Idrija, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi

Tagi , , , , , ,

Słowenia dopiero rozkwita i zaczyna być zauważana na turystycznej mapie Europy, jako państwo skrywające wiele wartych odwiedzenia miejsc. Dzieje się tak za sprawą takich miejsc jak Idrija – niewielkiego, górniczego miasteczka położonego w górskiej dolinie. Co takiego może oferować turyście spragnionemu wrażeń?

Kempingi Chorwacja
Kempingi Chorwacja
Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Z czym to się je – historia miasta Idrija

Położone w środkowo-zachodniej części Słowenii, w regionie Primorska, na wysokości 355 m n. p. m., w bliskim towarzystwie rzeki o podobnie brzmiącej nazwie – Idrijca – na pierwszy rzut oka może sprawiać wrażenie pospolitego. Jednak dzięki zasobom naturalnym i wyjątkowemu położeniu, Idrija swego czasu była znana na całym świecie. Ta niewielka miejscowość wsławiła się głównie będąc najstarszym górniczym miasteczkiem na terenie Słowenii, bowiem tradycja wydobycia rtęci i oficjalne daty aktywności kopalni sięgają już 1490 r. Rzadkie występowanie złóż rtęci sprawiło, że przez długi czas było to drugi na świecie (zaraz po hiszpańskim Almadén) największy ośrodek wydobycia cennego pierwiastka. Dziś już nieczynna kopalnia znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Pod koniec XVII wieku w Idriji wykształciła się również tradycja tworzenia cudnej urody koronek. W regionach górskich jest to typowe zajęcie, szczególnie dla starszych kobiet – podobną sławę mają w Polsce koronki z Koniakowa. Przez specjalną technikę i rodzaj splotu, idryjskie koronki doczekały się własnej szkoły koronkarstwa i organizowanego co roku festiwalu.

Co warto zobaczyć w Idrija?

Przede wszystkim nie można ominąć głównej atrakcji miasteczka, czyli zabytków związanych z kulturą górniczą. Chociaż kopalnia nie jest czynna od 1977 r., część kompleksu można zwiedzać.

Fosa Antonijewa

Nazwa pochodzi od patrona Antoniego Padewskiego, chroniącego przed klęskami żywiołowymi. Jest to najstarsze wejście do kopalni, mające ponad 500 lat. Korytarze i sztolnie zostały poddane restrukturyzacji i dostosowane do możliwości zwiedzających, razem z kolekcją eksponatów i legendarnym krasnoludem – przyjacielem górników.

Zamek Geveckenegg

Przepiękny budynek z XVI wieku. Jego pierwotnym przeznaczeniem było mieszczenie administracji i magazynów kopalni, natomiast w 1997 r. został przekształcony w Muzeum Dziedzictwa Technicznego i Przemysłowego.

Kościół Świętej Trójcy

Wyjątkowo istotny jest Kościół Świętej Trójcy, którego powstanie datuje się na 1500 r. Jego historia jest o tyle wyjątkowa, że mury kościoła wzniesiono w miejscu, w którym po raz pierwszy – 10 lat wcześniej – odkryto rtęć, jako podziękowanie dla opatrzności. 

Doskonałą atrakcją historyczną jest również Dom Górnika, budynek, którego ekspozycja pozwala na wyobrażenie sobie jak w XVIII w. żyli górnicy i ich rodziny. Warto odwiedzić też koło młyńskie – Kamšt – o średnicy 13 m, wspomagające pracę kopalni.

Pomimo swoich niewielkich rozmiarów (obecnie Idrija jest zamieszkiwana przez mniej niż 6 tys. osób), miasteczko proponuje jeszcze więcej miejsc, których zwiedzanie umili czas podróżnikom:

  • budynek szkoły podstawowej powstały w 1876 r., obecnie jest kwaterą lokalnej szkoły tkactwa i ekspozycją koronkowych dzieł sztuki.
  • Vojni muzej Idrija – czyli muzeum wojskowe w Idriji, posiadające w swojej kolekcji m. in. wystawę broni i umundurowania.
  • najstarszy budynek teatru w Słowenii, powstały w 1770 r. w stylu barokowym. Od ubiegłego stulecia funkcjonujący jako sala kinowa Film Theatre Idrija.

Warta uwagi architektura i możliwość zapoznania się z historią regionu to nie jedyne aktywności dla turystów. Malownicze położenie geograficzne daje również przestrzeń dla tych, którzy cenią sobie ruch na świeżym powietrzu i piękne widoki.

