Katedra w Alba Iulia – najcenniejszy sakralny zabytek Rumunii

Tagi , , ,

Turyści wybierający się do Rumunii bardzo często liczą jedynie na dobrą pogodę, ładne widoki i przyjemne miejsce do plażowania. Jednak Rumunia ma do zaoferowania znacznie więcej, a poza turystycznymi kurortami na wybrzeżu warto zwiedzić również miejsca leżące w głębi kraju. Jednym z bardziej interesujących rejonów jest Transylwania. Inna jej nazwa to Siedmiogród. Jest to historyczna kraina w sercu Rumunii słynąca z ogromnej liczby zamków, katedr i kościołów. Jednym z najcenniejszych zabytków w tej części kraju jest XIII-wieczna Katedra w Alba Iulia, dawnej stolicy Siedmiogrodu. Co ciekawe, historia tego miejsca łączy się z historią Polski.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Katedra w Alba Iulia – położenie i historia zabytkowego kościoła

Siedmiogród nie zawsze należał do Rumunii. Bogata historia miasta Alba Lulia sięga czasów antycznych, gdy obszar obecnej Rumunii zamieszkiwali Rzymianie. Przez wieki ziemie przechodziły z rąk do rąk, a na stałe przyłączone do terytorium kraju zostały dopiero na początku XX wieku. Wcześniej Transylwania była częścią między innymi Królestwa Węgierskiego, później także Imperium Osmańskiego, następnie trafiła pod panowanie niemieckiej monarchii Habsburgów, a w XIX wieku monarchii austro-węgierskiej. W międzyczasie kraina nazywana Białogrodem była też samodzielnym księstwem, ze stolicą w Alba Lulia, w której rezydował dwór książęcy. Matką książąt siedmiogrodzkich z rodziny Zápolya była Anna Jagiellonka, córka jednego z polskich władców – Zygmunta Starego. Z Rumunii pochodził również król Polski Stefan Batory.

Alba Lulia było kiedyś stolicą, jest największym miastem tego terenu i przez lata wojen i bitew stało się istną twierdzą. Poza licznymi fortyfikacjami w mieście powstawały również budowle sakralne, a tą najważniejszą jest Katedra Świętego Michała (Catedrala Sfântul Mihail din Alba Iulia), najstarsza w kraju świątynia, której historia sięga czasów sprzed 800 lat. Jest to jeden z najlepiej zachowanych obiektów sakralnych tego okresu w całej Europie Środkowej. Budowla w widocznej dzisiaj formie powstała już w XIII wieku. Zbudowano ją na polecenie ówczesnego biskupa, w miejscu dawnego romańskiego kościoła, który został zniszczony podczas najazdu Tatarów. 

Co można zobaczyć w Katedrze Świętego Michała w Alba Lulia?

Średniowieczna rzymskokatolicka katedra jest w stylu późnoromańskim z wieloma elementami gotyku. Powstała na planie łacińskiego krzyża i posiada aż trzy nawy. Od północy do kościoła przylega również renesansowa kaplica Świętego Ducha, pochodząca z początku XVI w. Główna, potężna bryła kościoła ma długość 83 metrów i szerokość 38 metrów oraz wznosi się na wysokość 19 metrów i dodatkowo posiada wysoką na ponad 56 metrów wieżę z zegarem. Druga, bliźniacza, choć była w planach, to niestety nigdy nie powstała, prawdopodobnie z powodu braku środków na budowę.

Wejście do katedry zdobi portal, a wewnątrz można podziwiać między innymi gotyckie prezbiterium z zabytkowym ołtarzem, bogato zdobioną kamienną ambonę oraz liczne płaskorzeźby i znajdujące się nad wejściem olbrzymie organy. W południowej nawie świątyni znajduje się Kaplica Królewska. W niej znajdują się stare, kamienne ołtarze i rzeźbione sarkofagi przedstawicieli węgierskiego rodu Hunyadych, który dawniej zamieszkiwał miasto oraz wybitnych, ważnych dla miasta i kraju postaci, takich jak urodzonej w Polsce Izabeli z dynastii Jagiellonów, dawnej królowej Węgier, czy pierwszego księcia Siedmiogrodu – Jana II Zygmunta Zápolyi. Proste, surowe i nieco ponure wnętrze kościoła oświetlają ogromne, strzeliste okna, a światło przez nie wpadające tworzy tajemniczą, eteryczną atmosferę.

Katedra w Alba Iulia – zwiedzanie świątyni

Zabytkowy kościół stoi w samym centrum miasta, obok głównego placu miejskiego, przy ulicy Mihai Viteazu, pod numerem 21. Nie sposób jej nie zauważyć, głównie ze względu na monumentalne rozmiary i wyróżniającego się stylu. Na placu na tyłach świątyni stoi pomnik jeźdźca na koniu, przedstawiający Michała Walecznego, jednego z władców Siedmiogrodu i bohatera Rumunii. Tuż obok stoi współczesna katedra prawosławna, a po drugiej stronie ulicy znajduje się duży, zadbany park miejski.

Budynek Katedry Świętego Michała jest czynny codziennie w godzinach 8:00 – 18:00, a jego wnętrze można zwiedzać bezpłatnie. Pogoda w Alba Iulia jest podobna do tej, jaka panuje w Polsce. Najlepszym czasem na zwiedzanie miasta będą więc letnie miesiące.

Wycieczki po atrakcje-rumunia

Poprzedni

Co kupić w Chorwacji i jakie pamiątki przywieźć?

Maramuresz i drewniane cerkwie Marmaroszu

Następny

Dodaj komentarz