Jak wejść na Olimp? – praktyczny przewodnik

Tagi , , ,

Grecja jest jednym z najpopularniejszych krajów, w którym turystyka rozwinęła się na niespotykaną jak dotąd skalę. Okazuje się, że turyści pokochali Grecję nie tylko ze względu na piękne plaże oraz tropikalny klimat. Kraj ten ma do zaoferowania przede wszystkim swoiste dowody na istnienie kultury antycznej. Ogromnym zainteresowaniem wśród podróżnych cieszy się Olimp. Jest to mityczna Góra Bogów. Grecka góra zawładnęła wyobraźnią turystów do tego stopnia, że mimo utrudnionego dostępu tłumnie decydują się oni na nią wejść. Jak dostać się na Olimp i jak się do takiej wyprawy przygotować?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Masyw Olimpu – co warto o nim wiedzieć?

Masyw Olimpu to świetnie nam znana Góra Bogów, o której uczymy się już na lekcjach historii w szkole podstawowej. Warto jednak wiedzieć, że cały Masyw Olimpu ma o wiele bogatszą historię niż może się nam to wydawać. Dawniej wyznaczał on granicę pomiędzy Tesalią i Macedonią. Był on miejscem oporu przeciwko różnorodnym najeźdźcom. Finalnie siły zgromadzone na Olimpie współpracowały podczas obrony przeciwko tureckim okupantom. Na Masywie Olimpu turyści pojawiali się tak naprawdę od dawna, jednak dopiero w okresie nowożytnym Góra Olimp faktycznie została „zdobyta”. Co ciekawe, miało to związek z legendą, która głosiła, że każdy, kto spróbuje wejść na Olimp po prostu zginie. Obecnie jednak Góra Olimp jest niezwykłe popularna wśród turystów, choć wejście na nią w dalszym ciągu nie jest najłatwiejsze i wymaga odpowiedniego przygotowania.

W jaki sposób można dostać się pod Olimp?- alternatywy dla podróżnych

Zanim turyści rozpoczną zdobywanie Olimpu, muszą zaplanować podróż tak, by dostać się w okolicę Góry Bogów. Mogą oni skorzystać z następujących rozwiązań:

  • autobus – to dość wygodne rozwiązanie dla turystów startujących z Salonik. Za połączenie do Litochoro odpowiada przewoźnik KTEL. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze oferowane są bezpośrednie połączenia na tej trasie. Może się więc okazać, że w pierwszej kolejności podróżni będą musieli dojechać do Katerini, a dopiero z tej miejscowości będą mogli dostać się do Litochoro.
  • pociąg – podróż pociągiem jest droższą, jednocześnie nieco bardziej komfortową alternatywą. Istnieje bowiem bezpośrednie połączenie kolejowe właśnie z Salonik do Litochoro. Stacja kolejowa jest jednak oddalona około 6 kilometrów od miasteczka. Na dworców w Litochoro można jednak złapać taksówkę. 

Oczywiście jeśli podróżni nie chcą korzystać z transportu publicznego mogą oni zdecydować się na to, by wynająć w Salonikach samochód. Wówczas dojadą oni samodzielnie do miejscowości Litochoro i będą mogli cieszyć się swobodną podróżą.

Parking pod Górą Bogów – gdzie podróżni mogą zaparkować samochód?

Turyści, którzy zdecydowali się na to, by podróżować do Litochoro i Olimp swoim własnym samochodem, z pewnością zastanawiają się, gdzie mogą oni swój samochód zaparkować. Okazuje się, że nie będzie z tym większego problemu. Tuż przy początku trasy, bezpośrednio pod Olimpem znajduje się przestronny parking. Trzeba się jednak przygotować na to, że jest on płatny. Niemniej jednak jest to dogodne rozwiązanie, gdyż w ten sposób można pozostawić samochód praktycznie w bezpośrednim sąsiedztwie Olimpu i z poziomu parkingu rozpocząć wędrówkę na szczyt góry.

Jak wejść na Olimp – samodzielna wyprawa czy może wycieczki fakultatywne?

Wejście na Olimp dla podróżnych będzie jednym z większych sprawdzianów kondycji. Niemniej jednak muszą oni podjąć decyzję odnośnie tego, czy decydują się oni na samodzielną wyprawę, czy być może o wiele lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z wycieczek fakultatywnych. Wycieczki fakultatywne nie oferują dostania się na Mitikas, czyli najwyższy wierzchołek Olimpu, a jedynie na Pironii czyli najniższą część całego Olimpu. Z tego punktu, jeśli nie ma zachmurzenia, turyści będą mogli podziwiać widoki. Jeśli jednak chcemy rzeczywiście zobaczyć wszystko, co Góra Bogów ma nam do zaoferowania, wówczas o wiele lepiej będzie, jeśli zdecydujemy się zaufać własnym siłom.

