Kanion Matka – zwiedzanie, jak dojechać, parkingi

Tagi , , , , ,

Kanion Matka to kanion położony piętnaście kilometrów na południowy zachód od stolicy Macedonii Północnej, Skopje, a zajmuje aż pięć tysięcy hektarów. Jest to jedno z najpopularniejszych miejsc rekreacyjnych w Macedonii Północnej. Ponadto znajduje się tam kilka średniowiecznych klasztorów oraz najstarsze sztuczne jezioro w kraju. Co jeszcze warto wiedzieć o kanionie Matka?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jak dotrzeć do kanionu Matka z Polski?

Aby dotrzeć do kanionu Matka z Polski, konieczne jest pojechanie do stolicy Macedonii, Skopje. Podróż samochodem z Warszawy trwa około siedemnastu godzin i obejmuje między innymi: Częstochowę, Katowice, Ostrawę, Ołomuniec, Bratysławę, okolice Budapesztu, Segedyn, Belgrad oraz Nisz. Na trasie znajdują się odcinki płatne. Istnieje również możliwość podróży samolotem. Lot z Warszawy do Skopje trwa zazwyczaj sto dwadzieścia pięć minut. Możliwa jest również podróż autokarem. Wówczas podróż zajmuje około dwudziestu sześciu godzin.

Jak dojechać do kanionu Matka ze Skopje?

Ze Skopje do kanionu Matka można dojechać samochodem. Wówczas trasa trwa trzydzieści siedem minut przez drogę A2. Mierzy ona dwadzieścia sześć kilometrów. Na miejscu znajdują się bezpłatne parkingi.

Do kanionu można dojechać również komunikacją miejską z dworca autobusowego. Między Skopje a kanionem Matka kursuje autobus numer 60. Bilety można kupić w budce, która znajduje się na środkowym peronie. Koszt biletu to sto pięćdziesiąt denarów. Podróż trwa około siedemdziesięciu pięciu minut. Należy pamiętać, że niemożliwy jest zakup biletów u kierowcy. Autobusy jeżdżą częściej w sezonie wakacyjnym.

Kanion Matka – rejs i ceny rejsów

Rejs po kanionie Matka trwa około dwudziestu pięciu minut i kosztuje około sto osiemdziesiąt pięć denarów od osoby. Możliwy jest również rejs godzinny połączony ze zwiedzaniem jaskini Vrelo. Wówczas bilet kosztuje czterysta denarów.

Istnieje również możliwość poruszania się po kanionie kajakiem. Koszt wypożyczenia jednoosobowego kajaku na trzydzieści minut wynosi sto pięćdziesiąt denarów, a na sześćdziesiąt minut trzysta denarów. Natomiast jeżeli chodzi o kajaki dwuosobowe, to koszt wypożyczenia na trzydzieści minut wynosi dwieście pięćdziesiąt denarów, a na sześćdziesiąt minut pięćset denarów.

Zwiedzanie Jaskini Vrelo

Jaskinię Vrelo można zwiedzić jedynie płynąc łódką. Jaskinia rozciąga się pod wodą i nad jej lustrem. Według speleologów Vrelo może być najgłębszą jaskinią podwodną na świecie. Szacuje się, że w najgłębszym miejscu ma trzysta trzydzieści metrów. 

Podczas przejażdżki łódką goście mogą przespacerować się chwilę po wnętrzu jaskini. Zobaczyć można tam dwa jeziorka oraz sporo całkiem ładnych formacji skalnych. 

Zwiedzanie hydroelektrowni Matka i bilety

W latach trzydziestych dwudziestego wieku macedońskie władze zdecydowały się na budowę tamy na rzece Treska, a wraz z nią także hydroelektrowni, która miała dostarczać prąd mieszkańcom stolicy i okolicznych wiosek. Był to jeden z największych projektów inżynieryjnych tamtych czasów. Hydroelektrownie otworzono w 1938 roku. Jednak okazało się, że hydroelektrownia nie dostarczała wystarczającej ilości energii, w efekcie czego w 2008 roku wybudowano nową. W budynku starej hydroelektrowni powstało muzeum i centrum edukacyjne.

Centrum edukacyjne powstało z myślą o dzieciach w wieku szkolnym. Najmłodsi mogą się tam nauczyć, jak powstaje prąd i jak wygląda cały proces produkcji. Oczywiście dostęp do centrum mają także indywidualni turyści. Wstęp jest darmowy. Centrum można zwiedzać od wtorku do niedzieli, od godziny dziesiątej do piętnastej. Wycieczki z przewodnikiem są organizowane o pełnych godzinach i także są bezpłatne. Podczas oprowadzania doświadczony przewodnik opowiada między innymi o maszynach wchodzących w skład starej hydroelektrowni oraz o schemacie sieci energetycznej w Skopje. W trakcie zwiedzania można również zajrzeć do pokoju, z którego zarządzano całym obiektem.

