Javorca: Kościół Pamięci Ducha Świętego w Słowenii

Tagi , , , ,

Kościół Pamięci Ducha Świętego w Javorca to wyjątkowe miejsce sakralne w Słowenii. Wybudowano je w latach 1915-1917 na pamiątkę poległych obrońców Austro-Węgier. Kościół znajduje się w zacisznym górskim regionie Tolmin na terenie Parku Narodowego Triglav. W 2018 r. miejsce to otrzymało Znak Dziedzictwa Europejskiego. Cerkev Sv. Duha v Javorci jest arcydziełem sztuki i symbolem pokoju. 

Ogromne wrażenie robi widok dębowych tablic, otwierających się jak karty książki. Na tablicach tych znajdują się nazwiska 2565 poległych żołnierzy austro-węgierskich różnych narodowości. Zewnętrzną stronę kościoła zdobi osiemnaście herbów Austro-Węgier, Rijeki i Triestu, natomiast we wnętrzu znajdują się  kolorowe malowidła.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Budowa Kościoła Pamięci Ducha Świętego w Javorca

Plany kościoła, który w 2016 r. obchodził swoje stulecie, opracował wiedeński artysta i porucznik Remigius Geyling. Budowę natomiast nadzorował Géza Jablonszky – porucznik węgierskiego pochodzenia. Po raz pierwszy odrestaurowano świątynię po wojnie w 1934 r. Następnie na początku lat 80. XX w. (w czasach Jugosławii). Po trzęsieniu ziemi w latach 2004-2005 kościół był ponownie restaurowany.

Wizyta w kościele Pamięci Ducha Świętego wiąże się z krótką, ale stromą, 20-minutową wędrówką. Chociaż droga na górę jest nieco uciążliwa, na końcu czeka na nas wspaniała sceneria. Krowy pasą się na alpejskich pastwiskach, panuje absolutny spokój, a w tle można podziwiać wysoki łańcuch Alp Julijskich. Dodatkowo widok z tarasu kościoła jest oszałamiający!

Kościół został zbudowany prawie w całości z drewna, dlatego też wymaga stałej konserwacji. Dzięki opłacie za wstęp w wysokości 4 euro można wesprzeć renowację tego wspaniałego miejsca. Co więcej, profesjonalny przewodnik opowie wszystko o jego historii. Szczególnie wnętrze kościoła jest naprawdę warte odwiedzenia. Po obu stronach ołtarza znajdują się duże malowane anioły, a wszystko jest urządzone w pięknym stylu wiedeńskiej secesji.

Punkt widokowy na Szlaku Pokoju – Poti Miru

Kościół Pamięci Ducha Świętego w Javorca zachwyca nie tylko swoim historycznym przesłaniem i niezwykłym kształtem. Z tarasu widokowego obok kościoła można podziwiać wspaniały widok na Czerwoną Krawędź, urzekający łańcuch gór Tolmin-Bohinj. Kościół jest jednym z wybranych punktów na słynnym Szlaku Pokoju – Poti Miru, który łączy zabytki i pozostałości po I wojnie światowej w dolinie Soczy na trasie o długości 320 km. Javorca jest także doskonałym punktem wyjścia kilku szlaków turystycznych w okoliczne góry. 

Javorca – Europejskie Dziedzictwo Kulturowe

Od początku 2018 r. kościół Pamięci Ducha Świętego w Javorce należy oficjalnie do Europejskiego Dziedzictwa Kulturowego, które podkreśla wspólne europejskie wartości. W 2018 r. został oficjalnie wyróżniony przez Komisję Europejską Znakiem Dziedzictwa Europejskiego.

Javorca jest miejscem pamięci europejskiej. Miejsce to ma na celu podkreślenie znaczenia wspólnych korzeni, przeszłości i wartości narodów Europy, w celu zachowania pamięci o solidarności w czasach wojen. 

Jak dotrzeć do kościoła Pamięci Ducha Świętego w Javorca?


