Hum, najmniejsze miasto na świecie, jak zwiedzić, parking, dojazd

, Tagi , , ,

Chorwacja wydaje się większości z nas miejscem na idealne wakacje. Z pewnością stwierdzenie to jest jak najbardziej zasadne. Zwykle decydujemy się na to, by spędzić nasze wymarzone, chorwackie wczasy w jednym z popularnych kurortów. Właśnie dlatego tak chętnie odwiedzamy Dubrownik czy też Split. To tam dzieje się najwięcej i wydaje się, że możemy tam również doświadczyć największej ilości niezapomnianych wrażeń. Jeśli jednak zdecydujemy się na to, by na chwilę zboczyć z utartych szlaków, wówczas Chorwacja może nas jeszcze mocniej zaskoczyć. W tym kraju znajduje się bowiem najmniejsze miasto świata, które zostało wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa. Mowa tu o miasteczku Hum, które z pewnością niejednego z nas zaskoczy tym, co ma nam do zaoferowania. Wobec tego, jak można dostać się do Hum i co warto w tym najmniejszym mieście na świecie zwiedzić?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jak dojechać do miasteczka Hum?

Hum to najmniejsze miasto świata, które zamieszkiwane jest przez około 23 osoby. Wobec tego, zgodnie z naszymi przekonaniami, trudno tu mówić o mieście, jednak posiada prawa miejskie, więc formalnie jest ono miastem z prawdziwego zdarzenia. Z pewnością na pierwszy rzut oka możemy zgodnie stwierdzić, że nie warto zaprzątać sobie głowy taką mieścinką. Mimo wszystko jednak wizyta w Hum może każdemu z nas na długo zapaść w pamięć, gdyż kamienne zabudowania i kamienna, główna ulica tworzy niezapominaną scenerię oraz klimat. Zanim jednak zagłębimy się we wszystkie atrakcje miasteczka, warto rozważyć kwestię tego, w jaki sposób możemy się do niego dostać.

Okazuje się bowiem, że w mieście nie ma żadnego dworca kolejowego, jednak znajduje się tam jeden przystanek autobusowy. Hum zlokalizowane jest w północnej części półwyspu Istria, jedynie 43 kilometry od słynnej metropolii w Rijece. Wobec tego, jeśli dostaniemy się już do Rijeki i właśnie tam będziemy spędzać nasze wakacje, to do Hum możemy dostać się na dwa sposoby:

Komunikacja miejska

Z dworca głównego w Rijece możemy dostać się do miasteczka Hum. Podróż ta nie będzie należała do najłatwiejszych. Możemy skorzystać z lokalnego przewoźnika – Autotrans by Arriva lub z autobusu linii Rijeka – Lugopav. W pierwszym przypadku dostaniemy się do miasteczka Pazin, gdzie musimy przesiąść się w lokalny autobus linii Pula-Lugopav i wysiąść na jedynym przystanku w Hum. W drugim przypadku, z miasteczka Lugopav musimy przesiąść się w autobus relacji Buzet-Pula i ponownie wysiąść na jedynym przystanku zlokalizowanym w Hum. Taka podróż może nam zająć nawet trzy godziny.

Wypożyczony samochód

Jeśli zdecydujemy się na to, by w Rijece wypożyczyć samochód, wówczas do miasteczka dostaniemy się w około 50 minut. Prowadzi do niego droga E751. Niemniej jednak zbliżając się do celu, musimy dość dobrze przyglądać się znakom. Do miasteczka Hum prowadzi bowiem wąska, lokalna dróżka, więc nie możemy przegapić odpowiedniego zjazdu.

Podróż własnym samochodem do Hum z pewnością będzie o wiele krótsza i bardziej komfortowa. Niemniej jeśli chcemy zwiedzić także inne miasteczka, wówczas bez większego problemu możemy skorzystać z komunikacji miejskiej.

Co zwiedzić i zobaczyć w miasteczku Hum?

