Jednodniowa wycieczka z Bułgarii do Stambułu

Tagi , , , , ,

Bułgaria, a w szczególności jej wybrzeże, jest jednym z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych dla polskich turystów. Nie tylko zachęcają do podróży niskie ceny, ale także niesamowita pogoda i moc atrakcji, które czekają na podróżnych. Coraz większa część z nas korzysta z tego, że Bułgaria zlokalizowana jest w niezwykle bliskiej odległości od Turcji, a w szczególności najbliżej jest do malowniczego Stambułu. Okazuje się, że zorganizowanie szybkiej i jednodniowej wycieczki właśnie z Bułgarii do Stambułu wcale nie musi być takie trudne. Jak się za to zabrać?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Organizacja jednodniowej wycieczki z Bułgarii do Stambułu – od czego zacząć?

W pierwszej kolejności turyści muszą być świadomi tego, że Turcja zniosła dla obywateli Polski obowiązek wizowy, jeśli pobyt nie będzie przekraczał 90 dni. W związku z tym formalności, jakie pozostały nam do załatwienia, to przede wszystkim zorganizowanie transportu w obie strony, a także zaplanowanie czasu na zwiedzenie miasta i spróbowanie lokalnej kuchni. To właśnie zorganizowanie transportu do Stambułu i transportu powrotnego może okazać się dla turystów największym wyzwaniem. Wszystko bowiem zależy od tego, w której części Bułgarii się znajdujemy. Załóżmy jednak, że turyści chcą dostać się do Stambułu z najpopularniejszych wakacyjnych miejscowości, którymi są Varna, Burgas i Sofia. Jak więc zorganizować transport?

Zacznijmy od tego, że w każdej z tych miejscowości znajdują się międzynarodowe porty lotnicze. Bułgarskie linie lotnicze obsługują połączenia do Stambułu dwa razy dziennie – raz wczesnym rankiem, a raz nocą. Podobnie wyglądają połączenia ze Stambułu do Bułgarii, więc przy odpowiednim rozplanowaniu można zorganizować sobie loty w obie strony, z czego jeden odbędzie się wczesnym rankiem, a drugi późnym wieczorem.

Do Stambułu można się również dostać przy pomocy pociągu, ale jedynie z Varny i Burgas. Podróż pociągiem z Sofii zajęłaby ponad 18 godzin, co jest całkowitą stratą czasu i energii.  Pociąg z Varny odjeżdża do Stambułu codziennie o godzinie 20:39. Podróż – jak łatwo można się domyślić – trwa całą noc i około 8:30 będziemy na dworcu głównym w Stambule. Z Burgas natomiast podróż trwa około 8 godzin, a pociąg również jest nocny. Odjeżdża on o godzinie 23:45, by o 8:30 rano, wysadzić pasażerów na dworcu w Stambule. Podobnie wyglądają trasy powrotne – podróżowanie nocą jest najlepszym sposobem na zaoszczędzenie czasu, który można poświęcić na zwiedzanie miasta.

Jak zaplanować zwiedzanie Stambułu?

Nie ukrywajmy – Stambuł jest olbrzymią metropolią, która aż kipi zabytkami i historycznymi miejscami. Niestety, nawet przy największych chęciach, turyści nie będą w stanie zobaczyć wszystkiego w jeden dzień. Podstawą organizowania jednodniowej wycieczki jest więc odpowiednie rozplanowanie tego, co możemy zobaczyć. Stambuł jest jednym z najpiękniejszych miast w Turcji i z pewnością jego lista zabytków jest ogromnie długa. Warto w pierwszym kroku prześledzić listę tych, które wydają się nam najciekawsze i najbardziej nas zainteresują. Co więcej, warto rozplanować zabytki tak, by znajdowały się one maksymalnie blisko siebie. Wówczas zaoszczędzimy czasu na przemieszczaniu się po mieście, które potrafi być niezwykle zatłoczone i zakorkowane.

Po wybraniu tego, co chcemy zobaczyć, konieczne jest sprawdzenie cen biletów, a także – o ile jest taka możliwość – to zarezerwowania lub zakupienia wejściówek za pośrednictwem Internetu. Wbrew pozorom ten prosty zabieg również pozwoli nam zaoszczędzić masę czasu. Odradza się również podróżowanie po Stambule komunikacją miejską. Jest ona niezwykle zatłoczona, a także często lubi przyjechać po prostu zbyt późno. Zamiast tego warto przygotować sobie listę korporacji taksówkarskich, gdyż dzięki nim dojedziemy na wyznaczone miejsce szybko i sprawnie. Jeśli mamy problem z zaplanowaniem zwiedzania zabytków, warto sprawdzić oferty biur podróży, które często oferują przyspieszone zwiedzanie miasta.

A może samochód w Stambule?

