W ostatnich latach Rumunia jest coraz częściej wybierana jako cel wakacyjnych podróży. Jest tak nie tylko za sprawą niskich cen i niewielkiej odległości, ale też doskonałych warunków pogodowych i wielu atrakcji turystycznych, które oferuje ten piękny kraj. Jednym z miejsc na liście tych wartych odwiedzenia jest wciąż mało turystyczne, ale coraz popularniejsze wśród odwiedzających miasto Jassy.
Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com
Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl
Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Jassy (Iasi) – historyczne rumuńskie miasto nad rzeką Bahlui
Jassy leży na północnym wschodzie Rumunii, tuż przy granicy z Mołdawią i jest trzecim co do wielkości miastem w kraju. Zabytkowa miejscowość położona jest na obszarze dawnej historycznej krainy Mołdawii, nad rzeką Bahlui. Jest idealnym miejscem na odpoczynek dla wszystkich, którzy szukają mniej zatłoczonych atrakcji, ponieważ znajduje się nieco poza głównymi szlakami turystycznymi.
Miasto Jassy powstało w XIV wieku, ale pierwsze zamieszkałe osady istniały tu już nawet ok. VII wieku. Dawniej był tu duży ośrodek handlu, leżący na skrzyżowaniu najważniejszych szlaków. Do XIX wieku miasto znajdowało się pod panowaniem Turków, a po zjednoczeniu Rumunii zaczęły powstawać ufortyfikowane budowle wokół centrum miasta.
Kiedy najlepiej odwiedzić Jassy w Rumunii?
Jassy jest miejscem, które może być dobrym kierunkiem o każdej porze roku. Najlepszym terminem będzie oczywiście lato lub wczesna jesień, gdy pogoda sprzyja zwiedzaniu miasta. Warunki pogodowe są zbliżone do tych w Polsce, w maju średnia temperatura wynosi ok. 17 stopni, w czerwcu powyżej 20, a w miesiącach wakacyjnych dochodzi nawet do 30 stopni. Nie jest tu upalnie, ale przyjemnie dzięki wyższej wilgotności powietrza. Trzeba się też liczyć z możliwością częstych opadów deszczu, nawet podczas wakacji.
Co warto zwiedzić podczas wizyty w rumuńskim mieście Jassy – najważniejsze muzea i ciekawe zabytki
Kompleks muzealny w Pałacu Kultury
Większość zabytkowych budowli znajduje się w samym sercu miasta Jassy. Jedną z nich jest ogromny gmach Pałacu Kultury. Budynek łączy w sobie neogotyk, secesję i tradycyjne budownictwo rumuńskie. Obiekt zbudowano na początku XX wieku i przeważa w nim styl gotycki. W jego wnętrzach mieszczą się obecnie aż cztery różne muzea narodowe: Muzeum Historii Mołdawii, Muzeum Etnograficzne, Muzeum Sztuki oraz Muzeum Nauki i Techniki. Poza nimi pałac jest również miejscem wystaw Centrum Konserwacji i Restauracji Dziedzictwa Kulturowego, na których można obejrzeć np. dawne stroje regionalne. Aby zwiedzić cały kompleks wraz ze wszystkimi muzeami w środku, trzeba zapłacić za bilet od 10 do 40 lei (1 lej rumuński to niecała złotówka). Osobny bilet należy kupić, chcąc wjechać na wieżę zegarową, koszt takiego biletu to od 4 do 16 lei. Obiekt jest czynny od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00 – 17.00.
Publiczne parki miejskie
Zaraz obok Pałacu Kultury mieści się nowoczesny ogród publiczny Palas, stworzony na terenie dawnego Ogrodu Królewskiego. Poza setkami drzew i rozległym trawnikiem jest tu duża fontanna, altana i wygodne ławki. Drugie zielone miejsce na mapie miasta, które warto odwiedzić, to Park Copou, który jest najstarszym parkiem publicznym w mieście. Został założony w 1834 roku, a w jego centrum stoi XIX-wieczny obelisk o wysokości 13,5 metra. Na terenie parku regularnie organizowane są wystawy fotograficzne, festiwale poezji, a także popularne targi sztuki i rzemiosła. Mieści się tu także muzeum poświęcone życiu i twórczości Mihaia Eminescu, jednego z największych rumuńskich poetów XIX wieku. Poświęcono mu rosnącą w parku starą lipę srebrzystą, która ma status pomnika przyrody, a jej wiek szacuje się na ok. 450 lat. Obok drzewa umieszczono popiersie artysty.
