoków, ale także jeżeli dopiero zaczynamy naszą przygodę z trekkingiem i nie znamy jeszcze swoich możliwości fizycznych. Szlak jest prosty i dobrze utwardzony, dlatego z pokonaniem go nie powinniśmy mieć większych problemów.

Bușteni – Wodospad Urlatoarea w górach Bucegi

Ta propozycja trekkingowa zdecydowanie wystawi naszą wydolność i kondycję na próbę. Okolica wodospadu Urlatoarea w górach Bucegi znajduje się na wysokości 2505 m n.p.m i prowadzą do niej różne trasy trekkingowe. Dzięki temu każdy może wybrać trudniejszą bądź łatwiejszą trasę dla siebie. Większość z nich rozpoczyna się w kurortach położonych w dolinie Prahova, takich jak Sinaia. Słynie ona z jednego z najpiękniejszych zamków w Europie – kultowego zamku Peleș. Najpopularniejsza trasa piesza do wodospadu Urlatoarea zaczyna się w Bușteni, innym popularnym kurorcie. Warto w nim odwiedzić również zabytkowy Pałac Cantacuzino, stanowiący także architektoniczny punkt orientacyjny. Trasa do wodospadu zajmuje około godzinę i wiedzie przez malowniczy las i polany, więc trekking można rozłożyć spokojnie na więcej niż godzinę, by móc podziwiać widoki.

Trekking w Rumunii Rejon Negoiu – jezioro Avrig

Szlaki w rejonie Negoiu to jedne z bardziej wymagających, ponieważ znajdują się w skalistej części Karpat rumuńskich. Jedynie zaprawieni miłośnicy trekkingu będą w stanie je pokonać. To propozycja zdecydowanie dla doświadczonych osób dysponujących odpowiednim sprzętem i kondycją. Nieco łagodniejsze są zbocza południowo-zachodnie, opadające do kotłów górnej części doliny Izvorul Negoiului. Znajdziemy tu również osobliwy las urwiskowy na zboczach grzbietu Piscul Şerbotei. Możemy go podziwiać, wybierając szlak ze schroniska Negoiu na szczyt Negoiu. Jest to dokładnie trasa 24 uwzględniona w większości map turystycznych.

Co warto podkreślić to również fakt, że szlaki w tym rejonie stają się jeszcze trudniejsze zimą, ponieważ już i tak trudne warunki stają się możliwe do przetrwania dla naprawdę zaprawionych miłośników trekkingu. Jeżeli więc zdecydujemy się na tę trasę, warto wybrać się tam latem lub wczesną jesienią, kiedy temperatura jest jeszcze stosunkowo wysoka, a pogoda nie zmienia się tak raptownie, jak może dziać się to zimą. Spory wysiłek i trudności techniczne jednak zdecydowanie się opłacają. Kiedy docieramy na jeden z wybranych szczytów, naszym oczom ukazuje się unikatowa, górska panorama na okolicę, która wręcz zapiera dech w piersi.

Trekking w Rumunii szlak do Piatra Arsă

Kolejną wartą rozważenia opcją trekkingową jest szlak przechodzący przez pasaż Râșnov do kabiny Diham. Podobnie jak ten wiodący do wodospadu Urlatoarea, zajmuje nam ok. godzinę, jednak warto nieco zwolnić kroku, by rozkoszować się piękną okolicą i widokami. Trasa ta jednak posiada trudniejsze nieco momenty, na pewnym jej etapie znajdują się podmokłe tereny, więc warto być przygotowanym na błoto i kałuże. O czym warto tu wspomnieć to duża ilość pastwisk i polan, gdzie pasą się zwierzęta hodowlane. Pilnują je psy pasterskie, które nie zawsze dobrze reagują na przechodzących ludzi. Dlatego warto mieć przy sobie spray pieprzowy dla zwierząt, a także zachować odpowiedni dystans.

Szlak do Piatra Arsă zdecydowanie jednak jest wart pokonania, choćby dla pięknych widoków na wzgórza i polany. Szlak nie jest zbyt często uczęszczany, dlatego przez większość trasy najpewniej będziemy przemieszczać się sami. O czym warto dodatkowo pamiętać, to wygodne buty, ponieważ szlak chwilami jest wyłącznie kamienisty i ciężko będzie go pokonać w zwykłym obuwiu sportowym.

