Meteory i Monastyry w Grecji – jak zaplanować jednodniową wycieczkę?

Tagi , , , , , , , ,

Grecja cieszy się rosnącą popularnością. Podróżni często rezygnują z wizyt w największych miastach, jak Ateny, czy Saloniki, na rzecz podziwiania greckich perełek. Jedną z nich mogą być niesamowite formacje skalne i klasztory, czyli Meteory i Monastyry. Obecnie jedno z tych miejsc, które przez turystów oblegane jest bez względu na sezon. Bez wątpienia te formacje skalne są wyjątkowym i imponującym miejscem w Grecji. Jak więc można zaplanować sobie jednodniową wycieczkę i w jaki sposób można się tam dostać?

Kempingi Chorwacja
Kempingi Chorwacja
Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Meteory i Monastyry w Grecji – co warto o nich wiedzieć?

Meteory i Monastyry to jedne z najpopularniejszych miejsc w Grecji, które z roku na rok przyciągają coraz więcej turystów. Z informacji praktycznych warto wiedzieć, że są to monumentalne formacje skalne oraz kompleks klasztorny. Wycieczka do tego miejsca może być jednak dla turystów jednym z największych sprawdzianów kondycji, gdyż najwyższe skały wyrastają z ziemi na wysokość ponad 500 metrów nad poziomem morza. Skały te na początku były całkowicie niezagospodarowane, jednak przypadły one do gustu mnichom. To właśnie oni od XI wieku zaczęli tłumnie tu przybywać.

Chcieli oni znaleźć bowiem dogodne miejsce do medytacji w ciszy i spokoju i nic nie sprawdziło się lepiej nic 500 metrowe skały. Zanim jednak zdążyli oni w tym miejscu wybudować zespół klasztorny, mnisi wspinali się samodzielnie do naturalnie wydrążonych w skałach jaskiń. Dowodem na to są pozostałości po niewielkich flagach, które wbijane były pomiędzy skały. Pierwszy klasztor pojawił się tu dopiero w XIV wieku i był nim Wielki Meteor. Z upływem czasu mnisi decydowali się na budowę kolejnych i kolejnych, które stały się poniekąd ich domem. Każdy z wybudowanych klasztorów znajdował się na gołej skale, do której dostęp był wyjątkowo utrudniony. Mnisi wykorzystywali liny by wdrapać się do klasztorów lub z ich zejść.

Co ciekawe, pierwsze schody do Wielkiego Meteoru powstały dopiero około lat 20 ubiegłego wieku. W szczycie rozkwitu popularności Meteorów i Monastyrów działały na skałach aż 24 prawosławne klasztory. Obecnie jednak turyści mogą zwiedzać jedynie 6 z nich, gdyż pozostałe uległy zniszczeniom lub popadły w ruinę. 

Jak można dostać się do Meteorów i Monastyrów w Grecji?

Turyści, by zwiedzić greckie Meteory i Monastyry mogą skorzystać z wycieczki fakultatywnej z biurem podróży. Organizowane są one zarówno z Thessalonik jak i z miejscowości Larissa. Oczywiście można dostać się pod te formacje skalne samodzielnie, jednak wejście na nie zaleca się z przewodnikiem. Wówczas turyści nie muszą martwić się tym, że którykolwiek z klasztorów zostanie pominięty. Dodatkowo wycieczki z przewodnikiem pozwalają na dokładniejsze zapoznanie się z historią i ogólną wyjątkowością tego miejsca.

Jak zwiedzać Meteory i Monastyry w Grecji?

Zwiedzanie Meteorów i Monastyrów w Grecji wymaga od turystów dość dobrej kondycji. Wejście po stromych, kamiennych schodkach do każdego z dostępnych klasztorów w greckim upale z pewnością jest jednym z większych wyzwań. Zwiedzanie Meteorów i Monastyrów opiera się oczywiście na 6 klasztorach, które są udostępnione do zwiedzania. Zaliczają się do nich:

Klasztor Wielki Meteor

Jeden z pierwszych klasztorów jaki powstał na tych formacjach skalnych. Założony został w 1340 roku przez św. Atanazego. Legendy mówią, że został on na tą górę wzniesiony przez orła. W środku klasztoru można zwiedzać dwupoziomowe tarasy widokowe, wieże z wyciągiem, ossuarium z czaszek oraz muzeum folkloru. Ciekawie prezentuje się także klasztorna kuchnia, którą również możemy dokładnie zwiedzić. Najwięcej uwagi zwraca również imponująca kaplica klasztorna. Wejście do Wielkiego Meteoru to tunel ze schodami wykutymi w skale.