Na terenie miasta znajduje się również najstarszy i największy ogród botaniczny w Rumunii – Anastasie Fatu założony w 1856 roku. Można w nim podziwiać rośliny z różnych zakątków świata. Podzielone są na sekcje zgodnie z obszarami, z jakich pochodzą, oraz zachwycające rozarium z różami w 600 odmianach.
Muzeum Unii poświęcone historii Związku Księstw Rumuńskich
Jednym z ważniejszych muzeów w mieście jest otwarte w 1959 roku Muzeum Unii, poświęcone unii, dzięki której powstały Zjednoczone Księstwa Mołdawii i Wołoszczyzny, a następnie Zjednoczone Księstwa Rumunii. Muzeum mieści się w pałacu zbudowanym w stylu neoklasycystycznym na początku XIX wieku, który pełnił kiedyś rolę rezydencji królewskiej. W jego odrestaurowanych wnętrzach można podziwiać przede wszystkim oryginalne meble i wyposażenie z tamtego okresu, ale też ważne kolekcje związane z historią Związku Księstw Rumuńskich. Są to dokumenty, mapy, fotografie, kostiumy oraz stare monety i medale należące do rządzącej wtedy rodziny Cuzów i ówczesnej arystokracji. Muzeum czynne jest od środy do niedzieli w godzinach 10.00-17.00, a bilet wstępu kosztuje od 3 do 12 lei.
Esplanada Elżbiety w centrum miasta Jassy
Niedaleko centrum, u podnóża wzgórza Copou znajduje się Esplanada Elżbiety zbudowana na przełomie XIX i XX wieku dla ułatwienia ruchu między dworcem, wzgórzem Copou a centrum miasta. Budowla złożona jest z dużego półkolistego korpusu centralnego z tarasem monumentalnych klatek schodowych po dwóch jego stronach. Pomiędzy nimi na skarpie stworzono niewielki ogródek. Esplanada nie tylko pomaga przedostać się z jednej strony ulicy na drugą, ale też jest doskonałym punktem widokowym, z którego widać panoramę miasta. Od 2015 roku budowla znajduje się na Liście Zabytków Obwodu Jassa.
Bogato zdobiony klasztor Trzech Hierarchów
Kolejnym zabytkiem miasta jest cerkiew Trzech Hierarchów. Uważa się ją za najbardziej oryginalną budowlę sakralną na terenie Europy. Klasztor posiada dwie wieże oraz bogato zdobioną rzeźbieniami nawę. Został zbudowany w latach 1637–1639 i pełnił funkcję królewskiej nekropolii. W jej wnętrzu na uwagę zasługują przede wszystkim bogate złocone mozaiki i odrestaurowana Sala Gotycka, w której stworzono muzeum, a w nim znajdują się między innymi dawne szaty i naczynia liturgiczne.
Najstarsza w mieście Jassy Cerkiew Świętego Mikołaja
Jednym z ważniejszych zabytków w mieście jest najstarsza cerkiew, czyli Cerkiew Świętego Mikołaja. Wzniesiono ją z cegły i kamienia pod koniec XV wieku obok kompleksu dworskiego i początkowo była świątynią pałacową. Od tamtej pory była wielokrotnie przebudowywana i remontowana, ostatni raz w 1989 roku. Dziś opiekują się nią mnisi z monastyru Trzech Świętych Hierarchów, a wewnątrz można podziwiać liczne freski z postaciami świętych oraz wyposażenie podarowane przez rumuńską rodzinę królewską w XIX wieku.
