Kaštela, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi, plaże

Tagi , , , , , , ,

Kaštela to chorwacka miejscowość mieszcząca się między miastami Trogir i Split. To malownicze miejsce złożone jest z siedmiu odrębnych części, ciągnących się przez długość wynoszącą siedemnaście kilometrów. Niegdyś istniało tu aż dwadzieścia zamków obronnych, z których do dziś przetrwało siedem. Co jeszcze warto wiedzieć o Kašteli? Jakie są najlepsze hotele i apartamenty? Gdzie warto zjeść? 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Garść informacji o Kašteli

Kaštela usytuowana jest w środkowej Dalmacji, nad Zalewem Kasztelańskim. Wszystkie części miasta są połączone za pośrednictwem drogi Franje Tudjmana, która znajduje się około dwustu metrów od brzegu morza i około pięciuset metrów na południe od Magistrali Adriatyckiej.

Części Kašteli

 • Štafilić,
 • Novi,
 • Stari,
 • Lukšić,
 • Kambelovac,
 • Gomilica,
 • Sućura.

Jak dotrzeć do Kašteli?

Z racji iż Kaštela usytuowana jest tuż obok portu lotniczego w Splicie, najlepszą opcją na dotarcie do miasta jest lot samolotem. Z lotniska Chopina w Warszawie organizowane są bezpośrednie loty do Splitu, dlatego jest tu łatwo się dostać. Na chorwackim lotnisku znajduje się wypożyczalnia samochodów, lecz z uwagi na wąskie uliczki w Kašteli i ograniczoną liczbę miejsc parkingowych warto skorzystać z komunikacji miejskiej. Między Splitem a Trogirem kursuje autobus numer 37, dzięki któremu można dostać się w każdy zakątek miasta,

Kaštela – pogoda i klimat w mieście

W Kašteli panuje klimat umiarkowanie ciepły. Średnia temperatura powietrza w ciągu roku wynosi siedemnaście stopni Celsjusza. W ciągu roku spada prawie tysiąc trzysta milimetrów deszczu. Opady są najmniej obfite w lipcu, a najbardziej w listopadzie.

Styczeń

W styczniu średnia temperatura powietrza za dnia wynosi dziewięć stopni Celsjusza, a w nocy 6 stopni Celsjusza. Natomiast średnia temperatura wody wynosi wówczas czternaście stopni Celsjusza. Liczba godzin słonecznych w pierwszym miesiącu w roku wynosi sześć.

Luty

W lutym za dnia średnia temperatura powietrza wzrasta do dziesięciu stopni Celsjusza, ale w nocy utrzymuje się na poziomie sześciu stopni Celsjusza. Należy jednak zauważyć, że średnia temperatura w zbiornikach wodnych spada do trzynastu stopni Celsjusza. Liczba godzin słonecznych wynosi sześć.

Marzec

W trzecim miesiącu w roku średnia temperatura powietrza wzrasta do czternastu stopni Celsjusza, a w nocy do ośmiu stopni Celsjusza. Średnia temperatura wody utrzymuje się na poziomie trzynastu stopni Celsjusza. Liczba godzin słonecznych wzrasta do ośmiu.

Kwiecień

Termometry w kwietniu średnio wskazują w dzień siedemnaście stopni Celsjusza, a w nocy jedenaście stopni Celsjusza. Średnia temperatura w zbiornikach wodnych wzrasta do piętnastu stopni Celsjusza. Wówczas liczba godzin słonecznych wzrasta do dziewięciu.

Maj

W maju średnia temperatura powietrza za dnia wynosi dwadzieścia jeden stopni Celsjusza. Nocą temperatura wynosi zazwyczaj czternaście stopni Celsjusza. W zbiornikach wodnych temperatura osiąga średnio osiemnaście stopni Celsjusza. Liczba godzin słonecznych wzrasta do jedenastu.

Czerwiec

W pierwszym miesiącu lata średnia temperatura powietrza za dnia wzrasta do dwudziestu siedmiu stopni Celsjusza, a w nocy do osiemnastu stopni Celsjusza. Temperatura wody zazwyczaj wówczas wynosi dwadzieścia dwa stopnie Celsjusza. Liczba godzin słonecznych wzrasta do trzynastu.

Lipiec

Średnia temperatura powietrza w lipcu za dnia wynosi dwadzieścia dziewięć stopni Celsjusza, w nocy dwadzieścia stopni Celsjusza. W zbiornikach wodnych średnia temperatura wynosi dwadzieścia pięć stopni Celsjusza. Liczba godzin słonecznych utrzymuje się na poziomie trzynastu.

Sierpień

W sierpniu temperatura powietrza za dnia wynosi zazwyczaj trzydzieści stopni Celsjusza, a w nocy dwadzieścia jeden. Wówczas średnia temperatura wody utrzymuje się na poziomie dwudziestu pięciu stopni Celsjusza. Natomiast liczba godzin słonecznych wciąż wynosi trzynaście.