Klasztor Warłama

Jest to drugi, najczęściej odwiedzany monastyr. Działa w nim muzeum religijne, a dodatkowo podróżni mogą podziwiać niesamowite widoki z tarasu widokowego. Znajdziemy tam także dwie kaplice klasztorne oraz miejsce do wciągania liny, z którego korzystali dawni mnisi by wejść lub zejść z klasztoru.

Klasztor Świętej Trójcy

Oferuje on nieco mniej do zobaczenia, niż dwa poprzednie klasztory, jednak w dalszym ciągu warto się do niego wybrać. Można tam bowiem zwiedzić niewielką kaplicę z malowniczymi freskami, gdzie szczególną uwagę przyciągają drewniane sufity. W trakcie II wojny światowej klasztor ten został splądrowany przez Niemców. Warto natomiast wiedzieć, że to tutaj kręcono kultowe sceny z Jamesem Bondem w roli głównej.

Klasztor Rusanu

Prowadzi do niego mostek oraz długie i strome schody. Tuż przed wejście można zatrzymać się na punkcje widokowym, który jest darmowy. W środku tego klasztoru natrafimy na niewielkie muzeum z ikonami oraz kaplicę klasztorną. Co ciekawe, ten klasztor jest jednym z dwóch klasztorów żeńskich, do którego dawniej miały wstęp tylko i wyłącznie kobiety.

Klasztor Świętego Stefana

To jedyny klasztor, który nie wymaga wspinania się po schodach. Prowadzi do niego bowiem prosty mostek. W tym klasztorze możemy podziwiać wspaniałe ogrody i malowniczy dziedziniec. Rozpościera się z niego panoramiczny widok. W środku klasztoru znajdziemy również niewielkie muzeum, które znajduje się w starym reflektarzu. W nim z kolei znajdziemy wystawę skryptów oraz ikon.

Klasztor Świętego Mikołaja Odpoczywającego

To klasztor, który znajduje się najniżej ze wszystkich, jednak wejście na niego jest wyjątkowo męczące. W środku czekają na nas malownicze, drewniane freski oraz stoły z bogatymi zdobieniami. Niemniej jednak jeśli zdecydujemy się na przejście na plac z dzwonnicami, możemy napawać oczy niesamowitym, panoramicznym widokiem.

Ile kosztuje wejście do klasztorów i w jakich godzinach można je odwiedzać?

Wejście do klasztorów niestety wymaga osobnych biletów. Przed każdym z nich znajduje się niewielka kasa biletowa. Cena za wstęp, bez względu na to czy chodzi o dorosłych czy o dzieci, wynosi 3 euro. Zwiedzanie wszystkich 6 klasztorów wyniesie więc około 18 euro. Warto pamiętać, że klasztory czynne są codziennie – nawet w niedziele i święta. Turyści mogą odwiedzać je od godziny 7 rano do około 19 lub 20 w zależności od sezonu. Najlepiej jednak wybrać się tam z samego rana lub późnym popołudniem. Zwiedzanie w upale bowiem może przerosnąć nasze możliwości. Warto także pamiętać, że na zwiedzanie klasztorów trzeba będzie poświęcić około 5-6 godzin uwzględniając w tym także odpoczynek.

Co warto wiedzieć przed wejście na Monastyry i Meteory w Grecji?

Zanim wybierzemy się na wycieczkę po Meteorach i Monastyrach w Grecji, trzeba się do tego odpowiednio do tego przygotować. Warto pamiętać, że wymagany jest odpowiedni ubiór. Panie i panowie muszą zadbać o to, by zakryć ramiona oraz kolana. Chusty dawane są turystom w kasach biletowych. Co więcej, nie wszystkie pomieszczenia są dla turystów udostępnione, a w większości z nich nie wolno robić zdjęć o czym koniecznie musimy pamiętać. Wyjątkiem są dziedzińce i tarasy widokowe. Dodatkowo musimy także pamiętać o tym by podczas zwiedzania zachowywać się maksymalnie cicho i nie przeszkadzać mnichom i mniszkom, którzy poświęcają tam czas na modlitwy i medytację. Warto się również przygotować na to, by zabrać ze sobą prowiant i odpowiednią ilość wody, nie ma na miejscu dostępnych sklepików oraz innych kawiarenek. Trzeba więc odpowiednio się przygotować, gdyż zwiedzanie zajmie nam około 5-6 godzin, warto więc zadbać o odpowiednie wyposażenie.

Najlepsze hotele w Grecji

Wycieczki po klasztor-rusanu

Poprzedni

Wakacje w Njivice, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi, plaże

Jak wejść na Olimp? – praktyczny przewodnik

Następny

Dodaj komentarz