Kluż-Napoka, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi

Tagi , , , , , , ,

Nie da się ukryć, że często rządzą nami utarte schematy. Najlepiej to zobrazować, podczas planowania wakacyjnego, czy zimowego wyjazdu wypoczynkowego. Zwykle kierujemy się w miejsca, które zostały już przez innych sprawdzone i polecone, a także są zakorzenione w naszej świadomości jako te, które po prostu warto odwiedzić. Z tego też powodu tłumnie kierujemy się na Bałkany, Wyspy Kanaryjskie, czy do Hiszpanii. Dlatego kierując się tymi stereotypami, że właśnie w tych miejscach można spędzić niezapomniane wakacje, możemy przeoczyć inne miejsca, które bez najmniejszych wątpliwości zasługują na uznanie. Z pewnością mało kto, kiedykolwiek myślał o tym, żeby udać się na wakacje do tajemniczej Rumunii. Okazuje się, że znajduje się tam w pełni unikatowe miasto, którego grzechem jest nie zobaczyć. Wakacje w Kluż-Napoka mogą okazać się niezapomniane i pełne przygód. Co więc warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się na podróż do tego rumuńskiego miasta?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jak dostać się do Kluż-Napoki?

Okazuje się, że z dotarciem do rumuńskiej Kluż-Napoki żaden z podróżnych nie będzie miał problemu. Okazuje się, że w mieście znajduje się międzynarodowy port lotniczy obsługiwany przez linie takie jak WizzAir czy Ryanair. Oznacza to, że bez problemu będziemy mogli znaleźć tanie loty do Kluż-Napoki praktycznie ze wszystkich większych miast w Polsce. Oczywiście warto się nieco pośpieszyć i zarezerwować bilety z odpowiednim wyprzedzeniem, a dzięki temu będziemy mogli je znaleźć po niezwykle okazyjnych cenach. Lotnisko jest oddalone od centrum miasta zaledwie o około 8 kilometrów.

Do głównej części miasta możemy się więc dostać szybko i sprawnie przy pomocy komunikacji miejskiej. Z lotniska odjeżdżają bowiem autobusy numer 5 ,8, 4, 6, 7, 30, a także 25. Dojedziemy nimi do praktycznie każdej części Kluż- Napoki. Dla turystów, którzy cenią sobie przede wszystkim wygodę, istnieje również możliwość dotarcia do miasta taksówką lub wypożyczonym z lotniska samochodem. Niemniej jednak, bez względu na to, którą z opcji wybierzemy, podróż do centrum Kluż- Napoki nie powinna zająć nam więcej niż 40 minut.

Kluż-Napoka – co zwiedzić i zobaczyć w najbogatszym rumuńskim mieście?

Kluż-Napoka jest jednym z najbogatszych miast w Rumunii, a za sprawą tanich i łatwo dostępnych lotów jest ona również szczególnie popularna wśród turystów. Nie da się ukryć, że miasto jest dość spore i zamieszkuje je ponad 300 tysięcy mieszkańców. Cała rumuńska Transylwania jest jednym z najciekawszych regionów w kraju, więc jak łatwo można się domyślić, Kluż-Napoka będzie obfitowała w różnorodne zabytki. Pamiętajmy, by na zwiedzanie miasta zarezerwować sobie co najmniej dwa dni i dużo energii. Co więc warto zobaczyć w Kluż-Napoce?

Kościół Świętego Michała

To jeden z ważniejszych zabytków Kluż-Napoki. Kościół został wzniesiony w stylu gotyckim i znajduje się on na placu Unirii. Towarzyszą mu trzy równe nawy, które mierzą sobie aż 70 metrów długości i ponad 80 metrów wysokości. Niewiele kościołów w Rumunii może równać się z majestatem Kościoła świętego Michała. Co więcej, skrywa on wiele tajemnic historycznych. Tu właśnie koronowano króla Węgier i Chorwacji. To właśnie w tym kościele opowiedziano się pierwszy raz przeciwko Holocaustowi. Co więcej, jego wnętrze skrywa przepiękne, zabytkowe freski.

Kolekcja historii farmacji

Jej gospodarzem jest Casa Hintz i jest to najstarsza apteka w Kluż-Napoka, powstała w 1573 roku. W środku otwarto również niewielkie muzeum, w którym podróżni mogą podziwiać zabytkowe garnki, butelki, retorty, a także książki. Co więcej, można zapoznać się również z niezwykłymi i dziwacznymi substancjami, które niegdyś były wykorzystywane do przygotowywania leków. W środku znajdziemy również przepiękny, barokowy mural, a także szafkę, w której znajduje się obraz przedstawiający ludzki cykl życia.

Parcul Central

Jest to główny park miasta, który ma ponad 190 lat. Co więcej, była to jedna z pierwszych przestrzeni, która miała służyć publicznej rekreacji w całej wschodniej Europie. Uliczki parku są niezwykle urokliwe, a w jego centrum znajduje się zabytkowa, marmurowa fontanna, staw, a także efektowny, stary budynek, w którym niegdyś było kasyno. Obecnie można tam wypożyczyć rower wodny lub kajak i udać się na krótką wyprawę.

