Labin, kolorowe miasteczko Istrii, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi

Tagi , , , , ,

Chorwacja to kraj różnorodny i co najważniejsze, wyjątkowo ciekawy dla każdego turysty, który tylko zdecyduje się go odwiedzić. Nie ukrywajmy, że wśród turystów z naszego kraju Chorwacja jest jednym z głównych celów na wakacje. Głównie wynika to z faktu, że Chorwacja dla turystów z naszego kraju jest po prostu przystępna pod względem cenowym, a także ma do zaoferowania całą masę atrakcji, które przyciągają. Obecnie największą popularnością cieszy się półwysep Istria. Jest to północna część Chorwacji, która obfituje nie tylko w niesamowite zabytki jak chociażby amfiteatr w Puli, ale także w całą masę pięknych i malowniczych plaż. Jednocześnie turyści, którzy znają już Pulę jak przysłowiową własną kieszeń, szukają stale nowych miejsc ku temu, by zagwarantować sobie nowe doświadczenia. Okazuje się, że jednym z nich może być kolorowe i malownicze miasteczko Labin. Jak więc można zaplanować sobie tam wakacje i co warto w tym miasteczku zwiedzić?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Co warto wiedzieć o miasteczku Labin?

Labin to niewielkie miasteczko na półwyspie Istria, które zamieszkiwane jest jedynie przez około 7 tysięcy mieszkańców. Co ciekawe, Labin jest jednak uważane za najbardziej kolorowe miasteczko na całym półwyspie. Znajduje się ono bardzo blisko wybrzeża i jednego ze słynnych kurortów turystycznych, jakim jest Rabac. Tak naprawdę historia miasteczka Labin sięga głęboko do czasów starożytnych. To właśnie w tym miejscu znajdowała się starożytna, rzymska osada. Niemniej jednak niedługo po jej powstaniu przeszła ona w posiadanie biskupów i to właśnie z tego okresu zachowało się najwięcej zabytków i potężnych niegdyś murów obronnych tego miasta. Nie da się ukryć, że w późniejszym okresie miasto to przeszło przez dynamiczny rozwój i stało się kolebką górnictwa na półwyspie Istria. Obecnie jednak Labin stało się celem podróżnych z dokładnie całego świata. Tłumnie zmierzają oni ku temu, by zapoznać się nie tylko z samą jego historią, ale także pięknymi zabytkami, które miasteczko Labin ma im do zaoferowania.

Jak dojechać do miasteczka Labin?

Do miasteczka Labin najlepiej i najprościej będzie dojechać z Puli. To właśnie tam znajduje się główne lotnisko na półwyspie Istria i to właśnie tam podróżni dostaną się w pierwszej kolejności. Następnie będą oni mieli do pokonania jedynie 45 kilometrów, co z pewnością nie jest zbyt wymagającym dystansem. Podróżni mogą zdecydować się na wykorzystanie:

 • wypożyczonego z lotniska samochodu – wówczas cała podróż zajmie im nie więcej niż 45 minut. Z lotniska w Puli wystarczy jedynie kierować się drogą numer 66 na północ. Dojedziemy nią prosto do malowniczego miasteczka Labin.
 • komunikacji miejskiej – istnieje również możliwość dostania się z Puli do Labin przy pomocy komunikacji miejskiej. W tym celu podróżni dostać się muszą na dworzec główny w Puli, a następnie wybrać autobus Aurotrans By Arriva, który odjeżdża do miejscowości Labin. Cała podróż zajmie nieco ponad godzinę.

Co warto i można zwiedzić w miejscowości Labin?

Niewielkie i niepozorne miasteczko Labin uważane jest za jedno z najpiękniejszych zakątków na półwyspie Istria. Znajduje się ono dokładnie pomiędzy starożytną Pulą a znanym kurortem wypoczynkowym w Rabac. Jednocześnie nie można zaprzeczyć temu, że w mieście tym można się dosłownie zgubić! Wynika to z faktu obecności niezliczonej ilości malowniczych uliczek, zakamarków czy inspirujących miejsc. Warto więc na zwiedzanie miasteczka Labin poświęcić chociażby cały jeden dzień. Jednocześnie turyści zastanawiają się, co ciekawego można w tym miasteczku zwiedzić? Otóż do jego najważniejszych punktów można zaliczyć:

Stare Miasto w Labin

Jednym z najważniejszych punktów miasta jest jego historyczne Stare Miasto. Znajduje się na nim jednocześnie plac centralny, który może być świetną bazą wypadową do zwiedzania pozostałych jego zakamarków. W pobliżu Starego Miasta znajduje się także wiele darmowych parkingów, wiec turyści podróżujący samochodami z pewnością nie będą mieli problemów z parkingiem. Na Starym Mieście skupia się także cała baza gastronomiczna, więc jest to świetne miejsce na wypicie smacznej kawy w otoczeniu niesamowitych widoków.

