Jak zaplanować zwiedzanie wyspy Agistri w Grecji?

Tagi , , , , , ,

Grecja od wielu już sezonów jest jednym z najbardziej atrakcyjnych kierunków podróży. Cieszy się ona głównie zainteresowaniem turystów z Polski, co jednak nie powinno nas dziwić. Malownicze zabytki z okresu starożytnych polis, a także niesamowite plaże. Nic więc dziwnego, że tak chętnie wybieramy Grecję, a także greckie wyspy jako kierunek naszych wyjazdów. To właśnie one zyskują obecnie o wiele większą popularność niż kontynentalna Grecja. Co ciekawe, podróżni wydają się być obecnie dość mocno znudzeni komercyjnym Rodos czy Kretą. Poszukują oni mniejszych i nieodkrytych jeszcze przez masową turystykę wysepek. Jedną z nich z całą pewnością może być wyspa Agistri. Zaplanowanie na niej wakacji jest świetnym sposobem nie tylko na spędzenie niezapomnianego wypoczynku, ale także na korzystanie z rajskich plaż oraz pięknej pogody. Jak zaplanować wakacje na wyspie Agistri i co warto na niej zwiedzić?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Co warto wiedzieć o greckiej wyspie Agistri?

Agisti to jedna z mniejszych wysp Grecji, którą jednak śmiało można nazwać jedną z bardziej malowniczych. Zlokalizowana jest ona w Zatoce Sarońskiej i zamieszkuje ją jedynie około 920 osób. Wyspa zasłynęła przede wszystkim ze swoich sosnowych lasów, które ją porastają.

Podróżni nie znajdą na niej kompleksów luksusowych hoteli czy też SPA. Tak naprawdę wyspa Agistri jest idealnym miejscem dla każdego, kto chce oderwać się od nieco bardziej komercjalnej strony Grecji i liczy na wypoczynek w zacisznym i niezwykle urokliwym miejscu.

Warto wiedzieć, że na wyspie Agistri znajdują się jedynie 3 miejscowości, które o wiele lepiej jest nazwać osadami. Zalicza się do nich wioska Skala, która posiada kilka obiektów noclegowych, wioska Megalochori, około 20 minut drogi od wioski Skala oraz Limeneria – najmniejsza wioska na całej wyspie. Zamieszkuje ją bowiem jedynie 105 osób. Ciekawostką jest fakt, że niewielu podróżnych przekonało się jak do tej pory o tym, jaki potencjał drzemie w niewielkiej wyspie Agistri i jest ona jedną, z rzadziej odwiedzanych wysp greckich.

Jak można dostać się na wyspę Agistri?

Turyści, którzy marzą o tym, by zwiedzić zieloną wyspę Agistri muszą jednocześnie przygotować na to, że możliwości dotarcia na wyspę są wyjątkowo ograniczone. Nie ma tam bowiem zlokalizowanego lotniska, a jedyny, niewielki port morski znajduje się w miejscowości Skala. Tak naprawdę, jedynym sposobem na to, by się na tę wyspę dostać jest albo skorzystanie ze zorganizowanej wycieczki, albo samodzielne jej zaplanowanie. Jest to możliwe głównie z portu w Atenach, z którego kursują prywatne łodzie na wyspę Agistri. Nie ma jednak możliwości zabrania ze sobą na wyspę samochodu. Na wyspie nie działa zorganizowana komunikacja miejska. Niemniej jednak pomiędzy trzema miejscowościami kursują niewielkie, lokalne busy. Jest to jedyny, dostępny środek transportu na wyspie. Na wyspę można dostać się również taksówkami wodnymi z portu w Pireusie.

Co warto zwiedzić na wyspie Agistri?

Nie da się ukryć, że na wyspie Agistri nie znajdziemy zbyt wielu atrakcji. Wynika to nie tylko z populacji, ale także z samego ukształtowania terenu. Cała wyspa jest bowiem wyjątkowo górzysta, a jej wybrzeże skaliste i strome. Agistri jest wyspą przede wszystkim dla miłośników przyrody i wypoczynku na rajskich plażach. Niemniej jednak nie oznacza to, że na wyspie Agistri nie zobaczymy zupełnie nic. Co więc jest warte naszej uwagi?

