Konstanca, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi

Tagi , , , , ,

Największe miasto portowe Rumunii, Konstanca, od kilku lat przyciąga coraz więcej turystów. Początkowo niewielka osada założona w IV wieku n.e. przez greckich kolonistów z Miletu, obecnie stanowi drugie największe miasto w kraju. Jest idealnym miejscem na wakacyjny wyjazd, który pozwoli zarówno na aktywny wypoczynek, jak i odprężenie się nad ciepłymi wodami Morza Czarnego.

Kempingi Chorwacja
Kempingi Chorwacja
Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Formalności przed wyjazdem do Rumunii

Wybierając się do Konstancy, warto wiedzieć, jakie formalności należy wypełnić przed przyjazdem, aby uniknąć przykrych niespodzianek na miejscu. Warto wiedzieć, że od 2007 roku obywatele RP nie muszą zabierać ze sobą ważnego paszportu, bowiem do Rumunii można wjechać na podstawie dowodu osobistego. Tym samym można przebywać na jej terytorium przez 90 dni w ciągu kolejnych 6 miesięcy. Osoby, które wybierają się na urlop samochodem, powinny zabrać ze sobą ważne prawo jazdy oraz oryginał dowodu rejestracyjnego auta.

Europejska Karta Ubezpieczenia Społecznego jest honorowana na terytorium Rumunii, jednak zapewnia ona dostęp tylko do podstawowych świadczeń medycznych. Dlatego też przed wyjazdem warto zadbać o dodatkowe ubezpieczenie turystyczne, które uchroni przed ponoszeniem kosztów leczenia oraz sprawi, że podróż będzie nie tylko komfortowa, ale i bezpieczna.

Kiedy warto jechać na urlop do Konstancy?

Wybierając się na wakacje do Konstancy, warto zaplanować je na miesiące od maja do końca września. To właśnie wtedy pogoda najbardziej sprzyja zwiedzaniu oraz aktywnemu wypoczynkowi na świeżym powietrzu. Miesiące wiosenne oraz jesienne, przypadające na okres od kwietnia do maja oraz od września do października, pozwolą cieszyć się dobrą pogodą oraz spokojnie zwiedzić miasto, oraz okolice. W tym czasie temperatury dzienne wahają się w granicach od 20 do 23 stopni Celsjusza, jednak warto też liczyć się z miejscowym występowaniem burz oraz opadów deszczu. Temperatura nie jest jeszcze tak wysoka, aby móc cieszyć się plażowaniem, jednak z uwagi na mniejszą liczbę turystów w tym okresie warto zaplanować wszelkiego rodzaju wycieczki objazdowe, zwiedzanie oraz piesze wędrówki.

Najcieplejsze miesiące w Konstancy to okres od czerwca do sierpnia i to właśnie wtedy przypada szczyt okresu turystycznego w całym kraju. W letnie miesiące słupek rtęci w ciągu dnia może sięgnąć nawet 35 stopni Celsjusza, dlatego wakacyjne miesiące to idealny czas na przyjazd rodzin z dziećmi oraz wszelkich innych osób, które chcą zażyć cudownych kąpieli morskich oraz odpocząć podczas plażowania. Z uwagi na ciepły, ale i oceaniczny klimat, wysokie temperatury nie są tak dokuczliwe. Temperatura wody w lipcu i w sierpniu waha się natomiast w graniach od 22 do 28 stopni Celsjusza.

Konstanca co warto zwiedzić

Zwiedzając miasto, warto zobaczyć dwa jego najsłynniejsze zabytki, do których zalicza się mozaikę rzymską oraz Plac Owidiusza. Mozaika została odkryta w latach 60. ubiegłego wieku i do dziś stanowi najstarszy zachowany zabytek w mieście. Jej powstanie datowane jest na IV w. n.e. Wykonana z różnych kolorów, wśród których dominuje biel, czerwień, żółć oraz zieleń sprawia wrażenie jaskrawego i przyciągającego wzrok dywanu. Będąc w Konstancy, warto odwiedzić także Muzeum Archeologiczne, gdzie znajdują się imponujące kolekcje monet, narzędzi oraz waz z czasów starożytnego Rzymu. Warto odwiedzić także Muzeum Etnograficzne, Muzeum Ion Ialea oraz Muzeum Sztuki.

Wzrok przyciągają także piękne secesyjne budynki oraz zbudowana w 1860 roku imponująca ośmiometrowa latarnia morska. Budowla doskonale oświetla miasto i jest uważana za jeden z jego głównych symboli. Z uwagi na to, że niedawno została odnowiona, w dalszym ciągu jest w stanie skutecznie spełniać swoją funkcję. Warto też odwiedzić meczet Mahmuda oraz sobór św. Piotra i Pawła. Z zewnątrz można natomiast podziwiać dawne secesyjne kasyno, które zbudowano na początku XX wieku. Stanowi ono piękne miejsce turystyczne, niestety obecnie nie jest w czynnym użytku.