Atrakcje Kluż-Napoka

Ortodoksyjna Katedra Metropolitarna

Jej budowa trwała 10 lat i zakończyła się w 1933 roku. Jest to mieszanka architektury renesansowej i bizantyjskiej. Główna kopuła została zaaranżowana w stylu słynnej Hagia Sophia w Stambule. Otoczona jest ona czteroma wieżami, ozdobionymi półkolistymi łukami. Sama kopuła jest podtrzymywana przez 18 monumentalnych kolumn. Co więcej, w jej wnętrzu znajdziemy niezwykle urokliwe mozaiki szklane. Są one z 2001 roku. Ich autorem jest słynny artysta Morariu. Ściany tej katedry ozdobione są malowidłami wykonanymi przez profesorów sztuki.

Kościół Pijarów

To kościół pochodzący z lat dwudziestych XVII wieku. Jest to pierwszy barokowy kościół, który powstał w Siedmiogrodzie. Został on założony przez jezuitów, a finalnie przekazany pijarom. Jaskrawe barwy pomarańczowo-żółte sprawiają, że nie da się tego budynku przeoczyć. Co więcej, sklepienie zdobi płaskorzeźba Świętej Trójcy. Wnętrze zaprasza turystów wraz ze swoim bogatym ołtarzem i posągami jezuitów.

Kościół reformowany

To gotycki kościół, który był niegdyś miejscem kultu kalwinistów. Posiada on bogato rzeźbioną w stylu renesansowym ambonę i niezwykle piękne organy. 

Casa Matia

Jest to dom Macjea Korwina, króla Węgier i Chorwacji, który panował od 1458 do 1490 roku. Znajduje się on przy ulicy Matej Corvin. W budynku niegdyś znajdowało się więzienie, szpital, a także muzeum. Niestety podróżni mogą podziwiać go jedynie z zewnątrz.

Muzea w Kluż-Napoka, które warto odwiedzić

Kluż-Napoka oprócz zabytkowych kościołów i pomników zaprasza turystów również do niesamowitych muzeów. Najważniejsze z nich to:

  • Park Etnograficzny – znajduje się on na obrzeżach miasta i jest jednym z najpiękniejszych muzeów na świeżym powietrzu. Dzięki niemu można o wiele bardziej zrozumieć życie wiejskie w Transylwanii. Zostało ono założone w 1929 roku i posiada ponad 200 zabytkowych budynków, a w tym 2 XVII-wieczne, historyczne, saksońskie kościoły wraz z malowidłami ściennymi. 
  • Narodowe Muzeum Historii Transylwanii –  jest to czerwony budynek na ulicy Piata Muzeului. Eksponaty w nim są uporządkowane chronologicznie od czasów prehistorycznych, a następnie prowadzą przez kolejne epoki. W kolekcji znajdziemy narzędzia, kości, ceramikę i biżuterię, a także monety i rzymskie szkło. Co więcej, w muzeum znajduje się również sarkofag pochodzący z III wieku przed naszą erą.
  • Muzeum Sztuki w Kluż-Napoka – znajduje się ono w dawnej, barokowej rezydencji i znajdziemy w nim eksponaty związane z historią sztuki i jej rozwojem w Transylwanii.

Atrakcje w głównym mieście Transylwanii

Kluż-Napoka zaprasza również turystów swoimi atrakcjami. Podróżując tam z dziećmi, nie możecie pominąć ogrodu botanicznego, w którym znajdują się rzadkie okazy roślin, drzew i krzewów. Co więcej, znajdziemy tam również ponad 660 tysięcy okazów roślin suszonych w specjalnych szafkach. Warto również udać się nad jezioro Tarnita, które znajduje się jedynie 20 minut na wschód od miasta. Można tam wypożyczyć rowery wodne i kajaki i udać się na krótką wyprawę po krystalicznie czystych wodach jeziora. Dodatkowo jeśli mamy chwilę czasu, warto zwiedzić wąwóz Turda, znajdujący się około 30 kilometrów na zachód od Kluż-Napoki. Znajdziemy w nim ponad 60 jaskiń, dostępnych do zwiedzania.

Wypożyczalnie samochodów i parkingi w Kluż-Napoka

W tak dużym mieście jak Kluż-Napoka nie brakuje wypożyczalni samochodów. Co więcej, znajduje się tam również dobrze znana turystom wypożyczalnia EuropeCar. Tego typu miejsca znajdziemy praktycznie w każdej części miasta, a na samym lotnisku znajdują się aż 3 firmy oferujące wypożyczenie samochodów. Każda z nich ma konkurencyjne ceny, nowoczesną flotę, a także nie nakłada na swoich klientów limitu kilometrów. Bez wątpienia wypożyczenie samochodu jest najbardziej komfortowym sposobem na zwiedzanie Kluż-Napoki. Niemniej jednak znalezienie miejsca parkingowego może być niezwykle trudne. Miasto jest mocno zatłoczone, a w szczególności trudno będzie o miejsce przy najważniejszych zabytkach. Z powodzeniem można jednak znaleźć publiczne parkingi strzeżone, które oczywiście są płatne. Poza tym parkingi oferują również wielkie centra handlowe, których w mieście nie brakuje. Niewielkie miejsca parkingowe przy uliczkach są całkowicie bezpłatne.