1. Wioska Skala

Wioska Skala to jedna z największych wiosek na wyspie i co ciekawe, jako jedyna posiada ona kilka niewielkich pensjonatów, które pozwalają na zorganizowanie noclegu na wyspie. Skala jest również jedynym portem na wyspie, do którego dostaną się podróżni z Pireusu lub Aten. Skala jest uważana za najbardziej kameralną i elegancką wioskę na wyspie. Znajdziemy tam tawerny i restauracje, a nawet jeden klub nocny.

2. Megalochori

To największa wioska na wyspie. Liczy sobie ona około 500 mieszkańców. Dawniej Megalochori było wykorzystywane jako baza marynarki wojennej, wiec do tej pory można w wiosce znaleźć pozostałości z tego okresu. Interesujące są białe uliczki w wiosce, które tworzą w niej niesamowity klimat.

3. Limenaria

Limenaria to trzecia i najmniejsza wioska na wyspie. Osadzona jest ona w malowniczej dolinie. Najważniejszym punktem wioski jest niewielka, kamienna kaplica. Co więcej, w tej niewielkiej wiosce można także znaleźć jedną tawernę.

Najpiękniejsze plaże wyspy Agistri – na które z nich warto się udać?

Wyspa Agistri znana jest przede wszystkim ze swoich rajskich plaż. Nie da się również ukryć, że to one są główną atrakcją wyspy. Turyści mogą podziwiać na plażach malownicze panoramy i krajobrazy. Niemniej jednak warto także podkreślić, że plaże to wyjątkowe formy ukształtowania linii brzegowej. Na które więc plaże na wyspie Agistri warto się udać?

  • Plaża Aponisos – nie jest to plaża w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. Można ją bardziej określić mianem prywatnego kąpieliska. Zlokalizowana jest ona pomiędzy skałami, a turyści schodkami i po drabinach mogą dostać się do krystalicznie czystej wody. Wstęp na tę plaże kosztuje 5 euro.
  • Plaża Dragonera – jest to jedna z najpiękniejszych plaż na wyspie Agistri, która otoczona jest malowniczym lasem sosnowym. Na plaży znajduje się jeden rząd leżaków wraz z parasolami słonecznymi. Co więcej na jej brzegu prowadzony jest niewielki kiosk z przekąskami Woda w tym miejscu przyjmuje niezwykle turkusowy kolor.
  • Plaża Chalikiada – to niewielka, żwirowa plaża, która zlokalizowana jest na wschodnim wybrzeżu wyspy. Plaża ta otoczona jest wysokimi klifami. Z pewnością nie jest to plaża dla osób, które nie potrafią pływać – na plaży jest niezwykle strome zejście do wody.

Czy na wyspie Agistri znajduje się baza gastronomiczna?

Na wyspie Agristi nie ma zbyt rozbudowanej bazy gastronomicznej. Zwykle skupia się ona w niewielkich wioskach i obejmuje głównie niewielkie tawerny, które prowadzone są przez lokalnych mieszkańców. Wobec tego jeśli chcemy zakosztować lokalnej kuchni, wówczas możemy zdecydować się na wyśmienity lunch w:

  • Theris Restaurant – to typowa, grecka tawerna, która znajduje się w porcie w Megalochori. Jest ona otwarta do późnych godzin nocnych i zaprasza turystów na wyśmienite dania kuchni regionalnej.
  • Toxotis Studios – to kolejna grecka tawerna, która zlokalizowana jest w miejscowości Skala. Również zaprasza ona na najlepsze dania kuchni lokalnej, a także na degustację regionalnej oliwy z oliwek.
  • Yialos Fish Restaurant – ta tawerna z kolei skupia się głównie na serwowaniu ryb i owoców morza w stylu greckim. Znajduje się ona w miejscowości Skala.

Najlepsze hotele w Grecji

Wycieczki po agistri

Poprzedni

Gotowy plan wycieczki objazdowej po Czarnogórze

Wakacje na wyspie Euboea (Eubea) – przewodnik, hotele, plaże

Następny

Dodaj komentarz