Kamnik, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi

Tagi , , , , ,

Słowenia to wciąż niedoceniana przez Polaków destynacja wakacyjnych wojaży. Zupełnie niesłusznie, bo ten niezwykły kraj ma do zaoferowania o wiele więcej, niż dobre autostrady na drodze do Chorwacji. Wystarczy zjechać w boczne drogi i zatrzymać się na dłużej, by dostrzec piękno majestatycznych gór i położonych u ich stóp uroczych miasteczek. Jednym z nich jest zabytkowy Kamnik i jego malownicza okolica. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jak dojechać do miejscowości Kamnik? 

Do Kamnika można dotrzeć na dwa sposoby – samochodem lub pociągiem. Jadąc z Polski przez Austrię, należy na autostradzie A2 skręcić na wschodnią część obwodnicy Lublany w drogę E57 (trasa płatna, czas przejazdu około 35 minut) lub w drogę 644 (bezpłatna, przejazd 43 minuty). 
Jadąc autem ze stolicy Słowenii, kierujemy się na te same drogi, co przy jeździe z autostrady, podobny będzie także czas przejazdu. 

Osoby niezmotoryzowane mogą dostać się do Kamnika pociągiem, który w kierunku Kamnik Graben jeździ co godzinę z Lublany. Podróż w jedną stronę trwa niecałe 45 minut. Wyruszamy z dworca Ljubljana Railway Station Trg Osvobodilne Fronte 6, 1000 Ljubljana. W Kamniku są trzy przystanki pociągu. Najbliżej zabytkowego centrum pociąg zatrzymuje się na stacji Kamnik mesto (Železniška Postaja Kamnik Mesto Kolodvorska ulica, 1241 Kamnik). 


Co zobaczyć w okolicach Kamnika?

Kamnik jest traktowany głównie jako baza noclegowa dla turystów wybierających się na Veliką planinę. Warto jednak przeznaczyć kilka dni na pobyt w mieście, aby poznać inne topowe atrakcje tej okolicy. Są to kolejno: 

  • Velika planina to ogromny płaskowyż, na którym prowadzony jest kulturowy wypas bydła. Na górze usytuowanych jest około 200 szałasów, pomiędzy którymi spacerują alpejskie krowy. Na początku czerwca pasterze przywożą swoje krowy, które pozostają tu przez 3 miesiące. Turyści mają możliwość zobaczyć, jak przed laty wyglądało tradycyjne pasterstwo w Słowenii i skosztować wytwarzanych na miejscu serów. Na górę można dostać się kolejką linową i wyciągiem krzesełkowym. Atrakcja przeznaczona jest na cały dzień i zdecydowanie warto ją zrealizować. Na górze funkcjonuje restauracja z tradycyjnym słoweńskim jedzeniem. 
  • Volcji Potok Arboretum to zajmujący obszar ponad 80 ha ogród dendrologiczny, w którym zgromadzono ponad 3,5 tysiąca gatunków drzew liściastych, krzewów oraz bylin i kwiatów jednorocznych. Centralnym miejscem ogrodu jest imponujący ogród francuski. Atrakcja jest szczególnie warta uwagi dla rodzin z dziećmi, bowiem sporą część arboretum stanowi park dinozaurów oraz zewnętrzny plac zabaw z dziesiątkami drewnianych pojazdów, domków i huśtawek. W cenie biletu każdy zwiedzający otrzymuje także dwie gałki naturalnych lodów w parkowej kawiarni oraz 1 sadzonkę rośliny doniczkowej. Ten miły prezent od gospodarzy arboretum sprawia, że turyści nie czują się rozżaleni koniecznością nabycia biletów wstępu do parku.

Atrakcje miasta Kamnik

  • Kamniska Bistrica Valley. Dolina krystalicznie czystej rzeki Kaminska Bistrica ma swoje źródła w najczystszych rejonach Alp, dlatego jej wody mają wyjątkowy, szmaragdowy kolor. Kilometr od źródeł strumienia znajduje się osobliwość przyrodnicza w postaci ogromnego głazu, który utknął w 30 metrowym wąwozie – Soteska Predaselj. Warto odbyć także łatwy trekking do 40-metrowego wodospadu Orglice. 
  • Menina planina to miejsce dla osób stęsknionych za spokojnym, górskim wypoczynkiem. Główną atrakcją jest trasa na najwyżej usytuowany punkt płaskowyżu – Vivodnik o wysokości 1508 m.n.p.m. Charakterystyczne dla Meniny planiny są występujące tu jaskinie krasowe, w których zakamarkach śnieg zalega przez cały rok. 

