Czarnogóra w ostatnich latach zyskała ogromną popularność turystyczną, głównie za sprawą przystępnych cen i zachwycających widoków. Wciąż jednak nie wszyscy wiedzą, jaki panuje klimat w Czarnogórze i kiedy najlepiej zaplanować swój wyjazd. Jak wygląda sytuacja pogodowa jesienią w tym regionie i czego się spodziewać?
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Spis treści
Temperatury i pogoda w Czarnogórze na jesień

Wrzesień, październik i listopad w Czarnogórze różni się pod względem pogodowym od klimatu, do którego przyzwyczajeni jesteśmy w Polsce. Ładna pogoda i ciepłe słońce utrzymują się tutaj o wiele dłużej niż w Polsce. Jesienna plucha zdecydowanie nie zepsuje nam jesiennego urlopu. Średnią temperaturą we wrześniu w Czarnogórze jest ok. 22 stopni, co jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie lubią ogromnych upałów, a jednak chcą cieszyć się urlopem. Przez większość września spodziewać się należy również pogodnych dni bez opadów deszczu, ewentualnie pojawiają się przelotne opady i letnie burze.
Październik i listopad są już chłodniejszymi miesiącami w porównaniu z porą letnią, jednak wciąż są to wyższe temperatury niż w Polsce. W październiku i listopadzie trzeba spodziewać się średniej temperatury od 18 do 13 stopni, z przelotnymi opadami deszczu. Nie utrudnia to w większości jednak zwiedzania i wypoczynku. Aura wciąż pozostaje łaskawa dla spragnionych słońca i morskiego klimatu, jeżeli w przemyślany sposób wybierzemy ostateczną destynację w Czarnogórze.
Jesień w Czarnogórze – temperatury wody
Temperatura wody w Czarnogórze zależna jest od wielu czynników. Należy bowiem pamiętać, że linia brzegowa tego kraju jest bardzo długa, więc miejscami różnica odczuwalna może być nawet o kilka stopni. W środkowych regionach kraju jest zawsze nieco chłodniej niż na wybrzeżu, co również ma wpływ na temperaturę wody. Jeżeli wybieramy się w cieplejszą część Czarnogóry, np. Herceg Novi, również jesienią będziemy mogli zażyć kąpieli w morzu, bo temperatura wody utrzymuje się na poziomie ok. 16-25 stopni, co pozwala na komfortowe pływanie.

Zimniejsze regiony Czarnogóry – jesienny wyjazd a kąpiel w morzu
Ciepła woda jesienią w Czarnogórze nie jest regułą, ponieważ tak jak wspomniano wcześniej, temperatura różni się pod względem okolicy, do której się wybieramy. We wrześniu, październiku i listopadzie raczej na pewno nie popływamy w okolicach Bar. Klimat jest tam zdecydowani chłodniejszy, a to przekłada się na temperaturę wody, która jesienią waha się od 7 do 10 stopni. W Internecie jest dostępnych wiele stron podających szczegółowe informacje na temat pogody i temperatury wody. Zdecydowanie warto przed wyjazdem zapoznać się z nimi i sprawdzić, czy po przyjeździe na miejsce będziemy mogli się kąpać i korzystać z urlopu w pełni. Jeżeli jednak wybierzemy którąś z miejscowości w klimacie śródziemnomorskim (wybrzeże), to jesień jest ostatnim momentem, gdzie jeszcze będzie można skorzystać z możliwie ciepłej wody.

Jesień w Czarnogórze – czy warto jechać?
Podróż do Czarnogóry jesienią może mieć wady i zalety. Decydują w tym przypadku nasze osobiste preferencje, ale również region, w którym zamierzamy spędzić wakacje. Czarnogóra znajduje się w aż trzech strefach klimatycznych. Na wybrzeżu panuje klimat śródziemnomorski, w centrum klimat kontynentalny, na północy klimat górski. To przekłada się na temperaturę, pogodę oraz odczuwalne ciepło wody. Jeżeli zależy nam na dobrej pogodzie i ciepłej wodzie podczas jesiennego wypadu, to zdecydowanie warto wybrać Ulcinju – najbardziej wysunięte na południe. Jest to też najbardziej słoneczne miasto czarnogórskiego wybrzeża, gdzie słońce i ciepło utrzymuje się przez większość roku.
Na pewno wyjazd do Czarnogóry jesienią będzie doskonałą porą dla miłośników morskich sportów. Czarter jachtu jesienią jest o wiele tańszy niż w sezonie letnim, a dodatkowo wietrzna pogoda sprzyja takim aktywnościom. Jesienny wypad do Czarnogóry na pewno będzie idealnym czasem na wypoczynek i regenerację, jeżeli chcemy uniknąć tłumów turystów i zawyżonych cen, a także nie jesteśmy miłośnikami upałów.
Autor: Aleksandra Karcz