Pogoda w Kluż-Napoka w ciągu roku

W mieście panuje klimat umiarkowany i ciepły. Opady deszczu jednak są dość znaczące i występują nawet podczas miesięcy najsuchszych. Najcieplejszymi miesiącami są lipiec i sierpień, kiedy to temperatury mogą przekroczyć nawet 20 stopni Celsjusza. W grudniu, styczniu i lutym, termometry pokazują nawet do -5 stopni Celsjusza. Jeśli więc planujecie wczasy w Kluż-Napoka, najlepiej zorganizować je w sezonie letnim.

Gdzie dobrze zjeść w Kluż-Napoka?

Kuchnia rumuńska czerpie swoje inspiracje z innych, europejskich kuchni. Niemniej jednak zdołała ona wykształcić sobie charakterystyczne smaki i potrawy. Jeśli więc chcecie zasmakować tradycyjnych dań rumuńskiej kuchni, to z pewnością musicie odwiedzić następujące lokale:

  • Roata – to lokal, który znajduje się praktycznie w samym centrum miasta i oferuje tradycyjne potrawy, charakterystyczne dla Rumunii, a także dla samego regionu Transylwanii. Co najważniejsze, można tam także skusić się na degustację regionalnych alkoholi. Miejsce jest przyjazne weganom i wegetarianom.
  • Ursus Brewery – to również miejsce dość folklorystyczne, jednak w karcie dań znajdziecie tradycyjne rumuńskie desery i wina. Weganie i wegetarianie są oczywiście mile widziani.
  • Tortelli Pasta Bar – to lokal dla miłośników połączenia kuchni włoskiej i rumuńskiej. Serwowane tam autorskie wersje popularnych past są bez wątpienia godne uwagi i podziwu. Bar serwuje również dania z grilla. Weganie i wegetarianie mogą liczyć na specjalnie dostosowane wersje posiłków.

Gdzie spać w Kluż- Napoka?- TOP3 najlepsze obiekty noclegowe w mieście

Kluż-Napoka zdecydowanie świetnie przygotowała się na coraz to większy napływ turystów. W mieście jest świetnie rozwinięta baza noclegowa, a turyści, którzy cenią sobie przede wszystkim luksus i wysoki standard, powinni zatrzymać się w:

  • DoubleTree by Hilton Hotel Cluj- City Plaza – to jeden z popularnych hoteli sieci Hilton, który znajduje się jedynie 400 metrów od ścisłego centrum miasta. Oferuje on pięć gwiazdek, a co za tym idzie, znajdziemy w obiekcie basen, saunę, siłownię, gabinety masażu i centrum SPA. Co więcej, goście mogą relaksować się również w hotelowym barze i zjeść pożywny lunch w hotelowej restauracji. Pokoje są nowoczesne i wygodne.
  • Ramada Hotel Cluj – to kolejny z pięciogwiazdkowych obiektów, który jest oddalony o kilometr od miasta. W obiekcie również goście mają dostęp do krytego basenu, a także licznych saun i łaźni parowych. Panie mogą korzystać z centrum fitness, zaś panowie mogą dbać o formę w hotelowej siłowni. Do dyspozycji gości pozostaje również restauracja i bar, a także poranny bufet ze śniadaniem kontynentalnym. Do obiektu przynależy również prywatny parking i ogród wypoczynkowy.
  • Sungarden Golf& SPA Resort – to jeden z licznych pięciogwiazdkowych obiektów w Kluż- Napoka. Co prawda zlokalizowany jest on około 9 kilometrów od centrum, jednak oferuje on najwyższe standardy. Zarówno kryty, jak i odkryty basen, w połączeniu z jacuzzi i saunami. Co więcej, w obiekcie działają gabinety masażu i gabinety kosmetyczne wraz z siłownią i centrum fitness. Nie sposób pominąć ekskluzywnej restauracji, a także baru z najlepszymi drinkami, który otwierany jest wieczorową porą. W pokaźnym ogrodzie zostało zaaranżowane miejsce do gry w golfa i tenisa, a także miejsce na relaks i wypoczynek. Do obiektu przynależy również prywatny parking. Hotel oferuje także transport z lotniska.

Najlepsze hotele w Rumunii

Wycieczki po atrakcje

Poprzedni

Perast, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi, plaże

Jak wejść na Bobotov Kuk w Czarnogórze?

Następny

Dodaj komentarz