Hum to miasteczko zamieszkane przez jedynie 23 osoby. Z pozoru przypomina ono kamienną osadę, która w majestatyczny sposób umieszczona jest na wzgórzu. Miasto otoczone jest murami, które niegdyś dumnie spełniały swoją ochronną rolę. Z pozoru wydawać by się mogło, że w Hum nie czeka na nas nic ciekawego. Jednak to zamknięte i szczelnie chronione miasto na przestrzeni lat stało się największą atrakcją turystyczną i wcale nie wynika to z faktu, że zostało ono wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa. W tym kompaktowym i kameralnym miasteczku tak naprawdę jest wiele do zobaczenia i wiele do poznania. Wobec tego, co warto zwiedzić i zobaczyć w Hum?

Miejska Loggia

W pierwszej kolejności warto zwrócić się w stronę średniowiecznej, miejskiej loggii. To właśnie tam znajdziemy jedyną w mieście tawernę, która zaprasza nas na smakołyki i na wyśmienite trunki, a także będziemy mogli napawać się widokiem na panoramę najmniejszego miasta na świecie. W okolicy znajdziemy kamienne zabudowania i niewielki placyk, gdzie czasami mieszkańcy w Hum w sezonie turystycznym wystawiają swoje stragany z rękodziełami.

Kościół Parafialny

Kościół Parafialny to oczywiście jedyny budynek sakralny w Hum. Niemniej jednak jest on świetnym przykładem średniowiecznej architektury. Posiada on bowiem kamienną fasadę, a w jego wnętrzu można podziwiać freski i malowidła ścienne. Co ciekawe, do kościoła przylega niewielki, kamienny domek, który jest rezydencją jedynego księdza sprawującego swoją posługę w niewielkim mieście.

Kamienne domy szlacheckie

Hum jest typowo średniowiecznym miastem, ze świetnie zachowaną architekturą typową dla tego okresu. Wobec tego przechadzając się wąskimi, kamiennymi ścieżkami będziemy mogli podziwiać wykonane całkowicie z kamienia domy szlacheckie, a także pojawiające się między nimi niewielkie domki ludowe. Taka zabudowa sprawia, że nigdzie indziej jak tylko w Hum, nie poczujemy tak wyjątkowego klimatu.

Aleja Głagolicy

W Hum odnaleziono najstarsze zachowane fragmenty pisma głagolicą. Jest to nic innego jak najstarszy rodzaj pisma słowiańskiego. Dla upamiętnienia tego wydarzenia i wyjątkowego odkrycia, w Hum wykonano Aleję Głagolicy, która posiada wmurowane fragmenty tych artefaktów. Z pewnością warto się przy nich zatrzymać na nieco dłużej.

Mury miejskie i brama prowadząca do miasteczka

Wspomniane już zostało, że Hum jest otoczone potężnymi, średniowiecznymi murami miejskimi. Dawniej spełniały one rolę obronną, dziś jednak jest to jedna z największych atrakcji w mieście. Co więcej, nie można także pominąć jedynej bramy wejściowej do miasta, która sprytnie jest w tych murach schowana.

Dwie główne uliczki w Hum

Miasto może pochwalić się dwiema, niewielkimi, głównymi uliczkami. To właśnie przy nich leżą sklepiki oraz kilka apartamentów noclegowych. Spacer takimi uliczkami z pewnością pozwoli nam poznać lepiej historię miasta i poczuć jego niesamowity klimat.

Hum to również świetna baza wypadowa do zwiedzania innych okolic. W pobliżu znajduje się wiele parków narodowych oraz rezerwatów przyrody, gdzie możemy podziwiać magiczne wodospady.

Parking w miasteczku Hum

Jeśli wybieramy się do miasteczka samochodem, wówczas warto pamiętać o tym, że nie ma tam zbyt wielu parkingów – co ze względu na rozmiary miasta wydaje się logiczne. Największy parking możemy znaleźć pod kościołem parafialnym. Znajdziemy tam darmowe i dobrze utwardzone miejsca parkingowe. Drugi z parkingów – nieco obszerniejszy – znajduje się tuż przed murami miejskimi, jeszcze przed wjazdem do samego miasta. Ten parking również jest solidnie utwardzony i darmowy. Często parkują na nim także autobusy pełne turystów, chcących zwiedzić najmniejsze miasto na świecie. 

Wycieczki po dubrownik

Poprzedni

Wiosna w Sarandzie, jaka pogoda w marcu, kwietniu i maju

10 propozycji najlepszych wycieczek w Zadarze i okolicach

Następny

Dodaj komentarz