Trekking w Rumunii góry Piatra Craiului

Trasa w górach Piatra Craiului to zdecydowanie najbardziej malownicza propozycja i będzie prawdziwą ucztą dla oczu. To pasmo górskie zachwyca zróżnicowaną roślinnością, pięknymi wzgórzami i zielonymi lasami, a trekking w tej okolicy będzie naprawdę niezapomniany. Co bardzo charakterystyczne dla tych gór, są one wapienne i przez to mają biały kolor, co różni je znacząco od innych pasm górskich w regionie. Najbardziej popularną trasą trekkingową w tej okolicy jest ta wiodąca na szczyt Jepii Mari o wysokości 1984 m n.p.m. Tutaj przyda nam się spora wydolność oraz doskonała kondycja, bowiem szlak należy do jednych z trudniejszych. Pokonanie go zajmie nam około kilku godzin, dlatego też należy rozpocząć go wczesnym rankiem.

Tak jak w przypadku większości górskich wypraw, uwagę trzeba też zwrócić na pogodę. Jeżeli prognoza przewiduje opady, warto przełożyć trekking na inny dzień, ponieważ w tych górach raptowna zmiana pogody jest niestety bardzo częsta. Wysiłek jednak się opłaci, bowiem zachwycimy się widokami ze szczytu, piękną panoramą wapiennych wzgórz i zielonymi lasami. Trasa jest bardzo chętnie wybierana przez doświadczonych miłośników trekkingu, ale i tych, którzy chcą sprawdzić swoje umiejętności i wytrzymałość fizyczną.

Trekking w Rumunii Góry Apuseni – które szlaki wybrać?

Transylwania jest zdecydowanie jednym z piękniejszych rejonów Rumunii i przyciąga mnóstwo amatorów trekkingu i spragnionych surowej natury turystów. To właśnie tu znajdują się góry Apuseni, gdzie znajdziemy kilkanaście urokliwych szlaków trekkingowych o różnym poziomie trudności. Zdecydowanie najchętniej uczęszczanymi są te znajdujące się w okolicy Cluj-Napoca i Oradea, które gwarantują niezapomniane widoki i bliskość natury. Większość tych szlaków jest dobrze oznaczonych, więc nie trzeba obawiać się zgubienia drogi. Wszystkie wynoszą od 7-16 km, w zależności od wybranej trasy. Podczas trekkingu warto zainteresować się również przepięknymi jaskiniami, które otwarte są dla zwiedzających, gdzie obejrzeć możemy różne formacje skalne oraz skamieliny, a także formacje krasowe z wąskimi kanionami. Warto zwrócić uwagę również na unikatową roślinność, którą zobaczymy tylko i wyłącznie na południu Europy, np. ogromne paprocie.

Góry Apuseni będą również idealnym wyborem dla zapalonych amatorów sportów wspinaczkowych. Znajduje się tu kilka doskonałych formacji skalnych, które umożliwiają uprawianie tej dziedziny sportu. Na ich terenie znajdziemy również zorganizowane zjazdy na linach czy kolejki. Miejsce zdecydowanie godne polecenia!

Góry Făgăraș – urokliwe trasy w najwyższych górach w Rumunii

Kolejną, konieczną do wzięcia pod uwagę propozycją, są góry Făgăraș, które pochwalić się mogą najwyższym w Rumunii szczytem Moldoveanu, wynoszącym 2544 m n.p.m. Prowadzi na niego kilka szlaków, wszystkie są dość wymagające pod względem trudności. By na niego dotrzeć, konieczne będzie odpowiednie przygotowanie techniczne. Te góry są naprawdę potężne, a widoki z nich zapierają dech w piersi, więc zdecydowanie warto wybrać właśnie je na trekking. Co trzeba podkreślić, w tych górach panują znacznie surowsze warunki atmosferyczne w porównaniu z innymi. W maju w górach Făgăraș normalnym zjawiskiem jest śnieg i niska temperatura, więc trzeba przygotować cieplejsze ubrania i odpowiednie buty.

Do wyboru w tym rejonie mamy sporo różnych tras trekkingowych, które są dość dobrze oznakowane. Nie ma więc mowy o zgubieniu się, jeżeli będziemy trzymać się głównej trasy i nie zboczymy po drodze. Szczególną popularnością z uwagi na umiarkowany poziom trudności jest szlak rozpoczynający się w dolinie Sambetei, na wschodniej części gór Făgăraș, lub ewentualnie ten, który liczony jest od Sebesu de Sus. Przed wyruszeniem w trasę warto przygotować sobie mapę, by móc później ocenić, który szlak będzie dla nas najbardziej odpowiedni. Sama dolina Sambetei jest naprawdę urokliwa. Znajdziemy tu mnóstwo górskiej roślinności i kwiatów pod ochroną, bardzo rzadkich zresztą gatunków, które możliwe są do zobaczenia wyłącznie w tym rejonie kraju. Warto więc przedłużyć trekkingową wycieczkę i dobrze przyjrzeć się otoczeniu!