Ile czasu zajmuje wejście na Górę Bogów?

Turyści z pewnością zastanawiają się, ile czasu trzeba będzie przeznaczyć na wejście na Górę Bogów. Otóż w sieci można spotkać z wieloma opiniami, a wśród nich znajdziemy także i takie, które głoszą, że Olimp został zdobyty w jeden dzień. Wejście na Olimp jednego dnia jest zadaniem niezwykle wymagającym i wyczerpującym. Wątpliwe jest to, czy po takiej wędrówce turyści znajdą jeszcze siły na to, by podziwiać niezapomniane widoki i cieszyć się pięknem krajobrazu. O wiele lepiej jest poświecić 2 lub nawet 3 dni na to, by spokojnie zdobyć najwyższy wierzchołek Olimpu, spędzić na nim trochę czasu, a następnie zdecydować się na podróż powrotną.  Co więcej, wejście na Olimp jednego dnia może być dość ryzykowne, więc z pewnością nie powinniśmy się na to decydować.

Schroniska dla turystów, którzy zdobywają Olimp – gdzie mogą się oni zatrzymać?

Podczas całej wyprawy na Olimp turyści mogą zregenerować swoje siły w schroniskach. Jest ich całkiem sporo podczas wyprawy na sam szczyt. Schroniska oferują nie tylko łóżka, ale także i miejsce namiotowe. Zwykle ceny rozpoczynają się od około 18 euro za jedną noc. Jest to o wiele lepsze rozwiązanie, niż próba wejścia na sam szczyt w ciągu jednego dnia.

Co zabrać ze sobą na zdobywanie Olimpu?

Nie da się ukryć, że wielu turystów nie przygotowuje się do zdobycia Olimpu w najlepszy sposób. Pamiętajmy jednak, że będziemy wysoko w górach, a taka wyprawa może być dla nas niezwykle wyczerpująca. Nie musimy zabierać ze sobą profesjonalnego sprzętu alpinistycznego, jednak wygodne i przystosowane do górskich wędrówek buty z całą pewnością się nam przydadzą. Nie zapomnijmy także o tym, by zabrać ze sobą ciepłe ubrania. Fakt, że w Grecji jest 30 stopni ciepła, nie warunkuje tego, że na szczycie Olimpu nie poczujemy się jak w środku zimy. Przyda się także odzież przeciwdeszczowa. Powinniśmy zabrać ze sobą także odpowiednią ilość napojów i jedzenia. Po drodze nie znajdziemy sklepików czy restauracji. Wobec tego o własne wyżywienie podczas tych dni wyprawy będziemy musieli już zadbać we własnym zakresie.

Jakie warunki atmosferyczne panują na Górze Bogów?

Wybierając się na Olimp musimy pamiętać o tym, by nie sugerować się pogodą panującą w całej Grecji. Może nas bowiem zaskoczyć zimno i temperatury rzędu około 5-10 stopni Celsjusza, nawet w środku letniego sezonu. Właśnie dlatego konieczne jest zabranie ciepłych ubrań. Dodatkowo nie da się przewidzieć, że na Olimpie w dniu naszej wyprawy będzie bezchmurne i czyste niebo. Warunki pogodowe zmieniają się tam bowiem wyjątkowo dynamicznie. Turyści muszą się więc przygotować na to, że może zaskoczyć ich maksymalnie ulewny deszcz, a także mgła.

Warto pamiętać, że jeśli warunki atmosferyczne na górze Olimp ulegają pogorszeniu, pojawia się gęsta mgła lub silne podmuchy wiatru, zalecane jest udanie się do najbliższego schroniska, a następnie dokończenie podróży kolejnego dnia. Lepiej będzie przeczekać niekorzystną pogodę, gdyż ograniczenie widoczności jest wyjątkowo niebezpieczne. Turyści nie chcą z pewnością ryzykować złamaniem nogi lub groźnymi upadkami. W schronisku możemy więc przeczekać mgłę i ulewne deszcze i kontynuować swoją wyprawę kolejnego dnia. Pamiętajmy także o tym, by w każdej sytuacji zachować ostrożność. Wejście na Olimp ma być niezwykłym doświadczeniem, a nie traumatycznym i negatywnym przeżyciem, które zapamiętamy do końca życia.

Wycieczki po olimp

Poprzedni

Meteory i Monastyry w Grecji – jak zaplanować jednodniową wycieczkę?

Zamek Platamonas – zwiedzanie, jak dojechać, pratyczne informacje

Następny

Dodaj komentarz