Zapewne jesień nie jest ulubioną porą roku wielu osób, ponieważ jej nadejście oznacza koniec lata. Jednak jesień potrafi zachwycić kolorami nawet największych jej przeciwników. Rumunia podobnie jak Polska ma cztery pory roku. Każda z nich ma swój niepowtarzalny urok, jednak to jesień jest najlepszą porą roku na spokojne wędrówki po szlakach oraz zwiedzanie. Jesień w Rumunii to najlepsza pora na odkrywanie tego kraju. Nie jest wtedy zbyt gorąco ani zimno. Pogoda pozwala cieszyć się całodziennymi spacerami lub zwiedzaniem. Ponadto jest to najlepszy czas na górskie wędrówki i wycieczki przyrodnicze. W przeciwieństwie do lata, jesienią jest małe prawdopodobieństwo wystąpienia nagłej burzy czy ulewnego deszczu. Przyroda dodatkowo przybiera żółte i rubinowe barwy. Jesień jest porą przejściową. Na początku września w Rumunii czuje się jeszcze lato, ale upały stopniowo ustępują. Do połowy października pogoda jest łagodna i idealna do zwiedzania parków i innych atrakcji. Jaka jest pogoda w Rumunii jesienią? Kiedy warto zaplanować wyjazd?
Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com
Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl
Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Temperatury i pogoda w Rumunii jesienią
W Rumunii uznaje się, że jesień rozpoczyna się wraz z nadejściem września. Trwa ona zazwyczaj do listopada. Pogoda we wrześniu jest przyjemna i łagodna. Występują w ciągu dnia jeszcze wysokie temperatury od 25 do 30 stopni Celsjusza, jednak nocą wahają się one od 0 do 15 stopni Celsjusza. Październik to miesiąc, w którym liście na drzewach zaczynają zmieniać kolor z zielonego na rdzawy. Pogoda zaczyna się przestawiać na zimniejszą porę roku. Zdarzają się także noce z ujemnymi temperaturami, szczególnie w górach. Pomimo tego w październiku jest duża ilość ciepłych i słonecznych dni. Listopad jest znacznie chłodniejszy niż październik, jednak bywają dni z dużą ilością promieni słonecznych.
Pogoda w Rumunii wrzesień
W ciągu dnia średnie temperatury w Rumunii są na poziomie 24 st. C. W nocy temperatura spada do około 17 st. C. Słońce świeci we wrześniu przez około 22 dni w miesiącu. Woda ma około 22 st. C, czyli jest jeszcze dość ciepła, aby się komfortowo w niej kąpać.
Pogoda w Rumunii październik
W październiku najwyższą temperaturą, jaką możesz zobaczyć na termometrach, jest około 16 stopni Celsjusza w ciągu dnia. W nocy słupki rtęci wskazują zazwyczaj około 11 st. C. Można się spodziewać około 24 dni słonecznych w ciągu miesiąca. Temperatura wody wynosi około 17 st. C, a więc jest już zbyt chłodna na kąpiele.
Pogoda w Rumunii listopad
Średnia temperatura w listopadzie w Rumunii wynosi około 11 stopni Celsjusza. Słońce świeci średnio przez 23 dni w miesiącu. Suma opadów jest na poziomie 43l/m2. Wilgotność powietrza w listopadzie wynosi 80 %. Woda w morzu jest już bardzo zimna i ma około 13 stopni Celsjusza. Warto wiedzieć, że nieco chłodniej jest w zachodniej, północnej oraz środkowej Rumunii. Temperatury są także znacznie niższe w górach.
Temperatury wody w Rumunii jesienią
Woda we wrześniu w Rumunii jest umiarkowanie ciepła, ale wciąż bardzo przyjemna do kąpieli. Jej temperatura wynosi 22 stopni Celsjusza. W październiku woda się już wychładza. Ma tylko 17 stopni Celsjusza. Z pewnością nie polecamy kąpieli w listopadzie, ponieważ woda ma zaledwie 17 stopni Celsjusza.
Czy warto jechać do Rumunii na jesień?
Oczywiście, że tak! W hotelach jest wtedy znacznie mniej gości. Wakacyjny szczyt już minął, nie ma tłumów na szlakach i w miejscach turystycznych. Pogoda wciąż sprzyja odpoczynkowi i zwiedzaniu. W Rumunii jest wiele miejsc, które warto odwiedzić jesienią, np. wysoko położone drogi, z których roztaczają się spektakularne widoki. Karpaty dodatkowo oferują jedne z najbardziej spektakularnych widoków, szczególnie jesienią, kiedy drzewa zmieniają swoje kolory. W Rumunii przez Karpaty przebiegają dwie drogi, które oferują spektakularne widoki, szczególnie jesienią. Są one bardzo popularne o tej porze roku zarówno wśród turystów, jak i mieszkańców. Warto przejechać się drogą Transfăgărășan – Trasą Transfogarską oraz najwyżej położoną drogą w Rumunii – Drum național 67C – zwaną Transalpina.
Autor: Magdalena Łydka