Trekking w Rumunii Góry Retezat – najpiękniejsze góry w Rumunii?

Narodowy park Retezat to doskonałe miejsce na zorganizowane trekkingu. Wyznaczone trasy o różnej długości wiodą w jego najpiękniejsze zakątki. Malowniczy park narodowy może pochwalić się kilkudziesięcioma jeziorami, w tym najbardziej urokliwym Bucura, Florica czy Anaria. To właśnie przy jeziorze Bucura, największym w masywie, zaczyna się jeden z najpiękniejszych szlaków trekkingowych w górach Retezat, który jednocześnie jest bardzo przystępny i łatwy do pokonania. Szlak pokonamy w nie więcej niż trzy godziny, chyba że postanowimy odpocząć przy jednym z polodowcowych jezior po drodze. W tym parku narodowym nie tylko szlaki trekkingowe są warte uwagi, ale również niezwykle bogata roślinność i zwierzęta, które często możemy spotkać w trakcie pokonywania trasy. W lesie żyją wilki, rysie, niedźwiedzie i czarne kozy, dlatego warto zwracać szczególną uwagę na swoje otoczenie i posiadać przy sobie gaz na dzikie zwierzęta, na wypadek agresji ze strony któregoś dzikiego mieszkańca parku.

Zdecydowanie warto wybrać właśnie tą okolicę na trekking, jeżeli chcemy zachwycić się chronionym, naturalnym pięknem górskiego regionu Retezat.

Góry Parang – trasa do przełęczy Urdele

W tym rejonie najpopularniejszym niewątpliwie szlakiem jest ten rozpoczynający się przy polu biwakowym nad rzeką Jiu. Prowadzi on dalej przez las wzdłuż rzeki Raul Jiet. Szlak może być trudny do namierzenia, ponieważ wiele źródeł podaje różne informacje, warto dopytać lokalnych pasterzy o dokładne wskazówki. Trasa wiedzie przez góry i las, po drodze znajdziemy kilka dużych polan, z których rozpościera się widok na wzgórza. Jest ona jednak zdecydowanie prosta do pokonania, np. w porównaniu ze szlakiem przy jeziorze Tarnita. Finalnie trasa prowadzi aż do przełęczy Urdele, przy której znajduje się najwyżej położona droga w całym kraju, a widoki są naprawdę niesamowite. Znajdziemy tam również rozległe polany z pięknym widokiem, idealne na krótki piknik na łonie natury.

Trekking w Rumunii – szlak przy jeziorze Tarnita

Ta propozycja to nietypowy wybór, nawet dla zaprawionych miłośników trekkingu. A to dlatego, że jest to mało znana trasa, jednak warta pokonania! Szlak przy jeziorze Tarnita wynosi ok. 12 km i prowadzi w najdziksze rejony Transylwanii. Szlak jest bardzo mało uczęszczany i często pomijany przez przewodniki turystyczne, jednak zdecydowanie warto go wybrać, jeżeli zależy nam na obcowaniu z niezmąconą, surową naturą. Szlak prowadzi przez trudne tereny, mocno zalesione i nierzadko wiodące ostro w górę, jednak niesamowite widoki są warte wysiłku. Będziemy poruszać się wzdłuż rzeki, zatem należy przygotować się na tereny podmokłe, błoto i kałuże.

Jako że trasa jest dość rzadko uczęszczana, może być mocno zarośnięta i trudna do przejścia, więc przyda nam się odpowiedni ubiór chroniący przed zadrapaniami czy poparzeniami pokrzywy. Trekking rozpoczyna się przy jeziorze Tarnita, następnie prowadzi wzdłuż rzeki przez ok. 2 km, po drodze podziwiać możemy rozległe pastwiska ze stadami owiec, a także las i widok na góry. Końcówka trasy prowadzi już przez gęsty las, aż z powrotem do jeziora Tarnita.

Najlepsze hotele w Rumunii

Wycieczki po karpaty-rumunskie

Poprzedni

Wakacje na wyspie Milos – przewodnik, hotele, plaże

Park Krajobrazowy Telaśćica, Dugi otok – przewodnik

Następny

Dodaj komentarz