Jak zaplanować wycieczkę pociągiem z Belgradu do Baru?

, , Tagi , , , , ,

Każda pora roku jest dobra na to, by przeżyć niezapomnianą przygodę i cieszyć się wspaniale spędzonym czasem. Niemniej jednak większość z nas z całą pewnością chce przeżyć niezapomnianą przygodę i po prostu zrobić coś, na co być może wcześniej byśmy się nie odważyli. Jeśli więc jesteśmy gotowi na to, by w kwestii podróży wyjść poza własną strefę komfortu i wykonać krok w kierunku niesamowitej przygody, powinniśmy zdecydować się na podróż pociągiem. Oczywiście nie jest tu mowa o zwykłej, krajowej przejażdżce pociągiem. Chodzi tu o podróż z serbskiej stolicy – Belgradu – do jednego z najpiękniejszych miast Czarnogóry, którym jest Bar. Z całą pewnością tego typu podróż nie jest zwyczajną podróżą, gdyż oba miasta dzieli prawdziwie imponująca odległość. Wobec tego jak można taką przejażdżkę zaplanować?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Serbski Belgrad i czarnogórski Bar – jak odległość będzie do pokonania?

Belgrad to największe miasto i stolica Serbii. Nie da się ukryć, że miasto to często nazywane jest bałkańską perełką. Wynika to z faktu, że znajduje się tam niezwykle bogata oferta kulturalna, cała masa zabytków, a także prawdziwie wyjątkowe atrakcje dla turystów. Wszystko to sprawia, że do Belgradu zjeżdżają turyści nie tylko z Polski, ale także i z całego świata. Z drugiej zaś strony mamy czarnogórskie miasto Bar. Mimo tego, że zamieszkuje je jedynie nieco ponad 42 tysiące mieszkańców, dalej jest ono uważane za największe miasto Montenegro. Bar jest miastem portowym, o ogromnych walorach historycznych i architektonicznych. Oba te miasta dzieli imponująca odległość około 500 kilometrów. Łatwo można sobie wyobrazić, że taka podróż pociągiem może okazać się dla wielu podróżnych zbyt dużym wysiłkiem. Niemniej jednak taka podróż może się również okazać niezapomnianym przeżyciem, które na długo zapisze się w pamięci każdego turysty. 

Belgrad-Bar – jak to wygląda w liczbach?

Wspomniane już zostało, że oba miasta dzieli około 500 kilometrów. Niemniej jednak warto przygotować się na to, że nie jest to ostatnia liczba, z którą przyjdzie się nam zapoznać. Większość turystów, którzy zdecydowali się taką podróż odbyć, o wiele bardziej może interesować fakt jak wygląda to z punktu widzenia czasu. Otóż decydując się na przejazd pociągiem z serbskiej stolicy – Belgradu, do miasta Bar w Czarnogórze, trzeba przygotować się na co najmniej 11 godzin spędzonych w podróży. Oczywiście taki czas może niejednego z turystów przerazić i znacznie zdemotywować. Niemniej jednak już samo 11 godzin spędzonych w pociągu pozwoli na doświadczenie piękna krajobrazu i wyjątkowości całego regionu Bałkanów. Okazuje się, że:

  • przejdziemy przez dokładnie 254 tunele wydrążone w górach;
  • przejedziemy przez 435 mostów.

Co więcej, pociąg „zahaczy” również o terytorium Bośni i Harcegowiny. Największe wrażenie z pewnością zrobi jednak kolosalnych rozmiarów wiadukt. Znajduje się on w miejscowości Mala Rjieka, tuż przed samą stolicą Czarnogóry – Podgoricą. Okazuje się, że ma on aż 500 metrów długości i mierzy on ponad 200 metrów długości. Co ciekawe, do 2001 roku wiadukt ten dzierżył miano najwyższego i najdłuższego wiaduktu na świecie. Niemniej jednak obecnie rekord należy do wiaduktu znajdującego się w Chinach.

Z Belgradu do Bar pociągiem – na jakie aspekty podróży warto zwrócić uwagę?

Podróż z Belgradu do Baru pociągiem z pewnością jest niezwykle wymagająca. Wystarczy jedynie wziąć pod uwagę czas, jaki jest potrzebny do pokonania tej trasy. Niemniej jednak dużym ułatwieniem dla turystów może być fakt, że jest to połączenie bezpośrednie. Z Belgradu do Baru kursuje bowiem jeden pociąg. Warto jednak pamiętać o tym, że pociąg ten kursuje jedynie dwa razy dziennie – podobnie z Baru do Belgradu. Jeden z nich kursuje w porze dziennej, zaś drugi w porze nocnej. Jeśli zależy nam na tym, by podziwiać niezapomniane krajobrazy, to bez wątpienia warto zdecydować się na pociąg odjeżdżający w godzinach porannych. Kursuje on bezpośrednio z głównego dworca kolejowego w centrum Belgradu.

