Klasztor Rila (Monastyr Rilski) w Bułgarii

Tagi , , , , , , ,

Udając się na wycieczkę do Bułgarii, nie można pominąć odwiedzenia prawdziwej wizytówki tego kraju, jakim niewątpliwie jest Monastyr Rilski. Dla Bułgarów jest to najważniejsze miejsce zarówno pod względem religijnym, jak i archeologicznym i kulturowym.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Historia Monastyru Rila

Historia Monastyru Rila sięga drugiej połowy X wieku, gdy ów klasztor powstał za sprawą św. Jana Rilskiego. Był on bułgarskim mnichem prawosławnym, znanym również jako Iwan Rilski. Całe swoje życie podporządkował pełnieniu roli pustelnika i nauczaniu swoich uczniów, którzy z całego kraju przybywali do bułgarskich gór Riła, do jaskini gdzie żył, modlił się i pościł Jan Rilski. O tym, jak ważną i cenioną był postacią, świadczy fakt, że jego uczniowie jeszcze za jego życia zdecydowali się wznieść monastyr na jego część, aby w ten sposób go upamiętnić. Powstanie tak wymagającej budowli i jej dalszy rozwój wiązał się z przeznaczeniem dużych sum pieniężnych. Na szczęście od samego początku projekt cieszył się poparciem wielu zamożnych ludzi, którzy hojnie przeznaczali swoje pieniądze na ten cel.

To się nie zmieniło do dziś. Okres od XII do XIV wieku można uznać za czas, gdy klasztor rozwijał się najbardziej. Niestety w XV wieku monastyr najechali Turcy, którzy w dużym stopniu go zniszczyli. Minęło kilkadziesiąt lat zanim rosyjski kościół ortodoksyjny odrestaurował klasztor. Mimo że Bułgaria została opanowana przez Turków, sami Bułgarzy nie tracili wiary w wyzwolenie, a za miejsce, które przypominało im o ich kulturze, służył właśnie Monastyr Rilski. Jednym ze skutków tego było powstanie w monastyrze biblioteki z manuskryptami w języku bułgarskim.

Przełom XVIII i XIX wieku w Bułgarii to okres odrodzenia narodowego. W tym czasie Klasztor Rila znów został zniszczony i odbudowany. Bułgarzy po przejęciu władzy w swoim państwie ponownie postawili nacisk na rozwój Monastyru Rila, tworząc drewniany kompleks mieszkalny, a także szkołę dla duchownych oraz naukowców. Historia tego miejsca jest pełna wzlotów i upadków, a przez dekady zmieniło się w samym klasztorze wiele rzeczy. Nie zmienił się natomiast stosunek, jaki Bułgarzy mają do tego miejsca i jak bardzo jest owo miejsce dla nich ważne. Każdego roku Monastyr Rila odwiedzają miliony ludzi.

Monastyr Rilski – gdzie się znajduje?

Monastyr Rilski znajduje się w kotlinie położonego na południowym wschodzie Bułgarii pasma górskiego Riła. Około 120 km na północ od monastyru znajduje się Sofia, czyli stolica i największe miasto Bułgarii. Stosunkowo niedaleko klasztoru położone są również takie miasta jak: Dupnica i Blagoevgrad.

Jak dojechać do Klasztoru Rila z Sofii?

Do Klasztoru Rila z Sofii można dojechać głównie na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest podróż autobusem miejskim, który ze stolicy Bułgarii do Monastyru Rilskiego odjeżdża o godzinie 10:20 z przystanku Ovcha Kupel. Bilet można zakupić u kierowcy w autobusie. Natomiast z powrotem do Sofii z monastyru autobus wraca o godzinie 15. Na tej trasie autobus miejski kursuje codziennie. Szczegółowe informacje na temat rozkładu jazdy do Monastyru Rilskiego można znaleźć na oficjalnej stronie tego miejsca.

Drugim sposobem, który pozwala dostać się z Sofii do Klasztoru Rila, jest podróż samochodem. Trasa nie jest zbyt skomplikowana i wystarczą niecałe dwie godziny, aby spokojnie i bezpiecznie dotrzeć na miejsce. Przede wszystkim należy kierować się drogą A3, a na jakieś ostatnie pół godziny jazdy należy zjechać na drogę krajową. Należy to zrobić w momencie, gdy pojawią się znaki na miejscowość Kocherinovo. Chociaż droga jest w zdecydowanej części prosta i szeroka, to ostatnie kilometry są wprost przeciwnie, wąskie i kręte.

Monastyr Rilski – bilety i ceny wstępu

Turyści mogą bezpłatnie wejść na teren Klasztora Rila. Zapłacić należy w sytuacji, gdy chce się zarezerwować miejsce parkingowe, bądź uzyskać dostęp do muzeum. Kwota, jaką należy uiścić za miejsce parkingowe, wynosi 5 lwów bułgarskich za cały dzień postoju, co w przeliczeniu na polską walutę daje ponad 10 zł. Wyłączone ze zwiedzania są budynki mieszkalne. Są one dostępne jedynie dla osób, które wcześniej telefonicznie zarezerwowały sobie nocleg w pokojach gościnnych.

Czas zwiedzania Monastyru Rila

Jaki czas wystarczy na zwiedzenie Monastyru Rila? Średnio wystarczy na to jedna godzina. Czas zwiedzania może być większy, pod warunkiem, że odwiedzi się również muzeum. Wstęp do niego jest jednak płatny. Na Klasztor Rilski składa się oprócz wspomnianego muzeum i budynków mieszkalnych także cerkiew oraz wieża Hrelija. Turyści podczas zwiedzania Monastyru Rila muszą pamiętać o tym, że powinni mieć na sobie skromny ubiór, który zakrywa im ramiona i kolana, a poza tym mają zakaz robienia zdjęć w muzeum i cerkwi, wchodzenia na teren klasztoru ze zwierzętami, a także palenia. W bliskim sąsiedztwie klasztoru znajduje się kilka restauracji, do których można wstąpić, aby zjeść ciepły posiłek i odpocząć.

Najlepsze hotele w Bułgarii

Wycieczki po bulgaria-atrakcje

Poprzedni

Narty w Bansko – górski kurort w Bułgarii, skipassy, ceny

Škofja Loka, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi

Następny

Dodaj komentarz