W mieście jest jeszcze kilka innych zabytkowych budowli sakralnych, między innymi otoczony wysokimi murami obronnymi monastyr Golia zbudowany w XVI wieku z 30-metrową wieżą, której szczyt jest kolejnym świetnym punktem widokowym. Drugi monastyr warty odwiedzenia nazywa się Galata i pochodzi z końca XVI wieku. Obok niego znajduje się pałac książęcy z początku XVIII wieku. Kolejny zabytek to piękny klasztor Frumoasa z początku XVIII wieku, który wpisano na listę Krajowego Rejestru Zabytków oraz cerkiew Barboi zbudowana w XVI wieku, z wnętrzami ozdobionymi licznymi freskami. Ostatni zabytek to XVII-wieczny, otoczony murem kompleks klasztorny Cetatuia, który wzniesiono na wzgórzu na obrzeżach miasta.
Na uwagę zasługują też monumentalne gmachy Opery i Teatru Narodowego oraz wciąż czynna, późnobarokowa Wielka Synagoga, która stoi w starej dzielnicy żydowskiej oraz inspirowana włoskim stylem Katedra Metropolitalna zbudowana w XIX wieku.
Rumuńska kuchnia regionalna – lokale, w których można smacznie zjeść
Kuchnia rumuńska jest niezwykle różnorodna, można w niej wyczuć smaki pochodzące z Francji i Włoch oraz elementy kuchni tureckiej. Najbardziej usatysfakcjonowani będą wielbiciele potraw mięsnych, kosztując tutejszy gulasz, szaszłyki lub regionalne wędliny. Jarskich potraw też nie brakuje, popularne są tu faszerowane warzywa, bezmięsne gulasze i gołąbki, sałatki z pieczonych i marynowanych warzyw oraz dodatki, takie jak placki czy polenta. Warto spróbować jednej z charakterystycznych, kwaśnych zup o nazwie „ciorbă”. Wybór napojów i deserów jest też dość bogaty, wśród alkoholi najbardziej popularne są owocowe nalewki, likiery i smaczne wina, a najpopularniejszymi z deserów są ciasta drożdżowe, baklawa, słodkie pączki i puddingi.
Smaczne restauracje i kawiarnie na terenie miasta Jassy
Obiad lub kolację można zjeść w jednej z tutejszych restauracji, serwujących dania rumuńskie i popularne potrawy innych kuchni. Wśród najchętniej odwiedzanych znajdują się:
- Restauracja Panoramic
- Bistro Oliv
- Restauracja Gogoaşa Furioasã
- Bistro Krud
- Restauracja La Plopii Fără Soț
- Restauracja Splend’eat
- Pizzeria Domnească
- Restauracja i pizzeria Partigiano
- Lokal Almita z kuchnią turecką
- FireRibs z daniami z grilla
- Bar Andalu specjalizujący się w kuchni hiszpańskiej
Najlepsze hotele i noclegi w mieście Jassy
Aby móc wygodnie zwiedzać miasto, najlepiej zatrzymać się w jednym z hoteli blisko centrum. Noclegi w Rumunii nie są drogie, nawet w hotelach. Godnymi uwagi są:
- Grand Hotel Traian (ok. 100 metrów od centrum)
- Hotel International Iasi (nieco ponad kilometr od centrum)
- Prestige Hotel (ok. 1,5 kilometra od centrum)
Alternatywą dla hoteli są pensjonaty i prywatne apartamenty, często równie komfortowe, co pokoje hotelowe. Poniżej kilka najlepiej ocenianych:
- White Dream Suites (200 metrów od centrum)
- Terrace Suites Iasi (ok. 1,5 kilometra od centrum)
- YNS Apartaments (ok. 2,5 kilometra od centrum)
Gdzie można zaparkować na terenie miasta?
Dla turystów odwiedzających miasto samolotem i zatrzymujących się w jednym z hoteli lub pensjonatów, najczęściej parking nie jest problemem. Jeśli przyjeżdża się tu własnym samochodem bez problemu można zaparkować na jednym z wielu parkingów na terenie miasta. Często są one kilkupoziomowe, a najbliżej centrum znajdują się:
- podziemny parking Palas Mall przy Pałacu Kultury,
- piętrowy parking Parcare Cu Plata,
- parking przy stacji kolejowej.
Po mieście można poruszać się na pieszo lub skorzystać z wygodnej komunikacji miejskiej. Jassy posiada 8 linii tramwajowych, którymi można się dostać w każdą część miasta (w 2021 do Rumunii trafił polski tramwaj Pesa).