Kanał i Zatoka Koryncka – zwiedzanie, jak dojechać, przewodnik

Tagi , , ,

Kanał i Zatoka Koryncka oprócz walorów historycznych posiadają mnóstw walorów turystycznych, dlatego jest tak chętnie odwiedzany przez turystów. Co warto wiedzieć przed zorganizowaniem wyjazdu w te rejony? Podpowiadamy, jak zorganizować wyjazd i na co zwrócić uwagę

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Kanał i Zatoka Koryncka – krótki zarys historyczny

Dzisiejsi archeologowie szacują, iż plany budowy kanału pojawiły się już na przełomie VII/VI stulecia przed naszą erą. Pomysł ten przypisuje się Perianderowi, ówczesnemu władcy Koryntu. Kanał ten miał ułatwić komunikacje między Peloponezem a Koryntem. Było to o tyle istotne, że pomogło by to rozwinąć handel morski. Mimo szczerych chęci, projekt ten okazał się trudniejszy w wykonaniu niż się spodziewano, stąd też jego budowa była odkładana na rzecz innych, dużo prostszych projektów. Kolejną próbę budowy kanału w 67 roku przed naszą erą podjął Neron – była ona najbliższa realizacji. Sumarycznie budowa została przerwana, a projekt dokończenia budowy Kanału zarzucono na kilka stuleci.

Do ambitnych planów Periandera wrócono w XIX wieku, w momencie kiedy wybuchł ogólnohelleński zryw wolnościowy, dzięki któremu dzisiejsza Grecja jest niepodległa. Po wydarzeniach ogólnonarodowego zrywu, kwestia budowy Kanału Korynckiego nabrała znaczenia wagi państwowej. Koszty związane z jego budową okazały się na tyle wysokie, iż przerosło to nowopowstałe państwo. Od tego czasu wiele osób próbowało ukończyć budowę – swój wkład w to mieli  inżynierowie francuscy czy też węgierscy. Niestety nadal budowa kanału nie została zakończona, a jej los były niepewny. Dopiero w 1890 roku budowę kanału przejęły władze greckie i z sukcesem doprowadziły budowę Kanału Korynckiego do końca.  

Kanał Koryncki – położenie i ciekawostki

Kanał Koryncki łączy ze sobą dwa morza – Jońskie i Egejskie. Ponadto oddziela Półwysep Peloponezu od kontynentu – tworząc w ten sposób wyspę. Kanał Koryncki przecina Przesmyk Koryncki, a u wylotów Kanału leżą miasta Korynt oraz Lutraki. Ówcześnie Kanał oraz Zatoka Koryncka nie stanowią już głównego szlaku handlowego, ale są niewątpliwie atrakcją turystyczną wartą zobaczenia.

Należy wspomnieć o tym, iż Kanał Koryncki jest najgłębszym tego typu kanałem na świecie. Mimo to, nie spełnia swojej roli, ze względu na swoje wymiary – dzisiejsze warunku budowy statków znacznie różnią się od tych sprzed stuleci. Wysokość ścian Kanału wynosi około 80 metrów – co na czas, w którym był budowany, wielkość ta robi wrażenie. Mimo dość wysokich ścian Kanał jest wąski, ponieważ jego szerokość wynosi zaledwie 25 metrów. Warto tutaj zaznaczyć, iż największymi statkiem jaki przepłynął przez Kanał jest statek Breamert, którego szerokość sięga 22,5 metrów. Kanał ma zaledwie 6 kilometrów długości. Dziś jest on wykorzystywany przez  małe statki, które z łatwością przez niego przepłyną. Większe statki muszą być holowane.

Ciekawostką jest również fakt, iż ruch w Kanale odbywa się naprzemiennie. Co oznacza, że raz statki płyną od Morza Egejskiego, a raz od strony Morza Jońskiego i Zatoki Korynckiej. Szacunkowe obliczenia twierdzą, iż corocznie Kanał Koryncki przepływa około 11 tysięcy statków.

Kanał Koryncki i Zatoka Koryncka – jak dojechać?

Wakacje na Peloponezie nie mogą obyć się bez zwiedzenia Kanały oraz Zatoki Korynckiej, z kilku powodów. Pierwszy i najważniejszym jest fakt, iż jest to niewątpliwie atrakcja turystyczna, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Po drugie dojazd na miejsce jest bardzo prosty.

