Kruja, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi

Tagi , , , , , , , ,

Pośród różnorodnych list turystycznych atrakcji polecanych osobom wybierającym się na urlop do Albanii, prawie zawsze można znaleźć wycieczkę do Kruji. Miasteczko położone zaledwie 30 kilometrów na północ od Tirany oraz 1,5 godziny jazdy samochodem od Czarnogóry, stanowi popularny wybór wśród podróżników. Co warto zobaczyć w Kruji, gdzie się zatrzymać i co zjeść? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi znajdziemy w tekście poniżej.

Kempingi Chorwacja
Kempingi Chorwacja
Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Kruja – krótka historia średniowiecznej stolicy Albanii

“Krua” to po albańsku “źródło” i tak jest obecnie traktowana Kruja, jako miejsce narodzin albańskiej państwowości. Jej mieszkańcy mówią o sobie “krutonë” lub “krotonëw”. Zwana była również Białym Zamkiem, a taki przydomek nadali jej Turcy. To właśnie oni w połowie XV wieku podbili Albanię, czyniąc ją swoim lennem. Z tymi czasami wiąże się postać bohatera narodowego Gjergj Kastrioti, zwanego Skanderbegiem. Poprowadził on ciemiężoną ludność do powstania przeciwko wojskom sułtana i wywalczył wolność. Co prawda w późniejszych latach dochodziło do licznych ataków na Kruję, lecz wyjątkowe umiejętności przywódcze Skënderbeu i jego znajomość taktyk militarnych pozwalała odeprzeć wroga, przez co zasłużył sobie na ogromny szacunek na ówczesnej arenie międzynarodowej.

Kolejne lata to wciąż burzliwa historia najazdów i postępującej ekspansji Imperium Osmańskiego. Następujące po niej naturalne katastrofy, takie jak tragiczne w skutkach trzęsienia ziemi, a także wieki później walki II wojny światowej, pozostawiły miasto w zupełnej ruinie. Obecnie najważniejsze obiekty zostały odbudowane i cieszą oczy przybywających turystów. 

Co zobaczyć w Kruji – największe atrakcje oraz najważniejsze zabytki

Chociaż dziś nazywa się ją (w opinii wielu na wyrost) albańskim Krakowem, Kruja oferuje swoim gościom tylko nieliczne zabytki. W dużej mierze są to szczątkowe ruiny lub współczesne rekonstrukcje budynków, jednak ze względu na dawne dzieje miasteczka oraz jego ogromną wartość historyczną, warto poznać jego największe atuty.

Zamek i Narodowe Muzeum Skanderbega

To główna atrakcja Kruji. Na początku lat 80. XX wieku, z inicjatywy ówczesnych władz, został on zrekonstruowany i ustanowiony siedzibą muzeum poświęconego postaci bohaterskiego Skanderbega. Oczom zwiedzających prezentowane są liczne mapy, dawne dokumenty, mozaiki, ikony, ceramika oraz malowidła. Przedstawiają one słynnego wodza, a także obyczaje ludzi w średniowiecznej Albanii. Obejrzeć tu można również repliki tronu, miecza i hełmu Skanderbega oraz makietę jego twierdzy. Warto zobaczyć też wystawę poświęconą walkom z tureckim najeźdźcą i poznać dzieje największych bitew o Kruję. Z tarasu widokowego na pierwszym piętrze podziwiać można panoramę miejscowości.

Muzeum Etnograficzne  w Kruji – historia, której można doświadczyć

Mieszczące się na terenie cytadeli muzeum znajduje się w tradycyjnym XVIII-wiecznym domu. Uznawane jest obecnie za jeden z najistotniejszych obiektów kulturowych w Albanii. Zgromadzono w nim przedmioty ukazujące warunki życia i pracy lokalnej ludności na przestrzeni ostatnich kilkuset lat. Co ważne, zdecydowana większość (aż 90%!) eksponatów stanowią oryginalne oraz zazwyczaj w pełni sprawne urządzenia. 

Wśród muzealnych sal znajdują się w pełni urządzone różnorodne pomieszczenia: izby mieszkalne z podziałem na pokoje męskie i kobiece, tradycyjna kuchnia, destylarnia czy warsztat rzemieślnika zajmującego się wyrobem charakterystycznych albańskich nakryć głowy (qeleshe).

Orientalny duch bazaru w Kruji

Kierując się w stronę zamku, nie sposób nie zauważyć kramów tureckiego targowiska. W dawnych czasach liczył on ponad 150 sklepów i rozciągał się na całym podzamczu. Obecny kształt zyskał po remoncie z okazji 500. rocznicy śmierci Skanderbega. Dziś oferuje turystom rozmaite pamiątki na około 30 stanowiskach. Wśród najchętniej kupowanych przedmiotów znajdują się gadżety ozdobione wizerunkami legendarnego wodza – monety, kubki czy breloczki, ale też koniak w ozdobnych butelkach, ciekawe naczynia lub wielobarwne dywany.

Oprócz trzech głównych atrakcji, zwiedzając Kruję, warto obejrzeć ruiny meczetu sułtana Mehmeda Zdobywcy, czworoboczną XVII-wieczną wieżę zegarową, a także zrekonstruowany turecki hammam. Można zajrzeć też do odkrytych pod koniec XIX wieku ruin starożytnej Albanopolis, gdzie prowadzone są prace archeologiczne.