Cerkev Sv. Duha v Javorci, obok Wąwozu Tolmin jest jednym z najpopularniejszych miejsc wartych odwiedzenia w tym regionie. Aby dostać się z Tolmina do Javorca, trzeba przejechać około 7 km bardzo wąską drogą, a następnie odbyć 20-minutową wędrówkę. Kościół w Javorca można zwiedzać od maja do końca października (od czerwca do września codziennie). W okresie letnim organizowane są przewozy wahadłowe.

Opłata za wstęp do Cerkev Sv. Duha v Javorci: 4 euro
Opłata parkingowa: parking bezpłatny

Atrakcje w pobliżu Javorca


Jeśli jesteśmy w okolicy Tolminu, warto rozważyć wizytę w malowniczym wąwozie Tolmin. UNESCO ogłosiło Alpy Julijskie, których częścią jest Dolina Soczy, pierwszym w Słowenii rezerwatem biosfery o znaczeniu międzynarodowym. Stosowane są tu innowacyjne metody łączenia wpływu człowieka na przyrodę w celu zachowania dziedzictwa naturalnego, bioróżnorodności i zrównoważonego rozwoju. Co ciekawe, wyjątkowe piękno przyrody dostrzegli także twórcy filmu „Opowieści z Narnii”, którzy wzdłuż rzeki Soczy nakręcili niektóre z ekscytujących scen słynnego filmu. 

W 2019 r. Dolina Soczy dołączyła do Słoweńskiego Programu Zielonej Turystyki, a od 2020 r. posiada Złoty Znak „Slovenia Green Destination”, który świadczy o tym, że jest miejscem przyjaznym dla środowiska i społeczeństwa.

Gdzie się zatrzymać w pobliżu Javorca?


Najlepszą opcją znalezienia noclegu w pobliżu kościoła jest miasto Tolmin. W tym miejscu znajdziemy wiele opcji apartamentów i hoteli. Do  jednych z  najlepszych należą:

Apartma 2000 Tolmin

Apartma 2000 Tolmin znajduje się praktycznie w centrum miejscowości Tolmin. Obiekt ten zapewnia bezpłatne WiFi, 3 sypialnie, kuchnię z zmywarką i mikrofalówką, łazienkę z prysznicem oraz pralką. W apartamencie Apartma 2000 Tolmin goście mają do dyspozycji ręczniki i pościel. Na terenie apartamentu dostępny jest też prywatny parking.  Obsługa recepcji mówi w języku angielskim i słoweńskim. Dostępna jest do dyspozycji gości przez całą dobę.

Hotel Dvorec

Hotel Dvorec leży około 3 minut spacerem od plaży. Mieści się on w zabytkowym budynku w centrum Tolmina. Oferuje on komfortowo urządzone pokoje i apartamenty z łazienką oraz z telewizorem z płaskim ekranem.

Do dyspozycji gości jest bar, bezpłatne WiFi, ogród, bezpłatny parking, słoneczny taras oraz piwnica na wino z XVII wieku. W hotelowej restauracji serwowane są lokalne specjały. Codziennie serwowane jest także śniadanie w formie bufetu.

RENOČIŠČE 9a

RENOČIŠČE 9a usytuowany jest przy plaży w miejscowości Tolmin. Obiekt ten oferuje różne, klimatyzowane opcje zakwaterowania, wspólny salon oraz ogród. Dla gości zapewniono takie udogodnienia, jak całodobowa recepcja oraz wspólna kuchnia. Do dyspozycji gości RENOČIŠČE 9a jest także współdzielona łazienka oraz słoneczny taras z widokiem na ogród i okolicę. 

Autor: Magdalena Łydka

Najlepsze hotele w Słowenii

Wycieczki po atrakcje-w-slowenii

Poprzedni

Saloniki, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi, hotele 

Wakacje w Selce, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi, plaże

Następny

Dodaj komentarz