Główna Brama Miejska St. Florus

Do miasteczka Labin niegdyś prowadziły aż cztery bramy miejskie. Jednak obecnie jedyną, która została zachowana, jest brama St. Florus. Znajduje się ona tuż przy wejściu do średniowiecznego Starego Miasta w Labin. Brama ta została wzniesiona w roku 1589. Jest ona jednym z najważniejszych zabytków, więc żaden z podróżnych nie powinien jej pominąć.

Muzeum Miejskie w Labin

Jedną z ważniejszych atrakcji w mieście jest także Muzeum Miejskie Labin. Jest to wyjątkowe miejsce, w którym można zapoznać się z całą historią miasta od czasów, kiedy było ono jeszcze niewielką, rzymską osadą. Znajduje się ono również w zabytkowym pałacu, który został wzniesiony w XVIII wieku. Budynku Muzeum Miejskiego w Labin nie da się przegapić. Wyróżnia się on bowiem magicznymi kolorami i ciekawą formą architektoniczną.

Alejki Starego Miasta w Labin

Jeśli kiedykolwiek zastanawialiśmy się, dlaczego to właśnie miasteczko Labin uważane jest za jedno z najbardziej kolorowych miasteczek Istrii, to spacer jego alejkami powinien nam udzielić odpowiedzi na to pytanie. To właśnie podczas takiego spaceru można poczuć prawdziwy klimat miejscowości i zagłębić się w jego największe i najciekawsze zakamarki. Z pewnością żaden z podróżnych nie pożałuje tak relaksującego spaceru w otoczeniu niesamowitych widoków.

Kościół Najświętszej Marii Panny Dziewicy

To jeden z najważniejszych obiektów sakralnych w Labin. Ten kościół został wzniesiony w roku 1336 i był od tego czasu wielokrotnie remontowany. Mimo wszystko jednak udało mu się zachować jego dawną formę i wzornictwo. Co więcej, we wnętrzu tego kościoła można podziwiać malownicze arcydzieła ścienne wykonane przez znakomitych, weneckich artystów.

Najpiękniejsze plaże w okolicy Labin

Samo miasteczko Labin nie może pochwalić się linią brzegową, jednak warto zauważyć, że od wybrzeża dzieli go około 5 kilometrów. Wobec tego z pewnością ci podróżni, którzy liczą na kąpiele w morzu i opalanie się w pełnym słońcu nie poczują się rozczarowania. Warto wybrać się przede wszystkim na:

 • Plaża Mali Portluk – to jedna z plaż w okolicy Rabac. Wyróżnia się ona malowniczymi krajobrazami, a także wyjątkowo złocistym piaskiem. Na tej plaży można również wypocząć w cichej i spokojnej atmosferze, gdyż jest ona otoczona malowniczym zagajnikiem.
 • Plaża Giarandella – jest to specyficzna plaża w Rabac, gdyż jest ona przeznaczona jedynie dla dorosłych. Jest to typowa plaża komercyjna, na której podróżni mogą skorzystać z całego szeregu udogodnień.

Najlepsze lokalne gastronomiczne – gdzie warto zatrzymać na lunch w mieście?

Chorwacka kuchnia jest wyjątkowo popularna. Wobec tego podróżni z pewnością będą chcieli jej spróbować. Gdzie więc warto zatrzymać się na tradycyjny lunch? Otóż:

 • Velo Kafe – jest to jedna z kawiarenek, która serwuje również dania obiadowe. Oczywiście specjalizuje się ona w kuchni lokalnej.
 • Labienca Caffe Bar Pizzeria Bistro – jest to idealne miejsce dla miłośników pizzy w chorwackim wydaniu.
 • Kvarner – to z kolei tradycyjna i dość ekskluzywna restauracja w Labin.

TOP5 najlepszych hoteli w Labin

Baza noclegowa w miasteczku również jest świetnie przygotowana dla turystów. Do TOP5 najlepszych hoteli w Labin możemy zaliczyć:

 • Willa Ines – jest to czterogwiazdkowy hotel, który zlokalizowany jest jedynie 2,6 kilometrów od centrum Labin. Gwarantuje on dostęp do basenu.
 • Apartament Chiara – to kolejny, czterogwiazdkowy obiekt noclegowy. Znajduje się on jedynie 1,5 kilometra od centrum. Oferuje dostęp do basenu.
 • Hotel Peteani – kolejny, czterogwiazdkowy obiekt noclegowy, jedynie 800 metrów od ścisłego centrum Labin.
 • Apartments Sara – to z kolei hotel oceniony na trzy gwiazdki. Znajduje się on około 1,5 kilometra od centrum miasta.
 • Luxury Panorama Villa – to hotel czterogwiazdkowy, który oferuje dostęp do basenu i szeregu innych udogodnień. Znajduje się on 3 kilometry od centrum Labin.

Najlepsze hotele w Chorwacji

Wycieczki po hotele-w-w-labin

Poprzedni

Gdzie zjeść w Makarska? Najlepsze restauracje

Wakacje w Seget Vranjica, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi, plaże

Następny

Dodaj komentarz