Wrzesień

We wrześniu średnia temperatura powietrza spada do dwudziestu pięciu stopni Celsjusza za dnia oraz do osiemnastu stopni Celsjusza w nocy. Natomiast temperatura w zbiornikach wodnych wynosi zazwyczaj dwadzieścia trzy stopnie Celsjusza. Liczba godzin słonecznych spada do dziesięciu.

Październik

W październiku temperatura za dnia zazwyczaj wynosi dwadzieścia stopni Celsjusza. Natomiast w nocy średnia temperatura powietrza spada do czternastu stopni Celsjusza. Średnia temperatura wody wynosi wówczas dwadzieścia jeden stopni Celsjusza. Liczba godzin słonecznych spada do ośmiu. 

Listopad

W listopadzie średnia temperatura powietrza za dnia spada do piętnastu stopni Celsjusza, a w nocy do dwunastu stopni Celsjusza. Temperatura w zbiornikach wodnych wynosi zazwyczaj dziewiętnaście stopni Celsjusza. Natomiast liczba godzin słonecznych spada do sześciu.

Grudzień 

W ostatnim miesiącu w roku średnia temperatura powietrza za dnia spada do jedenastu stopni Celsjusza za dnia, a w nocy do siedmiu stopni Celsjusza. Natomiast temperatura wody spada średnio do siedemnastu stopni Celsjusza. Liczba godzin słonecznych utrzymuje się na poziomie sześciu.

Zamki i ich okolice w Kašteli

Główną atrakcją miasta są przede wszystkim wspomniane na wstępie zamki, w których znajduje się wiele atrakcji oraz zabytków turystycznych.

Kaštel Štafilić

Znajduje się tu między innymi wyrastający wprost z wody zamek Kaštel Rotondo, który powstał w 1508 roku. W tej części miasta mieszczą się również niewysoka baszta Nehaj oraz kościół parafialny Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny.

Kaštel Novi

Zamek słynie przede wszystkim z kwadratowej wieży zbudowanej w 1512 roku oraz kościoła parafialnego świętego Piotra. 

Kaštel Stari

Leży nad samą wodą, przy betonowym falochronie. Dziś obiekt niestety nie wygląda zbyt reprezentacyjnie, bo zaadaptowano go na magazyn portowy, ale niegdyś stanowił połączenie twierdzy i eleganckiej rezydencji. Znajduje się tam również barokowy kościół.

Kaštel Lukšić

Kaštel Lukšić jest jednym z najbardziej reprezentatywnych zamków i składa się z części południowej, rezydencjonalnej, która jest dwupiętrowym obiektem z balkonem i wyjściem na morze w razie zagrożenia, a także północnej z dwoma basztami i mostem łączącym zamek z lądem. Obecnie funkcjonuje tam Muzeum Miasta Kaštela oraz Organizacja Turystyczna Kašteli. 

Kaštel Kambelovac 

Zamek stoi w centrum swego rodzaju starówki na podwórku domów mieszkalnych. Jest to jedna cylindryczna baszta.

Kaštel Gomilica

Kaštel Gomilica uchodzi za jeden z najbardziej malowniczych zamków w mieście. Leży na wysepce połączonej z wybrzeżem kamiennym mostem, który biegnie przez środek przystani.

Kaštel Sućurac 

Zamek kryje się w głębi zabudowy i nie ma do niego dojazdu samochodem. Kaštel Sućurac słynie z pięknych gotyckich ołtarzy, dlatego warto go odwiedzić.

Kaštela – plaże, które warto odwiedzić

W Kašteli większość plaż jest żwirowa. W większości są to plaże z bardzo drobnym żwirkiem i łagodnymi zejściami do wody. Natomiast plaże piaszczyste znajdują się między innymi w Kaštel Novi. 

Natomiast w pobliżu wszystkich plaż znajdują się nadmorskie bulwary oraz niewielkie centra, wokół których w okresie letnim toczy się życie. Znajdują się tam między innymi bary, restauracje, sklepiki oraz kluby. Należy także wspomnieć, że wszystkie opinie na temat tego, że plaże są nieoczyszczane, są nieaktualne. Obecnie stan czystości plaż jest stale monitorowany.

TOP 4 najlepszych hoteli i apartamentów w Kašteli 

Benjamin Hotel 

Benjamin Hotel to hotel znajdujący się przy sv. Petra od Klobučca 4, w dzielnicy Kastel Novi, czterysta metrów od plaży. W hotelu można zarezerwować: pokój dwuosobowy z jednym lub dwoma łóżkami, pokój rodzinny lub apartament. Wszystkie pokoje są klimatyzowane i wyposażone w telewizor z płaskim ekranem i prywatną łazienkę z prysznicem. 

Na terenie Benjamin Hotel do dyspozycji gości są między innymi: taras, plaża, restauracja, kawiarnia, zaplecze biznesowe, sejf, kaplica, sklep oraz sklep z upominkami. Na terenie całego obiektu jest darmowe Wi-Fi. Należy wspomnieć, iż na miejscu parking nie jest dostępny.