Albańskie przysmaki – co i gdzie zjeść w Kruji?

Kuchnia wielu krajów bałkańskich doceniana jest na całym świecie. Wśród wąskich uliczek dawnej albańskiej stolicy można znaleźć mnóstwo restauracji serwujących tradycyjne dania, a także piekarnie i kawiarnie, do których warto wejść na szybką przekąskę np. znakomity byrek.

Szukając sprawdzonego miejsca na obiad, można zasiąść w jednej z restauracji znajdujących się tuż pod zamkiem – oprócz typowo albańskich potraw oferują taras w pięknym panoramicznym widokiem. A co warto zamówić? Poniżej kilka propozycji.

  • Tave, czyli rodzaj zapiekanki podawanej w glinianych naczyniach, zazwyczaj z jagnięciną lub koźliną,
  • Deska regionalnych serów serwowanych z oliwkami i świeżymi warzywami sezonowymi – najczęściej pomidorami, ogórkami i kolorowymi paprykami,
  • Rozmaite mięsa z grilla, w tym wyśmienita jagnięcina (słynne żeberka – brinje qingji)
  • Gęste, wyraźnie doprawione zupy,
  • Grillowane warzywa – bakłażany, cukinie, papryki i cebule polane oliwą z oliwek oraz octem balsamicznym,
  • Arapash, czyli kasza kukurydziana gotowana z mięsnymi dodatkami,
  • Japrak – nadziewane ryżowym farszem liście winogron, bardzo podobne do polskich gołąbków,
  • Trilece – tradycyjny deser wieńczący ucztę.

Podróż samochodem – gdzie zaparkować w Kruja? 

Chcąc zostawić auto w najbliższej okolicy zamku, można skorzystać z płatnego parkingu niedaleko bazaru (koszt 400 lek, czyli ok. 15 zł). Chociaż pobliskie uliczki kuszą wolną przestrzenią, nie warto ryzykować otrzymania mandatu za pozostawianie pojazdu poza wyznaczonym miejscem. Entuzjaści dłuższych spacerów mogą poszukać darmowego miejsca parkingowego w większej odległości od zamku, co poza sezonem turystycznym nie powinno stanowić problemu. 

Pogoda i temperatura w ciągu roku – kiedy jechać do Kruji?

Albania stanowi atrakcyjny cel podróży praktycznie przez cały rok, oferując dodatnie temperatury i dużo słońca. W najchłodniejszych miesiącach, czyli styczniu i grudniu, słupki rtęci wskazują nocą ok. 1°C, a w dzień 13-15°C. Wczesna wiosna oraz jesień, czyli luty, marzec i listopad, gwarantują nieco cieplejsze noce i całkiem przyjemne dni, kiedy to na termometrach można odczytać wartości w okolicy 17-tej kreski. 

Kwiecień, maj i październik wydają się być najlepszym czasem na odwiedzenie Kruji – temperatury w okolicy 20-24°C są przyjemne i wprost idealne do zwiedzania. W czerwcu oraz wrześniu temperatury często sięgają 30-stu stopni, a lipiec i sierpień są wprost upalne (nawet 35°C!). Ponadto w lecie miasteczko jest zatłoczone turystami, trudno o miejsce parkingowe oraz chwilę wytchnienia od zgiełku i hałasu.

Kruja – gdzie się zatrzymać? Polecane noclegi

Podróżnym chcącym spędzić w Kruji więcej niż jeden dzień, miejscowość oferuje różnorodną i dość bogatą bazę noclegową – od pól namiotowych, kempingów, poprzez pokoje i apartamenty do wynajęcia, po pensjonaty oraz luksusowe hotele. Ceny są bardzo przystępne – przykładowo pokój dwuosobowy w najwyżej ocenianym Hotelu Panorama Kruje to wydatek poniżej 200 zł. W cenie znajduje się również śniadanie. Ponadto goście mają do dyspozycji prywatne balkony, z których mogą podziwiać widok na góry i pobliską okolicę. Obiekt leży zaledwie 200 m od centrum, więc posiada wprost idealną turystyczną lokalizację. 

Podobne warunki oferuje położony w zamku hotel ROOMS EMILIANO, którego goście oprócz komfortowych pokoi i pysznego śniadania, mają zapewniony relaks na tarasie z widokiem i smakowanie tradycyjnych dań serwowanych w przyległej restauracji.

Równie komfortowe warunki oferuje leżący w centrum czterogwiazdkowy Hotel Mervin, którego klienci mogą liczyć na wszelkie wygody oraz przyjemnie spędzać czas w przepięknym otoczeniu albańskich krajobrazów. 

Co roku Kruję odwiedza tysiące zagranicznych turystów. Mimo burzliwej przeszłości oraz ogromnych zniszczeń stanowi obecnie urokliwą miejscowość. Jest ona przepełniona opowieściami o bohaterskich czynach dawnego wodza Skanderbega oraz smakami bałkańskiej kuchni. Z pewnością jest to miejsce o dużej wartości kulturowej i historycznej, obowiązkowy punkt na podróżniczej mapie Albanii.

Najlepsze hotele w Albanii

Wycieczki po albania

Poprzedni

Płowdiw (Plovdiv), co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi

Ceny w Bułgarii i koszty życia

Następny

Dodaj komentarz