Jednym z lepszych rozwiązań, które pozwoli nam zaoszczędzić sporo czasu i nerwów, jest wypożyczenie samochodu w Stambule. To prawda, że miasto jest niezwykle tłoczne, jednak posiadając własny środek transportu, jesteśmy całkowicie niezależni i niczym nieograniczeni. Wypożyczalni aut w Stambule jest pod dostatkiem. Warto więc przed jednodniową wycieczką zarezerwować sobie odpowiedni model przez Internet, tak by po dotarciu do Stambułu gotowy samochód już na nas czekał. Nie da się ukryć, że poruszanie się autem po szerokich i wiecznie zakorkowanych ulicach Stambułu może być ogromnym wyzwaniem. Jednak wypożyczalnie zwykle oferują samochody wyposażone w niezwykle dokładną nawigację, a co za tym idzie, doprowadzi nas ona do wszystkich ważniejszych miejsc. 

Wycieczka z Bułgarii do Stambułu – zasmakuj tureckich przysmaków

Kuchnia turecka słynie ze słodkich deserów, a także z rozsławionego na cały świat kebabu. Planując więc swoją jednodniową wycieczkę do Stambułu, nie zapomnij zarezerwować sobie czasu na spróbowanie lokalnego jedzenia. Najlepszym sposobem jest znalezienie restauracji online w pobliżu zabytków, które zdecydujemy się zwiedzać. Dzięki temu nie będziemy musieli pokonywać długiej i męczącej trasy, by po prostu zjeść turecki obiad. Co więcej, jeśli jest taka możliwość, warto również zarezerwować sobie stolik, by na miejscu nie okazało się, że niestety, ale nie mamy gdzie usiąść. Weźmy pod uwagę również to, że być może najdzie nas ochota na filiżankę tureckiej herbaty czy kawy – w końcu zwiedzanie Stambułu w jeden dzień jest ogromnym i niezwykle intensywnym wyzwaniem. Warto więc znaleźć odpowiedni lokal w pobliżu i zarezerwować sobie około godziny na spokojny i beztroski wypoczynek.

Powrót do Bułgarii – o czym należy pamiętać?

Powrót do Bułgarii to ostatni element planowania jednodniowej wycieczki do Stambułu. O czym koniecznie musimy pamiętać? Otóż zarezerwujmy z wyprzedzeniem bilety powrotne, bez względu na to czy zdecydowaliśmy się na podróż pociągiem, czy też samolotem. Co więcej, jeżeli znajdujemy się w dość dużej odległości od dworca kolejowego, to warto zarezerwować sobie odpowiednią ilość czasu na powrót do niego. Stambuł jest ogromnym miastem, najlepiej więc mieć około 2 godziny zapasu. Pamiętajmy, że na dworcu również panuje tłok, a znalezienie odpowiedniego peronu może sprawić podróżnym niemały problem.

Podobnie sytuacja wygląda w momencie, kiedy decydujemy się na podróż samolotem. Port lotniczy w Stambule zlokalizowany jest ponad 20 kilometrów poza ścisłym centrum miasta. Wówczas warto przygotować się na ogromne korki i utrudnienia związane z dojazdem. W takiej sytuacji czterogodzinny zapas to niezbędne minimum. Dodatkowo nie zapomnijmy o tym, by przygotować sobie wszystkie niezbędne do podróży dokumenty, takie jak paszport i bilety. Dzięki temu unikniemy stresu związanego z obowiązkowymi kontrolami.

Stambuł w jeden dzień – czy warto?

Jednodniowa wycieczka do Stambułu w przypadku turystów przebywających w Bułgarii może okazać się niezwykle wielkim wyzwaniem. Niemniej jednak jeśli wszystko zostanie odpowiednio zaplanowanie i zorganizowane, taka wycieczka będzie szansą na zwiedzenie najważniejszych punktów jednego z najpiękniejszych miast Europy. Oczywiście, taka wycieczka będzie nas nieco więcej kosztować, a także może przysporzyć odrobinę stresu, jednak bez względu na wszystko, warto podjąć się jej organizacji. Jest to bowiem ogromna szansa na sprawdzenie swoich umiejętności i elastyczności, by dopasować się do różnego rodzaju sytuacji, a także szansa na przeżycie niesamowitej pogody i odwiedzenia dwóch tak od siebie różnych krajów w czasie jednego wyjazdu. Turcja i Bułgaria to kraje sąsiadujące ze sobą, jednak pod wieloma względami różnią się od siebie. Taka wycieczka, nawet jednodniowa, pozwoli nam dostrzec masę kontrastów, a także zderzyć się z zupełnie inną, obcą nam kulturą. 

Wycieczki po bulgaria

Poprzedni

Wakacje Piran – co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi, plaże

Herceg Novi, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi, plaże

Następny

Dodaj komentarz