Kanion Matka – Monaster Sv. Nikola Šiševski

W kanionie Matka sporą popularnością cieszy się także monaster sv. Nikoli Šiševskiego, który znajduje się powyżej lustra wody. Można do niego dotrzeć na trzy sposoby. Jednym z nich jest przepłynięcie łodzią spod hotelu Canyon Matka, który znajduje się na przeciwległym brzegu. Drugi sposób to przejście okrężną drogą szlakiem, który zaczyna się od mostu przerzuconego w okolicach toru do kajakarstwa górskiego. Ostatnią opcją jest trekking z Vodno do kanionu. Wówczas szlak prowadzi najpierw na skraj kanionu, a następnie bezpośrednio do monasteru. 

Trasy trekkingowe kanionu Matka

Trasa z Vodno do Kanionu Matka

Ze Skopje do Kanionu Matka można dojść również na piechotę trasą trekkingową z Vodno. Trasa jest dobrze oznaczona i mierzy około piętnastu kilometrów. Aby dotrzeć na Vodno z centrum Skopje, w pierwszej kolejności trzeba się udać na Sredno Vodno. Można tam dotrzeć autobusem lub samochodem. Ze Sredno Vodno na Vodno można iść na piechotę lub jechać koleją gondolową, która kursuje od wtorku do niedzieli. Koszt biletu w jedną stronę to pięćdziesiąt denarów. Szlak do Kanionu Matka zaczyna się bezpośrednio na szczycie Vodno. 

Trasa z Jeziora Matka do monasteru Sv. Nikola Šiševski

Trasa mierzy około czterech kilometrów, a jej przejście zajmuje do dziewięćdziesięciu minut. Szlak rozpoczyna się od mostu przy Jeziorze Matka. Następnie wzdłuż niego należy iść do restauracji i przystanku autobusowego, gdzie powinno się skręcić niebieskim mostem nad rzeką, a kolejno iść w lewo. Szlak oznaczony jest czerwonymi i żółtymi pasami lub plamkami.

Kanion Matka – noclegi w okolicy

Canyon Matka

Hotel Canyon Matka mieści się na przeciwległym do monasteru Sv. Nikola Šiševski brzegu,  pośród prawosławnych klasztorów i jezior usytuowanych w kanionie, piętnaście kilometrów od stolicy kraju, Skopje. 

W obiekcie można zakwaterować się w: pokoju dwuosobowym z jednym lub dwoma łóżkami, pokoju trzyosobowym oraz pokoju rodzinnym. Pokoje są urządzone w rustykalnym stylu, a z ich okien rozpościera się widok na krystalicznie czyste wody najstarszego sztucznego jeziora w Macedonii Północnej. Wszystkie pokoje wyposażone są w telewizor z płaskim ekranem z dostępem do kanałów satelitarnych oraz prywatną łazienkę. Ponadto gościom w dniu przyjazdu przysługuje darmowa butelka wina. 

Do dyspozycji gości na terenie obiektu są: taras, ogród, zaplecze do sportów wodnych, bar, restauracja, kantor, pralnia oraz zaplecze biznesowe. Na terenie całego obiektu jest bezpłatne Wi-Fi. W pobliżu obiektu znajduje się bezpłatny parking publiczny, w tym parking dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

W hotelowej restauracji serwowane są dania kuchni regionalnej i międzynarodowej. Na życzenie gości podawane są specjalne potrawy dietetyczne. Na miejscu dostępny jest również bufet dla dzieci. Istnieje możliwości zamówienia śniadania do pokoju.  W obiekcie można zameldować się od godziny czternastej do dwudziestej, a wymeldować od godziny ósmej do jedenastej. Hotel nie akceptuje zwierząt.

Jovanov Residence

Jovanov Residence to dom na wynajem, usytuowany w miejscowości Dolna Matka, tuż obok kanionu, piętnaście kilometrów od Skopje. Obiekt znajduje się przy plaży. 

W domu znajdują się trzy sypialnie, dwie łazienki, jadalnia oraz kuchnia z pełnym wyposażeniem. Z okien obiektu oraz balkonu rozpościera się widok na rzekę. W domu może zakwaterować się maksymalnie sześć osób na raz. 

Do dyspozycji gości są: telewizor z płaskim ekranem z dostępem do kanałów satelitarnych, ogród, taras, stół, lodówka, wyposażenie łazienki, wanna, prysznic, kominek, część wypoczynkowa, komputer, odtwarzacz CD, radio, rozkładana sofa, wentylator, meble ogrodowe, sprzęt do grilla i zestaw do parzenia kawy oraz herbaty. Na terenie całego obiektu jest bezpłatne Wi-Fi. Na miejscu jest dostępny bezpłatny parking publiczny. 

W Jovanov Residence można zameldować się od godziny trzynastej do dwudziestej pierwszej, a wymeldować od godziny ósmej do jedenastej.  Zwierzęta domowe nie są akceptowane. Ponadto zabronione jest organizowanie imprez. Dostępna jest jedynie płatność gotówką. Na terenie obiektu nie można również palić.

Najlepsze hotele w Macedonii

Wycieczki po aktywne-wakacje

Poprzedni

Porec, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi, plaże

Wielkie Tyrnowo (Veliko Tarnovo), co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi

Następny

Dodaj komentarz