Warto również zaplanować taką podróż w sezonie letnim lub wiosennym. Dlaczego? Otóż w sezonie zimowym lub jesiennym znacznie szybciej robi się ciemno, a to oznacza, że części wspaniałych widoków możemy po prostu nie zauważyć, co z pewnością byłoby wyjątkowo dużą stratą. Co więcej, warto się również przygotować na to, że pociągi mogą mieć całkiem spore opóźnienie. Można powiedzieć, że stało się to już prawdziwą tradycją bałkańskiej komunikacji miejskiej.

Dodatkowo w pociągu linii Belgrad-Bar występuje podział na klasy. Jak wiadomo, pierwsza klasa oferuje znacznie bardziej komfortowe warunki, jednocześnie bilet ten będzie nas kosztował znacznie więcej. Bez względu na to, na którą z opcji się zdecydujemy, to z pewnością nie zabraknie dla nas miejsc siedzących, a co więcej, siedzenia te będą na pewno wyjątkowo komfortowe. W pociągu mamy również pełny dostęp do restauracji, a co za tym idzie, nie musimy martwić się o to, że spędzimy 11 godzin bez żadnego posiłku.

Gdzie można się zatrzymać podczas podróży z Belgradu do Bar pociągiem?

Oczywiście jeśli zdecydowaliśmy się na podróż bezpośrednią, to nie będziemy mieć zbyt wiele okazji do tego, by się gdzieś po drodze zatrzymać. Jednocześnie możemy wybrać alternatywną opcję podróży łączonej, która pozwoli nam na zwiedzenie kilku innych, niezwykle interesujących miejscowości. Jedną z nich z całą pewnością są Uzice. To niewielkie miasteczko oddalone o przysłowiowy „rzut beretem” od serbskiej stolicy. Jest to miasto, które na kartach serbskiej historii zapisało się jako symbol brutalizmu w architekturze, a także fenomenalne dzieło architektów. Z całą pewnością miasteczko to zasługuje na to, by się w nim zatrzymać i zapoznać z jego historią.

Z Uzic z kolei możemy dojechać w prosty sposób do niewielkiej miejscowości Mokra Gora, która oferuje wiele atrakcji i jest całkowitym przeciwieństwem miasteczka Uzice. Jedną z ciekawszych opcji jest również zrobienie sobie przerwy w miejscowości Kolasin, która znajduje się już w Czarnogórze. Jest to około 5 godzin w pociągu z miejscowości Uzice. Warto jednak mieć przygotowany paszport i dokumenty, gdyż odbywa się tu kontrola graniczna, która nieco może czas podróży przedłużyć. Kolasin może i nas nie zachwyci pod względem architektonicznym, jednocześnie miasto to jest swoistą bramą do zwiedzania gór Dormitor i ulokowanych w nich parków narodowych.

Kolejnym przystankiem powinna być zdecydowanie Podgorica, czyli stolica Czarnogóry. To właśnie tam toczy się całe życie kulturalne i skupia wiele atrakcji. Co więcej, z dworca w Podgoricy możemy skorzystać także z lokalnych pociągów i zwiedzić okoliczne miejscowości. Będzie to z pewnością miłe urozmaicenie 11-sto godzinnej podróży do miasta Bar.

Czy warto się zdecydować na podróż pociągiem z Belgradu do Bar?

Podróż pociągiem z Belgradu do miasta Bar w Czarnogórze to z pewnością ogromne wyzwanie dla każdego turysty. 11 godzin spędzone w pociągu może skutecznie zniechęcić absolutnie każdego śmiałka. Niemniej jednak wystarczy zwrócić uwagę na to, że taka podróż daje nam praktycznie nieograniczone możliwości. Mowa tu o tym, że jeśli nie wybierzemy pociągu bezpośredniego, możemy tak naprawdę zwiedzić wiele innych, inspirujących miejsc zarówno po stronie serbskiej, jak i czarnogórskiej. Każde miasto i miasteczko ma tam swój własny klimat, z którym koniecznie trzeba się zapoznać podczas takiej podróży.

Nie zapominajmy również o wspomniany już liczbach i krajobrazach, które zrobią wrażenie na każdym turyście. W samym miasteczku Bar – czyli finalnym punkcie podróży – możemy korzystać z wielu atrakcji i świetnie zagospodarowanych plaż. Co jest jednak najważniejsze, panuje tam całkiem inny klimat niż w zatłoczonym i wiecznie gwarnym Belgradzie. W 11 godzin możemy tak naprawdę zobaczyć więcej, niż moglibyśmy się tego spodziewać. Dzięki temu taka podróż będzie dla nas nie tylko ogromnym wyzwaniem, ale także i wyjątkowym doświadczeniem, którego z pewnością nie będziemy żałować. Pociąg z Belgradu do Baru czeka więc na naszą rezerwację, by zabrać nas w imponującą podróż.

Wycieczki po bar

Poprzedni

Najpiękniejsze plaże w Omis i okolicach

Wakacje na wyspie Nisyros – przewodnik: atrakcje, hotele, plaże

Następny

Dodaj komentarz