Miasto Kamnik – atrakcje turystyczne 

Samo miasto Kaminik także zasługuje na chwilę uwagi. Jest to bowiem jedna z najstarszych osad w Słowenii, jej początki sięgają czasów antycznych. Lata świetności Kamnika przypadają na schyłek średniowiecza, gdy w mieście rozkwitał handel i rzemiosło, a mieszkańcy mogli poszczycić się nawet własną mennicą. Wielowiekowa tradycja miasta jest widoczna w jego zabytkach – ruinach starego zamku, Małym Zamku, barokowej posiadłości Zamek Zaprice oraz klasztorze Franciszkanów. 

Mały zamek pochodzi z XI lub początku XII wieku i najprawdopodobniej był częścią istniejącej kiedyś większej rezydencji. Najcenniejszy fragment Małego Zamku i zarazem wizytówka miasta to romańska kaplica św. Eligiusza, uznawana za jeden z najcenniejszych średniowiecznych zabytków Słowenii.  

Zamek Zaprice  to okazała posiadłość wykończona w stylu barokowym, na podwalinach pochodzących z XVI wieku. Obecnie zamek pełni rolę muzeum regionalnego, w którym zgromadzone są eksponaty przypominające dawne życie mieszkańców rezydencji i miasta Kamnik. Na szczególną uwagę zasługuje zgromadzony w Zaprice zbiór mebli giętych

Klasztor Franciszkanów to zabytek sakralny usytuowany w okolicy starego rynku. Wybudowany na przełomie XVII i XVIII wieku dziś może się poszczycić zabytkową biblioteką z bogatym zbiorem. Natomiast ruiny starego warte są odwiedzin ze względu na znajdującą się na nich platformę widokową z rozległą panoramą na miasto i okolice. 

Sprawdzone restauracje Kamnik 

Na obszarze miasta znajdziemy kilka dobrych restauracji serwujących różnorodną kuchnię. Lokalne słoweńskie dania są specjalnością Gostilnica in Kavarna Pri Podkvi i Gostisce Mili vrh. Popularna wśród lokalsów jest knajpa Vratarnica, serwująca mięsne dania. Inne bałkańskie specjały z grilla można dostać w Okrepcevalnicy Orient. Miłośnikom kuchni arabskiej spodoba się zaś Tsnim Arabian Restaurant. Osoby niemające ochoty na eksperymenty kulinarne z lokalną kuchnią, mogą liczyć na dobre pizzerie i knajpki z chińskim jedzeniem. 

Najlepsze hotele w Kamnik


Miasto Kamnik to doskonała baza noclegowa dla osób planujących zwiedzanie oddalonej o 25 km Lublany, górskiego płaskowyżu Wielka Planina, a nawet Triglavskiego Parku Narodowego. Turyści mają do wyboru pensjonaty, resorty SPA, apartamenty i hotele. Najlepsze obiekty hotelowe ulokowano w historycznych obiektach, znajdujących się w samym centrum miasta. Najlepsze hotele w Kamniku, według opinii użytkowników serwisu booking.com to:

Szukając noclegu w Kamnik, warto zrobić to z dużym wyprzedzeniem, bowiem ze względu na niewielką liczbę mieszkańców ilość hotelowych łóżek w Słowenii jest ograniczona. Odkładanie rezerwacji na ostatnią chwilę może się skończyć koniecznością nocowania z dala od celu zwiedzania. 

Kiedy jechać do Słowenii? 

Większość turystów przybywających do Słowenii decyduje się na pobyt w okresie letnich wakacji. Jednak latem w niektórych regionach kraju bywa bardzo upalnie. Optymalne temperatury w okolicach Lublany, w tym także w Kaminiku, panują w maju (20-25°C), czerwcu (22-26°C) i wrześniu (20-24°C). W lipcu upał sięga 26-27°C, a w sierpniu 25-26°C.

Biorąc pod uwagę warunki pogodowe oraz zagęszczenie ruchu turystycznego najlepszymi miesiącami na pobyt w Słowenii są maj i wrzesień. Kamnik pięknie prezentuje się w jesiennej szacie, ponieważ w jego otoczeniu rośnie dużo drzew liściastych, przybierających żółte, czerwone i brązowe barwy. 

Wycieczki po atrakcje

Poprzedni

Podgorica, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi

Wakacje Piran – co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi, plaże

Następny

Dodaj komentarz