Jest wiele sposobów, aby dostać się do  Kanaku i Zatoki Korynckiej. Poniżej kilka z nich:

  • własne lub wynajęte auto – niewątpliwie jest to najwygodniejszy i najprostszy sposób, dostana się do Kanału. Miejsca postojowe dla aut znajdują się zaraz obok Starego Mostu, więc nie powinno być problemów z jego znalezieniem. Przyjeżdżając autem jest się w zupełności niezależnym. Warto wtedy poświęcić czas i udać się w pobliże starożytnej drogi Diolkos. Jest ona ciekawa zarówno pod względem turystycznymi, jak i historycznym. Ponadto można znaleźć  wiele atrakcji w samej Zatoce Korynckiej;
  • autobus – jeśli bazą wypadową są Ateny to wyprawa do Zatoki jest banalnie prosta. Z dworca głównego – Kifissos jest opcja bezpośredniego dojazdu do Zatoki. Podczas trwającej godzinę podróży można podziwiać widoki, które ma nam do zaoferowania Grecja. Przed podróżą warto sprawdzić gdzie zatrzymuje się autobus;
  • kolejka podmiejska – istnieje opcja dostania się do Koryntu, później trzeba przejść 8 kilometrów pieszo;
  • taksówka – warto rozważyć zamówienie taksówki, warto wtedy zaznaczyć kierowcy, iż chcemy aby zawiózł nas do docelowego miejsca oraz odwiózł z powrotem.
  • wycieczka objazdowa – istnieje wiele wycieczek, które mają w swojej ofercie wyprawę po Kanale i Zatoce. Sposób ten nie wymaga od turysty wielu nakładów. Dodatkowo wycieczka taka zawiezie turystów do innych atrakcji Peloponezu.

Jak widać jest wiele opcji dostania się do Zatoki – każdy turysta znajdzie najbardziej odpowiedni sposób podróżowania dla siebie.

Zatoka Koryncka – co warto zobaczyć?

Kanał i Zatoka Koryncka oprócz walorów historycznych posiadają mnóstw walorów turystycznych, dlatego jest tak chętnie odwiedzany przez turystów. Wzdłuż Kanału znajduje się wiele stoisk z pamiątkami oraz urokliwych  restauracji, które chętnie powitają i ugoszczą  strudzonego turystę.

rejs po Kanale Korynskim

Największą atrakcją jaką ma do zaoferowania Kanał oraz Zatoka Koryncka jest niewątpliwie rejs po Kanale. Taki rejs jest dostępny w wielu firmach turystycznych.  Cała wycieczka trwa od 60 do 90 minut, w zależności od programu firmy. Rejs odbywają się w różnych godzinach. Warto przy wyborze firmy zwrócić uwagę na godzinę startu rejsu, aby jak najbardziej dopasować ją do swoich indywidualnych preferencji. Warto zaznaczyć, iż chęć zorganizowania takiego rejsu samodzielnie, może skutkować często droższymi biletami dostępnymi w porcie.  Mimo to rejs Kanałem daje możliwość spojrzenia z innej perspektywy na Zatokę. Wiele firm zajmujących się organizacją takich wycieczek, ma również w swojej ofercie zwiedzanie z przewodnikiem. Ponadto w tej okolicy warto zwiedzić szczątki drogi Diolkos – mimo, iż zostało z niej tylko kilka wielkich głazów, jest to niewątpliwe atrakcja turystyczna, która ma dużą wartość historyczną.

Ponadto na miejscu można znaleźć pomnik, który jest usytuowany na niewielkim placu nieopodal Zatoki. Pomnik ten ma na celu uhonorowanie węgierskich inżynierów, którzy podjęli się kontynuacji budowy Kanału. Okolica oddaje w pełno greckie nastroje – jest wszechobecny harmider jednocześnie przeplatający się z totalnym spokojem i lokalnym luzem, niespiesznie toczącym się greckim życiem.

spacer mostem

Będąc już na miejscu warto zrobić sobie spacer mostem w obie strony. Można również poczekać na przepływający statek – tutaj potrzeba trochę szczęścia, ponieważ nie wiadomo konkretnie kiedy i jakich rozmiarów statek będzie przepływał. Przy dobrej pogodzie można zobaczy odpoczywających na statku marynarzy.

skok na bungee

Dodatkową atrakcją turystyczną – dla odważnych jaką ma do zaoferowania – w miesiącach letnich – ma Kanał i Zatoka Koryncka jest skok na bungee. Niewątpliwie taki skok w głąb Kanału Korynckiego robi wrażenie. Podczas skoku można spojrzeć na Kanał – dosłownie i w przenośni z innej perspektywy. 

Wycieczki po kanal-i-zatoka-koryncka

Poprzedni

Starożytne miasto Delfy w Grecji – praktyczne informacje dla podróżnych

Najpiękniejsze plaże na półwyspie Chalkidiki

Następny

Dodaj komentarz