Inne atrakcje Konstancy i jej okolic

W Konstancy znajduje się założone w 1972 roku delfinarium. W tamtym okresie było pierwszym tego typu obiektem nie tylko w kraju, ale także w całej Europie Południowo-Wschodniej. Imponujące pokazy delfinów oraz niewielkie zoo będą doskonałym sposobem na spędzenie czasu z całą rodziną. W mieście można wybrać się także do Obserwatorium Astronomicznego oraz Planetarium.

Kilka kilometrów na północ od Konstancy znajduje się najstarsza i największa miejscowość wypoczynkowa w Rumunii – Mamaia, określana także jako rumuńska riwiera. Sam pas nadbrzeżny w miejscowości liczy długość około 8 km i stanowi wspaniałe miejsce na popołudniowy wypad. Znajdują się tu liczne obiekty rozrywkowe, takie jak teatr na wolnym powietrzu, kino, lunapark oraz restauracje. Będąc w Konstancy, warto odwiedzić także ruiny w Histrii oraz Enisali. Konstanca jest też wspaniałą bazą wypadową poza granice Rumunii. Z powodzeniem można stąd dostać się komunikacją miejską np. do Kiszyniowa położonego w Mołdawii.

Co zjeść w Konstancy?

Tradycyjna kuchnia rumuńska jest kuchnią wielu smaków. Na jej dzisiejszy wygląd miały wpływ inne narody, dlatego potrawy mogą być bardzo podobne do znanych już dań. Rumuńskie potrawy to przede wszystkim dania treściwe oraz przygotowywane w prosty, nieskomplikowany sposób. Jeszcze kilka lat temu w restauracjach można było zjeść tylko i wyłącznie dania mięsne z małą ilością przypraw. Z uwagi na napływ turystów przygotowywane potrawy zaskakują swoją oryginalnością i bogactwem smaków. W Konstancy serwuje się nie tylko tradycyjne dania rumuńskie, ale także te pochodzące w innych krajów.

Doskonałym przykładem jest Nikos Geek Restaurant, który wprowadza swoich gości w niepowtarzalne śródziemnomorskie, greckie smaki. Oprócz gyrosa, steków jagnięcych oraz doskonale przyrządzonej musaki, odnajdą się tu także wielbiciele owoców morza. Restauracja serwuje smażone i faszerowane kalmary, krewetki, ośmiornice oraz kałamarnice.

Osoby poszukujące komfortowej oraz romantycznej atmosfery powinny odwiedzić restaurację znajdującą się na samym wybrzeżu o wdzięcznej nazwie Aqua by the Sea. Odnajdą się tu zarówno osoby uwielbiające owoce morza (jak np. mule przyrządzone w winie), jak i wielbiciele mięsnych, treściwych dań. Tradycyjne dania kuchni rumuńskiej, takie jak sarmale, pilaf czy ciorby można znaleźć przy Bulevardul Tomis w Restauracji Rustic.

Konstanca – noclegi

Pomimo niewielkich rozmiarów miasto może poszczycić się sporą bazą noclegową oferującą kilkugwiazdkowe hotele. Do najbardziej popularnych zaliczyć należy czterogwiazdkowy Continental Hotel Constanta, który od najbliższej plaży dzieli zaledwie 100 metrów, a od historycznego centrum miasta niecałe 500 metrów. Hotel został całkowicie odnowiony w 2021 roku. Osoby, które szukają ukojenia oraz odprężenia, mogą zdecydować się na pokoje z fantastycznym widokiem na plażę. 42 pokoje typu deluxe i aż 7 apartamentów sprawiają, że jest on jednym z najlepszych hoteli w mieście.

Nieco dalej od centrum, ale równie blisko, bo 450 metrów od plaży, znajduje się hotel Ramada by Wyndham Constanta. Przestronne i nowocześnie urządzone pokoje, duże i różnorodne śniadania oraz bliskość plaży sprawiają, że to miejsce cieszy się bardzo dobrymi opiniami i z roku na rok odwiedza je coraz więcej turystów. Co ważne, każdy z pokoi posiada osobną łazienkę, a na dole obiektu znajduje się Centrum Bar, który jest idealnym miejscem do spędzenia wieczoru przy lampce dobrego wina. Hotel oferuje także bar na 8 piętrze, z którego rozciąga się wspaniały widok na Morze Czarne.

Nieco tańszym, ale równie dobrym obiektem, jest trzygwiazdkowy Hotel Megalos położony na najważniejszym bulwarze Konstancy. Pokoje zachwycają nienaganną czystością, dużym dostępem do światła dziennego oraz przestronnością. Co ważne, plaża znajduje się w odległości zaledwie 600 metrów, dlatego hotel stanowi doskonałą bazę wypadową na wieczorne spacery oraz imprezy. Hotel posiada takie udogodnienia jak centrum urody, salę konferencyjną oraz blisko położony Megalos Club, w którym tętni nocne życie.

Najlepsze hotele w Rumunii

Wycieczki po atrakcje

Poprzedni

Maramuresz i drewniane cerkwie Marmaroszu

Porec, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi, plaże

Następny

Dodaj komentarz