Codziennie rano w hotelowej restauracji są serwowane śniadania w formie bufetu lub z karty. Na życzenie gości serwowane są specjalne dania dietetyczne. Istnieje również możliwość zamówienia posiłku na wynos. W Benjamin Hotel można zameldować się od godziny piętnastej, a wymeldować do godziny jedenastej. W hotelu jest zakaz przyjazdu ze zwierzętami.

Hotel Ballet School

Hotel Ballet School znajduje się przy ulicy Biskupa Frane Franica 1, przy plaży oraz niecałe pięć kilometrów od portu lotniczego. Obiekt otoczony jest przede wszystkim sosnami. W hotelu można zarezerwować pokój dwuosobowy z jednym lub dwoma łóżkami. Wszystkie pokoje są wyposażone w balkon, klimatyzację, telewizor z płaskim ekranem z dostępem do kanałów satelitarnych, a także prywatną łazienkę.

Na terenie obiektu są: ogród, plaża, taras, wypożyczalnia rowerów, wypożyczalnia sprzętu sportowego, plac zabaw dla dzieci, kawiarnia, restauracja, przechowalnia bagażu, biuro informacji turystycznej, pralnia, zaplecze biznesowe, zaplecze bankietowe, wspólny salon, wypożyczalnia samochodów oraz zaplecze odnowy biologicznej. Na terenie całego obiektu jest darmowy dostęp do Wi-Fi. Hotel posiada również płatny parking.

W hotelowej restauracji są serwowane dania lokalnej i międzynarodowej kuchni. Wszystkie stoliki w lokalu są z widokiem na morze lub góry. Goście mogą zamówić dania dietetyczne. Istnieje też możliwość zamówienia posiłku na wynos. W Hotel Ballet School można zameldować się od godziny czternastej, a wymeldować do godziny dziesiątej. Zwierzęta domowe nie są akceptowane.

Hotel Štacija

Hotel Štacija to hotel, który znajduje się przy 34 Šetalište Miljenka i Dobrile, przy samej plaży i pięć kilometrów od lotniska w Splicie.  W hotelu można zarezerwować pokój dwuosobowy z jednoosobowy z jednym lub dwoma łóżkami oraz pokój rodzinny. Wszystkie pokoje są klimatyzowane i wyposażone w telewizor z płaskim ekranem z dostępem do kanałów satelitarnych oraz prywatną łazienką z prysznicem. Z wybranych pokoi roztacza się widok na morze lub ogród.

Na terenie obiektu do dyspozycji gości są między innymi: ogród, taras, plaża, wypożyczalnia rowerów i sprzętu sportowego, kort tenisowy, stajnia, restauracja, bar, przechowalnia bagażu, pralnia, zaplecze biznesowe, zaplecze bankietowe, wspólny salon, wypożyczalnia samochodów, a także zaplecze odnowy biologicznej. Na terenie całego obiektu jest dostęp do darmowego Wi-Fi. Parking jest dostępny.

W hotelowej restauracji serwowane są między innymi dania będące nowoczesną wersją potraw lokalnych. Śniadania są podawane w formie bufetu lub z karty. Na życzenie gości są serwowane specjalne dania dietetyczne. Istnieje również możliwość zamówienia śniadania do pokoju. W Hotel Štacija można zarezerwować się od godziny piętnastej, a wymeldować do godziny jedenastej. W obiekcie znajdują się także udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.

Apartments Villa Paradise

Apartments Villa Paradise to kompleks apartamentów, który znajduje się przy Antuna Mihanovića 12, dwieście metrów od Adriatyku i plaży.  W apartamencie można zarezerwować przestrzeń dla dwóch, czterech lub siedmiu osób. Wszystkie pokoje posiadają telewizor z płaskim ekranem, a także z dostępem do kanałów satelitarnych, kuchnię, jadalnię, a także prywatną łazienkę z prysznicem. W niektórych pokojach jest także balkon lub taras z widokiem na morze albo ogród.

Na terenie Apartments Villa Paradise do dyspozycji gości są między innymi: ogród, sprzęt do grillowania, zestaw do parzenia kawy i herbaty, sprzęt do prasowania, środki czystości, przybory kuchenne, czajnik elektryczny, pościel, szafa, a także radio. W pomieszczeniach ogólnodostępnych jest bezpłatny dostęp do Wi-Fi. Na miejscu jest dostępny darmowy parking prywatny. 

W Apartments Villa Paradise zameldować się można od godziny czternastej, a wymeldować do godziny dziesiątej. Hotel nie akceptuje zwierząt.

Kaštela – gdzie zjeść?

Polecane restauracje to na przykład:

 • Restoran Odmor,
 • Pizzeria Laguna,
 • Restaurant Baletna škola,
 • Konoba Kastilac,
 • Konoba INTRADA,
 • Nautilus,
 • Konoba Papalina,
 • Restaurant-pizzeria LABINEZZA,
 • Restoran bar Focus,
 • Pizzeria Dante,
 • Krespo bar,
 • Konoba Oliva Antica,
 • Konoba Porat.

Najlepsze hotele w Chorwacji

Wycieczki po apartamenty

Poprzedni

Bełogradczik

Sveti Stefan, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi, plaże

Następny

Dodaj komentarz