Dzięki ulokowaniu między łagodnymi wzgórzami, okolice pełne są szlaków pieszych i rowerowych, w większości o niskim stopniu trudności. Spacerem z miasteczka można udać się na:

  • Hleviska Planina, 908m n.p.m.,
  • Hudournik, 1148m n.p.m.,
  • Gradisce, 988m n.p.m.,
  • Spicasti Vrh 1128m n.p.m.

Poprzez bliskość rzeki na terenie Idriji znajdują się również atrakcje wodne warte uwagi:

  • Divje Jezero – leśny zbiornik wodny o przepięknej, turkusowej barwie, położony ok. 2 km na południe od granic miasta
  • Klavže na Idrijci, czyli system zapór wodnych na rzece Idrijca, część większej konstrukcji wodnej architektury, która zbudowana została w celu ułatwienia spływu pni drzew w dół rzek. Niesamowite budowle, których jeden ze szlaków rozpoczyna się właśnie w Idriji.

Gdzie warto zjeść w Idrija?

Po każdej wycieczce i dłuższym zwiedzaniu pojawia się głód. Nie tylko głód wrażeń, ale zwyczajna chęć spożycia smacznego posiłku. Co oferuje górnicze miasteczko o średniowiecznych tradycjach?Dla osób zainteresowanych wrażeniami estetycznymi na światowym poziomie zdecydowanie nada się restauracja Hotelu Kendov Dvorec. Luksusowe menu (lokal jest wyróżniony „gwiazdką” Michelin) i wnętrza zdecydowanie przypadną do gustu najbardziej wymagającym. Jednocześnie można tam zarezerwować nocleg w podobnym stylu.

Jeśli priorytetem jest jednak bardziej tradycyjna kuchnia i kosztowanie lokalnych przysmaków, tutaj również okoliczna gastronomia nie powinna nikogo zawieść. Gostlina Pri Skafarju to miejsce przytulne i domowe, cieszy się dobrą sławą głównie dzięki serwowaniu lokalnego przysmaku žlikrofi, czyli pierogów z ziemniakami. Podobnie sprawa ma się w przypadku Gostliny Mlinar i Gostice Barbara, to miejsca doskonałe na rodzinny obiad lub odpoczynek dla strudzonej grupy wędrowców.

Jeśli natomiast w przerwie między zwiedzaniem kolejnych atrakcji pojawi się chęć przekąszenia czegoś słodkiego, zdecydowanie warto zajrzeć do cukiernio-kawiarni Emilija. Ciasta domowego wypieku i organiczna kawa w doskonałej cenie.

Nocleg w Idrija

Chociaż mowa jest o miejscowości, której niewielki obszar może budzić wątpliwości co do możliwości noclegu – nie ma czym się martwić. W Idriji każdy znajdzie coś dla siebie, w odpowiedniej lokalizacji i pożądanym przedziale cenowym. Warto sprawdzić ofertę poniższych noclegowni:

1) Hotel Jozef – doskonała lokalizacja, wysoki standard i nowoczesny design,

2) Dom gościnny „Kmečki Hram”miejsce o rustykalnej aranżacji w otoczeniu pięknych widoków,

3) Apartament „Sever” – gratka dla osób chętnych obcować z naturą i spędzić czas w końskim towarzystwie.

Jak i kiedy wybrać się do Idriji?

Podobnie jak w przypadku większości europejskich państw, Słowenia ma lepsze i gorsze okresy turystyczne – głównie ze względu na warunki pogodowe. Podobnie jak w Polsce, najbardziej ruchliwy sezon zaczyna się w maju i kończy razem z ostatnimi dniami września. Jeśli chodzi o samą Idriję, należy pamiętać, że jest to miejscowość, która leży w otoczeniu gór, w związku z czym temperatury mają tendencję spadkową, szczególnie w nocy. Fani ciepła powinni wybrać się w lipcu lub sierpniu, kiedy panuje sezon upałów. Natomiast najmniej deszczowy jest luty, jednak wynagradza to pięknymi widokami ośnieżonych szczytów. 

Z racji bliskiej odległości od stolicy Słowenii (ok. 60 km), do Idriji dostać się można bezpośrednio autobusem z Lublany. Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest jednak podróż samochodem, ze względu na wygodę i czas. Warto wziąć pod uwagę, że Słowenia to nieduży kraj i często dalsze prowincje nie są dobrze skomunikowane, a wybór transportu pozostaje ograniczony.

Najlepsze hotele w Słowenii

Wycieczki po atrakcje

Poprzedni

Park Narodowy Butrint w Albanii – zwiedzanie

Ceny w Chorwacji i koszty życia

Następny

Dodaj komentarz